کد خبر : ۷۲۴۷۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا با وجود زمان کافی برای تخلیه مسیر سیل دروازه قرآن این کار انجام نشد؟

رئیس کمیته حقیقت یاب شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بر اساس فیلم دوربین های کنترل تصویری، 26دقیقه از بارندگی شدید تا وقوع سیلاب در محل دروازه قرآن زمان بود که این مدت برای تخلیه مسیر کافی است اما این کار انجام نشد.

چرا با وجود زمان کافی برای تخلیه مسیر سیل دروازه قرآن این کار انجام نشد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، عبدالرزاق موسوی، در نشست شورای اسلامی شهر شیراز گزارشی از کمیته حقیقت یاب این شورا در مورد سیل پنجم فروردین 98 در دروازه قرآن شیراز ارایه کرد و به علل و عوامل موثر در وقوع این حادثه پرداخت.
وی افزود: کم توجهی برخی سازمان ها و دستگاه های مسئول به زمان تمرکز سیلاب، یکی از علل وقوع تلفات انسانی در این سیل بوده است.
موسوی ادامه داد: بر اساس فیلم های دریافتی از دوربین های کنترل تصویری که ضمیمه گزارش کمیته حقیقت یاب این شوراست، بارندگی شدید از ساعت 11:32روز پنجم فروردین 98 شروع شد و تا ساعت 11:46 به طول انجامید.
او گفت: بر اساس آمار کارشناسان، در این 14 دقیقه، 17 الی 24 میلی متر باران باریده، در حالی که سیلاب در ساعت 12:12 دقیقه به محدوده دروازه قرآن رسیده است و تا ساعت 12:22 به طول انجامیده، یعنی 26 دقیقه زمان تمرکز سیلاب بوده است که این مدت، نزدیک به محاسبه زمانی است که پیشتر انجام شده است.
وی تاکید کرد: در مطالعات گذشته طراحی مسیل دروازه قرآن، این زمان حدود 40 دقیقه محاسبه شده است و نکته حائز اهمیت اینکه مدت 26 دقیقه زمان کافی برای اطلاع رسانی و تخلیه مسیر خروجی بولوار قرآن بوده است.
موسوی افزود: در طرح جامع مهار سیلاب که در سال 69 تهیه شده، دبی در نظر گرفته شده برای سیلاب در محل دروازه قرآن حدود 14 متر مکعب در ثانیه تعیین شده همچنین یک خط انتقال با لوله 1400 تا 2000 میلی متر و یک حوضچه آرامش و دریاچه تاخیری سیلاب به حجم ذخیره 50 هزار متر مکعب برای تاخیر سیل به مدت یک ساعت پیش بینی شده است.
او بیان کرد: در اجرای طرح یاد شده که یک دوره بازگشت 100 ساله برای آن تعیین شده، دریاچه تاخیری سیلاب ساخته نشده و طرح به صورت ناقص اجرا شده است.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: با توجه به سیل سال 83 ضرورت بازنگری طرح و مطالعات حوضه آبریز دروازه قرآن مشخص و به همین سبب در سال 87 با عقد قرارداد با مهندسان مشاور، آمایش مطالعات بعدی انجام شد.
وی ادامه داد: شرکت آمایش با توجه به پیشینه مطالعات قبلی، سیل پیش آمده و تکمیل اطلاعات در گذر زمان در حوزه هواشناسی، میزان دبی حداکثری آب 100 ساله را در مطالعات 12/63 متر مکعب بر ثانیه و شدت بارندگی را حدود 8/24 میلی متر بر ساعت در نظر گرفت.
موسوی اضافه کرد: نتیجه این مطالعات، پیشنهاد ایجاد و ساخت 2 بند تاخیری در ارتفاعات بالادست حوزه شهری و تکمیل خط انتقال آب سیلاب با افزایش یک خط دیگر به قطر 60 سانتی متر بود که این مطالعات نیز به دلیل عدم تایید نهایی و سایر موارد مدیریتی به اجرا نرسید.
وی، با اشاره به اینکه در سال 1391 مجددا از سوی مهندسان مشاور شرکت آبسار، مطالعات این حوضه انجام شد، گفت: نتیجه مطالعات و ارقام به دست آمده، تقریبا مشابه مطالعات شرکت آمایش بود که پیشتر انجام شده بود و در این طرح نیز ضرورت ساخت 2 بند تاخیری دو باره پیش بینی شده که این طرح نیز اجرا نشده است.
رئیس کمیته حقیقت یاب شورای اسلامی شهر شیراز بیان داشت: دست اندازی های بالا دست و به صورت خاص عملیات راهسازی جاده خرامه به زیبا شهر نیز باعث ایجاد خاکریزهای دست ریز شده است و حجم سیلاب در بارش های اخیر نیز باعث شسته شدن خاک های دست ریز و غلظت بالای رسوبات در سیلاب و در نتیجه قدرت بیش از حد تصور سیلاب در تخریب خودروهای در مسیر شد.
موسوی، حجم بارندگی بی سابقه همراه با عدم تناسب دبی کانال موجود با دبی آب ورودی به مخزن (حوضچه) را باعث سرریز آب به خارج از مسیر و جاری شدت سیلاب در بلوار مجاور دروازه قرآن دانست و افزود: حجم سیلاب جاری شده از سمت غرب دروازه قرآن نیز این وضعیت را تشدید کرد.
او بیان کرد: کارشناسان، وسعت حوضه آبریز دروازه قرآن را حدود 28 هزار هکتار اعلام کرده اند که با توجه به حدود 17 الی 24 میلی متر بارش در 14 دقیقه و با در نظر گرفتن 26 دقیقه زمان تمرکز سیلاب و شیب تند مسیر، دبی سیلاب ورودی به کانال دروازه قرآن حدود 70 متر مکعب بر ثانیه بوده است که به هیچ عنوان کانال موجود که حداکثر برای عبور 20 متر مکعب بر ثانیه طراحی شده، پاسخگوی انتقال این حجم آب نبوده است.
رئیس کمیته حقیقت یاب شورای اسلامی شهر شیراز افزود: هیات منتخب کارشناسی کانون کارشناسان رسمی دادگستری که به درخواست این نهاد تعیین شده هم اینک در حال تهیه گزارش کاملی از علل وقوع حادثه و راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از تکرار این گونه حوادث هستند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در سخنانی در نشست این شورا گفت: در شرایطی که سیل اخیر در این شهر، رنج و سختی را به مردم تحمیل می کرد و بسیاری در تلاش بودند از آلام سیل زدگان بکاهند، برخی می کوشیدند با تحقیر تلاش های امدادرسانان و انتشار شایعات و اخبار نادرست، بذر ناامیدی در جامعه بکارند.
سید احمدرضا دستغیب افزود: این افراد که می توان از آنها به عنوان فرصت طلب یاد کرد، سعی می کردند با رفتار خارج از انصاف خود، تلاش امدادگران را زیر سئوال ببرند.
وی، با اشاره به اینکه چنین افرادی، مطامع دنیوی و منافع سیاسی خود را در آوارگی مردم دنبال می کنند، بیان داشت: قصد این افراد گرفتن ماهی از سیل گل آلود شیراز برای منافع سیاسی خود بود اما همدلی مردم و مسئولان، تیغ بُرنده نفرت عمومی را نصیب آنان کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: غم انگیزترین بهار دهه‎های اخیر را با سیلی ناخواسته در کشور و شهر شیراز به نظاره نشستیم و شیراز که به رسم دیرینه خود، شهره به مهمان نوازی بود، خشم طبیعت را به چشم خود دید و با تنی رنجور و چشمی گریان مهمانان نوروزی خود را بدرقه کرد.
دستغیب ضمن تسلیت درگذشت 21 نفر از هموطنان و شهروندان در حادثه سیل پنجم فروردین شیراز افزود: اغلب مسئولان از بدو وقوع این حادثه در محل دروازه قرآن و در کنار مردم حضور داشتند.
وی بیان کرد: شورای اسلامی شهر شیراز نیز موضوع این سیل و علت وقوع آن را با حساسیت ویژه در دستور کار قرار داده و با تشکیل کمیته حقیقت یاب با همراهی کارشناسان امین دانشگاه، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و سازمان نظام مهندسی می کوشد به دلایل واقعی بروز این حادثه دست یابد.
دستغیب اضافه کرد: هر چند شمار دیگری از نهادهای دولتی و نظارتی، در این زمینه کمیته های کارشناسی تشکیل داده اند اما شورای اسلامی شهر شیراز وظیفه خود می داند با هدف پیشگیری از بروز چنین حوادثی در آینده و نیز اصلاح سیاست های مدیریت آب های سطحی، نحوه چگونگی و علل بروز سیل دروازه قرآن و شهرک سعدی را بررسی کند.
وی، همچنین ازمقام های قضایی مرتبط با موضوع سیل خواست تابا انصاف و عدل همیشگی و به دور از مسایل حاشیه ای نظرات کارشناسان رسمی و خبره را مد نظر قرار داده، و بار دیگر نشان دهند، خون درگذشتگان این حادثه و حقوق مردم قابل معامله با امیال برخی از سیاست بازان قدرت طلب نیست.
دستغیب، همچنین پیشنهاد کرد، به یاد جان باختگان این حادثه و تلاش های امدادگران، مسئولان و مردم شیراز در امدادرسانی به آسیب دیدگان از سیل این شهر، یادمانی با عنوان مهربانی طراحی و در مکان مهمی از شیراز نصب شود.
بر اثر وقوع سیل پنجم فروردین 98 در دروازه قرآن شیراز، 21 نفر جان باختند، 164 نفر مصدوم شدند و خسارت های بسیاری به خودروهای در حال عبور وارد آمد.
 

کلید واژه :

کمیته حقیقت یاب

،

شیراز

،

دروازه قرآن

،

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

کاهش هزار و 700 مگاواتی مصرف برق در گرمترین روز سال رقم خورد

دغدغه هایی که برای مالچ پاشی باید مورد توجه باشد

گرمترین روز سال را سپری می کنیم/ افزايش 1000مگاواتي مصرف برق در روز جاري

تقویت زیرساخت ها نقش موثری در تامین آب پایدار شهرهای استان دارد

جازموریان تنها یک قدم تا خشک شدن فاصله دارد

چهار هزار مگاوات برق در کشور کمبود داریم / برق کشاورزان گچساران 4 ساعت در روز قطع می شود

افتتاح ۵۹ پروژه آب و خاک در مازندران

علت بیابان زایی در استان یزد چیست؟

تصمیمی برای تغییر ساعات اداری در آذربایجان شرقی گرفته نشده است

چهارمحال و بختیاری برنامه ای برای خاموشی در فصل تابستان ندارد

آب شرب اصفهان باید بدون آنتی بیوتیک باشد

طرح بیابان زدایی شمال غرب استان البرز با جدیت اجرا شود

مقتدی صدر: ناتوانی دولت در اصلاح و بهبود وضعیت برق / برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند

تغییر ساعت کاری ادارات ۲۲ استان

سیستان و بلوچستان؛ استان قَنات خیز

احداث ۴۲۰۰ متر شبکه فشار متوسط برق در منطقه گردشگری «کهمان»

برخورداری 39 روستای کرمانشاه تا پایان سال جاری از نعمت آب آشامیدنی سالم

کمبود آب شرب در اصفهان

قدیمی ترین فناوری برای استحصال آب؛ رو به زوال

بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین

مبنای محاسبه قبض‌های برق تغییر کرد

در یک قدمی ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا هستیم

برنامه قطعی احتمالی برق اعلام شد

طرح های بیابان زدایی در خوزستان غیر علمی و زیان بار است

خسارت ۶۵ میلیاردی سیل به شبکه‎های برق پلدختر

افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق در کرمانشاه !

مسائل زیست محیطی در پروژه آب شیرین کن بندرعباس جدی گرفته شود

مشکل آب بوشهر با تکمیل پروژه سد ارغون برای 15سال برطرف می شود

با بارندگی های اخیر مشکل آبی استان حل نشده

چالش زیست محیطی انتقال آب خزر به سمنان با فناوری به صفر می رسد

نظر پدر علم کویرشناسی درباره انتقال آب به سمنان

آب تخصیصی به شرب قم کمتر از مصرف شهر است

از تبلیغات زودهنگام یک نماینده برای انتخابات تا وعده آبی و برقی برای بهبهانی ها !

بررسی یک وعده اردکانیان به اپراتورها

تغییر ساعت کاری ادارات و دستگاه های دولتی قطعی شد