کد خبر : ۷۲۴۷۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دلیل بازنشدن دریچه برخی سدها در سیلاب های اخیر چیست؟

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وپدافند غیرعامل در مورد انتقادهای اخیر در مورد سیلاب نسبت به وزارت نیرو توضیح داد.

دلیل بازنشدن دریچه برخی سدها در سیلاب های اخیر چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، میثم جعفرزاده ، با اشاره به آخرین وضعیت سدهای کشور، گفت: تا این لحظه هیچکدام از سدهای کشور آسیب ندیده اند و تمام سدها در پایداری کامل قرار دارند. در خصوص سدهای خوزستان نیز که حجم زیادی از سیلاب را در خود ذخیره کرده اند باید بگویم که شرایط نرمال است.

وی ادامه داد: در حال حاضر سد کرخه، دز، گتوند و در بالادست سد سیمره به لحاظ شرایط فنی بسیار نرمال هستند و از لحاظ ورودی و خروجی و همچنین کنترل و مانیتورینگ نیز شرایط به صورت نرمال است و یک تیم قوی کارشناسی به صورت ۲۴ ساعته وضعیت را کنترل می کند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این است که در بخش فنی بتوانیم طبق استانداردهای جهانی پیش برویم، ابراز کرد: یکی دیگر از اهداف ما کاهش آسیب به سدها است که تا این لحظه توانسته ایم وضعیت را به خوبی کنترل کنیم.

وی با اشاره به میزان بارندگی اظهار کرد: در حال حاضر ورودی سد سیمره تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده و همین موضوع نیز باعث بهبود وضعیت در این حوزه شده است. البته وضعیت آینده بستگی به پیش بینی هواشناسی دارد، چرا که باید دید که میزان بارندگی در حوزه های مختلف تا چه میزان خواهد بود.

جعفرزاده تصریح کرد: روستاهایی که تاکنون تخلیه شده بیشتر جنبه پیشگیرانه داشته است، تا اگر سیلابی اتفاق افتد و سیل بندی بشکند، شاهد کمترین آسیب باشیم، اما باید گفت که در حال حاضر سدهای کشور به لحاظ پایداری وضعیت بسیار نرمالی دارند.

دلیل باز نشدن دریچه سدها

وی در پاسخ به این سوال که چرا وزارت نیرو سدها را زودتر باز نکرد و آیا می توانست در این حوزه مدیریت بهتری داشته باشد، اظهار کرد: مبنای مدیریت سازه ها تنها پیش بینی هواشناسی نیست، چرا که بعضاً شاهد خطاهایی در پیش بینی سازمان هواشناسی هستیم. علاوه بر این باید گفت که پیش بینی هایی که صورت می گیرد احتمالی است و متأسفانه ما هشدار قطعی سیل نداریم.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وپدافند غیرعامل با بیان این که حتی اگر هشدار قطعی سیل نیز وجود داشته باشد، نمی توان در زمان ۴۸ یا ۷۲ ساعت آب زیادی را از سدها تخلیه کرد، چرا که تخلیه سدها بسیار بالا است و نیاز به زمان بیشتری دارد.

جعفرزاده ادامه داد: البته وزارت نیرو بحث های مربوط به مدل های بارش پیش بینی و موضوعات تحلیلی در حوزه آب و هوا را دنبال می کند؛ با این وجود تصمیم گیری تابع شرایط مختلفی است که باید با دقت انجام شود.

به گفته وی علاوه بر این مساله باید در نظر گرفت که گاهی سیلاب ها در فصل تابستان اتفاق می افتد، اما این بار سیلاب ها در زمانی اتفاق افتاد که معمولاً در این بازه زمانی به دنبال ذخیره آب کشاورزی هستیم و باید با دقت بسیار بالایی مدیریت سدها انجام شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وپدافند غیرعامل اظهار کرد: یک بار در سال های نه چندان دور این اتفاق افتاد و ما با استفاده از همین هشدارهای احتمالی هواشناسی قسمتی از مخزن سدی را تخلیه کردیم که در تابستان همان سال با مشکل جدی مواجه شدیم. همچنین باید به این موضوع نیز اشاره کرد که حجم سیلابی که وارد استان ها شده با ذخیره سدها برابری نمی کند؛ به گونه ای که در حوزه گرگان رود دوره بازگشت بالای ۲۰۰ سال و در حوزه لرستان رودخانه کشکان که تخریب های زیادی را نیز شاهد بودیم دوره بازگشت ۵۰۰ ساله داشته ایم. در حوزه کرخه نیز دوره بازگشت ۲۰۰ ساله اتفاق افتاد که هیچکدام از این سیلاب ها قابل پیش بینی دقیق نبود.

وی ادامه داد: علاوه بر این حداکثر آب گذری که در شهر خرم آباد می توانستیم عبور دهیم ۳۲۰ مترمکعب در ثانیه بود و سیلابی که در این شهر اتفاق افتاد، بیش از ۱۴۰۰ مترمکعب در ثانیه ثبت شده است. همچنین در کشکان، حوزه آبریز ما تنها ۱۵۰۰ مترمکعب در ثانیه بود که بیش از ۲۵۰۰ متر مکعب در ثانیه ورودی آب داشتیم. در پلدختر نیز آب گذر ما ۲۵۰۰ مترمکعب در ثانیه تخمین زده شده که بیش از ۵۰۰۰ مترمکعب در ثانیه ورودی آب داشته ایم.

جعفرزاده همچنین در پاسخ به این سوال که اگر وزارت نیرو تاکنون رودخانه را کامل سروسامان می داد میزان خسارات کاهش پیدا می کرد نیز توضیح داد: اینکه هرچقدر به ایده آل نزدیک شویم موضوع مطلوبی است، اما باید به برخی مسائل توجه شود. به طور مثال وزارت نیرو همیشه در مجموعه آب منطقه ای یک ردیف اختصاصی برای ساماندهی رودخانه ها دارد که در اول دولت یازدهم حدود ۳۰ میلیارد تومان بود و اکنون به ۱۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته است و در حال حاضر علیرغم کمبود اعتبارات از محل بودجه داخلی با توجه به اولویت در حال ساماندهی رودخانه هاست.

جمع آوری بدون نظارت مصالح کف رودخانه ها؛ یکی دیگر از مشکلات

وی با بیان این که یک طرح توسط وزارت نیرو در لایحه بودجه ۱۳۹۸ پیشنهاد شده بود، اظهار کرد: یکی از نقاط ضعفی که در این حوزه داریم این است که در کف رودخانه مصالحی وجود دارد که آن مصالح در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می گیرد اما براساس طرح پیشنهادی وزارت نیرو، ۳۰ درصد عوارض این مصالح باید به ساماندهی رودخانه ها اختصاص یابد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وپدافند غیرعامل با تاکید بر اینکه این طرح وارد کمیسیون آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی شد و در آنجا مورد موافقت قرار گرفت، گفت: متأسفانه این طرح در کمیسیون تلفیق رد شد و اکنون ساماندهی رودخانه ها با مشکلات زیادی مواجه شده است.

وی تصریح کرد: زمانی که از مصالح رودخانه بدون اطلاع وزارت نیرو استفاده می شود عملاً وزارت نیرو هیچ گونه کنترلی روی دبی رودخانه ندارد و این مساله نیز مشکلات زیادی را برای سروسامان دادن رودخانه ها ایجاد کرده و ساماندهی رودخانه هایی که اکنون رخ می دهد تنها به وسیله منابع داخلی است.

جعفرزاده ادامه داد: وزارت نیرو طرح های متعددی را برای ساماندهی وضعیت منابع آبی کشور دارد اما متأسفانه اولویت بندی و بودجه برای اجرای این طرح ها موجود نیست. اما این مساله نیز واقعیت دارد که اگر طرح های پیشنهادی وزارت نیرو مصوب و اجرا می شد قطعاً با آسیب پذیری کمتری مواجه بودیم.

وی با اشاره به انتقادهایی که تاکنون به سدسازی صورت می گرفت، اظهار کرد: تاکنون منتقدان بسیاری برای سدسازی در ایران وجود داشتند و این در شرایطی است که اگر سدهای کنونی نبودند یک فاجعه انسانی به معنای واقعی رخ می داد، چرا که به طور مثال اگر سد کرخه وجود نداشت شش میلیارد آب رها می شد و این مساله می توانست عواقب ناگواری را به دنبال داشته باشد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وپدافند غیرعامل با اشاره به پیش بینی های صورت گرفته برای شروع ترسالی در کشور، گفت: در مجامع علمی بین المللی تاکید می شود که سیلاب جدا از حوادثی همچون زلزله، طوفان، گردوغبار و غیره است و سیلاب می تواند خیلی به نفع کشور باشد، به شرط اینکه بتوانیم مدیریت درستی را برای کنترل آن داشته باشیم.

ساخت وساز در بستر حریم رودخانه باید ملزم به اخذ مجوز از وزارت نیرو شود

وی با اشاره به یکی دیگر از مشکلات وزارت نیرو، اظهار کرد: یکی از بحث هایی که به طور مداوم در محافل آبی صورت می گیرد بحث حریم و بستر رودخانه ها است. در حال حاضر تهران آبستن حادثه است و ما تنها می توانیم وارد عمل شویم و این در شرایطی است که اگر ساخت وساز در بستر حریم رودخانه ملزم به اخذ مجوز از وزارت نیرو باشد، قطعاً شاهد وضعیت کنونی فعلی نخواهیم بود.

جعفرزاده تصریح کرد: شرکت های آب منطقه ای تنها با اخذ مجوزهای لازم از دادگستری می توانند اقدام به تخریب منازل مسکونی و تجاری در بستر حریم رودخانه کنند که اگر از همان ابتدا این مساله تحت نظارت وزارت نیرو صورت گیرد نیازی به تخریب نیست.

وی مهم ترین مساله را در مواجه با سیلاب همزیستی با آن دانست و گفت: سیلاب می تواند فواید متعددی را برای کشور به دنبال داشته باشد اما به شرط آنکه مدیریت درست صورت گیرد.

 

کلید واژه :

جعفرزاده

،

دریچه سد

،

سیلاب

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تقویت ولتاژ برق روستای اوانک در شهرستان طالقان

بيش از 74 هزار مگاوات ساعت انرژي پاك در نيروگاه هاي تجديدپذير گيلان تولید شد

آغاز پخش برنامه تلويزيوني “برق همراه زندگي” از شبكه استاني جهانبين

راه اندازي مركز خدمات غير حضوري 121 گامي بلند در جهت تحقق چشم انداز 1404

آبگیری ۹۰ درصد سدهای کوچک مخزنی شهرستان کلاله در گلستان

محاسبه رایگان بهای برق کشاورزان کم مصرف در آذربایجان‌غربی

یک روز قطعی برق و آب و گاز نداشتیم

ابلاغ دستورالعمل "انتصاب مديران وزارت نیرو با رويكرد فراخوان عمومي"

استفاده از لوازم کاهنده ،مطمئن‌ترین روش در کاهش مصرف آب

بهينه سازي درب و پنجره هاي پست فوق توزيع سيد خندان

راه اندازي پست جديد كارون قبل از پيك تابستان

روشن شدن بلوار امام علي(ع) مهديس اهواز

آغاز به کار مركز تخصصي پايش بار و انرژي در توزيع برق زنجان

بهره‌برداری از پروژه آبرسانی روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد

بهره‌برداری از چاه جدید روستای ده ملا در شهرستان شاهرود

رهاسازی آب کشاورزی از سد مخزنی یامچی در اردبیل آغاز شد

تهرانی‌ها قبوض برق خود را پرداخت کنند

مصرف برق كولرهاي گازي تا 5 برابر كولرهاي آبي

عملیاتی شدن نظارت بر طراحي و اجراي تاسيسات برق اماكن

پروژه پایدار سازی فیدرهای برق روستاهای غرب کارون در خرمشهر آغاز شد

خشکسالی 76 درصد از استان اصفهان را دربرگرفته است

قطع برق بخش هایی از اهواز بدلیل سرقت کابل

احداث نیروگاه های بزرگ برق خورشیدی توجیه اقتصادی ندارد

ثبت غیرحضوری حق انشعاب آب و فاضلاب در اصفهان

ثبت بیش از پنج هزار تفاهم نامه مدیریت مصرف برق در سیستان و بلوچستان

نماینده مردم خاش در مجلس: تامین آب شرب مردم مهم ترین اولویت دولت باشد

رهاسازی آب سد مخزنی یامچی اردبیل برای آبیاری اراضی کشاورزی

افزایش 160 مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور بدون مصرف سوخت اضافه

اصلی‌ترین سیاست‌های دولت تدبیر و امید،احیای دریاچه ارومیه

تعریف چهار ماموریت برای سد اشنویه

امکان افزایش ۷۵۰۰ مگاوات برق بدون مصرف سوخت

براي تامين برق هيچ محدوديتي برای متقاضيان وجود ندارد

۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری سالانه صنعت برق کشور در دولت تدبیر و امید

افتتاح واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه

بهره برداری از ۶ پروژه‌ افزایش ظرفیت، توسعه و بهینه‌سازی پست‌های برق استان بوشهر