کد خبر : ۷۲۴۰۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس انجمن ژئوپلیتیک:

وقتی همسایگان مشغول ساخت سدهای بزرگ بودند، وزارت خارجه هیچ استراتژی نداشت

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با بیان اینکه نیازمند دیپلماسی آب هستیم، گفت: اگر بخواهیم آینده ای جهانی داشته باشیم باید وارد تملک و تصاحب از راه صلح و مذاکره در خرید آب شد، اگر تا 50 سال آینده کشوری به یخ های قطب جنوب دسترسی نداشته باشد با مشکل جدی روبرو می شود.

وقتی همسایگان مشغول ساخت سدهای بزرگ بودند، وزارت خارجه هیچ استراتژی نداشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، محمد حسین پاپلی یزدی در نشست شب های فرهنگی یزد با موضوع همزیستی با آب اظهار داشت: آب از لحاظ اقتصادی همانند نفت و گاز بسیار با ارزش و سودمند است و آینده جهان روز به روز به منابع آبی ، مالکیت و موضوع حقوقی آن وابسته تر می شود.
رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران گفت: اتحادیه اروپا و آمریکا در 150 سال گذشته بر روی منابع نفت سرمایه گذاری زیادی کردند ، تا تجارت جهانی نفت و قدرت بین المللی را در زمینه های مختلف در اختیار داشته باشند و با توجه به شرایط فعلی اکنون نیازمند دیپلماسی آب در کشور هستیم. 
وی در ادامه تملک و تصاحب آب را دیپلماسی آب دانست و تاکید کرد: این موضوع امنیت ، آسایش ،رفاه و آینده ایران را رقم می زند و چاره ای هم جز این نیست زیرا بسیاری از کشورها به دنبال این موضوع هستند. 
عضو مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه یادآور شد: همسایگان به ویژه ترکیه و افغانستان ساخت سدهای بزرگی را شروع کردند که دیپلماسی وزارت خارجه ایران در زمان خودش اصلا ساز و کاری نداشت که وارد مذاکره شود ، این سدها چه تاثیری بر ایران دارد و سازمان حفاظت از محیط زیست هم در این زمینه توجه چندانی نکرد. 
پاپلی یزدی مصرف آب کشور را سالانه 100 میلیارد مترمکعب بیان کرد و اظهار داشت: ظرفیت سد آتاتورک ترکیه که بر روی رودخانه فرات ساخته شد، 49 میلیارد مترمکعب است یعنی با ساخت آن حدود نیمی از آب به ایران گرفته شد. 
وی اظهار داشت : سئوال من از مسئولان وزارت امور خارجه این است آیا ترک ها این سدها را فقط برای منافع ملی خود ساخته اند یا با همکاری ناتو ،آمریکا و اسرائیل برای فشار بر عراق ، سوریه و ایران اقدام به ساخت آن کردند؟ 
پاپلی یزدی ادامه داد: بخشی از جنگ در سوریه به دلیل ساخت این سدهاست ، وقتی سدها بر روی فرات و دجله ساخته شد آب کشاورزی در سوریه کاهش یافت هرچند این کشور چند سد ساخته بود اما کمبود آب موجب مهاجرت روستاییان به شهرها و در نهایت بیکاری و حاشیه نشینی ،زمینه مطالبات مردم آن را دامن زد و موجب جنگ شد. 
وی با بیان اینکه اهمیت اقتصادی و سیاسی آب برابر امنیت است، ادعا کرد: در کشور اشتباهاتی مرتکب شدیم ،سدهایی را هم ساخته ایم که نتیجه آن هورالعظیم که یکی از تالاب های ایران و بین النهرین است در سال 1976 ، 140 هزار هکتار وسعت داشت، هم اکنون مساحت آن به 35 هزار هکتار کاهش یافت، بدین ترتیب بین النهرین در حال تهدید است. 
این استاد رشته جغرافیا در ادامه با بیان اینکه به دلیل کاهش میزان ورودی آب به این تالاب و خشک شدن آن به منشاء ریزگردها تبدیل شد، و ریزگردها و خشکسالی را پیامد فقدان «دیپلماسی آب » دانست. 

** جنگ آب توپ و تانک نیست 
پاپلی یزدی با بیان اینکه جنگ آب دیگر جنگ توپ و تانک نخواهد بود، بلکه جنگ واقعی خواهد بود، یادآور شد: خسارت ریزگردها کمتر از جنگ ایران و عراق نیست و هرسال هم تکرار می شود و از سوی دیگر افغانستان با وجود گرفتاری ها، بی پولی و ناامنی مشغول ساخت سدهایی است که بر آب‌های ورودی به ایران تاثیر منفی می‌گذارد . 
وی خاطر نشان کرد: بدین ترتیب ایران از شرق و غرب با چالش هایی روبروست که در 50 سال اخیر اصلا به آن توجه نکردیم ، اکنون نیمی از دریاچه آرال در آسیای میانه خشک شد و با وجود اینکه این دریاچه با کشور ما 1500 کیلومتر فاصله دارد، اما در مسیر بادهای 120 روزه قرار دارد که پیامد آن آلودگی زیست محیطی برای ایران است. 
رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران بیان کرد: نمی توان گفت، دیپلماسی محیط زیست نباید داشته باشیم و نسبت به مسائل مرتبط این بخش اعتراض نکنیم ؟ 
به گفته وی، در شرایطی که دیپلماسی آب نداریم، چگونه می‌خواهیم با تاجیکستان وارد مذاکره شویم تا منافع ملی ما را در سال‌های آینده تضمین کند و پیامدهای امنیتی نیز به بار نیاورد؟ 
پاپلی یزدی اضافه کرد: رودخانه مرزی ارس نیز مشکلاتی دارد که بیشتر به آلودگی مربوط می‌شود، طوریکه معادن در حال بهره‌برداری مس ارمنستان در آینده برای رودخانه ارس خطرناک است. 
وی ادامه داد: اکنون با رایزنی های صورت گرفته دفتر دیپلماسی آب در وزرات امور خارجه تشکیل شد که سفیر سایق ایران در مکزیک مسوول این دفتر است. 

** امنیت اقتصادی وابسته به تملک آب 
رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با بیان اینکه آینده جهانی و امنیت اقتصادی بستگی به تملک آب دارد، تصریح کرد: من مخالف انتقال آب شرب به استان ها نیستم، بلکه باید صرفه جویی کرد. 

** آب کم نیست ، انصاف کم است 
پاپلی یزدی افزود: در ایران آب کم نیست بلکه انصاف ما نسبت به مصرف آب خیلی کم است هر شهروند ایرانی روزانه 80 تا 120 لیتر آب از طریق دور ریز غذا به هدر می دهد، برای یک گرم برنج ،چهار لیتر آب نیاز است. 
وی آموزش در زمینه صرفه جویی را مهم دانست و گفت: البته در این زمینه اصل آموزش نیست بلکه باور مهم است و باید آن را از دوران کودکی به ویژه پیش دبستانی و دبستان آغاز کرد. 
پاپلی یزدی فعالیت در گروه جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد را از سال 1350 به عنوان کارشناس آغاز کرد و پس از طی مراحل استادیاری و دانشیاری و از سال 1378 به عنوان استاد در دانشگاه فردوسی مشهد به فعالیت ادامه داد. 
این محقق و نویسنده برجسته، مهر تا اسفند 1368 به دعوت مرکز تحقیقات ملی فرانسه (C.N.R.S) برای همکاری در طرح اطلس ایران به فرانسه دعوت شد. 
پاپلی یزدی در سال 1981 به عنوان عضو مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه درآمد و در سال 1990 به عنوان استاد مدعو به تدریس در دانشگاه سوربن پاریس پرداخت. 
وی بنیانگذار، مدیر مسئول و صاحب امتیاز فصلنامه تحقیقات جغرافیایی و نخستین ایرانی دارنده جایزه انجمن جغرافیای فرانسه است. 
وی سابقه تدریس در دانشگاه سوربن پاریس، فردوسی مشهد و تربیت مدرس تهران را دارد و برخی آثارش به عنوان منبع علمی در آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری رشته جغرافیا معرفی می‌شود. 
پاپلی یزدی در سال 1996 به عنوان عضو اصلی کمیسیون جغرافیای فرهنگی انجمن جغرافیدانان جهان انتخاب شد. 
این کمیسیون در مجموع 10 نفر عضو دارد و سهم آسیا سه نفر است. 
وی مؤسس، مدیر مسئول و صاحب امتیاز تنها فصلنامه علمی پژوهشی با موضوع و عنوان تحقیقات جغرافیایی است که با هدف ارتقای سطح کیفی علم جغرافیا در ایران فعالیت می ‌کند. 
 

 

منبع: ایرنا

کلید واژه :

دیپلماسی آب

،

همسایگان آبی

،

ساخت سد

،

ساخت سدهای بزرگ

،

یزد

،

خشکسالی

،

ساخت سدهای بزرگ توسط کشورهای همسایه

،

کمبود آب

،

تصاحب آب

،

آب

،

آبی

،

صنعت آب

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

آغاز تولید دوچرخه‌های برقی جنرال موتوروز

جای خالی کارشناس انرژی و هوشمندسازی برق در ساخت و ساز مسکن

بی توجهی وزارت نیرو به ضرورت احداث سد بختیاری

سه تحول بزرگ پیش روی صنعت انرژی جهان،‌از کاهش تقاضای نفت تا افزایش مصرف برق

احتمال کمبود ۴۰ درصدی آب شرب مشهد / تقسیط آب در دست بررسی است

تاثیر تصمیم دولت درباره قیر بر مصرف سوخت نیروگاه های برق

تجربه اسپانیا در شیرین سازی آب های شور و لب شور

ایران اماده کمک به حل بحران برق لبنان بود اما مسئولان سابق رد کردند

کرخه آماده ورود سیلاب می شود؟

توسعه تجدیدپذیرها دوباره به گردنه تعرفه ها رسید

افزایش 60 درصدی حجم آب سد مهاباد در پی بارش های اخیر

آبگرفتگی برخی منازل روستاییان سیستان و بلوچستان

نحوه قیمت گذاری برق به شورای رقابت سپرده می شود؟

آیا عراق جایگزینی برای برق و گاز ایران ندارد؟

تشکیلات مطالعاتی ناکارآمد،‌علت بی برنامگی بخش آب !

دست ساخت های بشر چه بلایی برسر دو دریاچه بزرگ دنیا آورد؟

چند هکتار از کشتزارهای خوزستان آبی است ؟

صنعت برق ایران چقدر تغییر کرده است؟

ارایه نتایج بازنگری نقشه پوشش اراضی حوضه دریاچه ارومیه

از پتانسیل خورشیدی برای تامین برق بیشتر استفاده شود / آینده کشور به سمت آزادسازی قیمت پیش می رود

فراخوان پژوهشگاه نیرو برای تعویض موتور 5 هزار کولر آبی تا تابستان 98

طراحان جنگ آب درپی عادی کردن نزاع بر سر آب هستند / شناسایی 30 هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه‌ بادی در کشور

سیلاب در رودخانه های فصلی ندوشن جاری شد

شاخص بهره مندی گیلان در حوزه آب روستایی چقدر است؟

نگاهی بر وضعیت آب شرب لرستان

ایران در یک قدمی کلید برق عراق/حمایت دولت لازمه بیرون راندن رقبا از گود

راهی جز سازگاری با کم آبی نداریم

جزئیات افزایش تعرفه برق پس از ابلاغ رسمی اعلام می شود

آبگیری 100درصد سازه های آبخیزداری سیریک

حال سدهای استان مرکزی خوب است

افزایش 32 سانتی متری آب دریاچه ارومیه

نرخ انشعاب برق یزد ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت

بررسی مخاطرات امنیتی طرح فهام

ورود شورای رقابت به یک شکایت علیه وزارت نیرو

آیا احداث سد جیرفت اشتباه بوده است؟