شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - November 25 2017
پربحث ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
پربازدید ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
جدیدترین اخبار
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
کد خبر: ۷۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در سند ملی راهبرد انرژی محدوديت دسترسي به فناوري هاي نوين و همچنين ضعف فناوري در قالب دو چالش پيش‌روي صنعت انرژي كشور مطرح شده در حالي كه وجود ده‌ها شركت دانش بنيان در حوزه‌هاي مختلف صنعت ، انرژي و فني و مهندسي ، ناقض بزرگ‌نمايي چنين چالشي است.
به گزارش نیرو نیوز،  امروز روزنامه رسالت در یادداشتی به قلم غلامرضا انبارلويي  نوشت: هيئت  وزيران در اجراي جزء 2 بند الف ماده 120 قانون برنامه ششم توسعه سند ملي راهبرد انرژي كشور را در 8 سرفصل و 86 جزء و بند تصويب و كليه دستگاه‌هاي اجرايي را موظف نموده تا نسبت به انجام تمهيدات لازم جهت تحقق مفاد  اين سند ملي به كار گيرند (1). 
در خصوص مفاد اين سند مراتب زير قابل اهميت است كه مي بايستي هم مجريان مصوبه و هم دستگاه‌هاي نظارت بر آن توجه لازم را به عنصر مغفول مانده در اين سند داشته باشند.
1- در سرفصل چالش ها و تنگناهاي بخش انرژي كشور به 26 مورد از چالش‌هاي پيش‌روي انرژي كشور اشاره شده و با استفاده از واژگاني همچون نبود الگو - فقدان سازوكار -موانع و مشكلات بر سر راه نفت وگاز كشور اشاره شده و حتي از عدم توسعه معادن ذغال سنگ حرارتي و نيروگاه‌هاي ذغال سنگي به عنوان چالش ياد شده (2) گويي با توسعه معادن ذغال سنگ حرارتي و ايجاد نيروگاه‌هاي ذغال سنگي مي توان از چالش هاي پيش‌روي انرژي كشور كاست !!(3)
2-محدوديت دسترسي به فناوري هاي نوين و همچنين ضعف فناوري در قالب دو چالش پيش‌روي صنعت انرژي كشور مطرح شده در حالي كه وجود ده‌ها شركت دانش بنيان در حوزه‌هاي مختلف صنعت ، انرژي و فني و مهندسي ، ناقض بزرگ‌نمايي چنين چالشي است. احصاء چنين مواردي به عنوان چالش اصالت ديگر چالش‌هاي برشمرده شده را به زير سوال مي برد.
3- افق  1420 در اين سند با اهدافي همچون اجراي بهره‌وري و كاهش شدت انرژي به نصف هدف‌گذاري شده و در 14 بند احصاء شده است اما در هيچ يك از اين بندها هيچ اشاره‌اي به استفاده از انرژي خورشيدي هدف‌گذاري نشده همانگونه كه به عدم استفاده از انرژي خورشيدي به عنوان چالش در 24 بند مربوط به سرفصل چالش‌هاي انرژي كشور در چنين سند ملي اشاره نشده بود.
4- صدها كيلومتر مربع از فلات مركزي كشور و حاشيه كويري استان‌هاي كرمان، اصفهان ،يزد و حتي قم بيش از 15 ساعت از شبانه‌روز 24 ساعته 
داراي آفتاب سوزان دائمي هستند كه با نصب پنل‌هاي خورشيدي مي توان هزاران كيلووات برق بدون استفاده از يك بشكه نفت يا يك متر مكعب گاز از صدها ميليون بشكه نفت و گازي كه در نيروگاه‌هاي سيكل تركيبي هم اكنون مصرف مي شود برق توليد كرد آيا نبايد يك بند و يك سرفصل از بندهاي 86 گانه سند ملي راهبرد انرژي كشور را به آ‌ن اختصاص داد؟
5- در سرفصل اهداف كلان بخش انرژي در اين سند ملي كاهش شدت انرژي به نصف تا پايان افق چشم‌انداز 1420 اشاره شده است يعني در اين سند آمده تا 26 سال آينده بايد شدت انرژي در كشور به نصف كاهش يابد. رها كردن هدف استفاده از انرژي خورشيدي كه مي تواند ما را تا 26 سال آينده بلكه در طول يك برنامه‌ پنج ساله به اين هدف برساند را چگونه مي شود توجيه كرد؟
6- در سرفصل راهبردهاي بخش برق كه مشتمل بر 7 بند در اين سند ملي است هم هيچ اشاره‌اي به لزوم استفاده از انرژي خورشيدي به عنوان يك راهبرد، يك الزام و يك هدف نشده است و با كلي‌گويي تحت عنوان افزايش سهم انرژي‌هاي تجديدپذير و پاك از موضوع به اين مهمي عبور كرده است.
7- در سرفصل راهبردهاي بخش انرژي هسته اي كه در 5 بند تعيين شده و بدون آنكه اشاره‌اي به احداث نيروگاه برق هسته‌اي شود  از تعامل سازنده با آژانس بين المللي انرژي هسته اي، استقرار استانداردهاي ملي و بين‌المللي و گسترش پژوهش بنيادي و كاربردي و تعامل بين المللي 
سخن گفته شده است.
8- سرفصل آخر اين سند ملي مربوط به راهبرد‌هاي بخش ذغال سنگ است كه در 2 بند به استفاده از ذغال سنگ حرارتي در عرصه انرژي و توليد برق و اكتشاف جامع ذغال سنگ تاكيد شده است كه يك حركت ارتجاعي رو به عقب قرن نوزدهمي است.
ختم كلام . دولت هنوز قانون برنامه ششم توسعه را به دستگاه‌ها ابلاغ نكرده اما مستند به جزء2 بند الف ماده 120 آن سند ملي راهبرد انرژي كشور را به شرحي كه وصف آن رفت را تدوين و ابلاغ كرده است كه در آن ذغال سنگ در توليد انرژي جايگاه و سرفصل دارد اما انرژي خورشيدي ندارد آيا در تدوين چنين سندي تدبير و اميد آنهم تا افق 1420 مشاهده مي شود؟
پي‌نوشت ها :
(1)- تصويب نامه شماره 53772 مورخ 7/5/96
(2)- بند 13 سرفصل چالش‌ها
(3)- بند 9 و 10 سرفصل
t_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_img
fr_img