کد خبر : ۷۲۴۳۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ایران به فناوری ساخت یک قطعه پیچیده در صنعت نفت و برق دست یافت

محققان دانشگاه علم و صنعت به منظور رسوب گیری مبدل های حرارتی نیروگاهی علاوه بر ساخت دستگاه توپک رانی، گویچه های پلیمری را بومی سازی کردند که به گفته آنها این فناوری علاوه بر پیشگیری از تشکیل رسوب مجدد حین عملکرد مبدل سبب بازده پایدار حداکثری در آنها می شود.

ایران به فناوری ساخت یک قطعه پیچیده در صنعت نفت و برق  دست یافت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، ،دکتر محمد فصیحی دستجردی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی و از محققان این طرح با بیان اینکه در این مطالعات موفق به طراحی و ساخت سیستم آنلاین توپک رانی برای مبدل های حرارتی شدیم، گفت: دستگاه توپک رانی برای رسوب گیری از مبدل های حرارتی طراحی شده است که می توان به هر نوع تجهیز دیگری متصل کرد، بدون آنکه عملکرد آن تجهیز را مختل کند.

 

وی با اشاره به روش های کنونی رسوب گیری در صنایعی چون نیروگاهی، اظهار کرد: در نیروگاه ها برای رسوب گیری لوله ها ابتدا نیروگاه ها شات دان شده و مبدل از خط خارج می شود و بعد از آن شروع به اسیدشویی می شود که این روش علاوه بر آن که هزینه بر است، موجب خوردگی لوله ها خواهد شد، ضمن آنکه میزان رسوب گیری کمتری نسبت به روش توپک رانی دارد.

فصیحی با بیان اینکه ما در این پروژه روش پلیمری- مکانیکی را ارائه دادیم، خاطر نشان کرد: به این معنا که یکسری گویچه های پلیمری را تولید کردیم که دانش فنی این گویچه ها در انحصار دو شرکت آلمانی و چینی است و ایران سومین کشور دارنده این دانش فنی است.

این محقق با بیان اینکه گویچه ها با مهندسی معکوس در کشور به تولید انبوه رسید، یادآور شد: این گویچه ها در داخل کالکتور دستگاه تزریق می شود و با پمپ توپک وارد مبدل آب گرم می شود و بعد از وارد شدن به داخل مبدل، به داخل لوله ها وارد خواهد شد تا عمل رسوب گیری لوله ها انجام شود.

به گفته وی، گویچه ها بعد از انجام عمل رسوب گیری وارد کالکتور و بازفرآوری می شوند.

گویچه های پلیمری که از طریق سایش رسوب گیری می کنند

فصیحی عمل رسوب گیری به این روش را به مدت ۳۰ تا ۴۵ روز ذکر کرد و ادامه داد: با این روش رسوب گیری به طور کامل انجام خواهد شد، ضمن آنکه هزینه های مربوط به رسوب گیری نیز به میزان زیادی کاهش خواهد یافت، به گونه ای که هزینه ای برای کارفرما در پی ندارد.

این محقق دانشگاه علم و صنعت، گویچه های ساخته شده را بر پایه پلیمر دانست و ادامه داد: این گویچه ها در دو نوع "کوتینگ دار" (پوشش دار) برای رسوبات فلزی و سخت و نوع RB برای رسوبات نرم تر ساخته شده است.

وی با بیان این که این گویچه ها که با جریان آب وارد لوله می شوند، قطری به اندازه یک میلی متر بیشتر از قطر لوله دارند، خاطر نشان کرد:  این گویچه ها حالت ارتجاعی دارند؛ از این رو در زمانی که با فشار آب وارد لوله می شوند، باز می شوند و رسوبات لوله را از طریق سایش سطح داخلی لوله و با چند بار عبور می تراشند.

فصیحی با تاکید بر اینکه سطح این گویچه ها دارای خلل و فرج است، یادآور شد: میزان رسوب گیری این گویچه ها به میزان تزریق توپک ها، حجم آب ورودی، تعداد عبور توپک ها و مدت زمان قرارگیری گویچه ها در لوله بستگی دارد.

وی کاربرد این روش را در صنایع نیروگاهی، پتروشیمی ، پالایشگاهی، آب و فاضلاب، تصفیه خانه ها، آب شیرین ها، کشتیرانی و تمام سیستم هایی دانست که با آب دریا و آب های با سختی بالا سر و کار دارند.

فصیحی در عین حال با اشاره به استفاده از دستگاه توپک رانی در رسوب گیری در صنایع نفت و گاز، با تاکید بر اینکه برای کاربردی کردن این روش نیاز به تغییراتی در گویچه ها است، توضیح داد: مواد شیمیایی موجود در صنایع نفت و گاز مواد خورنده ای هستند که بر روی توپک ها اثر دارند؛ از این رو لازم است در فرمولاسیون گویچه ها تغییراتی ایجاد شود تا برای رسوب گیری این حوزه قابل استفاده شود.

به گفته این محقق، در این سیستم با استفاده از توپک های اسفنجی علاوه بر رسوب زدایی مبدل های حرارتی، مانع از تشکیل رسوب در جدار داخلی لوله مبدل ها شده و ضمن پیشگیری از تشکیل رسوب مجدد حین عملکرد مبدل، سبب بازده پایدار حداکثری در آن می شود. 

 این طرح از سوی دکتر علیرضا راهدی، دکتر محمد فصیحی دستجردی، دکتر روح الله احمدی، مهندس سیدسجاد موسوی و امیر روشنیان در دانشگاه علم و صنعت اجرایی شده است. این فناوری جزو اولویت "الف" نقشه جامع علمی کشور و در حوزه زیست محیطی و انرژی های نو و دارای رده فنی TRL ۷ است.

بر اساس بررسی ­های صورت گرفته، نیروگاه ­های حرارتی یکبارگذر در کشور سالانه حداقل به حدود ۲ میلیون از انواع توپک ­های اسفنجی برای واحدهای خنک­ کننده خود نیاز دارند که این مقدار سبب خروج ارز به میزان ۲ میلیون دلار در سال شده که در صورت تولید توپک در داخل کشور با قیمت فروش معادل یک چهارم قیمت وارداتی سالانه از خروج حدود ۵.۱ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

این مساله جدای از خروج ارز به علت استفاده از حلال ها و سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در تمیزکاری سیستم های خنک کننده یکبارگذر است. همچنین با توجه به حصول دانش فنی سیستم توپک ران این امکان وجود دارد که برای واحدهای پتروشیمی، پالایشگاهی و شهرک های صنعتی و مسکونی که از آب دارای املاح برای خنک کاری استفاده می کنند با کمترین اصلاح در نقشه جریان اصلی سامانه توپک رانی را برای آنها احداث کرد. میزان نیاز کشور به توپک ­های اسفنجی صرفاً برای مصارف نیروگاهی برآورده شده و در حوزه ­های دیگر نظیر صنایع کشتی­رانی و شناورها، مجتمع ­های بزرگ تجاری و مسکونی این مقدار بسیار بالاتر بوده و صرفه­ جویی ارزی فراوانی در این بخش حاصل خواهد شد.

 

 تیم تحقیقاتی سامانه توپک رانی و گویچه های پلیمری

 

 

منبع: ایسنا

کلید واژه :

توپک

،

توپک رانی

،

مبدل حرارتی

،

یکبار گذر

،

نیروگاه

،

توپک های اسفنجی

،

پتروشیمی

،

پالایشگاه

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

خسارت ۶۵ میلیارد تومانی سیل به تاسیسات آبی گلستان و مازندران

وزیر نیرو: سد شهید رجایی جلوی یک تراژدی انسانی را گرفت

نابودی آب در بزنگاه مصرف غلط

ادامه بحران سیل؛ قطع ارتباط حدود ۷۰ روستا در شرق مازندران

افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت های فسیلی از دهه ۹۰

ماجرای مسدودی چندساعته حساب های صنعت برق

مصوبه افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق ابلاغ شد/اعمال نرخ جدید از اول اردبیهشت

آب شهر جویبار از شب گذشته قطع است / مجتمع آبرسانی کیاکلا زیر آب رفته است

حساب های صنعت برق مسدود شد / بحران مالی در واپسین روز کاری 97

همکاری بین شرکت مدیریت تولید برق بیستون و دانشگاه رازی کرمانشاه

انتقاد تند اردکانیان از تعرفه های غیرموجه آب و برق

انتخاب مديرعامل شركت توزيع نيروي برق خوزستان از طریق فراخوان

بيشترين سهم توليد نيروگاهي در اختیار سیکل ترکیبی ها

بازگشت دوره صد ساله به محدوده کرخه / خطوط لوله نفت و گاز ، بحران نهفته خوزستان

طوفان برق 4 شهرستان خراسان‌جنوبی را قطع کرد

اردکانیان : 27 واحد نیروگاه برق درکشور وارد مدار تولید شد

برنامه ریزی برای کنترل فرکانس شبکه برق / افزایش راندمان نیروگاه ها به 38.5 درصد

امسال 105 میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد

تراز دریاچه ارومیه 23 سانتی متر افزایش یافت

تالابی که 5 ماه در سال آب آن صورتی است

وضعیت آب در مازندران بحرانی است

شرکت نیروی برق کرمان رتبه دوم اتصال نیروگاه خورشیدی را کسب کرد

بهره برداری از 2 نیروگاه خورشیدی در بوشهر آغاز شد

تداوم 2 دهه خشکسالی در خراسان جنوبی

باید درباره خرابکاری در شبکه برق از «گوایدو» تحقیق شود

آب سد مهاباد چه زمان رهاسازی می شود؟

توصیه بازوی پژوهشی مجلس به دولت درباره تغییر ساعت در ابتدای سال

رایگان شدن پول آب، برق و گاز مساجد به قیمت رشد نقدینگی و افزایش تورم !

مسئله زاینده رود با وجود بارش های امسال حل نشود، کار را باید تمام شده فرض کرد / برق آبی‌ها بلای جان کارون !

برخورد سیاسی دولت و مجلس با صنعت برق / بروز مشکلات دومینویی و خاموشی های تابستانه

قطع آب شرب هشت هزار خانوار در آستارا به مدت 5 ساعت

تصویب بخش های برقی بودجه با کمترین میزان تغییر در مجلس

تداوم تولید پایدار نیروگاه شهید مفتح در 3 ماهه چهارم سال

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

آخرين وضعيت صادرات برق ايران به كشور عراق