کد خبر : ۷۲۴۶۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استاندار لرستان:

پاکسازی هدفمند شهر سیلزده پلدخترآغاز شد

استاندار لرستان گفت: با تقسیم کار میان دستگاه های مختلف ، پاکسازی شهر و بازسازی معابر پلدختر از امروز جمعه به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده، آغاز شد.

پاکسازی هدفمند شهر سیلزده پلدخترآغاز شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، سید موسی خادمی روز جمعه در نشست ستاد مدیریت بحران لرستان که با حضور وزیر کشور در شهرستان پلدختر برگزار شد ، افزود: پاکسازی شهر از گل و لای و آوردهای سیل به صورت نامنظم صورت می گرفت.
وی با اشاره به تخریب بالای منازل مسکونی در شهر و نگرانی مردم گفت: تقسیم کار میان سپاه، ارتش، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شهرداری صورت گرفته و با افزایش همکاری مردم در این راستا، از امروز کار پاکسازی با نظم خاصی ادامه می یابد.
وی تصریح کرد: برخی روستاها به طور کامل بر اثر سیل مدفون شده اند که باید اقدامات اساسی در این راستا انجام شود.
استاندار لرستان گفت: برقراری ارتباط و پس از آن اسکان سیل زدگان و توزیع اقلام اساسی اولویت نخست ستاد بحران بود که تاکنون موردتوجه قرار داشت اما از این پس کار بازسازی معابر و تلاش برای بازگشت شهر به حالت عادی دوچندان می شود.
خادمی گفت: سیل 12 فروردین در لرستان موجب قطع راههای زمینی و مخابراتی در شهرهای مختلف شد که این اتفاق در پلدختر شدت بیشتری داشت به نحوی که تا یک روز پس از این حادثه هیچگونه ارتباطی با این شهرستان برقرار نشد.
وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای کسب اطلاع از وضعیت شهرستان پلدختر افزود: تنها دو سورتی پرواز از طریق استان ایلام برای نجات چند نفرصورت گرفت و به دلیل شرایط جوی امکان پرواز های امدادی از طرف خرم آباد ممکن نبود.
وی اضافه کرد: شرایط پلدختر به حدی آسیب پذیربود که منازل مسئولان از جمله فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر نیز آسیب دیده و این افراد نتوانسته بودند درون شهر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و برای ایجاد ارتباط تلفنی با مرکز استان مسافت 30 تا 40 کیلومتری را طی می کردند.
استاندار لرستان ادامه داد:با توجه به ایجاد یک راه دسترسی در شب حادثه، 40 نیروی هلال احمر وارد شهر شدند و با برقراری پروازها در روز 13 فروردین، امدادرسانی به شهر آغاز شد.
خادمی گفت: هم اکنون چادر و اقلام امدادی علاوه بر شهر به بیشتر روستاهای پلدختر رسیده اما به دلیل نبود راه و ارتباط با تلفنی با دهیاران برای هماهنگی های لازم، تا حدودی بی نظمی وجود دارد.
وی تصریح کرد: 60 تا 70 درصد شهر پلدختر نیز از خسارت سیل در امان مانده اما آب و گاز ندارند که مراجعه این افراد برای اقلام زیستی یکی دیگر از دلایل بی نظمی ها است.
وی با بیان اینکه گاز، برق و آب این مناطق وصل شده گفت: شهر هشت هزار نفری معمولان همچنان راه دسترسی زمینی نداشته و شب گذشته یک جاده فرعی با حضور نیروهای وزرات راه و شهرسازی برای این منطقه ایجاد شده است.
استاندار لرستان گفت: تهیه لیست کامل از روستاهای منطقه و وضعیت آنها نیز آغاز شده که انتظار می رود به زودی کامل شود چرا که برخی روستاها نیازمند مسیر جایگزین هستند و برخی نیاز به راه دسترسی اضطراری دارند.
خادمی اظهار داشت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در استان حضور دارد و نسبت به ایجاد ارتباط روستاها تا پایان وقت امروز قول مساعد داده است.
وی اولویت بلند مدت استان را بازگشت شهر پلدختر به حالت عادی عنوان کرد و گفت: بازسازی معابر، منازل و زیرساخت ها زمان بر و هزینه بر است که این مهم یک مصیبت اقتصادی بزرگ و نیازمند اقدام ملی است.
 آغازین روزهای امسال شدت بارش ها و وقوع سیل، نوروز را تحت شعاع قرار داده و مردم و مسئولان این استان درگیر و دار این حادثه هستند.
برآورد خسارت موج اول بارش های امسال تا هشت هزار میلیارد ریال عنوان شد و در حالی که تلاش برای احیای مجدد استان آغاز شده بود موج بارشی جدیدی از ابتدای هفته جاری سراسر استان را در بر گرفته است.
اوج فعالیت این سامانه از هفته دوم تعطیلات نوروز98 و به صورت متناوب ادامه داشت بارش های سیل آسایی که چندین رودخانه مرده استان را از خواب خشکسالی بیدار و روانه شهر و روستاهای استان کرد.
دوشنبه 12 فروردین سه رودخانه خرم رود و رودخانه شهرستان های دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان سد مروک دورود سرریز کرد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.
اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند .
مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از 12 فروردین 24 ساعت لحظات سخت و جدال نفس گیری با 3سیلاب داشتند و یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه های اطراف گذراندند.
تمامی راه های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی داد، اما از نخستین ساعات 13 فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد - پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.
برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تا کنون 14 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.

کلید واژه :

پلدختر

،

سیل

،

سیل لرستان

،

لرستان

،

پاکسازی شهر

،

سیل زده

،

منازل مسکونی

،

استاندار لرستان

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

داستان آبرسانی به روستاها به کجا رسید؟

احتمال استیضاح وزیر نیرو وجود دارد!

صنعت برق در تلاش توسعه شبکه زمینی

جشنواره نیرو و رسانه

طرح توسعه گردشگری آبی این بار در سردشت

آبرسانی به زائران عتبات عالیات

انتقال آب خزر به فلات مرکزی!

وضعیت نیروگاه های بازنشسته در ایران

روزانه ۷۰۰ سرویس‌دهی توسط ۱۵۰ تانکر آب انجام می شود

پرونده نوسازی نیروگاه‌های اسقاطی و فرسوده

#هرهفته_الف_ب_ایران، با مردم

در حاشیه افتتاح پروژه آبرسانی در دهلران چه گفته شد؟

بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستایی در دهلران

بکارگیری نیروهای غیر بومی را در نیروگاه هریس متوقف کنید

آغاز فاز دوم تبدیل وضعیت اپراتورهای صنعت برق

اعلام وصول دو سوال از وزیر نیرو

آمادگی رویارویی با سیلاب احتمالی در خوزستان

ابلاغ تعرفه‌های جدید خرید برق

تامین انرژی مورد نیاز اروپا و هندوستان

توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر سیاست ماست

٢٦ درصد کل انرژی مصرفی جهان از منابع تجدیدپذیر تامین شده است

دو برابر شدن ظرفیت فعلی نیروگاه های تجدیدپذیر

استفاده از حوزه جدید فن آوری اطلاعات در نیروگاه شهید رجایی

مدیریت و رهاسازی آب از مخزن سد سفید رود

خدمات شبانه روزی شرکت آبفای کرمانشاه به زائران اربعین

ظرفیت انرژی‌های پاک کشور تا پایان امسال به هزار مگاوات خواهد رسید

پیام وزیر نیرو به مدیران و کارکنان صنعت آب و برق

آغاز اورهال اساسی سرریزهای سد دز

ایلام میزبان وزیر نیرو می شود

انتقال تجارب تخصصی مدیریت سیلاب‌ها

اتصال واحد 2 نیروگاه بیستون

برق رسانی روستایی

ایوان فناوری و نوآوری افرا

افتتاح سد سرنی در میناب تا پایان سال

بررسی بارندگی در شمال کشور