کد خبر : ۷۲۴۱۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آب شیرین کن ها به سواحل شمال هم می روند؟

دریای خزر ظرفیتی بی بدیل برای بهره مندی در تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی همچنین عاملی برای کاهش اثرات ناشی از خشکسالی و بیابانی شدن اراضی است.

آب شیرین کن ها به سواحل شمال هم می روند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، افزون بر 900 کیلومتر سواحل دریای خزر در حوزه جغرافیایی استان های شمالی کشور قرار دارد که به گفته برخی کارشناسان اقتصادی می توان با سرمایه گذاری در استفاده از آب شور یا اجرای سیستم های آب شیرین کن و ایجاد خط انتقال، زمین های بدون استفاده، خطه شمال را به زمین های زراعی و باغی برای تولید محصولات خاص تبدیل کرد.
در نوار شمال کشور زمین های بیابانی قابل احیا در سطح گسترده ای وجود دارد که در صورت تامین آب مورد نیاز آن، در تحول اقتصاد مرزنشینان و رونق اقتصادی استانهای شمالی موثر است.
امرار معاش بسیاری از مرزنشینان شمال از طریق کشاورزی بوده و این درحالیست که خشکسالی چند سال اخیر عرصه را بر آنان تنگ کرده و می طلبد برای نجات اقتصاد منطقه چاره اندیشی شود.
در این پیوند امسال آب شیرین کن شهرستان ساحلی بندرترکمن با تولید روزانه 10 هزار متر مکعب آب و هزینه کرد 320 میلیارد ریال با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید و راهکار بهره گیری از این تکنولوژی در تامین آب کشاورزی شمال استان گلستان را یادآور شد.
مدیر یکی از تشکل های محیط زیستی گلستان در این خصوص گفت: در شرایط کنونی اجرای طرح های آب شیرین کن زیستگاه های آب منطقه و دریای خزر را تهدید نمی کند چون استقرار آن در سطح کلان رقم قابل ملاحظه ای نبوده که بخواهیم نگران پساب حاصل از فرایند تصفیه و شیرین سازی باشیم.
عبدالحکیم ادریسی افزود: شیرین کردن آب دریای خزر زمانی یک تهدید محسوب می شود که طرح های انتقال آب به دیگر مناطق و هزاران کیلومتر دورتر مطرح باشد که در این صورت تخلیه شورابه ها خطرآفرین و اثر منفی آن بر محیط زیست به عنوان زنگ خطر قطعی خواهد بود.
چندی پیش معاون محیط زیست دریایی کشور گفته بود برای تامین آب شرب مردم راه دیگری جز استقرار تاسیسات آب شیرین کن نداریم، ولی به صورت کلی و فراگیر نمی شود مجوز صادر کرد بلکه استثناهای مد نظر باید بررسی و سپس اظهار نظر شود.
پروین فرشچی در حاشیه نشست تخصصی خلیج گرگان و تالاب های بین المللی استان گلستان که اخیرا در گرگان برگزار شد، اظهار داشت: برای اجرای تاسیسات آب شیرین کن از خزر مکان یابی، استقرار، محل و عمق نصب آن و برگشت آب مهم بوده و پیشنهاد و طرح گلستان در این بخش باید بررسی شود.
وی اضافه کرد: مخالف انتقال آب خزر به سایر استان ها (بجز استانهای شمالی) هستیم و اجرای سیستم آب شیرین کن در گلستان باید مورد استفاده خود استان باشد.
در این پیوند رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان هم گفت: برای جذب سرمایه گذار در حوزه تاسیس آب شیرین کن در سواحل خزر تلاش می شود.
علی محمد چوپانی با بیان این که شوری آب دریای خزر نصف خلیج فارس است، افزود: شیرین کردن آب دریای خزر ظرفیتی در توسعه اقتصادی گلستان است.
به گفته وی، در مناطق مرزی شمال استان حدود 200 هزار هکتار زمین های قابل احیا وجود دارد که می توان با شیرین کردن آب دریای خزر و ایجاد خط لوله انتقال و بهره گیری از سامانه آبیاری هوشمند آن را تبدیل به مزرعه محصولات مختلف کرد.
وی ادامه داد: نقشه راه توسعه گلستان مبتنی بر راهبرد اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال برای جوانان بوده و سرمایه گذاری در شیرین کردن آب دریای خزر و استفاده از آن در تامین آشامیدن و رونق کشاورزی زمین های مرزی شمال استان یک ضرورت است.
چوپانی افزود: با بهره مندی از آب دریا می توان در اراضی شمالی گلستان علاوه بر کشاورزی، با توجه به اقلیم مناسب آن باغ ایجاد کرد و انواع درختان همچون پسته، فندق و برخی دیگر از میوه ها را کاشت.
وی اظهار داشت: همچنین با ایجاد شهرک گلخانه ای در منطقه مرزی شمال استان گلستان و صادرات سبزی، میوه و صیفی می توان در بازار 20 میلیارد دلاری روسیه نقش پررنگی داشت.
به گفته وی، طبق مطالعات اگر سالانه یک میلی متر از سطح آب خزر شیرین شود، حجم آب تولیدی به 400 میلیون مترمکعب می رسد در حالی که این دریا 85 هزار میلیارد مترمکعب حجم دارد.
کارشناس مسائل آب گلستان د گفت: اگر تمام آب های سطحی و زیرزمینی استان جمع آوری و سهم بخش های مختلف در نظر گرفته شود، حدود دو میلیارد از دو و نیم میلیارد مترمکعب به کشاوری و آبزی پروری می رسد که با این رقم حدود 300 هزار هکتار از زمین های منطقه آبیاری می شود.
به گفته سید محسن حسینی، این درحالی بوده که در شرایط کنونی دست کم 250 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان گلستان به کشت آبی اختصاص دارد.
وی، ظرفیت بخش کشاورزی گلستان را 850 هزار هکتار بیان کرد و افزود: توسعه سطح زیرکشت آبی با بهره مندی از آب های مختلف، افزایش برداشت محصول را در استان به دنبال دارد.
حسینی افزود: برای جبران کمبود آب کشاورزی استان گلستان یکی از گزینه ها تصفیه و بازچرخانی آب استفاده شده در بخش شُرب و صنعت است.
وی یادآور شد: با تصفیه و بازچرخانی 300 میلیون مترمکعب آبی که برای این دو بخش اختصاص دارد حدود 30 هزار هکتار زمین کشاورزی قابل آبیاری خواهد بود.
به گفته این کارشناس مسائل آب، همچنین با بهره گیری از روش های نوین آبیاری و انجام صرفه جویی لازم امکان آبیاری 100 هزار هکتار از زمین های استان گلستان فراهم می شود.
وی ادامه داد: بهره گیری از منابع آبی استان های همجوار نیز به توسعه آبیاری در 50 هزار هکتار دیگر از اراضی زیر کشت گلستان منجر خواهد شد.
حسینی گفت: با این همه افزون بر 370 هزار هکتار از اراضی همچنان دیم و یا بدون کشت خواهد ماند که توسعه آبیاری آن نیازمند 7.2 میلیارد مترمکعب آب است که استفاده از خزر، آبهای نامتعارف و شور در این بخش کمک کننده خواهد بود.
این کارشناس با اشاره به استفاده از آب شور دریا و یا بهره مندی از طرح های آب شیرین کن اضافه کرد: می توان از آب دریا در پرورش آبزیان از جمله میگو و کشت گیاهان سازگار با شوری و دارای ارزش صنعتی استفاده کرد.
وی با بیان اینکه تاکنون 10 هزار نوع گیاه و 20 نوع دارای ارزش صنعتی سازگار با آب شور شناخته شده است، افزود: مطالعات و منابع نشان می دهد هزینه شیرین کردن آب دریا به اندازه ای است که برای کشاورزی کنونی مقرون به صرفه نیست و قیمت به ازای هر واحد محصول افزایش می یابد اما می توان از آب شور برای تولید برخی محصولات سازگار استفاده کرد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان نیز به استفاده از آب خزر برای مصارف مختلف شرب و صنعت اشاره کرد و گفت: شرکت آب در این زمینه شرح خدماتی تدوین و مطالعات جامعی در مورد امکان تولید آب از دریای خزر، جانمایی، محل برداشت آب، نحوه و روش نمک زدایی، نحوه انتقال و هزینه انتقال در دست انجام است.
حسین دهقان اعلام کرد که وزارت نیرو نیز در حال تدوین گزارش و برنامه ثابت برای استان های شمالی در خصوص برداشت از آب دریا است.
وی با بیان اینکه به دور از بحث های فنی و مهندسی و محیط زیستی، امکان نمک زدایی آب دریا برای حوزه کشاورزی پرهزینه است، گفت: قیمت تمام شده آب در این بخش با توجه به شرایط اقتصاد کشاورزی گلستان مقرون به صرفه نیست و در شرایط کنونی تمرکز بر دو مقوله تامین آب شرب و صنعت است.
به گفته وی، طرح تاسیسات آب شیرین که با نظارت شرکت آب و فاضلاب شهری (نمک زدایی آب شرب) توسط بخش خصوصی در بندرترکمن اجرا شد نیز به شیوه حفر چاه برای استفاده از آب زیرزمینی در سواحل خزر است.
وی ادامه داد: شوری آب استحصالی از چاه در نوار ساحلی گلستان حدود پنج هزار میکرو زیمنس بوده که برای شرب مناسب نیست ولی سرمایه گذار از طریق نمک زدایی شوری آب را بهبود داده تا برای شرب قابل استفاده باشد.
همچنین اجرای این طرح از سوی شرکت آب و فاضلاب روستایی گلستان در سیمین شهر در شمال غرب استان در دست انجام است.
اکنون بهره مندی از این امکان و فراهم کردن شرایط توسعه کشت محصولات مختلف در زمین های بیابانی و دشت های در معرض خطر خشکسالی استان و کاهش رنج ساکنان نوار شمالی گلستان نیازمند برنامه ریزی، سرمایه گذاری و عملیاتی کردن اجرای طرح های استفاده از آب شور یا شیرین کردن آن با بهره مندی از آب خزر است تا سبز شدن این زمین ها رونق را به زندگی مرزنشینان نیز برگرداند.
کارشناسان هواشناسی، گلستان را جزو چهار استان نخست کشور در بحث کمبود آب و خشکسالی دانسته و گفته اند که بر اساس نقشه های ماهواره ای پدیده خشکسالی مهمان 30 سال آینده این استان خواهد بود.
مشکلات آب و خشکسالی طی سال های اخیر گلستان را دچار چالش اساسی کرده است و مسوولان آب استان هم علاوه بر مدیریت منابع آبی، بر صرفه جویی در مصرف و سرمایه گذاری در کشت محصولات زراعی کم آب طلب تاکید دارند.

 

منبع: ایرنا

کلید واژه :

خزر

،

دریای خزر

،

سواحل خزر

،

وزیر نیرو

،

بندر ترکمن

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در دستور کار مجلس

بررسی پروژه انتقال آب nv دیدار محرمانه مسوولان اردن و اسرائیل ب

تنها تقاضای صنعت برق در بودجه 98 به نقل از مدیرعامل توانیر !

پست موبيل 20 .132 كيلوولت ترشيز برقدار شد

پایش ماهواره ای دریاچه های کشور / رصد آبگیری دو دریاچه با تجهیزات ماهواره ای

بهره برداری از فاز اول کارخانه ساخت سلولهای خورشیدی تا آخر امسال

تخصیص حقابه های زیست محیطی قم را با جدیت بیشتری پیگیری می کنیم

آثار تاریخی اصفهان در معرض تهدید خشکسالی

توجه بیشتر نماینده به حوزه آب و برق در لایحه بودجه 98

استارت آپ ها برای گسترش طرح های مدیریت مصرف به کمک توانیر می آیند

سالانه 850 هزار کولر گازی وارد کشور می شود / 70 درصد کولرهای وارداتی غیراستاندار هستند

تامین آب؛ ابر بحران مدیریت استان اصفهان

خسارت 3 هزار میلیارد ریالی سیلاب به کشاورزی اصفهان

مصوبه جدید آبی نیاز نداریم / طرح های تصویب شده در گذشته باید با قدرت اجرا شود

وعده اردکانیان برای آغاز ساخت نیروگاه سیریک تا یکماه آینده

سرمایه گذاری 11 میلیارد یورویی فولکس‌ واگن در پروژه خودروهای برقی

مسئولان مراقب سهم آب نخیلات باشند

آیا انتقال آب خزر، جنگلهای شمال را به خطر می اندازد؟

عربستان در اندیشه تبدیل شدن به هاب انرژی های نو در منطقه

مردم بشاگرد آب می خواهند/بلاتکلیفی پروژه ای با عمر 8 ساله !

تغییر اقلیم ؛ علت اصلی بروز خشکسالی در کشور است

مرمت 52 رشته قنات شهرستان خاتم

اشتغال، عمران، آب و محیط زیس، سه محور اصلی بودجه 98

نیروگاه شهید رجایی، عامل 20 درصد آلودگی تهران و البرز است

صنایع اصفهان، اعتبار طرح های آبی را پرداخت نمی کنند

اکثر نیروگاه ها در دشت های ممنوعه قرار گرفته اند

ورود 9 دستگاه پست سیار به ارزش 130 ميليارد ريال به خوزستان

رونمایی از 10 اولویت تحقیقاتی شرکت برق حرارتی

آغاز بهره برداري از نيروگاه خورشيدي متصل به شبكه در شهرستان تايباد

برنامه های وزارت نیرو برای کنترل مصرف آب و برق با ابزار تشویق و تنبیه

رایزنی وزیر ارتباطات با اردکانیان برای حذف قبوض کاغذی

پیشنهاد كميسيون انرژي به سران قوا برای بهره مندی صنعت برق از اعتبارات صندوق توسعه ملي

چگونگی تسویه بخشی از بدهي هاي صنعت برق/ درآمد سال آینده برق تنها پاسخگوی هزینه های بخش اداری است

پیگیری ایران و روسیه برای سنکرون شبکه های برق از طریق دو مسیر

ذخیره انرژی مازاد خورشید برای تامین برق یک شهر