شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - November 25 2017
پربحث ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
پربازدید ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
جدیدترین اخبار
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
کد خبر: ۳۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یادمان باشد که در جنگ صفین و با وجود آنکه سپاه معاویه آب را ابتدا به روی لشکر حضرت علی (ع) بست، پس از دست یافتن به آب، آن را برای استفاده سپاه دشمن بازگذاشت. در کربلا نیز اما حسین(ع) چنین کرد و آب به حر و سپاه وی داد. حال آیا باید با موضوع انتقال آب با حسی ناسیونالیستی برخورد کرد و آب یک رودخانه را تنها متعلق به یک استان دانست درحالی که مردم استان های همجوار در انتظار آب هستند؟
شب گذشته اخباری پخش شد که در آن امام جمعه بروجن  به عنوان یکی از منتقدان به طرح انتقال آب «بن_بروجن» و «سبزکوه» به ایراد سخن پرداخته بود که نیرو نیوز نیز آن را عیناً و با عنوان "مشکل آب بروجن را پیش از اربعین حل کنید"  منعکس نمود.
با این حال ، همین موضوع در خبر دیگری به نقل از امیر قلی جعفری که وی را به عنوان رئیس کمیته صیانت از آب چهار محال و بختیاری نامیده اند، در سایت دیگری منتشر شد.
در این توضیح اشاره به این نکته ضروری است که، اگرچه در نفس انعکاس اخبار و دیدگاه های موجود در جامعه هیچ اشکالی وجود ندارد، اما در خبر مذکور که در سایت تابناک منتشر شده و نیرو نیوز نیز آن را عیناً و تنها با اصلاح تیتر بازنشر  کرده است اشکالاتی وجود که در ادامه به آن پرداخته می شود:
1- ابتدا باید پرسید که اصولا کمیته صیانت از آب براساس کدام مصوبه قانونی تشکیل شده است که در هیچ جایی از مصوبات مجلس و دولت نشانی از آن یافت نمی شود؟ متاسفانه در چند سال اخیر برخی افراد در استان های مختلف کشور به ویژه در خوزستان، چهارمحال و بختیاری و.... با تاسیس انجمن هایی، برای خود نام و سمتی دست و پا کرده و از طریق عنوان حقوقی که برای خود ایجاد نموده اند ، به صحبت با رسانه ها می پردازند و البته صد افسوس، رسانه ها نیز که  به دنبال خوراکی برای انعکاس انتقادها از مسئولان و ... هستند، بی هیچ کم و کاستی و تنها در جهت افزایش بازدیدکننده رسانه خود، اقدام به انعکاس سخنان افراد مذکور می کنند. در حالی که حتی مشخص نیست چند نفر در این انجمن ها عضو هستند و این افراد بیان کننده دیدگاه های چند نفر از اعضای جامعه به شمار می روند!

2-  بنا به فرض که نگارنده این نقد در جستجوی قوانین اشتباه کرده باشد، اگر چنین کمیته ای وجود خارجی و قانونی دارد، پس مسئولان به طور حتم در اجرای طرح ها با آن هماهنگی لازم دارند و اگر نداشته باشند عملی غیرقانونی روا داشته اند.
3-در خبر مورد منظور این نقد، عنوان شده است که سخنان در شب تاسوعای حسینی بیان شده است. این نکته بازهم جای تاسف دارد چرا که در مراسمی مذهبی، سخنانی بیان می شود که ممکن است باعث تحریک مردم شود. سئوال اینجاست که اگر مردم تحریک و تهییج می شدند، این  " رئیس کمیته صیانت از آب چهار محال و بختیاری" مسئولیت این اقدام را قبول می کرد؟

4- یادمان باشد که در جنگ صفین و با وجود آنکه سپاه معاویه آب را ابتدا به روی لشکر  حضرت علی (ع) بست، پس از دست یافتن به آب، آن را برای استفاده سپاه دشمن بازگذاشت. در کربلا نیز اما حسین(ع)  چنین کرد و آب به حر و سپاه وی داد. حال آیا باید با موضوع انتقال آب با حسی ناسیونالیستی برخورد کرد و آب یک رودخانه را تنها متعلق به یک استان دانست درحالی که مردم استان های همجوار در انتظار آب هستند؟

5- سخنی هم البته باید با صدا و سیما داشت که باید روش خود را در اطلاع رسانی منطقی، عقلانی و تصحیح نماید تا مانع از بروز انتقادهایی از این دست شود.

6- در پایان ذکر این نکته نیز خالی از فایده نیست که محرم و واقعه عاشورا در کنار درس های بزرگی چون تلاش برای حفظ دین، شرف و انسانیت و آزادگی برای ما دارد، یاری به دیگران را نیز آموزش می دهد و تشنگی نه تنها یک نماد که یک واقعیت نیز هست. پس چه بهتر است که مهربانی را بیاموزیم و با دیدی واقعی به موضوع کمبود آب بنگریم و از خود بپرسیم که آیا رواست مردمی تشنه باشند و ما در مصرف آب اسراف کنیم؟ و یا درست است که در استانی دیگر مردم در کمبود آب، روزگار بگذرانند و با تانکر به آنها آبرسانی شود و در جایی دیگر برخی در مخالفت با انتقال آب، مردم را تهییج کنند.


t_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_img
fr_img