کد خبر : ۷۲۴۶۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مجري پروژه تست غيرمتمركز – همزمان رله هاي پست هاي DCS كشور

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

در پي طراحي و ساخت سيستم تست انواع رله هاي حفاظتي با همكاري صنعت برق و دانشگاه صنعتي اميركبير، اين تجهيز Hi-tech با قابليت هاي منحصر به فرد، معتبرترين برند خارجي(اتريشي- آمريكايي) را پشت سر گذاشت و در خدمت شركت هاي برق منطقه اي قرار گرفت. تجهيزي كه هر ساعت اجاره آن تا 10 ميليون تومان هزينه در پي داشت و به دليل جايگاه حساس آن در امنيت و حفاظت شبكه برق و صنايع زير بنايي كشور از دير باز درصدر فهرست تحريمي غرب قرار گرفته بود، هم اينك با يك دهم قيمت در كشور توليد مي شود.

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، بومي سازي اين تجهيز حساس كه گام بلند صنعت و دانشگاه در مرزهاي دانش و محصول همكاري دفتر تحقيقات و توسعه فن آوري شركت توانير و واحد R&D دانشگاه صنعتي اميركبير محسوب مي شود، 900 عملكرد مختلف را پوشش مي دهد و 38 فارغ التحصيل دانشگاهي به طور مستقيم و غير مستقيم با اين پروژه در ارتباطند.
دكتر حسين عسگريان ابيانه استاد تمام دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميركبير و مجري پروژه «تست غيرمتمركز – همزمان رله هاي پست هاي DCS كشور» كه طرح پژوهشي برگزيده سال 97 وزارت علوم شناخته شده، شروع ساخت را از سال 71 عنوان كرد كه با تز فوق ليسانس 2 دانشجوي برق آغاز شد و محصول 26 سال كار مستمر و تلاش علمي ده ها دانشجو و مراكز آزمايشگاهي است.
وي با اشاره به بسته شدن قراردادي به ارزش 3.5 ميليارد تومان با معاونت علمي رياست جمهوري در سال 90 از پيگيري ساخت سري رله هاي جريان زياد و تستر رله در فاز نيمه صنعتي در سال 94 و ساخت صنعتي سيستم با كمك شركت توانير در خصوص اطمينان بخشي به معاونت علمي رياست جمهوري نسبت به خريد و بهره گيري از سيستم در شبكه و تشويق شركت هاي برق منطقه اي خبر داد.        
دكتر عسگريان با اشاره به ارتقاء سيستم در سال 95 و صرف بيش از 20 ميليارد تومان هزينه از ابتداي پروژه تاكنون به تشريح ويژگي هاي شاخص آن پرداخت و گفت:" با افزودن يك ماژول، قابليت تست End to End غير متمركز براي دستيابي به امكان فرمان همزمان به رله هاي ابتدايي و انتهايي فراهم شد و  قراردادن GPS در داخل سيستم كه با انجام تنظيمات نرم افزاري و سخت افزاري و كدنويسي همراه بود از ديگر ويژگي هاي شاخص آن محسوب مي شود."
وي از ديگر ويژگي هاي منحصر به فرد اين سيستم ايراني را قابليت گزارش گيري عنوان كرد كه متناسب با خواسته كاربر تهيه مي شود و با افزوده شدن قابليت انعطاف گزارش گيري به سيستم، شركت هاي برق منطقه اي اين دستگاه را نسبت به معتبرترين نمونه خارجي ترجيح مي دهند و ضمن اعلام رضايت از عملكرد سيستم، آن را اقتصادي مي دانند.
دكتر عسگريان قيمت تمام شده دستگاه ايراني را 150 ميليون تومان و نوع خارجي آن را يك ميليارد و 500 ميليون تومان ذكر كرد و افزود: اين دستگاه علاوه بر قابليت گزارش گيري و افزودن سيستم GPS، حدود 3.5 كيلوگرم از مشابه خارجي (OMICRON) سبك تر است و از طريق وب سايت قوي كه براي آن طراحي شده مي توان بسياري از مسايل را از راه دور حل كرد و در صورت خرابي از 2 سال گارانتي و 5 سال وارانتي برخوردار است."
وي با اشاره به اهداي 4 دستگاه از اين سيستم به شركت توانير و پژوهشگاه نيرو به 900 عملكرد مختلف آن اشاره كرد و از ارتباط 38 فارغ التحصيل دانشگاهي (22 نفر مستقيم و 16 نفر غير مستقيم) با اين طرح خبر داد.    
دكتر عسگريان گفت:" اين دستگاه در حال ارتقاء است و تلاش مي شود ضمن كوچك كردن سيستم، قابليت انعطاف آن را از طريق نرم افزار ارتقاء دهيم و روند ارتقاء سيستم به طور مستمر ادامه دارد."
وي اين تجهيز را علاوه بر قابليت تست انواع رله هاي جريان بالا و رله هاي ديستانس و فركانسي از قابليت تست انواع رله هاي قديمي مغناطيسي نيز برخوردار دانست.
دكتر عسگريان قيمت هر رله شبكه انتقال را حدود 100ميليون تومان عنوان كرد كه اگر به موقع مورد تست و تنظيم قرار نگيرد مي تواند به شبكه برق و خود رله ضربه بزند و از اين رو بهره گيري از يك سيستم تست رله كه بتواند به موقع تمامي عملكردها را تست كند از ضروريات يك شبكه قدرت محسوب مي شود و نقش به سزايي در كاهش حوادث شبكه دارد.
دكتر عسگريان در اين ارتباط به استفاده از تعداد بالاي اين سيستم ايراني در برق منطقه اي باختر و ارايه گزارش به شركت مديريت شبكه اشاره كرد كه از كاهش قابل توجه حوادث شبكه در حيطه عملكرد برق باختر با بهره گيري از سيستم ايراني تست رله حكايت دارد.
وي اجاره روزانه اين سيستم در خارج از كشور را حدود صد ميليون تومان و در كشور براي هر ساعت حدود 10 ميليون تومان عنوان كرد كه نه تنها در صنعت برق بلكه تمامي صنايع سنگين كه با پست هاي بالاي 20 كيلوولت در ارتباط هستند از قبيل صنايع فولاد، پتروشيمي، آلومينيوم وغيره كاربرد دارد.
 

کلید واژه :

رله

،

رله حفاظتی

،

برق

،

طراحی تستر

،

تستر رله

،

صنعت برق

،

امیرکبیر

،

صنعتی شریف

،

دانشگاه

،

End to End

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

خسارت ۶۵ میلیارد تومانی سیل به تاسیسات آبی گلستان و مازندران

وزیر نیرو: سد شهید رجایی جلوی یک تراژدی انسانی را گرفت

نابودی آب در بزنگاه مصرف غلط

ادامه بحران سیل؛ قطع ارتباط حدود ۷۰ روستا در شرق مازندران

افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت های فسیلی از دهه ۹۰

ماجرای مسدودی چندساعته حساب های صنعت برق

مصوبه افزایش ۷ درصدی قیمت آب و برق ابلاغ شد/اعمال نرخ جدید از اول اردبیهشت

آب شهر جویبار از شب گذشته قطع است / مجتمع آبرسانی کیاکلا زیر آب رفته است

حساب های صنعت برق مسدود شد / بحران مالی در واپسین روز کاری 97

همکاری بین شرکت مدیریت تولید برق بیستون و دانشگاه رازی کرمانشاه

انتقاد تند اردکانیان از تعرفه های غیرموجه آب و برق

انتخاب مديرعامل شركت توزيع نيروي برق خوزستان از طریق فراخوان

بيشترين سهم توليد نيروگاهي در اختیار سیکل ترکیبی ها

بازگشت دوره صد ساله به محدوده کرخه / خطوط لوله نفت و گاز ، بحران نهفته خوزستان

طوفان برق 4 شهرستان خراسان‌جنوبی را قطع کرد

اردکانیان : 27 واحد نیروگاه برق درکشور وارد مدار تولید شد

برنامه ریزی برای کنترل فرکانس شبکه برق / افزایش راندمان نیروگاه ها به 38.5 درصد

امسال 105 میلیون مترمکعب آب شرب در کردستان تولید شد

تراز دریاچه ارومیه 23 سانتی متر افزایش یافت

تالابی که 5 ماه در سال آب آن صورتی است

وضعیت آب در مازندران بحرانی است

شرکت نیروی برق کرمان رتبه دوم اتصال نیروگاه خورشیدی را کسب کرد

بهره برداری از 2 نیروگاه خورشیدی در بوشهر آغاز شد

تداوم 2 دهه خشکسالی در خراسان جنوبی

باید درباره خرابکاری در شبکه برق از «گوایدو» تحقیق شود

آب سد مهاباد چه زمان رهاسازی می شود؟

توصیه بازوی پژوهشی مجلس به دولت درباره تغییر ساعت در ابتدای سال

رایگان شدن پول آب، برق و گاز مساجد به قیمت رشد نقدینگی و افزایش تورم !

مسئله زاینده رود با وجود بارش های امسال حل نشود، کار را باید تمام شده فرض کرد / برق آبی‌ها بلای جان کارون !

برخورد سیاسی دولت و مجلس با صنعت برق / بروز مشکلات دومینویی و خاموشی های تابستانه

قطع آب شرب هشت هزار خانوار در آستارا به مدت 5 ساعت

تصویب بخش های برقی بودجه با کمترین میزان تغییر در مجلس

تداوم تولید پایدار نیروگاه شهید مفتح در 3 ماهه چهارم سال

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

آخرين وضعيت صادرات برق ايران به كشور عراق