کد خبر : ۷۲۴۶۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مجري پروژه تست غيرمتمركز – همزمان رله هاي پست هاي DCS كشور

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

در پي طراحي و ساخت سيستم تست انواع رله هاي حفاظتي با همكاري صنعت برق و دانشگاه صنعتي اميركبير، اين تجهيز Hi-tech با قابليت هاي منحصر به فرد، معتبرترين برند خارجي(اتريشي- آمريكايي) را پشت سر گذاشت و در خدمت شركت هاي برق منطقه اي قرار گرفت. تجهيزي كه هر ساعت اجاره آن تا 10 ميليون تومان هزينه در پي داشت و به دليل جايگاه حساس آن در امنيت و حفاظت شبكه برق و صنايع زير بنايي كشور از دير باز درصدر فهرست تحريمي غرب قرار گرفته بود، هم اينك با يك دهم قيمت در كشور توليد مي شود.

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، بومي سازي اين تجهيز حساس كه گام بلند صنعت و دانشگاه در مرزهاي دانش و محصول همكاري دفتر تحقيقات و توسعه فن آوري شركت توانير و واحد R&D دانشگاه صنعتي اميركبير محسوب مي شود، 900 عملكرد مختلف را پوشش مي دهد و 38 فارغ التحصيل دانشگاهي به طور مستقيم و غير مستقيم با اين پروژه در ارتباطند.
دكتر حسين عسگريان ابيانه استاد تمام دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميركبير و مجري پروژه «تست غيرمتمركز – همزمان رله هاي پست هاي DCS كشور» كه طرح پژوهشي برگزيده سال 97 وزارت علوم شناخته شده، شروع ساخت را از سال 71 عنوان كرد كه با تز فوق ليسانس 2 دانشجوي برق آغاز شد و محصول 26 سال كار مستمر و تلاش علمي ده ها دانشجو و مراكز آزمايشگاهي است.
وي با اشاره به بسته شدن قراردادي به ارزش 3.5 ميليارد تومان با معاونت علمي رياست جمهوري در سال 90 از پيگيري ساخت سري رله هاي جريان زياد و تستر رله در فاز نيمه صنعتي در سال 94 و ساخت صنعتي سيستم با كمك شركت توانير در خصوص اطمينان بخشي به معاونت علمي رياست جمهوري نسبت به خريد و بهره گيري از سيستم در شبكه و تشويق شركت هاي برق منطقه اي خبر داد.        
دكتر عسگريان با اشاره به ارتقاء سيستم در سال 95 و صرف بيش از 20 ميليارد تومان هزينه از ابتداي پروژه تاكنون به تشريح ويژگي هاي شاخص آن پرداخت و گفت:" با افزودن يك ماژول، قابليت تست End to End غير متمركز براي دستيابي به امكان فرمان همزمان به رله هاي ابتدايي و انتهايي فراهم شد و  قراردادن GPS در داخل سيستم كه با انجام تنظيمات نرم افزاري و سخت افزاري و كدنويسي همراه بود از ديگر ويژگي هاي شاخص آن محسوب مي شود."
وي از ديگر ويژگي هاي منحصر به فرد اين سيستم ايراني را قابليت گزارش گيري عنوان كرد كه متناسب با خواسته كاربر تهيه مي شود و با افزوده شدن قابليت انعطاف گزارش گيري به سيستم، شركت هاي برق منطقه اي اين دستگاه را نسبت به معتبرترين نمونه خارجي ترجيح مي دهند و ضمن اعلام رضايت از عملكرد سيستم، آن را اقتصادي مي دانند.
دكتر عسگريان قيمت تمام شده دستگاه ايراني را 150 ميليون تومان و نوع خارجي آن را يك ميليارد و 500 ميليون تومان ذكر كرد و افزود: اين دستگاه علاوه بر قابليت گزارش گيري و افزودن سيستم GPS، حدود 3.5 كيلوگرم از مشابه خارجي (OMICRON) سبك تر است و از طريق وب سايت قوي كه براي آن طراحي شده مي توان بسياري از مسايل را از راه دور حل كرد و در صورت خرابي از 2 سال گارانتي و 5 سال وارانتي برخوردار است."
وي با اشاره به اهداي 4 دستگاه از اين سيستم به شركت توانير و پژوهشگاه نيرو به 900 عملكرد مختلف آن اشاره كرد و از ارتباط 38 فارغ التحصيل دانشگاهي (22 نفر مستقيم و 16 نفر غير مستقيم) با اين طرح خبر داد.    
دكتر عسگريان گفت:" اين دستگاه در حال ارتقاء است و تلاش مي شود ضمن كوچك كردن سيستم، قابليت انعطاف آن را از طريق نرم افزار ارتقاء دهيم و روند ارتقاء سيستم به طور مستمر ادامه دارد."
وي اين تجهيز را علاوه بر قابليت تست انواع رله هاي جريان بالا و رله هاي ديستانس و فركانسي از قابليت تست انواع رله هاي قديمي مغناطيسي نيز برخوردار دانست.
دكتر عسگريان قيمت هر رله شبكه انتقال را حدود 100ميليون تومان عنوان كرد كه اگر به موقع مورد تست و تنظيم قرار نگيرد مي تواند به شبكه برق و خود رله ضربه بزند و از اين رو بهره گيري از يك سيستم تست رله كه بتواند به موقع تمامي عملكردها را تست كند از ضروريات يك شبكه قدرت محسوب مي شود و نقش به سزايي در كاهش حوادث شبكه دارد.
دكتر عسگريان در اين ارتباط به استفاده از تعداد بالاي اين سيستم ايراني در برق منطقه اي باختر و ارايه گزارش به شركت مديريت شبكه اشاره كرد كه از كاهش قابل توجه حوادث شبكه در حيطه عملكرد برق باختر با بهره گيري از سيستم ايراني تست رله حكايت دارد.
وي اجاره روزانه اين سيستم در خارج از كشور را حدود صد ميليون تومان و در كشور براي هر ساعت حدود 10 ميليون تومان عنوان كرد كه نه تنها در صنعت برق بلكه تمامي صنايع سنگين كه با پست هاي بالاي 20 كيلوولت در ارتباط هستند از قبيل صنايع فولاد، پتروشيمي، آلومينيوم وغيره كاربرد دارد.
 

کلید واژه :

رله

،

رله حفاظتی

،

برق

،

طراحی تستر

،

تستر رله

،

صنعت برق

،

امیرکبیر

،

صنعتی شریف

،

دانشگاه

،

End to End

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

محققان دانشگاه امیرکبیر ربات هایی برای پاکسازی مقره های برق ساختند

برخورد کشورهای دنیا با استخراج کنندگان رمزارز چگونه است؟

آخرین وضعیت بهره‌برداری از سدهای ملی در دولت دوازدهم

رفع تنش آبی در 32 شهر خراسان رضوی با مدیریت مصرف

طرح آبرسانی به شهر آمل افتتاح شد

افتتاح و گلنگ‌زنی 76 هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق تا پایان امسال/ ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران

وزیر نیرو وارد استان البرز شد

گردش مالی سالانه صنعت برق ۲۳ هزار میلیارد تومان است

ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران/ افتتاح ۲۲۷ پروژه صنعت آب و برق با ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار تا پایان امسال

افزایش 64 درصدی بارش‌ها در گلستان/ ذخیره آبخوان‌های عمیق استان همچنان کاهشی است

فاز دوم نیروگاه تولیدپراکنده 8 مگاواتی میبد یزد به بهره‌برداری رسید

افتتاح ۵۵ پروژه برق‌رسانی استان سمنان در هفته دولت

34 پروژه آبرسانی در 40 روستای خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد

آغاز احداث تاسیسات فاضلاب روستاهای شهرستان فلاورجان اصفهان

ترمیم خط انتقال آب 11 روستای اهواز

اطلاعات 60 درصد مشترکان استان تهران ثبت شد

۱۶ مگاوات از نیروگاه مقیاس کوچک انزلی به بهره برداری رسید

داستان بی پایان بیت‌کوین و استخراج ارز مجازی در ایران؛ تعرفه مشکل‌ساز شد!

فقط ۲۵ درصد برق تولیدی به دست مردم می‌رسد

ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور به مرز ۸۵ هزار مگاوات رسید

تنش بین روستاهای تنگستان بر سر آب/ احداث بی رویه «خانه باغ ها» مشکل اصلی بحران آب دلوار

شبکه آب سه منطقه آبادان قطع شد

بهره برداری ۸۶ پروژه توزیع برق در هفته دولت/قبوض کاغذی برق حذف می شود

۶۲ پروژه تامین برق در استان تهران به بهره برداری می رسد

ادامه تشنگی مردم چابهار/ آب در پشت سدها تبخیر می شود

آب نیتراته خدابنده ای ها را مجبور به مهاجرت کرد

تجهیزات فرسوده و قدیمی نیروگاهی مانع تولید و صادرات بیشتر برق

طرح منطقه ویژه انرژی های نو در سربیشه پیگیری می شود

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین