کد خبر : ۷۲۴۱۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دنیای آینده با انقلاب الکترونیک

در مهندسی حمل و نقل ما مشارکت الکترونیک را به وضوح می‌بینیم. خودروهای بدون سرنشین و فناوری رادار از این نمونه‌ها هستند. در نهایت در زمینه توزیع انرژی نیز می‌توان از الکترونیک بهره گرفت.

دنیای آینده با انقلاب الکترونیک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،

پیام حیدری
استاد مهندسی برق دانشگاه کالیفرنیا
موضوع سخنان من در مورد تحول الکترونیک در قرن بیستم و بیست و یکم است. من مدیر آزمایشگاه مدارهای مجتمع در اندازه نانو هستم و در حال حاضر حدود ۱۲ دانشجوی دکترا دارم و می‌خواهم اینجا از همه دانشجوهای حاضر و قبلی خودم قدردانی کنم که همه کارهای ما با کمک آنها میسر شد. هدف موسسه ما جست‌وجو و تحقیق برای پیدا کردن ایده‌های خلاقانه سودمند در زمینه‌های نانو و میکروالکترونیک است. تعدادی از کارهایی که ما تا به حال موفق به انجام آنها شده‌ایم، به این شرح است. ما یکی از اولین گروه‌هایی بودیم که به طراحی و ساخت مدار مجتمع موج میلی‌متری در سیلیکون پرداخت. گیرنده‌ای که ما طراحی کردیم بالاترین فرکانس را در فناوری دیجیتال با ۲۱۰ گیگاهرتز داراست. بهترین بازدهی با کمترین نوع را در دنیا طراحی کردیم. بیش از ۱۵۰ مقاله چاپ کردیم و ۲۶ نفر از گروه من تا به حال دکترا گرفته‌اند.
انقلاب الکترونیک
الکترونیک مهم‌ترین نقش را در تحولات مدرن در زندگی انسان‌ها داشته و من اینجا مختصری از این اتفاقات را بیان می‌کنم. اول بار ماکسول دنیای فیزیکی جدیدی را کشف و معرفی کرد، او در مقاله اش نشان داد الکتریسیته، مغناطیس و نور که به ظاهر پدیده‌های بی ربطی بودند، در واقع ریشه یکسانی دارند و این تحقیق به ابداع لوله‌هایی انجامید که خود به اختراع رادیو و فناوری بی سیم منجر شد. ترانزیستور حدود سال ۱۹۴۷ اختراع شد، اختراعی که به عقیده بسیاری مهم‌ترین اختراع قرن بیستم است. این اختراع به نوبه خود به اختراع تعداد انبوهی از وسایل مختلف الکترونیکی انجامید. بعد از آن مدار مجتمع که در واقع قرار دادن تعداد زیادی ترانزیستور در یک فضای کوچک بود به وجود آمد و این امر کمک بزرگی به ساخته شدن وسایل الکترونیکی در ابعاد کوچک کرد. در مورد قدرت ترانزیستورها مور پیش‌بینی کرد تعداد ترانزیستور‌ها در یک مدار مجتمع هر دو سال دو برابر خواهد شد. این سرعت پیشرفت منجر به ابداع ریزپردازنده‌ها شد و در نهایت به اختراع گوشی‌های همراه انجامید. این مسیر همچنان در حال تحول است. در سطح مدار‌های مجتمع ما به دنبال روش‌های جدید و خلاقانه برای روبه‌رو شدن با موانع بر سر راه هستیم، به ویژه وقتی که فرکانس خیلی بالا است.

به نظر من الکترونیک ترکیب علم، مهندسی و هنر است. اولین قدم معادلات هست. مهندسی و طراحی مدار و در نهایت هنر را در بسته بندی نهایی می‌بینیم. همان‌طور که میکل‌آنژ از سنگ برای هنرش استفاده می‌کرد، ما سیلیکون را مورد استفاده قرار می‌دهیم. صنعت الکترونیک در گذشته و حال درخشان بوده و هست و در آینده حتی درخشان‌تر نیز خواهد بود. در آینده از الکترونیک می‌توان برای تغییر شکل علوم زیستی استفاده کرد.

به‌عنوان مثال یکی از پروژه‌هایی که من انجام داده‌ام، برقراری پل ارتباطی بین انسان و ماشین بود. الکترونیک همچنین می‌تواند برای حل مشکلات محیطی استفاده شود یا به کمک حل بحران و تقسیم انرژی بیاید. ارتباط کاربردی بین انسان و ماشین مثلا می‌تواند به یک بیمار قطع نخاعی کمک کند تا بتواند دوباره راه برود. برای این پروژه ما توانستیم ۸ میلیون دلار از مرکز ملی علوم بودجه بگیریم. البته این پروژه بین چند گروه تحقیقاتی مشترک است و به‌طور خلاصه ما سعی می‌کنیم سیگنال‌هایی که مغز هنگام راه رفتن می‌فرستند را مشخص کرده و به‌صورت بی سیم به یک روبات بفرستیم. این کار برای من خیلی جذاب است و همچنین به زمینه تخصصی من نزدیک است و می‌تواند به میلیون‌ها نفر کمک کند تا بتوانند دوباره راه بروند. در زمینه حل مشکلات محیطی، یک مثال حل مشکل کم آبی است که گیرنده‌های با دقت خیلی بالا می‌تواند سودمند واقع شود. این گیرنده‌ها مثلا میزان آبی که روی برگ و درخت در جریان است را اندازه می‌گیرند و با الگوریتم‌های پیشرفته مصرف آب را کنترل می‌کنند. در مهندسی حمل و نقل ما مشارکت الکترونیک را به وضوح می‌بینیم. خودروهای بدون سرنشین و فناوری رادار از این نمونه‌ها هستند. در نهایت در زمینه توزیع انرژی نیز می‌توان از الکترونیک بهره گرفت.

کلید واژه :

برق

،

پیام حیدری

،

برق دانشگاه کالیفرنیا

،

الکترونیک

،

برق و الکترونیک

،

انقلاب الکترونیک

،

ترانزیستور

،

دانشگاه

،

کالیفرنیا

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

آغاز تولید دوچرخه‌های برقی جنرال موتوروز

جای خالی کارشناس انرژی و هوشمندسازی برق در ساخت و ساز مسکن

بی توجهی وزارت نیرو به ضرورت احداث سد بختیاری

سه تحول بزرگ پیش روی صنعت انرژی جهان،‌از کاهش تقاضای نفت تا افزایش مصرف برق

احتمال کمبود ۴۰ درصدی آب شرب مشهد / تقسیط آب در دست بررسی است

تاثیر تصمیم دولت درباره قیر بر مصرف سوخت نیروگاه های برق

تجربه اسپانیا در شیرین سازی آب های شور و لب شور

ایران اماده کمک به حل بحران برق لبنان بود اما مسئولان سابق رد کردند

کرخه آماده ورود سیلاب می شود؟

توسعه تجدیدپذیرها دوباره به گردنه تعرفه ها رسید

افزایش 60 درصدی حجم آب سد مهاباد در پی بارش های اخیر

آبگرفتگی برخی منازل روستاییان سیستان و بلوچستان

نحوه قیمت گذاری برق به شورای رقابت سپرده می شود؟

آیا عراق جایگزینی برای برق و گاز ایران ندارد؟

تشکیلات مطالعاتی ناکارآمد،‌علت بی برنامگی بخش آب !

دست ساخت های بشر چه بلایی برسر دو دریاچه بزرگ دنیا آورد؟

چند هکتار از کشتزارهای خوزستان آبی است ؟

صنعت برق ایران چقدر تغییر کرده است؟

ارایه نتایج بازنگری نقشه پوشش اراضی حوضه دریاچه ارومیه

از پتانسیل خورشیدی برای تامین برق بیشتر استفاده شود / آینده کشور به سمت آزادسازی قیمت پیش می رود

فراخوان پژوهشگاه نیرو برای تعویض موتور 5 هزار کولر آبی تا تابستان 98

طراحان جنگ آب درپی عادی کردن نزاع بر سر آب هستند / شناسایی 30 هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه‌ بادی در کشور

سیلاب در رودخانه های فصلی ندوشن جاری شد

شاخص بهره مندی گیلان در حوزه آب روستایی چقدر است؟

نگاهی بر وضعیت آب شرب لرستان

ایران در یک قدمی کلید برق عراق/حمایت دولت لازمه بیرون راندن رقبا از گود

راهی جز سازگاری با کم آبی نداریم

جزئیات افزایش تعرفه برق پس از ابلاغ رسمی اعلام می شود

آبگیری 100درصد سازه های آبخیزداری سیریک

حال سدهای استان مرکزی خوب است

افزایش 32 سانتی متری آب دریاچه ارومیه

نرخ انشعاب برق یزد ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت

بررسی مخاطرات امنیتی طرح فهام

ورود شورای رقابت به یک شکایت علیه وزارت نیرو

آیا احداث سد جیرفت اشتباه بوده است؟