کد خبر : ۷۲۴۷۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا با وجود زمان کافی برای تخلیه مسیر سیل دروازه قرآن این کار انجام نشد؟

رئیس کمیته حقیقت یاب شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بر اساس فیلم دوربین های کنترل تصویری، 26دقیقه از بارندگی شدید تا وقوع سیلاب در محل دروازه قرآن زمان بود که این مدت برای تخلیه مسیر کافی است اما این کار انجام نشد.

چرا با وجود زمان کافی برای تخلیه مسیر سیل دروازه قرآن این کار انجام نشد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، عبدالرزاق موسوی، در نشست شورای اسلامی شهر شیراز گزارشی از کمیته حقیقت یاب این شورا در مورد سیل پنجم فروردین 98 در دروازه قرآن شیراز ارایه کرد و به علل و عوامل موثر در وقوع این حادثه پرداخت.
وی افزود: کم توجهی برخی سازمان ها و دستگاه های مسئول به زمان تمرکز سیلاب، یکی از علل وقوع تلفات انسانی در این سیل بوده است.
موسوی ادامه داد: بر اساس فیلم های دریافتی از دوربین های کنترل تصویری که ضمیمه گزارش کمیته حقیقت یاب این شوراست، بارندگی شدید از ساعت 11:32روز پنجم فروردین 98 شروع شد و تا ساعت 11:46 به طول انجامید.
او گفت: بر اساس آمار کارشناسان، در این 14 دقیقه، 17 الی 24 میلی متر باران باریده، در حالی که سیلاب در ساعت 12:12 دقیقه به محدوده دروازه قرآن رسیده است و تا ساعت 12:22 به طول انجامیده، یعنی 26 دقیقه زمان تمرکز سیلاب بوده است که این مدت، نزدیک به محاسبه زمانی است که پیشتر انجام شده است.
وی تاکید کرد: در مطالعات گذشته طراحی مسیل دروازه قرآن، این زمان حدود 40 دقیقه محاسبه شده است و نکته حائز اهمیت اینکه مدت 26 دقیقه زمان کافی برای اطلاع رسانی و تخلیه مسیر خروجی بولوار قرآن بوده است.
موسوی افزود: در طرح جامع مهار سیلاب که در سال 69 تهیه شده، دبی در نظر گرفته شده برای سیلاب در محل دروازه قرآن حدود 14 متر مکعب در ثانیه تعیین شده همچنین یک خط انتقال با لوله 1400 تا 2000 میلی متر و یک حوضچه آرامش و دریاچه تاخیری سیلاب به حجم ذخیره 50 هزار متر مکعب برای تاخیر سیل به مدت یک ساعت پیش بینی شده است.
او بیان کرد: در اجرای طرح یاد شده که یک دوره بازگشت 100 ساله برای آن تعیین شده، دریاچه تاخیری سیلاب ساخته نشده و طرح به صورت ناقص اجرا شده است.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: با توجه به سیل سال 83 ضرورت بازنگری طرح و مطالعات حوضه آبریز دروازه قرآن مشخص و به همین سبب در سال 87 با عقد قرارداد با مهندسان مشاور، آمایش مطالعات بعدی انجام شد.
وی ادامه داد: شرکت آمایش با توجه به پیشینه مطالعات قبلی، سیل پیش آمده و تکمیل اطلاعات در گذر زمان در حوزه هواشناسی، میزان دبی حداکثری آب 100 ساله را در مطالعات 12/63 متر مکعب بر ثانیه و شدت بارندگی را حدود 8/24 میلی متر بر ساعت در نظر گرفت.
موسوی اضافه کرد: نتیجه این مطالعات، پیشنهاد ایجاد و ساخت 2 بند تاخیری در ارتفاعات بالادست حوزه شهری و تکمیل خط انتقال آب سیلاب با افزایش یک خط دیگر به قطر 60 سانتی متر بود که این مطالعات نیز به دلیل عدم تایید نهایی و سایر موارد مدیریتی به اجرا نرسید.
وی، با اشاره به اینکه در سال 1391 مجددا از سوی مهندسان مشاور شرکت آبسار، مطالعات این حوضه انجام شد، گفت: نتیجه مطالعات و ارقام به دست آمده، تقریبا مشابه مطالعات شرکت آمایش بود که پیشتر انجام شده بود و در این طرح نیز ضرورت ساخت 2 بند تاخیری دو باره پیش بینی شده که این طرح نیز اجرا نشده است.
رئیس کمیته حقیقت یاب شورای اسلامی شهر شیراز بیان داشت: دست اندازی های بالا دست و به صورت خاص عملیات راهسازی جاده خرامه به زیبا شهر نیز باعث ایجاد خاکریزهای دست ریز شده است و حجم سیلاب در بارش های اخیر نیز باعث شسته شدن خاک های دست ریز و غلظت بالای رسوبات در سیلاب و در نتیجه قدرت بیش از حد تصور سیلاب در تخریب خودروهای در مسیر شد.
موسوی، حجم بارندگی بی سابقه همراه با عدم تناسب دبی کانال موجود با دبی آب ورودی به مخزن (حوضچه) را باعث سرریز آب به خارج از مسیر و جاری شدت سیلاب در بلوار مجاور دروازه قرآن دانست و افزود: حجم سیلاب جاری شده از سمت غرب دروازه قرآن نیز این وضعیت را تشدید کرد.
او بیان کرد: کارشناسان، وسعت حوضه آبریز دروازه قرآن را حدود 28 هزار هکتار اعلام کرده اند که با توجه به حدود 17 الی 24 میلی متر بارش در 14 دقیقه و با در نظر گرفتن 26 دقیقه زمان تمرکز سیلاب و شیب تند مسیر، دبی سیلاب ورودی به کانال دروازه قرآن حدود 70 متر مکعب بر ثانیه بوده است که به هیچ عنوان کانال موجود که حداکثر برای عبور 20 متر مکعب بر ثانیه طراحی شده، پاسخگوی انتقال این حجم آب نبوده است.
رئیس کمیته حقیقت یاب شورای اسلامی شهر شیراز افزود: هیات منتخب کارشناسی کانون کارشناسان رسمی دادگستری که به درخواست این نهاد تعیین شده هم اینک در حال تهیه گزارش کاملی از علل وقوع حادثه و راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از تکرار این گونه حوادث هستند.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در سخنانی در نشست این شورا گفت: در شرایطی که سیل اخیر در این شهر، رنج و سختی را به مردم تحمیل می کرد و بسیاری در تلاش بودند از آلام سیل زدگان بکاهند، برخی می کوشیدند با تحقیر تلاش های امدادرسانان و انتشار شایعات و اخبار نادرست، بذر ناامیدی در جامعه بکارند.
سید احمدرضا دستغیب افزود: این افراد که می توان از آنها به عنوان فرصت طلب یاد کرد، سعی می کردند با رفتار خارج از انصاف خود، تلاش امدادگران را زیر سئوال ببرند.
وی، با اشاره به اینکه چنین افرادی، مطامع دنیوی و منافع سیاسی خود را در آوارگی مردم دنبال می کنند، بیان داشت: قصد این افراد گرفتن ماهی از سیل گل آلود شیراز برای منافع سیاسی خود بود اما همدلی مردم و مسئولان، تیغ بُرنده نفرت عمومی را نصیب آنان کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: غم انگیزترین بهار دهه‎های اخیر را با سیلی ناخواسته در کشور و شهر شیراز به نظاره نشستیم و شیراز که به رسم دیرینه خود، شهره به مهمان نوازی بود، خشم طبیعت را به چشم خود دید و با تنی رنجور و چشمی گریان مهمانان نوروزی خود را بدرقه کرد.
دستغیب ضمن تسلیت درگذشت 21 نفر از هموطنان و شهروندان در حادثه سیل پنجم فروردین شیراز افزود: اغلب مسئولان از بدو وقوع این حادثه در محل دروازه قرآن و در کنار مردم حضور داشتند.
وی بیان کرد: شورای اسلامی شهر شیراز نیز موضوع این سیل و علت وقوع آن را با حساسیت ویژه در دستور کار قرار داده و با تشکیل کمیته حقیقت یاب با همراهی کارشناسان امین دانشگاه، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و سازمان نظام مهندسی می کوشد به دلایل واقعی بروز این حادثه دست یابد.
دستغیب اضافه کرد: هر چند شمار دیگری از نهادهای دولتی و نظارتی، در این زمینه کمیته های کارشناسی تشکیل داده اند اما شورای اسلامی شهر شیراز وظیفه خود می داند با هدف پیشگیری از بروز چنین حوادثی در آینده و نیز اصلاح سیاست های مدیریت آب های سطحی، نحوه چگونگی و علل بروز سیل دروازه قرآن و شهرک سعدی را بررسی کند.
وی، همچنین ازمقام های قضایی مرتبط با موضوع سیل خواست تابا انصاف و عدل همیشگی و به دور از مسایل حاشیه ای نظرات کارشناسان رسمی و خبره را مد نظر قرار داده، و بار دیگر نشان دهند، خون درگذشتگان این حادثه و حقوق مردم قابل معامله با امیال برخی از سیاست بازان قدرت طلب نیست.
دستغیب، همچنین پیشنهاد کرد، به یاد جان باختگان این حادثه و تلاش های امدادگران، مسئولان و مردم شیراز در امدادرسانی به آسیب دیدگان از سیل این شهر، یادمانی با عنوان مهربانی طراحی و در مکان مهمی از شیراز نصب شود.
بر اثر وقوع سیل پنجم فروردین 98 در دروازه قرآن شیراز، 21 نفر جان باختند، 164 نفر مصدوم شدند و خسارت های بسیاری به خودروهای در حال عبور وارد آمد.
 

کلید واژه :

کمیته حقیقت یاب

،

شیراز

،

دروازه قرآن

،

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

پیمانکار تونل سوم کوهرنگ انتظارات را برآورده نکرده است

استاندار خوزستان:هیچ دستگاهی نسبت به سیل بی تفاوت نبود

دریاچه ارومیه با احیا سه متر فاصله دارد

درخواست عجیب نمایندگان مجلس از وزارت نیرو

مجری طرح سد و نیروگاه گتوند به شرکت مپنا رفت

چهار تیم آبفای استان تهران آماده اعزام به مناطق سیل زده هستند

علت باز شدن دریچه های سد جیرفت چه بود؟

قیمت برق ۷ درصد افزایش می یابد/افزایش ۲۳ درصد تعرفه پرمصرف ها

بیانیه کمیته ملی سدها و انجمن برق آبی درباره سیل های اخیر

موتور 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید کی با شبکه سنکرون می شود؟

آب شرب 98 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است

در برخی استان ها هنوز نیازمند سدسازی هستیم

آخرین وضعیت سیل در خوزستان / ارزیابی خسارتها هنوز آغاز نشده است

تذکر 5 نماینده به وزیر نیرو در آخرین جلسه مجلس

سرعت گیر سیاست های مدیریت مصرف با رایگان کردن آب و برق مدارس

دوره آشنایی با فرآیند تنظیم خودکار تولید برگزار می شود + جزئیات

تولید برق نیروگاه های آبی 5هزار مگاوات افزایش یافت

تشکیک نمایندگان در آمار بارشهای وزارت نیرو / بهارستانی ها سخنان دولتی ها را قبول می کنند؟

شکستگی 51 تیر برق در چابهار به دلیل بارش و طوفان

دلایل قطع بود آب شرب پلدختر؛ سیل یا اشتباه محاسباتی آبفا ؟

شرط سازمان آب و برق خوزستان برای تداوم کاهش خروجی آب سدها

شفاف سازی توانیر از درآمدهای حاصل از واگذاری ها

مهم ترین گلوگاه‌ فناورانه کشور در حوزه انرژی را بشناسید !

جریان آب هورالعظیم به سمت ایران معکوس شد

صلاحیت پیمانکاران صنعت برق چگونه بررسی می شود؟

کاربرد نیروگاه های سیار خورشیدی ویژه عشایر در مناطق سیل زده کشور

تمدید تمدید فراخوان انتخاب مدیرعامل توزیع برق خوزستان

رئیس معاونت تخصصی تولید پژوهشگاه نیرو منصوب شد

سدسازی های کنونی کافی یا ناکافی؟

مدیرعامل جدید برق خوزستان چه وظایفی خواهد داشت؟

پیچیدگی های مدیریت آب در زنجیره کارون

ترانسفورماتورها در صدر خسارت سیل به تجهیزات برقی

گتوند و کرخه نبودند، تخریب زیرساختهای خوزستان حتمی بود

آغاز تخلیه رسوب و مدیریت حجم مخزن سد الغدیر ساوه

برق خوزستان تجهیزات مقابله با سیل را در اختیار ندارد !