پنجشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - November 23 2017
پربحث ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
پربازدید ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
جدیدترین اخبار
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
کد خبر: ۷۴۹۳
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیرعامل آبفای کشور:
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به این که ۲۸۹ شهر کشور در معرض تنش آبی قرار دارند از تشکیل ستادهای مدیریت بحران در سطوح مختلف برای مقابله با تنش آبی خبر داد.

به گزارش نیرو نیوز و به نقل از فارس، حمیدرضا جانباز با اشاره به اینکه برای به حداقل رساندن اثرات خشکسالی در حوزه تأمین و توزیع آب ستادهای مدیریت بحران در سطوح مختلف به طور جدی و هدفمند تشکیل شده است،گفت: این ستادها به صورت مستمر به برنامه‌ریزی و اجرای پروژهای اضطراری تأمین آب در محورهای مدیریت تقاضا و مصرف آب، افزایش ظرفیت تأمین و انتقال آب، بهبود کیفیت آب شرب و فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب می‌پردازد.

امکان ارائه خدمات آبرسانی پایدار و به حداقل رسیدن تنش آبی

وی افزود: در این ستادها که به صورت بسیار منظم و منسجم تشکیل می‌شود، برنامه‌ریزی‌ها برای مقابله با تنش آبی به نحوی صورت می‌پذیرد که نیاز آبی و پروژه‌های اضطراری تأمین و توزیع آب برای حداقل دو سال مشخص و اجرا شده و ضمن اجرای این پروژه‌های اضطراری، با اجرای پروژه های میان‌مدت و درازمدت، تنش آب شرب به حداقل رسیده و امکان ارائه خدمات آبرسانی پایدار فراهم می‌شود.

تولید و مصرف آب 289 شهر سر به سر است

جانباز با اشاره به اینکه متاسفانه طی سالیان اخیر شاهد بروز خشکسالی‌های متوالی در سطح کشور بوده‌ایم، تاکید کرد: در تابستان امسال 289 شهر کشور در معرض تنش آبی قرار داشتند که با اجرای پروژه‌های مقابله با خشکسالی و همکاری مشترکان توانسته‌ایم با حداقل مشکل از پیک مصرف آب عبور کنیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور  با اشاره به این که تنش آبی بدان معنی است که ظرفیت تأمین آب و میزان نیاز آبی در نقطه سربه سر قرار می‌گرفت، ادامه داد:‌ هر ساله به دلیل رشد جمعیت، افزایش تعداد انشعابات آب و توسعه شهرها، نیاز به تأمین آب شرب افزایش می‌یابد، بنابراین افزایش سالیانه تقاضای آب شرب به میزان دو تا سه درصد مورد انتظار است. 

به گفته وی،در ساعات اوج مصرف، این شهرها با کمبودی بالغ بر 8.5 درصد نسبت به نیاز آبی مواجه بودند.

در تابستان سال گذشته، تعداد شهرهای در معرض تنش آبی بالغ بر 301 شهر و میزان کمبود نسبت به نیاز آبی نیز 8.6 درصد بود و براساس ارزیابی صورت گرفته در تابستان سال 1394، تعداد 547 شهر با کمبود 23.5 درصدی آب مواجه بودند.

آبرسانی سیار به 5382 روستا

به گفته مقامات مسئول وزارت نیرو ،در بخش روستایی نیز با اجرای طرح ملی مجتمع‌های آبرسانی روستایی، تعداد روستاهایی که توسط تانکرهای آبرسانی سیار تأمین آب می‌شوند، از شش هزار و 11 روستا به پنج هزار و 382 روستا کاهش یافته است.

t_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_img
fr_img