پنجشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - November 23 2017
پربحث ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
پربازدید ترین
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
جدیدترین اخبار
t_sar
t_sar
fr_img
fr_img
کد خبر: ۷۵۰۵
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بحران آب یا کمبود آب، از چالش‌های جدی دنیای امروز است. کمبود منابع آبی، دولت‌های مختلف در جهان را دچار مشکلات عدیده ای کرده است. اما می توان به این موضوع از نگاهی دیگر نیز نگریست و آن نگاه به بحران آب از دیدگاه امنیتی است. این نوشتار با این نگاه به چالش های آب در ایران پرداخته است.
به گزارش نیرو نیوز، بحران آب یا کمبود آب، از چالش‌های جدی دنیای امروز است. کمبود منابع آبی، دولت‌های مختلف در جهان را دچار مشکلات عدیده ای کرده است. اما  می توان به این موضوع از نگاهی دیگر نیز نگریست و آن نگاه به بحران آب از دیدگاه امنیتی است.
این نوشتار با این نگاه به چالش های آب در ایران پرداخته و در پی پاسخ به این پرسش است که" چالشهای آب ایران ممکن است، چه پیامدهای امنیتی در پی داشته باشد؟"

1 .مشکلات  اقتصادی- جمعیتی ناشی از افت تولید کشاورزی وتخلیه روستاها و مشکلات  امنیتی ناشی از تخلیه جمعیتی.
2 .ناآرامیهای اجتماعی ناشی از بی ثباتی در تأمین پایدار آب خانگی یا تنشهای قومی ناشی از اختلال در آب کشاورزی.
3 .کاهش قابلیت زیستی سکونتگاههای ایرانیان (دشتهای کهن بینالود و همدان)
4 .کاهش جاذبه سرمایه گذاری صنعتی معدنی: چراکه ایجاد واحدهای تولیدی جدید، نیازمند تأمین پایدار آب است. واحدهای موجود قدیم نیز ممکن است به دلیل صدور دستور تعطیلی مقطعی برای اختصاص آب آن به شرب، متضرر شوند.
5 .اختلال در امنیت آبی اقوام مرزی به علت عدم رعایت قواعد بین المللی حقابه ایران از طریق افغانستان و قطع سهم آب سیستان و خراسان.
6 .کاهش استاندارد زندگی و طول عمر انسان و تولیدات گیاهی ناشی از عدم رعایت حقوق همسایگان در قطع آب دجله و فرات.
همچنین اثرات بی ثبات کننده این اقدام بر سوریه و باالخص عراق که باز سبب وارد آمدن خدشه به امنیت ایران خواهد شد.
7 .اجبار به تأمین هفت کیلومترمکعب آب وارداتی یا شیرین سازی که به دلیل هزینه بالا، وابستگی آبی ممکن است، توجیه پذیر نباشد.
8 .کاهش قابلیت تأمین امنیت غذایی در روز مبادا و محاصره....و تبعات نامبارک دیگری که به کاهش اقتدار ملی و رفاه ایران می انجامد. از اینرو باید در فرصت باقیمانده با اتخاذ تدابیری ازتشدید این بحران جلوگیری کرد.

t_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
fr_img
fr_img