کد خبر : ۷۲۴۳۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تاریخچه آغاز مصیبت بی برقی در اصفهان !

یک روزنامه اصفهانی نوشت: این واقعیتی است که اصفهان با بدترین بحران آبی تاریخ خود دست و پنجه نرم می کند. بی برقی های ناشی از این بحران مردم شهر را وادار می کند که دست کم چند ساعت در روز زندگی به سبک قدیم را بدون استفاده از انرژی الکتریسیته تجربه کنند.

تاریخچه آغاز مصیبت بی برقی در اصفهان !

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، روزنامه اصفهان زیبا در شماه امروز یکشنبه 16 دی ماه در ستون یاداشت روزش مطلبی را با عنوان \\\\\\\\\\\\\\' روشنایی های شهر اصفهان \\\\\\\\\\\\\\' به قلم مهرداد موسوی خوانساری منتشر کرد.

در این مطلب آمده است : این واقعیتی است که اصفهان با بدترین بحران آبی تاریخ خود دست و پنجه نرم می کند. بی برقی های ناشی از این بحران مردم شهر را وادار می کند که دست کم چند ساعت در روز زندگی به سبک قدیم را بدون استفاده از انرژی الکتریسیته تجربه کنند. یعنی مثل روزگاری که تازه اولین نسل از کارخانه های تولید برق به همت عطا الملک دهش وارد اصفهان شده بود و چشمان حیرت زده مردم شهر، شاهد روشن شدن شب های اصفهان بود.
**درخشش یک کار آفرین ماندگار
سال 1306خورشیدی زمین های وسیع سعادت آباد اصفهان که زمانی جایگاه زیباترین باغ ها و کاخ های صفوی بود، کم کم تبدیل به منچستر ایران می شد. در این میان یک نام در میان سایر کار آفرینان صنعتگر بیشتر می درخشید. فضل الله دهش کسی که در یک خانواده شیرازی متولد شده بود چنان در فکر سازندگی شهر اصفهان بود که پس از تاسیس اولین کارخانه نساجی اصفهان به نام «وطن» به فکر تاسیس اولین کارخانه برق این شهر افتاد. او در سال 1306 با مشقت فراوان موفق شد تجهیزات اولین کارخانه برق اصفهان را سوار بر درشکه و گاری با عبور از راههای خاکی و صعب العبور آن سالها وارد اصفهان کند. چهلستون و عالی قاپو که نور باران شدند، اصفهان در حقیقت وارد عصر جدیدی شده بود. این واقعه چنان در تاریخ شهر اثر گذاشت که شعری در مدح فضل الله دهش همان سال ها سرودند و این کار آفرین موثر را در حافظه تاریخی شهر ماندگار کردند: از خدا خواهیم توفیق و عطاء/ تا بیفزاید به توفیق عطاء/ می رود از همت والای تو بر فلک/ اهلا و سهلا مرحبا.»
**شبهای روشن اصفهان
«...وقتی که یک خانواده عادت به نور چراغ برق نمود، به هیچ وجه حاضر نیست که من بعد با چراغ نفتــی گذران نماید...این نقیصه بزرگ که همه شب چراغ ها خاموش و روشن شده و حتی گاهی اوقات تا نیم ساعت مشترکین را در ظلمت محض باقی می گذارد... عیب بزرگی است که باید هر چه زودتر رفع و موجبات ...آسایش خاطر مشترکین به عمل آید». این بخشی از گزارش روزنامه اخگر در آذر سال 1309است
که نشان می دهد مردم اصفهان کم کم با انرژی الکتریسیته و تجهیزات وابسته به آن آشنا شده و زندگی روزمره شان تا حدی به آن وابسته نیز شده است. به طوریکه با قطعی برق شکایت های مکرر به بلدیه ارسال شده است.
به گزارش همین روزنامه در سال 1308خورشیدی شورای بلدیه که بعدا جای خود را به نهاد شهرداری داد، تصمیم به افزایش چراغ برق های خیابان ها می گیرد: «...با حضور آقای دهش مذاکراتی راجع به روشنایی شهر و افزودن بر تعداد چراغ های فعلی شده و بالاخره تصمیم اتخاذ شد که سیصد شعله دیگر بر هفتصد شعله سابق افزوده شود که بر روی هم هزار شعله شود.» با توجه به این گزارشهای دست اول می توان تصور کرد که اصفهانی های نود سال پیش با چه تحول شگفت انگیزی روبه رو بوده اند. روشن شدن شب های اصفهان تاصبح!
**آغاز مصیبت بی برقی!
ماه عسل اصفهانی ها با فناوری تازه وارد برق زیاد طول نمی کشد. افزایش درخواست اشترا ک شهروندان و ضعف تجهیزات کارخانه برق باعث بی برقــی های مکرر می شده است. روزنامه اخگر در شماره 29اردیبهشت سال 1310به این موضوع پرداخته است « : تدریجا دارد موضوع چراغ برق اصفهان غامض می شود. عدم انتظام امور داخلی کارخانه چراغ برق از یک طرف و عدم مواظبت متصدیــان بلدی چراغ شهر از طرف دیگر سبب می شود که همه شب با سیم یک کوچه یا خیابان خراب گردیده، یک عده از چراغ های شهر چندین شب به حالت خاموشی باقی بماند و یا اینکه یک عده از لامپ های خیابان ها سوخته و مدت ها عابرین آن خیابان را در تاریکی یا نور ضعیفی باقی بگذارد... مسئول این جریان سوء کیست؟؟»
کم کم بلدیه وارد ماجرا شده و در کارخانه برق شریک می شود. از سوی دیگر در سال 1314عقد قرارداد با کمپانی زیمنس باعث بهبود شبکه سیم کشی برق اصفهان می شود. در سال های آینده سیم کشی برق به خیابان های متعدد اصفهان میرسد و شهر نورانی می شود. سرانجام تاسیس شرکت چراغ برق اصفهان در سال 1319 امیدها را برای ایجاد آینده ای روشن در زمینه برق اصفهان تقویت می کند، غافل از اینکه دیو خشکسالی و بحران آب در دهه های بعد تبدیل به بزرگترین چالش شهر خواهد شد. 

کلید واژه :

اصفهان

،

خاموشی برق

،

مصیبت خاموشی

،

روشنایی

،

کارآفرین

،

خاموشی برق در اصفهان

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

راه اندازی یک نیروگاه خورشیدی در یزد

پیش بینی رسیدن پیک مصرف برق استان قم به 820 مگاوات

مسئولان کشوری به داد بی آبی استان بوشهر برسید

البرز خواهان سهم بیشتری از آب سدهای کرج و طالقان شد

پرورش آبزیان در سد سردشت بررسی می شود

هزینه آب، برق و گاز مدارس شبانه مانند مدارس صبح محاسبه شود

ضرورت مدیریت مصرف برق در بحرانی ترین روز از گلستان

مسوولان خوزستان نتوانستند شاخ غول آب و فاضلاب را بشکنند

«ایران» معدن «تقریبا مجانی» استخراج ارز دیجیتال در جهان!

کاهش مجدد خروجی سد زاینده رود از اول تیرماه

پایان منابع تامین آب قم تا سال 1407

کاهش هزار و 700 مگاواتی مصرف برق در گرمترین روز سال رقم خورد

دغدغه هایی که برای مالچ پاشی باید مورد توجه باشد

گرمترین روز سال را سپری می کنیم/ افزايش 1000مگاواتي مصرف برق در روز جاري

تقویت زیرساخت ها نقش موثری در تامین آب پایدار شهرهای استان دارد

جازموریان تنها یک قدم تا خشک شدن فاصله دارد

چهار هزار مگاوات برق در کشور کمبود داریم / برق کشاورزان گچساران 4 ساعت در روز قطع می شود

افتتاح ۵۹ پروژه آب و خاک در مازندران

علت بیابان زایی در استان یزد چیست؟

تصمیمی برای تغییر ساعات اداری در آذربایجان شرقی گرفته نشده است

چهارمحال و بختیاری برنامه ای برای خاموشی در فصل تابستان ندارد

آب شرب اصفهان باید بدون آنتی بیوتیک باشد

طرح بیابان زدایی شمال غرب استان البرز با جدیت اجرا شود

مقتدی صدر: ناتوانی دولت در اصلاح و بهبود وضعیت برق / برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند

تغییر ساعت کاری ادارات ۲۲ استان

سیستان و بلوچستان؛ استان قَنات خیز

احداث ۴۲۰۰ متر شبکه فشار متوسط برق در منطقه گردشگری «کهمان»

برخورداری 39 روستای کرمانشاه تا پایان سال جاری از نعمت آب آشامیدنی سالم

کمبود آب شرب در اصفهان

قدیمی ترین فناوری برای استحصال آب؛ رو به زوال

بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین

مبنای محاسبه قبض‌های برق تغییر کرد

در یک قدمی ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا هستیم

برنامه قطعی احتمالی برق اعلام شد

طرح های بیابان زدایی در خوزستان غیر علمی و زیان بار است