کد خبر : ۷۲۴۵۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

منابع آبی محدود است؛

راهی جز سازگاری با کم آبی نداریم

منابع آبی با محدودیت های جدی روبرو است و با این روند مصرف نمی توان مدیریت مناسبی بر منابع آبی داشت و باید راهکارهای سازگاری با کم آبی اتخاذ شود.

راهی جز سازگاری با کم آبی نداریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، کم آبی یکی از چالش های اساسی در سطح کشور است که مناطق جنوبی کشور با مشکلات بیشتری در این حوزه روبرو هستند و چند سالی است که چالش ها رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته است.

استان بوشهر یکی از استان های اسیر خشکسالی است که به علت خشکسالی های اخیر و افزایش میزان برداشت از آب های سطحی و زیرزمینی با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کند و هر سال شاهد مشکلات بیشتری هستیم.

تابستان گذشته در زمینه تامین آب شرب در سطح استان بوشهر مشکلات جدی وجود داشت و در برخی مناطق از جمله شهرستان دشتستان شرایط بسیار سخت بود و تسکین های موقت در این راه خیلی اثرگذار نبود.

در زمینه تامین آب کشاورزی نیز چالش ها جدی است؛ باغات و نخلستان های استان بوشهر با کاهش میزان آب دهی و تعداد دورهای آبیاری روبرو هستند و با توجه به استفاده از شیوه آبیاری غرق آبی راندمان استفاده از آب پائین است و بیشترین مشکلات متوجه همین باغات می شود.

آب سد رئیسعلی دلواری بعنوان تنها سد بزرگ استان امسال به پائین ترین حد خود رسید و اکنون عملا امکان دور جدید آبیاری وجود ندارد؛ دشت های استان یکی پس از دیگری ممنوعه شده اند و به علت برداشت های بالا از منابع زیرزمینی، استان سراسر دشت ممنوعه شده است.

بخش عمده آب مورد نیاز و مصرفی در استان بوشهر از طریق استان های هم جوار تامین می شود و این موضوع چالشی اساسی در مدیریت منابع آب استان محسوب می شود. راهکارهایی برای تامین آب در استان از جمله حفر چاه و احداث آبشیرین کن در دستور کار قرار گرفته است ولی اینها هم تامین کننده کل نیاز استان نخواهند بود.

سرانه مصرف آب در استان بوشهر بسیار بالا است، هدررفت بالایی را در شبکه های توزیع شاهد هستیم و انشعابات غیرمجاز یکی دیگر از چالش ها است که باعث شده تا شاهد افزایش مشکلات باشیم.

به منظور بررسی وضعیت آب در استان و راهکارهای عبور از چالش های پیش رو نشستی با حضور مسئولان آب منطقه ای، اساتید دانشگاه و فعالان رسانه ای برگزار شد.

لزوم فرهنگ سازی مصرف آب

شبیر اشکپور از اساتید دانشگاه خلیج فارس با اشاره به اهمیت حل مسائل و مشکلات آب اظهار داشت: در بخش کشاورزی، خانگی و صنعت شاهد تنش آبی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه بهره وری منابع آبی باید افزایش یابد اضافه کرد: هدررفت آب در بخش خانگی بالا است و باید با نوسازی شبکه از این هدررفت جلوگیری کرد.

اشکپور خواستار فرهنگ سازی مناسب در زمینه مصرف آب در بخش خانگی شد و ادامه داد: برای رفع مشکلات آب نیاز به هم گرایی و هم اندیشی است و بر همین اساس پژوهشکده آب را تشکیل دادیم.

وی توجه به مسائل آموزشی و استفاده از ظرفیت تشکل ها را یک ضرورت دانست و خاطرنشان کرد: برداشت بی رویه آب باعث فرونشست دشت ها و افزایش مهاجرت از روستاها، حاشیه نشینی و همچنین گسترش آلودگی زیست محیطی می شود.

رسانه ها در فرهنگ سازی نقش آفرینی کنند

عبدالله نجفی مسئول بسیج رسانه استان بوشهر نیز اظهار داشت: در هر جایی که مشکل و چالشی در استان بوشهر وجود داشته است، رسانه ها به موضوع پرداخته اند و همواره شاهد تاثیرگذاری رسانه ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه در تابستان امسال نیز رسانه ها در زمینه رفع مشکلات آب و انعکاس مشکلات مردم تلاش گسترده ای داشتند اضافه کرد: در جشنواره ابوذر نیز این موضوع را گنجاندیم و استقبال خوبی از آن شد.

مسئول بسیج رسانه استان بوشهر با اشاره به اینکه تاکنون در زمینه فرهنگ سازی در زمینه مصرف صحیح آب کم کار شده است، ادامه داد: رسانه ها نقش مهمی در این زمینه می توانند ایفا کنند و فرهنگ صحیح مصرف را ترویج کنند.

راهکارهایی برای عبور از تنش آبی

صادق بحرانی از اساتید دانشگاه نیز اظهار داشت: باید از راهکارهای فوری برای تامین آب مورد نیاز استان استفاده شود که یکی از این راهکارها می تواند استفاده از ظرفیت نیروگاه های گازی برای تولید آب باشد.

حسین دهقان از خبرنگاران استان بوشهر گفت: وقتی که در برخی از شهرهای استان ۵۰ درصد هدررفت آب داریم، بی شک رفع این میزان هدررفت کمک خواهد کرد تا کمترین تنش ها را داشته باشیم. تابستان در پیش است و از هم اکنون باید به فکر باشیم تا مشکلات رفع شود.

سعید زارعی عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر نیز بیان کرد: اگر می خواهیم مشکل آب را حل کنیم باید همه جانبه نگر باشیم. باید برای هر دشت یک مدل ریاضی داشته باشیم. راهکارهایی که تاکنون اتخاذ شده جوابگو نبوده و تعداد دشت های ممنوعه افزایش یافته است باید برنامه جدید داشت تا دیگر دشت ها نابود نشوند.

عبدالعلی حسامی از اساتید دانشکده کشاورزی نیز خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای استفاده بهینه از منابع آبی توسعه کشت گلخانه ای است ولی باید تضمین لازم برای توسعه این بخش ها و تداوم اجرای راهکارها وجود داشته باشد و با تغییر مدیران کارها نیمه کاره رها نشود.

مهتا بذرافکن پژوهشگر اجتماعی حوزه آب نیز اظهار داشت: عدم همگرایی آب منطقه ای و جهاد کشاورزی باعث بروز مشکلاتی از جمله افزایش تعداد چاه های غیرمجاز شده است. حمایت از توسعه کشت گلخانه ای و همکاری با مجریان ضروری است.

سعید رضایی از دیگر خبرنگاران بیان کرد: متاسفانه کاهش دورهای آبیاری باعث کاهش ثمردهی نخیلات به میزان حدود ۳۰ درصد شده است و ادامه این روند نابودی نخیلات را که محل اصلی امرار و معاش بسیاری از کشاورزان است را در پی خواهد داشت.

اجرای برنامه عملیاتی سازگاری با کم آبی

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر گفت: برنامه عملیاتی سازگاری با کم آبی را در دستور کار داریم و موضوع را در سفر آتی رئیس جمهور به استان مطرح می کنیم و امیدواریم مصوبات خوبی در این زمینه بگیریم.

شاهپور رجایی اضافه کرد: در سال های اخیر شاهد کاهش بارندگی ها و کاهش آورد رودخانه ها در استان هستیم و علاوه بر کاهش کمیت آب با کاهش کیفیت آب نیز روبرو هستیم و این وضعیت نگران کننده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۸۷ تنها یک دشت ممنوعه در استان داشتیم و اکنون ۱۲ دشت استان ممنوعه شده است، اضافه کرد: اقدامات انجام شده باعث بهبود وضعیت نشده است و به مراتب وضعیت بدتری را شاهد هستیم.

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر با اشاره به اینکه ۹۰ درصد پهنه های استان کیفیت آب قابل قبولی ندارند، تصریح کرد: تعداد چاه های غیرمجاز در استان بوشهر افزایش ۵۵۰ درصدی داشته است و هجوم زیادی بهم نابع آبی آورده شده است.

وی تعداد چاه های مجاز استان را هشت هزار حلقه و چاه های غیرمجاز را پنج هزار و ۸۰۰ حلقه عنوان کرد و ادامه داد: با وجود افزایش تعداد چاه ها، میزان برداشت از منابع زیرزمینی استان افزایشی نداشته است.

اضافه برداشت از منابع آبی

رجایی با اشاره به مصرف سالانه یک میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب آب در استان بوشهر خاطرنشان کرد: ۸۴ درصد در بخش کشاورزی، ۱۰ درصد در بخش شرب، پنج درصد در بخش صنعت و یک درصد در بخش فضای سبز مصرف می شود.

وی با بیان اینکه ۳۱۱ میلیون مترمکعب اضافه برداشت از منابع آبی استان را داریم افزود: ۲۱۰ میلیون مترمکعب از این اضافه برداشت ها مربوط به منابع زیرزمینی است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر گفت: در ابتدای انقلاب جمعیت استان ۳۵۰ هزار نفر بود و ۲۵ هزار مترمکعب مصرف کل استان بود ولی اکنون جمعیت با افزایش سه برابری به یک میلیون و ۱۶۰ هزار نفر رسیده است و ظرفیت آب ۳۲۵ هزار مترمکعب یعنی حدود ۱۳ برابر شده است و باز هم کمبود داریم.

استفاده از آب شیرین کن ها

وی با اشاره به اینکه بیشترین تمرکز بر استفاده از آب شیرین کن ها برای تامین آب مورد نیاز استان است، ادامه داد: به منظور کنترل آب های سطحی پنج سد در دست اجرا است و هیچ توسعه ای را در پایاب این سدها قرار ندادیم و صرفا برای حفظ وضع موجود تلاش می کنیم.

رجایی به مصرف بالای آب در بخش کشاورزی اشاره کرد و با بیان اینکه برای تولید هر کیلوگرم خرما سه هزار لیتر آب مصرف می شود، اظهار داشت: در صورتی که می خواهیم مشاغل کشاورزی حفظ شوند باید الگوی کشت را اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه کشت روباز در استان بوشهر باید محدود شود و به سمت کشت گلخانه ای حرکت شود، تصریح کرد: در زارعت ۶۵ درصد و در باغات ۲۰ درصد آبیاری تحت فشار داریم که بسیار پائین است و باید افزایش یابد.

تغییر شیوه آبیاری

مدیرعامل آب منطقه ای استان بوشهر با اشاره به اجرای طرح نخلستان برای تغییر شیوه آبیاری نخیلات دشتستان، افزود: استفاده از روش های جدید استحصال آب مانند تامین آب از کولرهای گازی باید مد نظر قرار گیرد.

وی در ارتباط با عدم مدریت مناسب در حوزه توزیع آب در نخیلات دشتستان بیان کرد: وظیفه ما تامین آب است و نه توزیع آب، باید تشکلی قوی برای توزیع آب تشکیل شود و مدیریت مناسبی را در توزیع آب شاهد باشیم.

تامین آب به سختی انجام می شود و مصرف آن راحت است؛ آب با هزینه کمی در اختیار مشترکین قرار می گیرد و باعث می شود که قدر آن را به خوبی ندانیم و در بسیاری موراد شاهد هدررفت آن باشیم.

راهی جز سازگاری با کم آبی نیست و قطعا باید شیوه مصرف اصلاح شود و در این راه فرهنگ سازی از اهمیت زیادی برخوردار است که باید بیش از پیش مد نظر قرار گیرد.

کلید واژه :

آب

،

خشکسالی

،

منابع محدود

،

بارش

،

خشک

،

بی آبی

،

هدر رقت

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

بازگشت برخی سیل زدگان خوزستان به روستا تا تابستان طول می کشد

نماینده مردم شادگان:سیلاب خوزستان بهانه ساخت سد جدید در این استان نشود

سفره های آب زیرزمینی هنوز تشنه اند

ارائه مدلی برای محافظت دقیق تر از خطوط انتقال برق و ساختمان ها در برابر صاعقه

پیمانکار تونل سوم کوهرنگ انتظارات را برآورده نکرده است

استاندار خوزستان:هیچ دستگاهی نسبت به سیل بی تفاوت نبود

دریاچه ارومیه با احیا سه متر فاصله دارد

درخواست عجیب نمایندگان مجلس از وزارت نیرو

مجری طرح سد و نیروگاه گتوند به شرکت مپنا رفت

چهار تیم آبفای استان تهران آماده اعزام به مناطق سیل زده هستند

علت باز شدن دریچه های سد جیرفت چه بود؟

قیمت برق ۷ درصد افزایش می یابد/افزایش ۲۳ درصد تعرفه پرمصرف ها

بیانیه کمیته ملی سدها و انجمن برق آبی درباره سیل های اخیر

موتور 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید کی با شبکه سنکرون می شود؟

آب شرب 98 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است

در برخی استان ها هنوز نیازمند سدسازی هستیم

آخرین وضعیت سیل در خوزستان / ارزیابی خسارتها هنوز آغاز نشده است

تذکر 5 نماینده به وزیر نیرو در آخرین جلسه مجلس

سرعت گیر سیاست های مدیریت مصرف با رایگان کردن آب و برق مدارس

دوره آشنایی با فرآیند تنظیم خودکار تولید برگزار می شود + جزئیات

تولید برق نیروگاه های آبی 5هزار مگاوات افزایش یافت

تشکیک نمایندگان در آمار بارشهای وزارت نیرو / بهارستانی ها سخنان دولتی ها را قبول می کنند؟

شکستگی 51 تیر برق در چابهار به دلیل بارش و طوفان

دلایل قطع بود آب شرب پلدختر؛ سیل یا اشتباه محاسباتی آبفا ؟

شرط سازمان آب و برق خوزستان برای تداوم کاهش خروجی آب سدها

شفاف سازی توانیر از درآمدهای حاصل از واگذاری ها

مهم ترین گلوگاه‌ فناورانه کشور در حوزه انرژی را بشناسید !

جریان آب هورالعظیم به سمت ایران معکوس شد

صلاحیت پیمانکاران صنعت برق چگونه بررسی می شود؟

کاربرد نیروگاه های سیار خورشیدی ویژه عشایر در مناطق سیل زده کشور

تمدید تمدید فراخوان انتخاب مدیرعامل توزیع برق خوزستان

رئیس معاونت تخصصی تولید پژوهشگاه نیرو منصوب شد

سدسازی های کنونی کافی یا ناکافی؟

مدیرعامل جدید برق خوزستان چه وظایفی خواهد داشت؟

پیچیدگی های مدیریت آب در زنجیره کارون