کد خبر : ۷۲۴۳۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) گزارش داد؛

کاهش استقبال از نیروگاه های حرارتی و برق آبی ها در جهان

بر اساس گزارش دوره‌ای آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، صنعت برق در سال ۲۰۱۸ برای دومین سال متوالی با پشت سرگذاشتن حوزه نفت و گاز بیشترین میزان جذب سرمایه‌گذاری را در بخش انرژی به خود اختصاص داده است.

کاهش استقبال از نیروگاه های حرارتی  و برق آبی ها در جهان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، افزایش تولید برق و ارتقای کارآمدی منابع تامین آن، همواره یکی از مولفه‌های توسعه اقتصادی کشورها درنظر گرفته می‌شود؛ آمارهای سازمان‌های بین‌المللی در حوزه انرژی نشان از آن دارد که صنعت تولید برق، سرمایه‌گذاران بیشتری را نسبت به سایر منابع تامین انرژی مانند نفت و گاز به خود جذب کرده که بخش عمده این سرمایه‌گذاری نیز از سوی بخش خصوصی و در زمینه استفاده از منابع تجدیدپذیر برای تولید برق انجام شده است.
کارنامه 2018 توسعه صنعت برق
بر اساس گزارش دوره‌ای آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، صنعت برق در سال ۲۰۱۸ برای دومین سال متوالی با پشت سرگذاشتن حوزه نفت و گاز بیشترین میزان جذب سرمایه‌گذاری را در بخش انرژی به خود اختصاص داده است. اکنون این صنعت با شتاب بیش از‌ پیش در حال حرکت به‌سوی برق‌رسانی گسترده‌تر است. در سال ۲۰۱۸ میزان سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه انرژی با کاهش ۲ درصدی به ۸/ ۱‌تریلیون دلار رسید. از این میزان، ۷۵۰میلیارد دلار در بخش توسعه برق رسانی و شبکه تامین آن و ۷۱۵میلیارد دلار نیز به بخش نفت و گاز اختصاص یافته است.

در این‌میان، سرمایه‌گذاری‌های دولتی سهم فزاینده‌ای از میزان سرمایه‌گذاری در بخش انرژی و به‌ویژه نفت و گاز را به خود اختصاص داده‌اند، به‌طوری‌که بخش دولتی اکنون بیشتر راغب به مشارکت در پروژه‌های نفت و گاز است و در حوزه برق، بخش خصوصی فعالیت بیشتری از خود نشان داده است. طی ۵ سال گذشته و در حالی که میزان سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی انرژی با افزایشی ۵ درصدی مواجه بوده است، اما همچنان تنها ۴۰درصد از مجموع سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی و به‌ویژه برق رسانی از سوی دولت‌ها پشتیبانی شده است و بخش خصوصی در این زمینه پیشرو باقی ماند.

این در حالی است که سیاست‌های دولت‌ها نقش اصلی را در تشویق فعالان بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری ایفا می‌کنند. اکنون به‌ویژه افزایش کارآمدی انرژی از طریق بهبود استانداردهای آن بر دوش دولت‌ها قرار دارد. در سال جاری، با توجه به افزایش سرمایه‌گذاری در صنعت برق، رابطه میان نیاز به برق و سرمایه‌گذاری بیش از پیش تکامل یافت. طی یک دهه گذشته به‌طور میانگین سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه برق نسبت به افزایش تقاضا بیش از دو برابر رشد داشته است که مسیر تحقق چنین امری در گرو سیاست دولت‌ها برای تشویق سرمایه‌گذاران به فعالیت در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و به روزرسانی شبکه‌های برق بوده است. اما یکی از دلایل دیگر این امر تلاش برای ارتقای کارآمدی برق بوده است.

 اما درصد سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های حرارتی طی سال‌های گذشته کاهش داشته است. در سال ۲۰۱۸ همچنین سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت تولید توسط نیروگاه‌های گازی ۴۰ درصد افزایش یافت که آمریکا و منطقه خاورمیانه سهم بسزایی در آن داشته‌اند‌. با این حال نشانه‌هایی مبنی بر کاهش سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های گازی و زغال سنگ در سال‌های آتی وجود دارد. اما از سوی دیگر در حالی که تمایل سرمایه‌گذاران به استفاده از روش‌های سنتی تولید برق کاهش یافته است، سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر در جهت تولید برق به حدود ۳۰۰ میلیارد دلار برابر با دو سوم از مجموع سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۸ رسیده است. ۴۵ درصد از این افزایش مربوط به چین است که در سال جاری سرمایه‌گذاری هنگفتی را در راستای استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق انجام داد.‌

همچنین سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه به‌کارگیری انرژی بادی غیرساحلی برای تولید برق نیز در سال ۲۰۱۸ با ثبت رکورد جدید افزایش یافته است، به‌طوری‌که اروپا بیشترین میزان بهره‌گیری از این منبع برق را با افزایش ۴ گیگاواتی تولید برق داشت. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاری در انرژی بادی ساحلی کاهش ۱۵درصدی را تجربه کرده است که علل اصلی آن نیز کاهش حجم سرمایه‌گذاری در کشورهایی همچون آمریکا، برزیل، چین، همچنین اتحادیه اروپا بوده است. اگرچه یک‌سوم از این کاهش به موجب افت هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش انرژی بادی در سواحل بود.

بر اساس این گزارش اما میزان سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های برقابی در سال ۲۰۱۸ به کمترین حد خود طی یک دهه گذشته رسید که این‌ عدم استقبال در کشورهای چین برزیل و جنوب شرق آسیا بیش از سایر مناطق به چشم می‌خورد. زمانی که سخن از کاهش آلایندگی‌های کربنی به میان می‌آید، تقویت سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر در زمانی که ریسک کاهش استقبال از نیروگاه‌های هسته‌ای مطرح است، اهمیت ویژه‌ای دارد. در سال ۲۰۱۸ سرمایه‌گذاری در بخش انرژی هسته‌ای به کمترین میزان خود طی ۶ سال گذشته رسیده است. به دلیل نگرانی‌های امنیتی مربوط به نیروگاه‌های هسته‌ای به‌ویژه پس از بروز فاجعه هسته‌ای فوکوشیما، کار ساخت بسیاری از این نیروگاه‌ها متوقف شده است یا با سرعت اندکی پیش می‌رود در حالی که رآکتورهای هسته‌ای متعددی که فرسوده شده‌اند نیز در آستانه تعطیلی دائمی هستند. در اروپا از سال ۲۰۱۰ کاهش ظرفیت تولید انرژی هسته‌ای، موجب افزایش تولید ۴۰ درصدی انرژی‌های خورشیدی و بادی شده است. به رغم این موضوع، سرمایه‌گذاری‌ها برای افزایش طول عمر کارکرد رآکتورهای هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ افزایش یافت که می‌توان از آن به‌عنوان منبع تولید برق بدون کربن یاد کرد.

میزان سرمایه‌گذاری جهانی در توسعه شبکه برق در سال ۲۰۱۸ با افزایش ۴۰ درصدی، رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. چین همچنان به‌عنوان نخستین مقصد برای سرمایه‌گذاری در این بخش قرار دارد و پس از آن نیز آمریکا در رده دوم قرار گرفته است. به‌علاوه در سال ۲۰۱۸ سرمایه‌گذاری‌ در فناوری‌هایی که بتوانند روش‌های ساده‌تری را برای استفاده از منابع تولید برق ایجاد کنند افزایش داشته است.

 

کلید واژه :

نفت و گاز

،

دولت

،

حوزه برق

،

بخش خصوصی

،

سیاست های دولتی

،

برق حرارتی

،

احداث نیروگاه برق آبی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

بودجه وزارت نیرو در سال 98 چگونه خواهدبود؟

چالش گلستان در استفاده آب شرب برای مصارف غیرشرب

چگونگی تامین مالی صنعت انرژی در شرایط تحریم

فرونشست زخمی عمیق بر دل زمین /سرانه مصرف آب اصلاح شود

قیمت برق باید در بورس انرژی تعیین شود /حجم معاملات برق مطلوب نیست

77 سال سد سازی در ایران

هر کردستانی روزانه 180 لیتر آب مصرف می کند

اینفوگرافی مناطق درگیر تنش آبی تا 2040

تغییرات جدید در مجموعه توانیر

مقصر تاخیر در اجرای قانون رایگان شدن برق مدارس دولتی کیست؟

تنش های آبی ممکن است به نارضایتی منجر شود / راهکارهای مقابله با تنش آبی در کشور

11 پروژه آب و برق در استان گلستان افتتاح و کلنگ‌زنی شد

اعتراض دوباره کارشناسان به انتقال آب خزر / کشور با انتقال آب عمان بیمه می شود

تنها راهکار پایداری منابع آب شرب در قم

سمنان،‌تهدید خفته در فلات مرکزی ایران

خطر وابستگی شدید شبکه های آب به برق در هنگام وقوع زلزله

خطرات انحراف معیار بودجه از اهداف بخش آب

چالش های وزارت نیرو و توانیر برای اصلاح اقتصاد برق در بخش توزیع

چگونگی راه اندازی کارت انرژی

فعالیت ۱۵۵ نیروگاه خانگی خورشیدی در خراسان جنوبی

انتقاد نماینده اصفهان از مماشات وزارت نیرو درباره زاینده رود

گازهای همراه نفت برای تبدیل به برق باید رایگان در اختیار بخش خصوصی قرار گیرند

مشخصات فنی کنتورهای هوشمند ویژه چاه های کشاورزی اعلام شد

تابستان 98 بازهم خاموشی برق خواهیم داشت؟

آب رسانی به 54 روستای شفت آماده تجهیز کارگاه

گام های آخر احیای دریاچه ارومیه برداشته می شود

وام 100 میلیون دلاری بانک جهانی به پاکستان برای تولید برق خورشیدی

قطع آب 10 روستا به دلیل طغیان رودخانه / خط لوله تعمیر شد

باید بپذیریم که تاکنون به نحو مناسب به مدیریت مصرف آب نپرداخته ایم

تبیین نابسامانی‌ در اقتصاد صنعت برق نیازمند تحلیل جریان مالی برق در بودجه وزارت نیرو است

خروج یک واحد نیروگاهی از مدار تولید

23 انتصاب در 21 شرکت آبفا کشور در طول 4 ماه !

پل تلفریک چیست؟

عملیات اجرایی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی میل نادر در سیستان و بلوچستان آغاز شد

ظرفیت مخازن آب شهری خراسان شمالی بیش از 4 هزار درصد رشد کرد