کد خبر : ۷۲۴۴۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

به مناسبت ۲ فوریه، روز جهانی تالاب ها

تالاب شادگان، پهنه ای هماهنگ از آب شیرین و شور و لب شور

تالاب بین المللی شادگان با وسعت ۴۵۰ هزار هکتار و اکوسیستمی گسترده در جنوب شهر شادگان واقع شده است و طبق مصوبه کنوانسیون رامسر جزو ۲۴ تالاب بین المللی جهان محسوب می شود.

تالاب شادگان، پهنه ای هماهنگ از آب شیرین و شور و لب شور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، مردم روستاهای شادگان معیشت خود را از طریق صیادی و دامداری در کنار این تالاب می گذرانند. تالاب شادگان علاوه بر ظرفیت های اقتصادی، فرصتی برای گردشگری است.

 به علت خشکسالی های پی در پی و عدم تأمین حق آبه تالاب شادگان، این تالاب امسال تقریباً "خشک" شد. در تابستان ۹۷ تنها ورودی آب به تالاب شادگان، زهاب های صنعتی بود. با بارش های سیلابی زمستان، علاقمندان محیط زیست تصور کردند که وضعیت این تالاب بهبود یافته است اما این سکه روی دیگری نیز دارد.

بعد از بارش های مطلوب امسال و مهاجرت پرندگان مهاجر زمستان گذر به تالاب شادگان، حالا این تالاب دیدنی است.

برای رسیدن به تالاب شادگان باید در مسیر اهواز - آبادان حرکت کرد. پس از طی کردن حدود ۵۰ کیلومتر به روستای دارخوین می رسید و پس از آن باید مسیری حدود ۱۰ کیلومتری را به سمت شادگان طی کرد تا به تالاب شادگان رسید.

 

"صراخیه"، روستای کوچکی در حاشیه تالاب، نخستین ورودی تالاب بین المللی شادگان است. وقتی به نزدیکی روستای صراخیه می رسید اولین چیزی که می بینید زنان ماهی فروشی هستند که زیر سایبان های حصیری نشسته و ماهی و خرما و محصولات روستایشان را می فروشند. در ورودی تالاب شادگان یک "مضیف" هم هست، مضیف مهمانخانه محلی است که روستاییان از نی و شاخه های درختان نخل می سازند. با توجه به حجم دوست داران محیط زیست و گردشگرانی که به تالاب شادگان سر می زنند، ورودی تالاب به توسعه نیاز دارد و لازم است جذاب تر شود. کمی جلوتر در سمت چپ پارکینگ، ایستگاه قایق سواری وجود دارد.

همان ابتدای تالاب، در اسکله صراخیه سوار قایق می شوید و خانه های روستاییان را در دو طرف آبراه می بینید؛ در واقع تالاب، زندگی بخش این خانه ها است. مردم این روستاها در کنار خانه های خود دامداری می کنند. اردک ها و مرغابی ها نیز در گوشه و کنار حیاط خانه ها و حاشیه تالاب می گردند.

 

فضای تالاب شادگان آرام و دنج است و می توان از طبیعت لذت برد. در قسمت هایی از تالاب قایق های صیادی را می بینید که وسیله امرار معاش مردم روستا هستند.

در کنار زیبایی های تالاب زباله های روستاییان، حفظ محیط زیست و پاکیزگی منطقه و حاشیه تالاب، هم ضروری به نظر می رسد. علاوه بر آن، خشکی قسمت هایی از تالاب نیز دل هر دوست دار طبیعتی را به درد می آورد.

علی رغم بارش های سیلابی امسال و زیر آب رفتن برخی شهرهای خوزستان، هنوز وضعیت آبگیری تالاب شادگان مطلوب نیست.

زندگی، ماهیگیری، تالاب نشینی

جمال فرصایه اصل یکی از ساکنین روستای صراخیه است. وی درباره وضعیت زندگی در تالاب گفت: زمانی که آب تالاب شادگان از رودخانه جراحی تأمین می شد، دام هایمان برای آب تنی به تالاب می رفتند و ما نیز ماهیگیری می کردیم اما از زمانی که آب تالاب شور شد دام ها را در خانه هایمان نگهداری می کنیم. زندگی سخت شده است زیرا حتی علوفه و غذای مورد نیاز دام ها گران شده است و مجبوریم همین که دام کمی بزرگ شد آن را بفروشیم.

وی ادامه داد: تالاب در تابستان امسال تقریباً خشک شد. حالا هم هنوز جنوب تالاب خشک است. در زمستان از زمانی که وضعیت آبگیری بهتر شده، ماهیگیری می کنیم اما نمی توانیم دامداری خوبی داشته باشیم زیرا محصولات دام ها را هم ارزان می خرند. در واقع منبع امرار معاش ما، ماهیگیری ایست اما چون آب تالاب شور است ماهی ها نیز کم شده اند.

 

فرصایه گفت: الان هم که تعداد ماهی های تالاب بیشتر شده است، صید غیرمجاز با الکتروشوکر مردم روستا را اذیت می کند. شکارچیان متخلف با الکتروشوکر در یک روز، تعداد زیادی ماهی صید می کنند. سازمان محیط زیست آنها را دستگیر می کند اما به سرعت آزاد می شوند و جریمه بازدارنده ای برای این متخلفان در نظر گرفته نمی شود. صید ماهی با الکتروشوکر از زاد و ولد ماهی جلوگیری می کند. باید در این زمینه به ما کمک شود.

وقتی اهالی به فکر رفتن از تالاب افتادند

مطیر حدادی یکی دیگر از اهالی روستای صراخیه هم درباره اوضاع ماهیگیری تالاب نشینان گفت: مردمی که دام دارند، دامداری می کنند اما امرار معاش دیگر ساکنین این روستا از طریق صید ماهی است. تالاب شادگان در تابستان به مدت دو ماه خشک شد و اهالی تالاب بیکار بودند و مجبور شدند برای تأمین معیشت خود به کارهای دیگر در بیرون از تالاب شادگان مشغول شوند. تنوع ماهی های تالاب شادگان هم بسیار کم شده بود اما حالا وضعیت کمی بهتر شده است.

وی ادامه داد: کسانی که دامداری می کنند هم زندگی سختی دارند زیرا علوفه دام ها گران شده است. شوری آب هم بر محصولات دام ها تأثیرگذار است. زمانی که آبی در تالاب نمانده بود، همه اهالی صراخیه داشتند فکر می کردند که اینجا نمانند و از تالاب بروند.

پیچیدن صدای الکتروشوکرها در شب تالاب

ناصر شاملی یکی دیگر از اهالی روستای صراخیه نیز اظهار کرد: خشکی تالاب موجب کم شدن تعداد ماهی ها شد و آب تالاب هم کم و شور بود. از طرف دیگر چند سالی می شود که پرندگان مهاجر هم به تالاب شادگان مهاجرت نمی کنند.

وی ادامه داد: پوشش گیاهی تالاب شادگان که برای تأمین علوفه دام ها استفاده می کردیم نیز به علت خشکی تالاب کم شد و مجبور به خرید سبوس شدیم که برای ما به صرفه نیست.

شاملی گفت: زندگی ما تنها ماهیگیری و دامداری است و کاری جز این مشاغل نداریم اما کسانی که با الکتروشوکر صید می کنند زندگی ما را بسیار تحت تأثیر قرار داده اند و هر شب صدای دستگاه های آنها را می شنویم.

تالاب شادگان، پهنه ای هماهنگ از آب شیرین و شور و لب شور

رحیم مجدمی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان، – منطقه خوزستان، اظهار کرد: تالاب شادگان بیش از ۴۰۰ هزار هکتار وسعت دارد که بیش از ۳۲۷ هزار هکتار از این مساحت، به عنوان پناهگاه حیات وحش تعیین شده است.

وی افزود: این تالاب دارای آب های شیرین، شور و لب شور است که این تنوع نوع آب از خواص منحصر به فرد تالاب شادگان به شمار می آید. همچنین این تالاب ۱۱۰ گونه گیاهی دارد که نی، جگن، لویی و علف شور گونه های گیاهی شاخص آن محسوب می شوند. ۱۵۴ گونه جانوری در این تالاب شناسایی شده اند که فلامینگو، پلیکان، اردک مرمری، اکراس آفریقایی و طاووس گونه های شاخص پرندگان تالاب شادگان هستند.

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان با اشاره به منابع آبی تالاب شادگان، گفت: حدود ۹۰ درصد آب شیرین تالاب شادگان از رودخانه جراحی تأمین می شود. همچنین آب های حاصل از سرریز کوپال در بخش غیزانیه، زهاب های صنایع و سرریز نهرهای بحره، مارد و سلمان در زمان پرآبی در فصل زمستان از دیگر منابع آبی تالاب شادگان محسوب می شوند.

چه شد که تالاب خشک شد؟

مجدمی در خصوص وضعیت آبگیری تالاب شادگان، تصریح کرد: در چند سال اخیر به علت کاهش نزولات جوی و پایین آمدن سطح آب در پشت سدها، رودخانه جراحی تقریباً در بیشتر ماه های سال خشک بود و از آنجا که ۹۰ درصد آب تالاب شادگان از این رودخانه تأمین می شود، تالاب خشک شد اما با بارندگی های مطلوب امسال چندین بار سیلاب وارد رودخانه جراحی شد و اکنون مقداری از آب تالاب شادگان تأمین شده است.

وی با بیان اینکه هنوز آب مورد نیاز تالاب شادگان تأمین نشده است، افزود: تقریباً اکنون همه سطح تالاب شاگان آبگیری شده است به گونه ای که در برخی مناطق تالاب ۱۰ سانتی متر و در برخی مناطق دیگر حدود نیم متر آب وجود دارد اما برای تأمین آب این تالاب باید از سد مارون و رودخانه کارون آب به تالاب شادگان تزریق شود. اکنون میزان آب موجود در تالاب شادگان متوسط است و هنوز رضایت بخش نیست و بیشتر مناطق تالاب هنوز کم آب هستند.

مجدمی بیان کرد: در فصل زمستان آب تبخیر نمی شود اما در فصل تابستان که میزان تبخیر بالا است، بیشتر مناطق تالاب خشک می شوند بنابراین این تالاب نیازمند ورودی آب بیشتری است.

قرار است آب از کارون به تالاب بیاید

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان با بیان اینکه آب باید به صورت همیشگی و مستمر وارد تالاب شادگان شود، گفت: مقرر شده بود که سازمان حفاظت محیط زیست در قالب پروژه ای آب را از رودخانه کارون به تالاب شادگان منتقل کند تا غرب و قسمتی از جنوب این تالاب آبگیری شود که احتمالاً این پروژه به زودی افتتاح شود.

وی با اشاره به وضعیت مهاجرت پرندگان مهاجر به تالاب شادگان، بیان کرد: به علت اینکه در زمان مهاجرت پرندگان مهاجر به تالاب شادگان، آب تالاب کم و شور بود اکثر پرندگان به سمت تالاب هورالعظیم که آب شیرینی دارد، مهاجرت کردند و اکنون پرندگان کمی در این تالاب هستند. امسال ماندگاری پرندگان در این تالاب کمتر از سال گذشته بود زیرا پرندگان آب شیرین را می پسندند.

مجدمی در خصوص علت وجود آلودگی در تالاب بین المللی شادگان، عنوان کرد: این زباله ها توسط گردشگران یا اهالی روستا در تالاب ریخته می شود. جمع آوری زباله از وظایف دهیاری است و سازمان حفاظت محیط زیست تنها تذکر می دهد. همچنین آلودگی صنعتی ناشی از پساب و زهاب نیشکر که وارد تالاب شادگان می شود، تنها شوری دارد اما برخی اوقات ملاس نیز وارد تالاب می شود که موجب خفگی ماهی ها می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان با اشاره به فعالیت صیادان غیرمجاز در تالاب و صید با الکتروشکر، گفت: در قسمت شمال تالاب که از آب زهاب نیشکر تأمین می شود، نیزار وجود دارد و متخلفانی که اقدام به صید با الکتروشوکر می کنند با قایق در میان نیزارهای تالاب متواری می شوند. بیشتر این افراد مجهز به سلاح جنگی هستند. البته چندین نفر از آنها را دستگیر کرده ایم.

وی بیان کرد: یک بار که با متخلفین تالاب درگیر شدیم به من تیراندازی شد. با وجود این شرایط نیز از ما محیط بانان حمایت کافی نمی شود. به ما اسلحه می دهند اما حتی اگر برای دفاع از جان خودمان تیراندازی کنیم، از ما حمایت لازم نمی شود.

بارندگی بی سابقه یک سو، خشکی تالاب شادگان یک سو

با توجه به بارندگی های اخیر خوزستان که موجب به راه افتادن سیلاب در برخی مناطق شد، این تصور ایجاد شد که حالا حال تالاب ها و رودخانه ها خوب می شود اما مدیرکل مدیریت بحران خوزستان نظر دیگری دارد.

کیامرث حاجی زاده در یکی از جلسات ستاد مدیریت بحران خوزستان با اشاره به بارندگی های اخیر، گفت: امسال خوزستان بارش های مطلوبی داشت به طوری که خوزستان از نظر میانگین بارندگی در سال آبی جدید دومین استان کشور به شمار می آید اما اینکه سیل دارد رودخانه "دز" را می برد و روستاها هنوز آب ندارند، پسندیده نیست.

احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، در همین جلسه نیز در خصوص بارندگی های اخیر خوزستان، گفت: اکنون همه دریچه ها به سمت عراق باز است و حدود ۲۰۰ مترمکعب بر ثانیه آب شیرین در حال وارد شدن به قسمت عراقی تالاب هورالعظیم است.

وی با اشاره به نهر بحره، گفت: نباید بگذاریم سیلاب رخ دهد اما هر ساله تالاب شادگان و نخیلات این شهرستان نیز با مشکل مواجه باشند. برای رهاسازی آب از نهر بحره به تالاب شادگان نیازمند ایستگاه پمپاژ هستیم و آب با دبی ۴۰۰ متر را نیز می توانیم وارد تالاب شادگان کنیم اما اکنون ایستگاه پمپاژ شیلات و جهاد نصر فعال نیستند تا از این فرصت برای رهاسازی آب به تالاب شادگان استفاده شود.

بعد از چند روز بارندگی سیلابی، خوزستانی ها برای تالاب ها خوشحال بودند و در دور و نزدیک هم همه فکر می کنند که اکنون تالاب های خوزستان پرآب شده اند اما می توان گفت که این تصورها کاملاً درست نیست. شاید در ذهن بسیاری این سوال پیش بیاید که چرا برخی از مناطق خوزستان را سیلاب می برد اما هنوز تالاب شادگان تشنه است؟

منبع: ایسنا

کلید واژه :

شادگان

،

تالاب شادگان

،

سیلابی

،

خوزستان

،

زباله

،

تولید زباله

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین

بیانیه پایانی نخستین جشنواره روابط عمومی‌های صنعت آب و برق/ معرفی برگزیدگان جشنواره

نظام‌نامه انتصابات صنعت آب و برق به زودی ابلاغ خواهد شد/ نیازمند بازبینی عمیق ارتباط با مردم هستیم/ استمرار یک مسئولیت در شرایط بی‌انگیزگی خیانت است

دلار نیمایی مبنای محاسبه نرخ برق ماینرها می شود

دستور رهبر انقلاب برای حل معضل آب و فاضلاب اهواز

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

حیات زمین مکنده‌ دارد!

بخش خصوصی از فرصت اشتغال در صنعت برق افغانستان استفاده کند

مذاکره با وزارت نیرو برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در تهران

حذف قبض کاغذی در پنج استان/ حذف قبوض تهرانی‌ها تا ۱۵ شهریور

مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب اهواز منصوب شد

تامین برق روستاهای سخت‌گذر استان کردستان از طریق انرژی خورشیدی

پیک تابستان 98 را بدون خاموشی سپری کردیم/ رکورد صادرات، تولید و صرفه‌جویی در مصرف برق شکسته شد

مدیریت رفتار مشترکان، راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید/ هدف‌گذاری جشنواره برای ارتقای کارکرد روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

همایش سراسری روابط عمومی های وزارت نیرو آغاز به کار کرد/ تجلیل از روابط عمومی های برتر صنعت آب و برق

استقبال کشاورزان هرمزگان از آب شیرین‌کن به‌دلیل افت کیفیت آب دشت‌ها

حتی یک روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد

ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق زرنج به توافق رسیدند

۵۷ درصد مشترکان آب سقف الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

هوشیار باشید! بحران آب همچنان ادامه دارد

صحنه‌های تلخ قطعی آب در اهواز

5300 حلقه چاه غیرمجاز در استان گلستان تعیین تکلیف شد

همایش سراسری روابط عمومی‌های وزارت نیرو فردا برگزار می‌شود/ برپایی نخستین جشنواره ارزیابی روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه است/ تعداد دشت‌های ممنوعه همچنان در حال افزایش است

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی خاموشی در برق تبریز

65 لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب شهر کرمان افزوده شد

امضای تفاهم‌نامه ترویج فرهنگ مصرف بین استانداری و شرکت‌های آب و برق تهران

ایران خطوط برق افغانستان را توسعه می‌دهد