کد خبر : ۷۲۴۶۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مجري پروژه تست غيرمتمركز – همزمان رله هاي پست هاي DCS كشور

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

در پي طراحي و ساخت سيستم تست انواع رله هاي حفاظتي با همكاري صنعت برق و دانشگاه صنعتي اميركبير، اين تجهيز Hi-tech با قابليت هاي منحصر به فرد، معتبرترين برند خارجي(اتريشي- آمريكايي) را پشت سر گذاشت و در خدمت شركت هاي برق منطقه اي قرار گرفت. تجهيزي كه هر ساعت اجاره آن تا 10 ميليون تومان هزينه در پي داشت و به دليل جايگاه حساس آن در امنيت و حفاظت شبكه برق و صنايع زير بنايي كشور از دير باز درصدر فهرست تحريمي غرب قرار گرفته بود، هم اينك با يك دهم قيمت در كشور توليد مي شود.

دستگاه ايراني تست رله، معتبرترين برند خارجي را پشت سر گذاشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، بومي سازي اين تجهيز حساس كه گام بلند صنعت و دانشگاه در مرزهاي دانش و محصول همكاري دفتر تحقيقات و توسعه فن آوري شركت توانير و واحد R&D دانشگاه صنعتي اميركبير محسوب مي شود، 900 عملكرد مختلف را پوشش مي دهد و 38 فارغ التحصيل دانشگاهي به طور مستقيم و غير مستقيم با اين پروژه در ارتباطند.
دكتر حسين عسگريان ابيانه استاد تمام دانشكده مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميركبير و مجري پروژه «تست غيرمتمركز – همزمان رله هاي پست هاي DCS كشور» كه طرح پژوهشي برگزيده سال 97 وزارت علوم شناخته شده، شروع ساخت را از سال 71 عنوان كرد كه با تز فوق ليسانس 2 دانشجوي برق آغاز شد و محصول 26 سال كار مستمر و تلاش علمي ده ها دانشجو و مراكز آزمايشگاهي است.
وي با اشاره به بسته شدن قراردادي به ارزش 3.5 ميليارد تومان با معاونت علمي رياست جمهوري در سال 90 از پيگيري ساخت سري رله هاي جريان زياد و تستر رله در فاز نيمه صنعتي در سال 94 و ساخت صنعتي سيستم با كمك شركت توانير در خصوص اطمينان بخشي به معاونت علمي رياست جمهوري نسبت به خريد و بهره گيري از سيستم در شبكه و تشويق شركت هاي برق منطقه اي خبر داد.        
دكتر عسگريان با اشاره به ارتقاء سيستم در سال 95 و صرف بيش از 20 ميليارد تومان هزينه از ابتداي پروژه تاكنون به تشريح ويژگي هاي شاخص آن پرداخت و گفت:" با افزودن يك ماژول، قابليت تست End to End غير متمركز براي دستيابي به امكان فرمان همزمان به رله هاي ابتدايي و انتهايي فراهم شد و  قراردادن GPS در داخل سيستم كه با انجام تنظيمات نرم افزاري و سخت افزاري و كدنويسي همراه بود از ديگر ويژگي هاي شاخص آن محسوب مي شود."
وي از ديگر ويژگي هاي منحصر به فرد اين سيستم ايراني را قابليت گزارش گيري عنوان كرد كه متناسب با خواسته كاربر تهيه مي شود و با افزوده شدن قابليت انعطاف گزارش گيري به سيستم، شركت هاي برق منطقه اي اين دستگاه را نسبت به معتبرترين نمونه خارجي ترجيح مي دهند و ضمن اعلام رضايت از عملكرد سيستم، آن را اقتصادي مي دانند.
دكتر عسگريان قيمت تمام شده دستگاه ايراني را 150 ميليون تومان و نوع خارجي آن را يك ميليارد و 500 ميليون تومان ذكر كرد و افزود: اين دستگاه علاوه بر قابليت گزارش گيري و افزودن سيستم GPS، حدود 3.5 كيلوگرم از مشابه خارجي (OMICRON) سبك تر است و از طريق وب سايت قوي كه براي آن طراحي شده مي توان بسياري از مسايل را از راه دور حل كرد و در صورت خرابي از 2 سال گارانتي و 5 سال وارانتي برخوردار است."
وي با اشاره به اهداي 4 دستگاه از اين سيستم به شركت توانير و پژوهشگاه نيرو به 900 عملكرد مختلف آن اشاره كرد و از ارتباط 38 فارغ التحصيل دانشگاهي (22 نفر مستقيم و 16 نفر غير مستقيم) با اين طرح خبر داد.    
دكتر عسگريان گفت:" اين دستگاه در حال ارتقاء است و تلاش مي شود ضمن كوچك كردن سيستم، قابليت انعطاف آن را از طريق نرم افزار ارتقاء دهيم و روند ارتقاء سيستم به طور مستمر ادامه دارد."
وي اين تجهيز را علاوه بر قابليت تست انواع رله هاي جريان بالا و رله هاي ديستانس و فركانسي از قابليت تست انواع رله هاي قديمي مغناطيسي نيز برخوردار دانست.
دكتر عسگريان قيمت هر رله شبكه انتقال را حدود 100ميليون تومان عنوان كرد كه اگر به موقع مورد تست و تنظيم قرار نگيرد مي تواند به شبكه برق و خود رله ضربه بزند و از اين رو بهره گيري از يك سيستم تست رله كه بتواند به موقع تمامي عملكردها را تست كند از ضروريات يك شبكه قدرت محسوب مي شود و نقش به سزايي در كاهش حوادث شبكه دارد.
دكتر عسگريان در اين ارتباط به استفاده از تعداد بالاي اين سيستم ايراني در برق منطقه اي باختر و ارايه گزارش به شركت مديريت شبكه اشاره كرد كه از كاهش قابل توجه حوادث شبكه در حيطه عملكرد برق باختر با بهره گيري از سيستم ايراني تست رله حكايت دارد.
وي اجاره روزانه اين سيستم در خارج از كشور را حدود صد ميليون تومان و در كشور براي هر ساعت حدود 10 ميليون تومان عنوان كرد كه نه تنها در صنعت برق بلكه تمامي صنايع سنگين كه با پست هاي بالاي 20 كيلوولت در ارتباط هستند از قبيل صنايع فولاد، پتروشيمي، آلومينيوم وغيره كاربرد دارد.
 

کلید واژه :

رله

،

رله حفاظتی

،

برق

،

طراحی تستر

،

تستر رله

،

صنعت برق

،

امیرکبیر

،

صنعتی شریف

،

دانشگاه

،

End to End

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

۳۳۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح فاضلاب شهری شرق مازندران اختصاص یافت

فاصله زیادی با قیمت تمام‌شده برق داریم / مشترکان پرمصرف باشند در قبض برقشان درج می شود

تاسیسات شبکه برق خوزستان فرسوده است

تکمیل سد بش قارداش در اولویت نیست

مصرف برق در ایلام بالا رفت/ آغاز تغییر ساعت اداری / احتمال خاموشی در استان وجود دارد

قطع برق در بخش های مختلف قم مشکل ساز است

صادرات برق بە اقلیم کردستان عراق بصورت جدی دنبال شود

سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

تحقق «رونق تولید» در سفر رئیس جمهوری به آذربایجان غربی

سه روستای بی برق کردستان روشن شدند

آخرین خبرها از طرح شیرین سازی آب خلیج فارس در بوشهر

اصلاحیه اساسنامه شرکت های برق منطقه ای و مدیریت شبکه روی میز شورای نگهبان

امیدها برای احیای دریاچه ارومیه احیا شد

برق مورد نیاز صنایع پیشوا تامین می شود

خسارت 80 میلیون ریالی طوفان به تاسیسات برق پلدختر

علاقمندی کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری در صنعت انرژی های تجدیدپذیر ایران

بهره برداری از سه سد با حضور رئیس جمهور آغاز می شود

ليست تأمين کنندگان تائيد صلاحيت شده تابلوهاي برق و پست‌هاي کمپکت + اسناد

روند کند توسعه پست های فشار قوی + سند

وزارت نیرو بالاخره دست به کار شد !

اتصال الکتریکی، چاشنی مشترک حریق در بازارهای ایران

بحران های آتی سیل برای کشور /حفظ اکوسیستم مقدم بر سدسازی

آخرین توصیه های معاون اردکانیان به مسئولان خوزستانی در آستانه پیک برق

تیرهای اداره برق در بستر رودخانه رباط کریم !

احتمال سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها تا آخر هفته

ضرورت ورود همه دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به فاجعه کارون

احتمال تغییر روش بهره برداری از سدها

درآمد حاصل از فروش برق یک سال نیروگاه، برای بازپرداخت یک قسط هم کافی نیست !

تشنگی شهری در کنار بزرگترین سد خاورمیانه!

چند واحد تولیدی آب و برق و گاز ندارند؟

موافقت سازمان صنایع کوچک وزارت صنعت برای بکارگیری راهکارهای نوآورانه تامین آب

اجرای سیستم فاضلاب فعلا برای خود تهران مشکلی نداشته است، اما...

هزینه برق مصرفی 24 ساعته یک خانواده، پول یک باطری قلمی هم نمی شود !

فرماندار کلات: امکانات لجستیکی برای مقابله با سیل نداریم