پنجشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - November 23 2017
پربحث ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
پربازدید ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
جدیدترین اخبار
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
کد خبر: ۷۵۰۴
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یادداشت// کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ایران
کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ایران با 24 عضو که همگی از صادرکنندگان کالا و یا خدمات فنی و مهندسی این صنعت هستند، در طول سال های فعالیت خود عملکردی قابل قبول داشته است. به طوری که بخش قابل توجهی از مصوبات این کمیته در طول سال های 94 و 95 محقق شده و باقی آنها نیز در حال پیگیری است.
به گزارش نیرو نیوز، محمد مرادیان؛ دبیرکمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ایران در یادداشتی نوشت: 
اقتصاد ایران این روزها شرایطی دوگانه را تجربه می کند. علیرغم رکود مخربی که دامنه اش را تا دورترین زوایای اقتصادی مان گسترده است اما ثبات به کشور بازگشته است. با وجود اینکه بخش قابل توجهی از بنگاه های اقتصادی از کمبود کار و بودجه گلایه دارند اما در سوی دیگر، تورم برای اولین بار نرخی تک رقمی دارد.
حال و روز این روزهای اقتصاد ایران کمی عجیب به نظر می رسد. از سویی اقتصاد تک محصولی و وابسته به نفت کشورمان با قیمت های هولناک زیر ۳۰ دلار برای هر بشکه نفت مواجه بوده و از سویی دیگر دولت با شجاعت تلاش می کند از حجم وابستگی بودجه های جاری اش به نفت بکاهد و اندکی از وابستگی صد ساله رهایی یابد. به هر حال به زعم بسیاری از کارشناسان اقتصادی، شرایط این روزهای اقتصاد ایران با وجود تمام مشکلات و کمبودهایش برای گسترش صادرات غیرنفتی تا اندازه مساعد است.
برای صنعت برق نیز بی شک همین روند دنبال خواهد شد اما سندیکای صنعت برق ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی این صنعت بزرگ و زیربنایی، خیلی پیشتر از آنکه کشور به سمت ثبات نسبی اقتصادی حرکت کرده و یا قیمت نفت افتی چشمگیر داشته باشد، توسعه صادرات کلا وخدمات فنی و مهندسی را به عنوان یکی از راهبردهای اساسی خود مد نظر قرار داده بود.
در حقیقت مدیران این تشکل اقتصادی و صاحبان صنعت برق ایران بر این باور بوده و هستند که صنایع داخلی کشورمان پتانسیل توانمند سازی اقتصاد برای رهایی از وابستگی به نفت را دارند.
این باور البته در عملکرد این حوزه هم تاثیر گذار بوده، به طوری که بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت از رقم2470 میلیون دلارصادرات خدمات فنی مهندسی در سال 94 رقم 2438 میلیون دلار یعنی 7.98 درصد مربوط به صنعت آب و برق بوده و صاحبان این صنعت امیدهای بسیاری دارند که با حمایت مسولین از سازندگان و پیمانکاران صنعت برق شاهد افزایش سهم صادرات این صنعت در کشورهای هدف باشند.
کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ایران با 24 عضو که همگی از صادرکنندگان کالا و یا خدمات فنی و مهندسی این صنعت هستند، در طول سال های فعالیت خود عملکردی قابل قبول داشته است. به طوری که بخش قابل توجهی از مصوبات این کمیته در طول سال های 94 و 95 محقق شده و باقی آنها نیز در حال پیگیری است.
این کمیته علاوه  بر ارتباط موثر و مفید با دفتر توسعه صادرات وزارت نیرو، نسبت به جمع آوری و بروز رسانی بانک اطلاعاتی کشورهای هدف منتخب از طریق کارگروه و هیات رئیسه کمیته نیزاقدام کرده و جمع بندی مطالبات شرکت های عضو سندیکا از وزارت برق و صنایع عراق، ارائه به مقامات ارشد کشور و پیگیری برای به نتیجه رساندن آن را نیز در کارنامه کاری خود ثبت کند.
همچنین گنجانده شدن پیشنهادات کمیته در پیش نویس برنامه ششم توسعه، برنامه ریزی هیات های اعزامی با تایید اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و برگزاری جلسات هماهنگی مابین اعضای کمیته جهت جلوگیری از رقابت مخرب در مناقصات و بازارهای بین المللی از دیگراقدامات اثرگذار این کمیته بوده است.
کمیته توسعه صادرات سندیکای صنعت برق ایران اقداماتی نظیر عقد تفاهم نامه با شرکت ارکان الخمسه بصره جهت تسهیل حضور شرکت های ایرانی در مناقصات و پروژه های برقی استان بصره، ارائه پیشنهادات تخصصی مربوطه برای افزایش سهم خصوصی صنعت برق در بازارکشورهای هدف صادراتی، میزبانی از مقامات و وزرای برق کشورهای هدف در حاشیه نمایشگاه ها و برگزاری سمینارهای تخصصی توسعه صادرات صنعت برق در نمایشگاه های مختلف را نیزدر کارنامه کاری خود ثبت کرده است.
ضمن اینکه برگزاری جلساتی با مدیران ارشد وزارتخانه های نیروی کشورهایی نظیر ترکیه، تاجیکستان، قزاقستتان، ارمنستان، گرجستان، ایتالیا، لبنان و نیجر به منظور معرفی پتانسیل ها وتوانمندی های صنعت برق کشور، انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک مابین کمیته توسعه صادرات و وزارت انرژی کشور نیجر و عضویت در Info Tenders و اطلاع رسانی مناقصات بین المللی از جمله دیگر فعالیت های این کمیته بوده است.
کمیته توسعه صادرات علاوه بر ایفای نقش محوری در خصوص برگزاری مجمع عمومی اتاق بازرگانی ایران و عراق و برگزاری جلسات با تشکل های عضو اتاق، معرفی کنسرسیوم های احداث خط انتقال ترکمنستان به وزارت نیرو و توانیر جهت معرفی به وزارت برق ترکمنستان را نیز دنبال کرده و به نتیجه رسانده است.
این کمیته علاوه بر فعالیت هایی که به طور خالصه به آنها اشاره شد، ده هاجلسه با مسئولین و مدیران ارشد وزارت نیرو، سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی و سایر نهادهای مرتبط داشته است. در حقیقت در این هسته صادراتی تشکل محور تالش شده کلیه مشکلات و مسائل شرکت های عضو دنبال شود و در کنار آن زمینه برای توسعه صادراتشان فراهم شده و راه تا اندازه ای برایشان هموار شود.
نکته قابل ذکر این است که با توجه به اینکه در حال حاضر تمرکز اصلی شرکت های صادرکننده کالا و خدمات فنی و مهندسی حوزه صنعت برق بر بازار عراق است و این کشور به لحاظ جغرافیایی و نیازهای قابل توجهش در این زمینه، یکی از اصلی ترین بازارهای هدف شرکت های ایرانی است، کمیته توسعه صادرات سندیکا هم توجهی ویژه به این کشور داشته است.
بر اساس برآیند اطلاعات  ارائه شده از سوی شرکت های عضو کمیته، در حال حاضر عمده مشکلات آنها مطالبات معوق از عراق و همچنین عدم ابلاغ مناقصاتی است که شرکت های ما در آنها برنده شده اند که رقم آنها در مجموع در سال 94-93 مبلغ 700 میلیون دلار بوده است.
اگرچه کمیته با وجود پیگیری های مستمر در این دو زمینه هنوز به نتیجه اثربخشی دست نیافته اما به نظر می رسد مساله تامین مالی پروژه ها و پیگیری مطالبات معوق اعضا از طریق حمایت دولت امکان پذیر خواهد بود. در همین راستا کارگروهی مشترک با وزارت نیرو تشکیل شده و قرار است ستادی با عضویت سندیکا و دفتر پشتیبانی صنعتی و توسعه صادرات این وزارتخانه حل مشکلات شرکت ها را در عراق عهده دار شود. ما بر این باوریم که تقویت دیپلماسی اقتصادی در کشور عراق و سایر کشورهای هدف مهمترین راهکار موجود برای تسهیل و توسعه صادرات غیرنفتی است.
اما با وجود تمام این مشکلات این روزها امیدهای بسیاری به صادرات غیرنفتی وجود دارد.
امیدهایی که در صورت محقق شدن می تواند توسعه ای پایدار برای کشور رقم زند.

منبع: ستبران
t_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_img
fr_img