کد خبر : ۷۲۴۳۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تا دهه فجر

تک روستای بدون برق تهران روشن می شود

اهالی روستای سرخ دشت، تنها ساکنان پایتخت هستند که از بین ۳۲ شهر و ۷۵۵ روستا هنوز برق بر تن خانه های آنان ننشسته است. روستانشینان دو سال است که جدی تر از گذشته چشم به راه نشسته اند تا بلکه با تاریک شدن رنگ آسمان، کوچه پس کوچه های روستا روشن شود. انتظاری که به نظر می رسد مراحل نهایی خود را طی می کند و همزمان با دهه فرج رنگ سرخ این روستا طلایی خواهد شد.

تک روستای بدون برق تهران روشن می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، روستای سرخ دشت در شرقی ترین نقطه تهران پشت هزاران جاده پیچ در پیچ در انتظار مسافر نشسته است. روستایی که با یک جاده باریک به فیروزکوه متصل و چشم ده ها ساکن آن به روشنایی خانه هایشان با برق خشک شده است.
"برق دار شدن" تقاضایی است که اهالی سرخ دشت حداقل در دو سال اخیر بیش از پیش پیگیر آن بوده اند و در نهایت وزارت نیرو در دولت دوازدهم نوید برق دار شدن را به گوش اهالی روستا رساند و به آن ها وعده داد چراغ های سرخ دشت همزمان با دهه فجر روشن شود.
از هوشنگ داداش زاده – مدیر برق شهرستان فیروزکوه – درباره آخرین وضعیت برق رسانی به شهرستان فیروزکوه جویا شدیم.

وی گفت: در حال حاضر در شهرستان فیروزکوه حدود ۱۰۷ آبادی و روستا با جمعیت تقریبا ۳۳ هزار نفر وجود دارد که از این تعداد تمام روستاها برق دار شده اند و تنها یک روستا به نام سرخ دشت از نعمت برق برخوردار نشده است.

وی علت عدم برق رسانی به این روستا را جمعیت این روستا دانست و افزود: با توجه به این که این روستا یک روستای فصلی است و در سال ۱۳۹۵ در سرشماری نفوذ و مسکن تعداد خانوار این روستا ۱۵۱ نفر بود، این روستا نتوانست کد آبادی را دریافت کند اما در سال ۱۳۹۶ شورای روستای سرخ دشت شکل گرفت و در سال ۱۳۹۷ نیز دهیار این روستا تعیین شد.

به گفته وی پس از پیگیری ها و اقدامات انجام شده قرار شد که به این روستا برق داده شود که هزینه اجرای این پروژه نیز حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پیش بینی شده است و براساس این طرح می بایست ۲۰۰ تیر چراغ برق و شش دستگاه ترانس در این روستا ایجاد شود.

مدیر برق شهرستان فیروزکوه با بیان این که این روستا در محور خط راه آهن تهران – شمال گسترش یافته و فاصله طولی روستا هشت کیلومتر است، اظهار کرد: می بایست این هشت کیلومتر برق رسانی شود. علاوه بر این براساس انجام این کار دو فیدر سازمان آب و دو بلوک نیز به یکدیگر متصل خواهند شد که این مساله نیز تاثیرات خوبی را به دنبال خواهد داشت، چرا که موجب می شود شاهد کمترین خاموشی در سطح شرکت برق فیروزکوه باشیم.

به گفته داداش زاده، از هفته گذشته پیمانکار اجرای این طرح معرفی و از همان زمان نیز استارت کار زده شد؛ به گونه ای که تاکنون این کار ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تمام هم و غم ما این است که تا دهه فجر این روستا به طور کامل برق دار شود. البته در حال حاضر نیز کمتر از ۱۰ درصد روستا که متصل به روستای کناری یعنی روستای جلیل آباد است، از سال ها پیش برق دار شده است.

همچنین مهدیه صفایی - دهیار روستای سرخ دشت - در خصوص وضعیت اهالی روستا و تقاضای آن ها برای برق دار شدن روستا، اظهار کرد: از سال ۱۳۷۵ این منطقه در تقسیمات کشوری به عنوان روستا تعریف شد، اما به دلیل این که تعداد خانوار در این روستا کم بود، تا سال ۱۳۹۵ نتوانستیم کد آبادی را دریافت کنیم، چرا که اغلب روستانشینان در حال رفت و آمد به فیروزکوه بودند.

وی تاکید کرد: با پیگیری اهالی روستا شورا در این روستا شکل گرفت و با اقدامات صورت گرفته از ابتدای دی ماه استارت پروژه برق رسانی به روستای سرخ دشت زده شد و امیدواریم که طبق وعده مسئولان تا دهه فجر برق رسانی به این روستا به طور کامل انجام شود.

فرامرز صالحی - یکی از اعضای شورای روستای سرخ دشت - نیز با بیان این که قدمت این روستا به ۲۰۰ سال قبل باز می گردد، اظهار کرد: از سال ۱۳۷۵ این روستا در تقسیمات کشوری تعریف شد اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت، نتوانسته ایم بسیاری از چالش ها و مشکلات موجود در این روستا را برطرف کنیم.

به گفته وی یکی دیگر از مشکلاتی که اهالی این روستا با آن دست و پنجه نرم می کنند، موضوع تامین آب شرب است؛ چرا که در واقع در این منطقه آب به حد کافی نداریم و آبی که از رودخانه می آید از فاضلاب شهر است و طبق وعده های داده شده قرار بود در ابتدای ورودی روستا یک تصفیه خانه احداث شود که تاکنون این اتفاق نیفتاده است. در حال حاضر تامین آب شرب از طریق چاه های سطحی صورت می گیرد و این همان مشکلی است که از سال ها پیش وعده رفع آن داده شده بود و امیدواریم دولت به این بخش نیز نگاه داشته باشد.

ناصر کیانی - رییس شورای روستای سرخ دشت - نیز تصریح کرد: این روستا سالیان متمادی است که از کمبود آب، برق و گاز رنج می برد که خوشبختانه به همت مسئولان وقت، پروژه برق رسانی به این روستا استارت خورده و امیدواریم که مشکلات دیگر در حوزه آب و گاز نیز به زودی برطرف شود.

بی شک تامین آب و برق مشترکان یکی از اصلی ترین وظایف وزارت نیرو است و با توجه به اینکه این روستا نیز در پایتخت واقع شده انتظار نگاه ویژه به آن می شود؛ هرچند که تامین برق روستانشینان سرخ دشت استارت خورده و این روستا طلایی خواهد شد اما انتظار می رود در حوزه آب و گاز نیز مشکلات آن ها برطرف شود.

 

کلید واژه :

برق

،

روستا

،

سرخ دشت

،

فیروزکوه

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

خسارت ۶۵ میلیارد تومانی سیل به تاسیسات آبی گلستان و مازندران

وزیر نیرو: سد شهید رجایی جلوی یک تراژدی انسانی را گرفت

نابودی آب در بزنگاه مصرف غلط

ادامه بحران سیل؛ قطع ارتباط حدود ۷۰ روستا در شرق مازندران

افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت های فسیلی از دهه ۹۰

ماجرای مسدودی چندساعته حساب های صنعت برق

مصوبه افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق ابلاغ شد/اعمال نرخ جدید از اول اردبیهشت

آب شهر جویبار از شب گذشته قطع است / مجتمع آبرسانی کیاکلا زیر آب رفته است

حساب های صنعت برق مسدود شد / بحران مالی در واپسین روز کاری 97

همکاری بین شرکت مدیریت تولید برق بیستون و دانشگاه رازی کرمانشاه

انتقاد تند اردکانیان از تعرفه های غیرموجه آب و برق

انتخاب مديرعامل شركت توزيع نيروي برق خوزستان از طریق فراخوان

بيشترين سهم توليد نيروگاهي در اختیار سیکل ترکیبی ها

بازگشت دوره صد ساله به محدوده کرخه / خطوط لوله نفت و گاز ، بحران نهفته خوزستان

طوفان برق 4 شهرستان خراسان‌جنوبی را قطع کرد

اردکانیان : 27 واحد نیروگاه برق درکشور وارد مدار تولید شد

برنامه ریزی برای کنترل فرکانس شبکه برق / افزایش راندمان نیروگاه ها به 38.5 درصد

امسال 105 میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد

تراز دریاچه ارومیه 23 سانتی متر افزایش یافت

تالابی که 5 ماه در سال آب آن صورتی است

وضعیت آب در مازندران بحرانی است

شرکت نیروی برق کرمان رتبه دوم اتصال نیروگاه خورشیدی را کسب کرد

بهره برداری از 2 نیروگاه خورشیدی در بوشهر آغاز شد

تداوم 2 دهه خشکسالی در خراسان جنوبی

باید درباره خرابکاری در شبکه برق از «گوایدو» تحقیق شود

آب سد مهاباد چه زمان رهاسازی می شود؟

توصیه بازوی پژوهشی مجلس به دولت درباره تغییر ساعت در ابتدای سال

رایگان شدن پول آب، برق و گاز مساجد به قیمت رشد نقدینگی و افزایش تورم !

مسئله زاینده رود با وجود بارش های امسال حل نشود، کار را باید تمام شده فرض کرد / برق آبی‌ها بلای جان کارون !

برخورد سیاسی دولت و مجلس با صنعت برق / بروز مشکلات دومینویی و خاموشی های تابستانه

قطع آب شرب هشت هزار خانوار در آستارا به مدت 5 ساعت

تصویب بخش های برقی بودجه با کمترین میزان تغییر در مجلس

تداوم تولید پایدار نیروگاه شهید مفتح در 3 ماهه چهارم سال

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

آخرين وضعيت صادرات برق ايران به كشور عراق