کد خبر : ۵۵۵۴۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

من می‌گویم بازارچه، تو بخوان خریدوفروش معرفت

کارآفرینی، حمایت از نیازمندان، ایده پردازی، خلاقیت همه و همه جزو فعالیت‌های انجمن کارآفرینان اقتصاد مقاومتی پردیس است. کافی است فقط سری به بازارچه کارآفرین‌ها ی این انجمن بزنید تا روح ایستادگی و مقاومت در دوران سخت اقتصادی را در آن شاهد باشید.

من می‌گویم بازارچه، تو بخوان خریدوفروش معرفت

به گزارش نیرو نیوز، مجله پلاس؛ سودابه رنجبر:بازارچه اقتصاد مقاومتی برای خودش اجروقربی دارد در این بازارچه افرادی که خواهان حمایت از هم نوع خود هستند حضور دارند. وارد هر غرفه ای که می‌شوید با دنیایی از خلاقیت و ایده پردازی روبه‌رو می‌شوید اما علاوه بر اهمیت اقتصادی این بازارچه، نگاه خیری است که درتک تک غرفه‌های آن جریان دارد. حتی برخی از غرفه‌های بازارچه برای معلولانی که به کار کردن تمایل دارند برنامه‌ریزی‌شده است. بازارچه اقتصاد مقاومتی اگرچه در زیرزمین یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای فاز یک پردیس واقع‌شده است اما ازنظرها پنهان نمانده، در این بازارچه علاوه بر فروشندگان به خریداران هم‌سود می‌رسد. فقط کافی است نیم‌نگاهی به غرفه‌های فعال این بازارچه بی اندازید غرفه ترشی جات و مرباهای خانگی، غرفه عرضه محصولات فرهنگی و ترویج حجاب، غرفه دست سازه‌های جواهرسازی معلولان کم‌توان ذهنی، غرفه فروش لباس‌های کودکان که به‌عنوان مشاغل خانگی توسط خانم‌ها دوخته می‌شود و...

 

از کوکب خانم باسلیقه تا غرفه کادویی‌ها

 غرفه محصولات غذایی که در بین غرفه داران بازارچه به نام غرفه «کوکب خانم» معروف شده است خودنمایی می‌کند. انواع مرباها و ترشیجاتی که دستور پخت آن‌ها از مادربزرگ‌های یک قرن پیش به یادگارمانده است. غرفه دیگری که به همه‌چیز فروش معروف شده است از کریستال تا لباس نوزادی را در این غرفه می‌بینید. داستان این غرفه ازاین‌قرار است که هدایایی که اهالی پردیس به‌واسطه خرید خانه، تولد نوزاد و چشم‌روشنی دریافت کرده‌اند و موردنیازشان نبوده به نیت کمک به نیازمندان به این غرفه می‌سپارند تا با فروش آن‌ها گره ای از زندگی نیازمندی بگشاید. به هر غرفه ای که سر بزنید متوجه خواهید شد که بخشی از سود این غرفه‌ها به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم برای حمایت از مبتکران و نیازمندان تعلق‌گرفته و این ویژگی بازارچه اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی پردیس است.

 

معلولان جواهرساز

خانم محمدی دست‌های پسر جوانش را زیرچشمی نگاه می‌کند تا آموزش‌های جواهرسازی که به او داده را ازنظر بگذراند او سعی کرده پسر جوان و معلول ذهنی‌اش را با این هنر آشنا کند می‌گوید: «همین‌که برای پسرم «پیمان» در این غرفه جایی هست خدا روشکر می کنم. او کمی جواهرسازی را یاد گرفته اما رغبت چندانی به این هنر نشان نمی‌داد خوشبختانه تشویق بازدید کنندگان ازغرفه باعث شده این کاررا جدی تر بگیرد و این روزها حس وحال بهتری را تجربه می‌کنیم.«طناز» دخترجوان کم‌توان ذهنی دربازارچه، اسباب بازی‌های ایرانی می‌فروشد از وقتی ارتباطش با کودکانی که برای خرید اسباب بازی به او مراجعه می‌کنند بیشتر شده حس و حال بهتری دارد می‌گوید: «حالا که کار می‌کنم و دستم درجیب خودم است متوجه می‌شوم بخشی زیادی ازحال بد گذشته من وابستگی زیاد به اطرافیانم بوده است.»

 

ما ریشه می‌دهیم شما شاخ و برگ

«سید مهدی آقا سید یوسف» رئیس هیئت مدیره و مؤسس انجمن «کارآفرینان اقتصاد مقاومتی» می‌گوید: «این انجمن با هدف محرومیت زدایی وتوانمند سازی بانوان بی سرپرست و بد سرپرست شکل گرفته است و در مدت ۴ سال توانسته بیش از ۴۰۰ نفر را به‌طورمستقیم وغیرمستقیم تحت پوشش قراردهد.»

آقا سید یوسف با اشاره به بانوانی که درشهر پردیس دغدغه اشتغال زایی برای خود ودیگر بانوان را دارند می‌گوید: «جمعی ازبانوان پردیس سال‌ها پیش تلاش کردند تا با کارآفرینی و فراگیری آموزش‌هایی مثل خیاطی و فعالیت‌های هنری به استقلال اقتصادی برسند. هرچند در این مسیرموفقیت‌هایی داشتند اما متاسفانه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و بارها مجبور شده بودند که از صفر آغاز کنند. خوشبختانه درمسیرثبت انجمن که حدود یک سال به طول انجامید با تعدادی ازاین بانوان با تجربه وکارآفرین آشنا شدم و با کمک یکدیگر توانستیم قدم‌های موثری برای برپایی انجمن کارآفرینی برداریم. درواقع این انجمن با پیشینه ای ازتجربه بانوان با استعداد شروع به کار کرده و به همین دلیل پیشرفت قابل ملاحظه ای را طی دو سال اخیرداشته است.»

«انجمن کارآفرینان اقتصاد مقاومتی» نه تنها اهداف اقتصادی را دنبال می‌کند بلکه تلاش می‌کند خانم‌هایی که درمنزل کار می‌کنند را شناسایی کرده و برای رونق کارو درآمد زایی روز افزون به آن‌ها کمک کند. برای تحقق این اهداف کارگاه‌های روانشناسی با موضوع، کسب و کار، خلاقیت، ایده پردازی درکارآفرینی وحتی کارگاه‌های آسیب زدایی از خانواده‌ها را با کمک روانشناسان تشکیل شده است.


 

 

خیّر شهر ما

«فاطمه چراغی» مدیرعامل انجمن «کارآفرینان اقتصاد مقاومتی پردیس» می‌گوید: «آقا سید یوسف، مؤسس این انجمن برای برپایی این بازارچه و رونق آن به نفع بانوان از جیب خود خرج می‌کند بدون اینکه چشم داشتی به بازگشت آن داشته باشد البته تجربه‌ها و تحصیلاتش در زمینه اقتصاد به یاری او آمده و شاید این اصل اولین انگیزه برای وی باشد البته حس نوع دوستی و حمایت ازخانواده‌های بدسرپرست و بی سرپرست اولین انگیزه اوست. طوریکه برای بسیاری از مسئولان شهری این سؤال پیش آمده که چطورآقا سید یوسف می‌تواند بدون درنظرگرفتن سود اقتصادی شخصی، اینچنین زمان بگذارد و هزینه کند؟ برخی از مسئولان به این بازارچه آمدند تا خودشان از نزدیک شاهد این ماجرا باشند؛ رئیس فنی وحرفه ای وقتی از این بازارچه دیدن کرد قول داد تعدادی از اعضائ انجمن را برای آموزش‌های بیشتر به مرکز فنی حرفه ای دعوت کند و همچنین مساعدتی داشته باشند تا از کلاس‌های کارگاهی فنی حرفه ای در بازارچه استفاده کنیم و انگیزه خود اتکایی را در بین اهالی پردیس بالا ببریم.»


تلاش ۱۰ ساله ما ثمرداد

چراغی از روزهایی یاد می‌کند که با هر سختی که پیش رو داشتند سعی کردند چراغ نیم سوی کارگاه خیاطی بانوان پردیس را روشن نگاه دارند «به دلیل نداشتن مکان ثابت، مجبور بودیم بارها فعالیتمان را به مناطق مختلف تهران ارجاع دهیم. چند سالی را در قصرفیروزه بودیم حدود یک سال در سیاهسنگ پردیس مستقر شدیم محلی که کاملاً صنعتی بود و حتی امکانات اولیه مثل آب هم نداشت اما با جمع خانم‌ها که حدود ۴۰ نفر بودیم با تمام شرایط سخت هر صبح خودمان را به آنجا می‌رساندیم. هرچند کارگاه جانی نگرفت اما در بین کسانی که خیاطی را آموزش دیده بوند و به شهرستان‌ها نقل مکان کردند موفقیت‌های زیادی به چشم می‌خورد تا آنجا که می دانم چند نفری از آن‌ها کارگاه‌های خیاطی مستقلی را اداره می‌کنند و حداقل برای ۱۰ نفر اشتغال زایی کرده‌اند.»

 

با تجربه هاو نیازمندان کنار یکدیگر

حضور تعدادی از خانم‌هایی است که جزو بازنشستگان دولتی هستند ویا تجربه کار در ارگان‌های دولتی را داشته‌اند. این طیف از خانم‌ها با توجه به اینکه روزگاری کارمند بوده و مستقل و با انگیزه عمل کرده‌اند برای پویایی و حمایت ازبانوان اطراف خود بیشتر تلاش می‌کنند و همین انگیزه باعث شده جمعی از خانم‌های با تجربه درکنار خانم‌های بد سرپرست و بی سرپرست قرار بگیرند.

«حوا مقصودی» پژوهشگر سازمان صنایع دفاع در کارگاه تیکه دوزی این بازارچه کار می کندو توضیح می‌دهد: «اینجا را خیلی دوست دارم. با ایده پردازی و به کار گرفتن هنر می‌توانیم سطح رفاه یک خانواده را به قدری افزایش دهیم که خانواده را از مرحله فروپاشی نجات دهیم. این اتفاق از نظر من بسیار ارزنده است لقمه نانی که باکمی فکرکردن و خلاقیت می‌تواند بر سر سفره یک خانواده گذاشته شود بسیار ارزشمند تر ازآن است که تنها به این فکر باشیم که پایمان را روی هم بیاندازیم و به دوران بازنشستگی خود اکتفا کنیم.»


از زباله پول می‌سازیم

تکه دوزی هایی که توسط این کارگاه انجام می‌شود هزینه زیادی اقتصادی را برای کارگاه نداشته چون پارچه‌ها به صورت رایگان در اختیار بانوان قرارداده می‌شود البته این اتفاق با خلاقیت، ایده پردازی و برقراری ارتباط با مراکز صنعتی اطراف شهر پردیس ممکن شده است. با وجود مجاورت شهر پردیس با رویه کاران مبل که در جاجرود مستقر هستند این امکان به وجود آمد که خورده پارچه‌های این اصناف در اختیاربانوان کارگاه قرار داده شود. خورده پارچه‌هایی که حتی اندازه آن‌ها از کف دست هم کوچک‌تر است اما باسلیقه ای که زنان کارگاه از خود نشان داده‌اند همین تکه پارچه‌ها به شکل روتختی، رومتکایی و رومیزی‌های چهل تکه در می‌آید و دربازار هم مشتری خوبی دارد. مقصودی همانطور که تیکه‌های پارچه را صاف می‌کند توضیح می‌دهد: «این کار در حفظ محیط زیست نیز دخالت مستقیم دارد چون پیش از این، حجم زیادی از این خورده پارچه‌ها در فضای بیابیان های پردیس سوزانده می‌شد وآسمان آبی اطراف پردیس را برای چند دقیقه ای تیره و تار می‌کرد حالا این تکه پارچه‌ها به قدری زیبا کنار هم چیده می‌شود که اغلب دوستان برای تهیه جهیزیه دختران و اقوامشان ازاین محصولات استفاده می‌کنند.»


به عشق اهتزاز پرچم امام حسین (ع)

«فاطمه حسینی» کارمند بازنشسته صنایع الکترونیک چند سالی است به جمع خانم‌های کارگاه اضافه شده است، دغدغه او نیز حمایت از بانوان خود سرپرست است. او با توجه به علاقه مندی های هنری و گلدوزی با چرخ‌های صنعتی می‌گوید: «به هر سختی بود چرخ خیاطیمختص به پرچم دوزی را چند سال گذشته خریداری کردم. صنف پرچم دوزی که بیشتر در ماه محرم و صفر مشتری دارد مختص به آقایان بوده و هیچ خانمی وارد این صنف نشده است البته این کار به دلیل فضای معنوی که ایجاد می‌کند حال و هوای خوبی دارد و اغلب کاربرد آن‌ها در هیئت‌های و دسته‌های عزاداری امام حسین (ع) است. نوشتن اسامی متبرک ائمه روی پرچم‌ها حال و هوای معنوی را برایمان مهیا می‌کند امیدوارم بتوانم این تولید را در پردیس افزایش دهیم و با نور معنویت اهل بیت وبه اهتزاز در آوردن پرچم شیعه، فقررا خانه‌ها ریشه کن کنیم.

 

به تارو پود زندگی گره می زند

یکی از اتفاق‌های جالب در این بازارچه حمایت از نخبگان هنری است طوریکه امید و انگیزه در بین بازدید کنندگان و هنردوستان را بالا برده است. «احد حسن زاده» از استادان فرش بافی به سبک گره آذری روزانه بیش از ۸ ساعت در این بازارچه می‌نشیند تا به داوطالبان آموزش قالی بافی دهد. می‌گوید: «محکم‌ترین گره فرشبافی به نام گره آذری را به هنرجویانم آموزش می‌دهم به امید اینکه روی پای خود بایستند و هیچ گره ای به زندگی آن‌ها نیافتد.» حسن زاده در دهه ۸ زندگی‌اش قرار دارد. روزگاری به‌عنوان سفیرمیراث فرهنگی ایران سال‌ها در کشورهای اروپایی قالیبافی ایرانی را آموزش داده است می‌گوید: «از ۲۰ سالگی به تهران آمدم و در بازارفرش تهران مشغول به کار شدم. وقتی دررفوگری فرش‌های دستباف و قدیمی به‌عنوان استاد از بنده یاد شد. سرمایه دار اروپایی از من دعوت کرد که به کشورش بروم و این هنررا آموزش دهم اما از آنجایی که ایران وطن من است نتوانستم خیلی دوام بیاورم و به وطن برگشتم.»

 

او معتقد است «هنر فرش بافی می‌تواند زیر بنای اقتصاد غیر نفتی باشد حتی بسیاری از خانم‌های خانه دار اگر کار را خوب یاد بگیرند می‌توانند دراقتصاد خانواده و حتی شهروکشورمان دخیل باشند به شرط اینکه مسئولان نیز حمایت‌های ویژه ای از آن‌ها داشته باشند.»

...

وقتی بازارچه کارآفرینان اقتصاد مقاومتی پردیس را ترک می‌کنیم فقط کافی است نگاهی به عقب بیندازیم آن‌وقت باکمی تأمل دربیابیم که اینجا دادوستدها از جنس مرام و معرفت است.

 

انتهای پیام/

 


منبع : فارس
ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

مصوبه افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق ابلاغ شد/اعمال نرخ جدید از اول اردبیهشت

آب شهر جویبار از شب گذشته قطع است / مجتمع آبرسانی کیاکلا زیر آب رفته است

حساب های صنعت برق مسدود شد / بحران مالی در واپسین روز کاری 97

همکاری بین شرکت مدیریت تولید برق بیستون و دانشگاه رازی کرمانشاه

انتقاد تند اردکانیان از تعرفه های غیرموجه آب و برق

انتخاب مديرعامل شركت توزيع نيروي برق خوزستان از طریق فراخوان

بيشترين سهم توليد نيروگاهي در اختیار سیکل ترکیبی ها

بازگشت دوره صد ساله به محدوده کرخه / خطوط لوله نفت و گاز ، بحران نهفته خوزستان

طوفان برق 4 شهرستان خراسان‌جنوبی را قطع کرد

اردکانیان : 27 واحد نیروگاه برق درکشور وارد مدار تولید شد

برنامه ریزی برای کنترل فرکانس شبکه برق / افزایش راندمان نیروگاه ها به 38.5 درصد

امسال 105 میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد

تراز دریاچه ارومیه 23 سانتی متر افزایش یافت

تالابی که 5 ماه در سال آب آن صورتی است

وضعیت آب در مازندران بحرانی است

شرکت نیروی برق کرمان رتبه دوم اتصال نیروگاه خورشیدی را کسب کرد

بهره برداری از 2 نیروگاه خورشیدی در بوشهر آغاز شد

تداوم 2 دهه خشکسالی در خراسان جنوبی

باید درباره خرابکاری در شبکه برق از «گوایدو» تحقیق شود

آب سد مهاباد چه زمان رهاسازی می شود؟

توصیه بازوی پژوهشی مجلس به دولت درباره تغییر ساعت در ابتدای سال

رایگان شدن پول آب، برق و گاز مساجد به قیمت رشد نقدینگی و افزایش تورم !

مسئله زاینده رود با وجود بارش های امسال حل نشود، کار را باید تمام شده فرض کرد / برق آبی‌ها بلای جان کارون !

برخورد سیاسی دولت و مجلس با صنعت برق / بروز مشکلات دومینویی و خاموشی های تابستانه

قطع آب شرب هشت هزار خانوار در آستارا به مدت 5 ساعت

تصویب بخش های برقی بودجه با کمترین میزان تغییر در مجلس

تداوم تولید پایدار نیروگاه شهید مفتح در 3 ماهه چهارم سال

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

آخرين وضعيت صادرات برق ايران به كشور عراق

آب شهر دهدشت روز چهارشنبه قطع می شود

دلیل مهاجرت روستاییان این است که درآمد ندارند/ محور درآمد روستاییان آب است

عملیات انتقال آب ارس به دشت های مرند تسریع شود

تحقیق برای جلوگیری از تبخیر آب دریاچه ارومیه ادامه دارد

طرح های آبخیزداری هرمزگان از محل صندوق توسعه ملی تکمیل شد

نوبخت و اردکانیان به خراسان جنوبی سفر می کنند