کد خبر : ۵۵۵۴۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

من می‌گویم بازارچه، تو بخوان خریدوفروش معرفت

کارآفرینی، حمایت از نیازمندان، ایده پردازی، خلاقیت همه و همه جزو فعالیت‌های انجمن کارآفرینان اقتصاد مقاومتی پردیس است. کافی است فقط سری به بازارچه کارآفرین‌ها ی این انجمن بزنید تا روح ایستادگی و مقاومت در دوران سخت اقتصادی را در آن شاهد باشید.

من می‌گویم بازارچه، تو بخوان خریدوفروش معرفت

به گزارش نیرو نیوز، مجله پلاس؛ سودابه رنجبر:بازارچه اقتصاد مقاومتی برای خودش اجروقربی دارد در این بازارچه افرادی که خواهان حمایت از هم نوع خود هستند حضور دارند. وارد هر غرفه ای که می‌شوید با دنیایی از خلاقیت و ایده پردازی روبه‌رو می‌شوید اما علاوه بر اهمیت اقتصادی این بازارچه، نگاه خیری است که درتک تک غرفه‌های آن جریان دارد. حتی برخی از غرفه‌های بازارچه برای معلولانی که به کار کردن تمایل دارند برنامه‌ریزی‌شده است. بازارچه اقتصاد مقاومتی اگرچه در زیرزمین یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای فاز یک پردیس واقع‌شده است اما ازنظرها پنهان نمانده، در این بازارچه علاوه بر فروشندگان به خریداران هم‌سود می‌رسد. فقط کافی است نیم‌نگاهی به غرفه‌های فعال این بازارچه بی اندازید غرفه ترشی جات و مرباهای خانگی، غرفه عرضه محصولات فرهنگی و ترویج حجاب، غرفه دست سازه‌های جواهرسازی معلولان کم‌توان ذهنی، غرفه فروش لباس‌های کودکان که به‌عنوان مشاغل خانگی توسط خانم‌ها دوخته می‌شود و...

 

از کوکب خانم باسلیقه تا غرفه کادویی‌ها

 غرفه محصولات غذایی که در بین غرفه داران بازارچه به نام غرفه «کوکب خانم» معروف شده است خودنمایی می‌کند. انواع مرباها و ترشیجاتی که دستور پخت آن‌ها از مادربزرگ‌های یک قرن پیش به یادگارمانده است. غرفه دیگری که به همه‌چیز فروش معروف شده است از کریستال تا لباس نوزادی را در این غرفه می‌بینید. داستان این غرفه ازاین‌قرار است که هدایایی که اهالی پردیس به‌واسطه خرید خانه، تولد نوزاد و چشم‌روشنی دریافت کرده‌اند و موردنیازشان نبوده به نیت کمک به نیازمندان به این غرفه می‌سپارند تا با فروش آن‌ها گره ای از زندگی نیازمندی بگشاید. به هر غرفه ای که سر بزنید متوجه خواهید شد که بخشی از سود این غرفه‌ها به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم برای حمایت از مبتکران و نیازمندان تعلق‌گرفته و این ویژگی بازارچه اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی پردیس است.

 

معلولان جواهرساز

خانم محمدی دست‌های پسر جوانش را زیرچشمی نگاه می‌کند تا آموزش‌های جواهرسازی که به او داده را ازنظر بگذراند او سعی کرده پسر جوان و معلول ذهنی‌اش را با این هنر آشنا کند می‌گوید: «همین‌که برای پسرم «پیمان» در این غرفه جایی هست خدا روشکر می کنم. او کمی جواهرسازی را یاد گرفته اما رغبت چندانی به این هنر نشان نمی‌داد خوشبختانه تشویق بازدید کنندگان ازغرفه باعث شده این کاررا جدی تر بگیرد و این روزها حس وحال بهتری را تجربه می‌کنیم.«طناز» دخترجوان کم‌توان ذهنی دربازارچه، اسباب بازی‌های ایرانی می‌فروشد از وقتی ارتباطش با کودکانی که برای خرید اسباب بازی به او مراجعه می‌کنند بیشتر شده حس و حال بهتری دارد می‌گوید: «حالا که کار می‌کنم و دستم درجیب خودم است متوجه می‌شوم بخشی زیادی ازحال بد گذشته من وابستگی زیاد به اطرافیانم بوده است.»

 

ما ریشه می‌دهیم شما شاخ و برگ

«سید مهدی آقا سید یوسف» رئیس هیئت مدیره و مؤسس انجمن «کارآفرینان اقتصاد مقاومتی» می‌گوید: «این انجمن با هدف محرومیت زدایی وتوانمند سازی بانوان بی سرپرست و بد سرپرست شکل گرفته است و در مدت ۴ سال توانسته بیش از ۴۰۰ نفر را به‌طورمستقیم وغیرمستقیم تحت پوشش قراردهد.»

آقا سید یوسف با اشاره به بانوانی که درشهر پردیس دغدغه اشتغال زایی برای خود ودیگر بانوان را دارند می‌گوید: «جمعی ازبانوان پردیس سال‌ها پیش تلاش کردند تا با کارآفرینی و فراگیری آموزش‌هایی مثل خیاطی و فعالیت‌های هنری به استقلال اقتصادی برسند. هرچند در این مسیرموفقیت‌هایی داشتند اما متاسفانه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و بارها مجبور شده بودند که از صفر آغاز کنند. خوشبختانه درمسیرثبت انجمن که حدود یک سال به طول انجامید با تعدادی ازاین بانوان با تجربه وکارآفرین آشنا شدم و با کمک یکدیگر توانستیم قدم‌های موثری برای برپایی انجمن کارآفرینی برداریم. درواقع این انجمن با پیشینه ای ازتجربه بانوان با استعداد شروع به کار کرده و به همین دلیل پیشرفت قابل ملاحظه ای را طی دو سال اخیرداشته است.»

«انجمن کارآفرینان اقتصاد مقاومتی» نه تنها اهداف اقتصادی را دنبال می‌کند بلکه تلاش می‌کند خانم‌هایی که درمنزل کار می‌کنند را شناسایی کرده و برای رونق کارو درآمد زایی روز افزون به آن‌ها کمک کند. برای تحقق این اهداف کارگاه‌های روانشناسی با موضوع، کسب و کار، خلاقیت، ایده پردازی درکارآفرینی وحتی کارگاه‌های آسیب زدایی از خانواده‌ها را با کمک روانشناسان تشکیل شده است.


 

 

خیّر شهر ما

«فاطمه چراغی» مدیرعامل انجمن «کارآفرینان اقتصاد مقاومتی پردیس» می‌گوید: «آقا سید یوسف، مؤسس این انجمن برای برپایی این بازارچه و رونق آن به نفع بانوان از جیب خود خرج می‌کند بدون اینکه چشم داشتی به بازگشت آن داشته باشد البته تجربه‌ها و تحصیلاتش در زمینه اقتصاد به یاری او آمده و شاید این اصل اولین انگیزه برای وی باشد البته حس نوع دوستی و حمایت ازخانواده‌های بدسرپرست و بی سرپرست اولین انگیزه اوست. طوریکه برای بسیاری از مسئولان شهری این سؤال پیش آمده که چطورآقا سید یوسف می‌تواند بدون درنظرگرفتن سود اقتصادی شخصی، اینچنین زمان بگذارد و هزینه کند؟ برخی از مسئولان به این بازارچه آمدند تا خودشان از نزدیک شاهد این ماجرا باشند؛ رئیس فنی وحرفه ای وقتی از این بازارچه دیدن کرد قول داد تعدادی از اعضائ انجمن را برای آموزش‌های بیشتر به مرکز فنی حرفه ای دعوت کند و همچنین مساعدتی داشته باشند تا از کلاس‌های کارگاهی فنی حرفه ای در بازارچه استفاده کنیم و انگیزه خود اتکایی را در بین اهالی پردیس بالا ببریم.»


تلاش ۱۰ ساله ما ثمرداد

چراغی از روزهایی یاد می‌کند که با هر سختی که پیش رو داشتند سعی کردند چراغ نیم سوی کارگاه خیاطی بانوان پردیس را روشن نگاه دارند «به دلیل نداشتن مکان ثابت، مجبور بودیم بارها فعالیتمان را به مناطق مختلف تهران ارجاع دهیم. چند سالی را در قصرفیروزه بودیم حدود یک سال در سیاهسنگ پردیس مستقر شدیم محلی که کاملاً صنعتی بود و حتی امکانات اولیه مثل آب هم نداشت اما با جمع خانم‌ها که حدود ۴۰ نفر بودیم با تمام شرایط سخت هر صبح خودمان را به آنجا می‌رساندیم. هرچند کارگاه جانی نگرفت اما در بین کسانی که خیاطی را آموزش دیده بوند و به شهرستان‌ها نقل مکان کردند موفقیت‌های زیادی به چشم می‌خورد تا آنجا که می دانم چند نفری از آن‌ها کارگاه‌های خیاطی مستقلی را اداره می‌کنند و حداقل برای ۱۰ نفر اشتغال زایی کرده‌اند.»

 

با تجربه هاو نیازمندان کنار یکدیگر

حضور تعدادی از خانم‌هایی است که جزو بازنشستگان دولتی هستند ویا تجربه کار در ارگان‌های دولتی را داشته‌اند. این طیف از خانم‌ها با توجه به اینکه روزگاری کارمند بوده و مستقل و با انگیزه عمل کرده‌اند برای پویایی و حمایت ازبانوان اطراف خود بیشتر تلاش می‌کنند و همین انگیزه باعث شده جمعی از خانم‌های با تجربه درکنار خانم‌های بد سرپرست و بی سرپرست قرار بگیرند.

«حوا مقصودی» پژوهشگر سازمان صنایع دفاع در کارگاه تیکه دوزی این بازارچه کار می کندو توضیح می‌دهد: «اینجا را خیلی دوست دارم. با ایده پردازی و به کار گرفتن هنر می‌توانیم سطح رفاه یک خانواده را به قدری افزایش دهیم که خانواده را از مرحله فروپاشی نجات دهیم. این اتفاق از نظر من بسیار ارزنده است لقمه نانی که باکمی فکرکردن و خلاقیت می‌تواند بر سر سفره یک خانواده گذاشته شود بسیار ارزشمند تر ازآن است که تنها به این فکر باشیم که پایمان را روی هم بیاندازیم و به دوران بازنشستگی خود اکتفا کنیم.»


از زباله پول می‌سازیم

تکه دوزی هایی که توسط این کارگاه انجام می‌شود هزینه زیادی اقتصادی را برای کارگاه نداشته چون پارچه‌ها به صورت رایگان در اختیار بانوان قرارداده می‌شود البته این اتفاق با خلاقیت، ایده پردازی و برقراری ارتباط با مراکز صنعتی اطراف شهر پردیس ممکن شده است. با وجود مجاورت شهر پردیس با رویه کاران مبل که در جاجرود مستقر هستند این امکان به وجود آمد که خورده پارچه‌های این اصناف در اختیاربانوان کارگاه قرار داده شود. خورده پارچه‌هایی که حتی اندازه آن‌ها از کف دست هم کوچک‌تر است اما باسلیقه ای که زنان کارگاه از خود نشان داده‌اند همین تکه پارچه‌ها به شکل روتختی، رومتکایی و رومیزی‌های چهل تکه در می‌آید و دربازار هم مشتری خوبی دارد. مقصودی همانطور که تیکه‌های پارچه را صاف می‌کند توضیح می‌دهد: «این کار در حفظ محیط زیست نیز دخالت مستقیم دارد چون پیش از این، حجم زیادی از این خورده پارچه‌ها در فضای بیابیان های پردیس سوزانده می‌شد وآسمان آبی اطراف پردیس را برای چند دقیقه ای تیره و تار می‌کرد حالا این تکه پارچه‌ها به قدری زیبا کنار هم چیده می‌شود که اغلب دوستان برای تهیه جهیزیه دختران و اقوامشان ازاین محصولات استفاده می‌کنند.»


به عشق اهتزاز پرچم امام حسین (ع)

«فاطمه حسینی» کارمند بازنشسته صنایع الکترونیک چند سالی است به جمع خانم‌های کارگاه اضافه شده است، دغدغه او نیز حمایت از بانوان خود سرپرست است. او با توجه به علاقه مندی های هنری و گلدوزی با چرخ‌های صنعتی می‌گوید: «به هر سختی بود چرخ خیاطیمختص به پرچم دوزی را چند سال گذشته خریداری کردم. صنف پرچم دوزی که بیشتر در ماه محرم و صفر مشتری دارد مختص به آقایان بوده و هیچ خانمی وارد این صنف نشده است البته این کار به دلیل فضای معنوی که ایجاد می‌کند حال و هوای خوبی دارد و اغلب کاربرد آن‌ها در هیئت‌های و دسته‌های عزاداری امام حسین (ع) است. نوشتن اسامی متبرک ائمه روی پرچم‌ها حال و هوای معنوی را برایمان مهیا می‌کند امیدوارم بتوانم این تولید را در پردیس افزایش دهیم و با نور معنویت اهل بیت وبه اهتزاز در آوردن پرچم شیعه، فقررا خانه‌ها ریشه کن کنیم.

 

به تارو پود زندگی گره می زند

یکی از اتفاق‌های جالب در این بازارچه حمایت از نخبگان هنری است طوریکه امید و انگیزه در بین بازدید کنندگان و هنردوستان را بالا برده است. «احد حسن زاده» از استادان فرش بافی به سبک گره آذری روزانه بیش از ۸ ساعت در این بازارچه می‌نشیند تا به داوطالبان آموزش قالی بافی دهد. می‌گوید: «محکم‌ترین گره فرشبافی به نام گره آذری را به هنرجویانم آموزش می‌دهم به امید اینکه روی پای خود بایستند و هیچ گره ای به زندگی آن‌ها نیافتد.» حسن زاده در دهه ۸ زندگی‌اش قرار دارد. روزگاری به‌عنوان سفیرمیراث فرهنگی ایران سال‌ها در کشورهای اروپایی قالیبافی ایرانی را آموزش داده است می‌گوید: «از ۲۰ سالگی به تهران آمدم و در بازارفرش تهران مشغول به کار شدم. وقتی دررفوگری فرش‌های دستباف و قدیمی به‌عنوان استاد از بنده یاد شد. سرمایه دار اروپایی از من دعوت کرد که به کشورش بروم و این هنررا آموزش دهم اما از آنجایی که ایران وطن من است نتوانستم خیلی دوام بیاورم و به وطن برگشتم.»

 

او معتقد است «هنر فرش بافی می‌تواند زیر بنای اقتصاد غیر نفتی باشد حتی بسیاری از خانم‌های خانه دار اگر کار را خوب یاد بگیرند می‌توانند دراقتصاد خانواده و حتی شهروکشورمان دخیل باشند به شرط اینکه مسئولان نیز حمایت‌های ویژه ای از آن‌ها داشته باشند.»

...

وقتی بازارچه کارآفرینان اقتصاد مقاومتی پردیس را ترک می‌کنیم فقط کافی است نگاهی به عقب بیندازیم آن‌وقت باکمی تأمل دربیابیم که اینجا دادوستدها از جنس مرام و معرفت است.

 

انتهای پیام/

 


منبع : فارس
ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

کاهش هزار و 700 مگاواتی مصرف برق در گرمترین روز سال رقم خورد

دغدغه هایی که برای مالچ پاشی باید مورد توجه باشد

گرمترین روز سال را سپری می کنیم/ افزايش 1000مگاواتي مصرف برق در روز جاري

تقویت زیرساخت ها نقش موثری در تامین آب پایدار شهرهای استان دارد

جازموریان تنها یک قدم تا خشک شدن فاصله دارد

چهار هزار مگاوات برق در کشور کمبود داریم / برق کشاورزان گچساران 4 ساعت در روز قطع می شود

افتتاح ۵۹ پروژه آب و خاک در مازندران

علت بیابان زایی در استان یزد چیست؟

تصمیمی برای تغییر ساعات اداری در آذربایجان شرقی گرفته نشده است

چهارمحال و بختیاری برنامه ای برای خاموشی در فصل تابستان ندارد

آب شرب اصفهان باید بدون آنتی بیوتیک باشد

طرح بیابان زدایی شمال غرب استان البرز با جدیت اجرا شود

مقتدی صدر: ناتوانی دولت در اصلاح و بهبود وضعیت برق / برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند

تغییر ساعت کاری ادارات ۲۲ استان

سیستان و بلوچستان؛ استان قَنات خیز

احداث ۴۲۰۰ متر شبکه فشار متوسط برق در منطقه گردشگری «کهمان»

برخورداری 39 روستای کرمانشاه تا پایان سال جاری از نعمت آب آشامیدنی سالم

کمبود آب شرب در اصفهان

قدیمی ترین فناوری برای استحصال آب؛ رو به زوال

بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین

مبنای محاسبه قبض‌های برق تغییر کرد

در یک قدمی ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا هستیم

برنامه قطعی احتمالی برق اعلام شد

طرح های بیابان زدایی در خوزستان غیر علمی و زیان بار است

خسارت ۶۵ میلیاردی سیل به شبکه‎های برق پلدختر

افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق در کرمانشاه !

مسائل زیست محیطی در پروژه آب شیرین کن بندرعباس جدی گرفته شود

مشکل آب بوشهر با تکمیل پروژه سد ارغون برای 15سال برطرف می شود

با بارندگی های اخیر مشکل آبی استان حل نشده

چالش زیست محیطی انتقال آب خزر به سمنان با فناوری به صفر می رسد

نظر پدر علم کویرشناسی درباره انتقال آب به سمنان

آب تخصیصی به شرب قم کمتر از مصرف شهر است

از تبلیغات زودهنگام یک نماینده برای انتخابات تا وعده آبی و برقی برای بهبهانی ها !

بررسی یک وعده اردکانیان به اپراتورها

تغییر ساعت کاری ادارات و دستگاه های دولتی قطعی شد