کد خبر : ۷۲۴۷۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بیانیه کمیته ملی سدها و انجمن برق آبی درباره سیل های اخیر

انجمن برق آبی ایران و کمیته ملی سدهای بزرگ ایران، درباره سیلاب های فروردین ۹۸ بیانیه مشترکی صادر کردند.

بیانیه کمیته ملی سدها و انجمن برق آبی درباره سیل های اخیر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، به نقل از وزارت نیرو، دو تشکل غیر دولتی مرتبط با حوزه انرژی های برق آبی، در خصوص سیلاب های فروردین ماه امسال بیانیه مشترکی صادر کردند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

روزهای آغازین سال جدید، ایامی سخت نه تنها برای مردمان آسیب دیده در مناطق سیل زده، بلکه برای همه ایرانیانی بود که ناباورانه از رسانه های مختلف، صحنه های طغیان کم سابقه رودخانه ها و رنج هم وطنان را به نظاره نشسته بودند.

مردمی که فکر می کردند تنها وظیفه شأن سازگاری با کم آبی، آن هم در اقلیمی گرم و خشک است، حال شاهد کشته شدن ده ها انسان بی گناه، به زیر آب رفتن خانه و کاشانه هزاران انسان و خسارت های سنگین به زمین ها و محصولات کشاورزی هم وطنان بوده اند. حوادثی که هزینه روانی و اقتصادی عظیمی را برای کشور بر جای گذاشته است.

از این رو انجمن برق آبی ایران و کمیته ملی سدهای بزرگ ایران ضمن عرض تسلیت به بازماندگان قربانیان سیل و آرزوی تسکین آلام آسیب دیدگان، لازم می داند نکات زیر را خاطرنشان سازد.

خشک سالی و سیلاب دو روی سکه واقعیت اقلیمی کشور ماست. اگر کشور ما در عرض جغرافیایی ۲۵ تا ۴۰ درجه شمالی و در منطقه گرم و خشک واقع است و این امر سازگاری با خشک سالی را اجتناب ناپذیر می کند، سیلاب نیز روی دیگر سکه اقلیمی کشور است. سازگاری با سیلاب نیز همواره از پیش نیازهای زیستن در این سرزمین بوده است.

اگر سیلاب ها خسارت هایی وارد کرده اند، بدین معنی است که ما به خوبی با آن ها سازگار نبوده ایم. در تابستان سال گذشته به دلیل تشدید خشک سالی در کشور حدود ۳۴۰ شهر دچار تنش آبی بوده و ۴۰۰۰ مگاوات توان نیروگاه های برق آبی از مدار خارج شده بود. تداوم خشک سالی در کشور موجب شده بود که ۱۵۰ تالاب کشور ما سالیان متمادی رنگ آب به خود ندیده و ریزگردها در جای جای کشور، مردم را رنجاندند؛ اما با وقوع سیلاب اخیر این مشکلات تا حدودی حل شده؛ ولی گرفتاری های دیگر رخ از نقاب برافکند. پس اگر از سیلاب های اخیر درس های لازم را بگیریم و پس از فرونشست سیل و رُفت و روب گل ولای، حافظه هایمان کم رمق نشود، حتماً ما ساکنان این سرزمین برندگان این عرصه ایم ورنه در هر حال بازنده خواهیم بود.

همه جا گفتگو از سیلاب و پیامدهای آن است. همه در اندیشه فهرست کردن بایدها و نبایدها هستند؛ که افسوس اگر چنین می کردیم؛ چنان می شد. شاهباز خوش اقبالی این بار بر شانه های لایروبی نشسته است. گویی همه این رنج بی نهایت، تنها بدین دلیل به یکباره بر جانمان ریخته که در سالیان طولانی گذشته، دولت ها به لایروبی رودخانه ها اهتمام نورزیدند. ما بر این باوریم که لایروبی تنها یک گزینه در میان روش های مهندسی رودخانه است و در بسیاری از رودخانه ها بهترین روش نیست. مباد که کاستی اصلی که همان نظام پاره پاره تصمیم سازی و تصمیم گیری و ناباوری به آمایش سرزمین است در پشت هیاهوهای لایروبی پنهان شود.

تکنیک و روش به عنوان ابزار علوم تجربی، اموری مقدس و ایدئولوژیک نیستند که باور یا عدم باور به آن ها کسی را مستوجب عقوبتی سازد. روش های مدیریت منابع آب و روش های تأمین و عرضه آب و مدیریت سیلاب، همچون احداث سد، انتقال آب، آبخیزداری، ابزارهایی برای رفع نیازهای انسان ها با توجه به الزامات محیط زیستی هستند.

رویکرد صفر و یکی و عدم اعتدال و میانه روی در نقد سدها مخصوصاً در سالیان اخیر، چه فرصت های ارزنده و دست نیافتنی ملی را به هدر داد و چه صدماتی را به عنوان مثال در همین سیل های اخیر بر کشور بار نمود.

اکنون نیز بااینکه نقش بی بدیل سدها مخصوصاً در جلگه خوزستان برای مهار سیلاب های عظیم چند صد ساله مشخص شده است و بااینکه همگان اذعان می کنند اگر سیلاب هایی با مجموع دبی ۱۵۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه وارد جلگه خوزستان می شد، اثری از تمدن در خوزستان باقی نمی ماند، ولی باز هم نگاه سد ستیزی برخی را به قضاوت های نادرست می کشاند. آن ها مهار سیلاب های ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساله را نمی بینند، ولی همسانی خروجی و ورودی سدها و عبور سیلی با دوره بازگشت حداکثر ۱۰ ساله را در حال حاضر برجسته می کنند. به جرأت می توان گفت که از ۶۴۷ سد ساخته شده در ایران، تعداد اندکی خطاهایی در ساخت داشته اند و همان ها دستاویزی برای شماتت صنعت آب شده اند.

ما معتقدیم ضروری است که امروز نگاه انتقادی و منصفانه به رویکردها و اقدامات گذشته داشته باشیم. باید دوباره نگاه کرد. باید تندروی های گذشته را در نقد تکنیک ها و ابزارها تعدیل نمود. باید بلندگویان را به آرامش و انصاف دعوت کرد. باید فرصت های توسعه را بازتعریف نمود. باید آب و سیلاب را دوباره شناخت و همه ظرفیت های کشور را به کار گرفت. باید از نزدیک بینی در مسائل کلان پرهیز کرد و دانست که هر فرصتی که در دعواهای بی ثمر هدر می رود، گامی است که امکان دارد در آینده مجبور شویم سخت تر و پرهزینه تر برداریم. باید بیشتر گفتگو کنیم و از نصب برچسب های خادم و خائن، قربانی و جلاد به یکدیگر بپرهیزیم. فرض این است که همه کسانی که نقدی می کنند دل در گرو پیشرفت این کشور دارند. از یاد نبریم که عرصه صنعت، عرصه گفتگو برای بهتر شدن است؛ نه عرصه انتقام جویی و تسویه حساب سیاسی!

انجمن برق آبی ایران و کمیته ملی سدهای بزرگ ایران همچون همیشه آماده اند تا بسترساز انعقاد این گفتگوی پربرکت بین همه دلسوزان صنعت آب و برق برای همگرایی در رویکردها و پیشبرد برنامه های توسعه کشور باشند و در این راه دست همه کارشناسان و متخصصان را به گرمی می فشارند.

کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

انجمن برق آبی ایران

کلید واژه :

وزارت نیرو

،

کمیته ملی

،

سدها

،

انجمن برق آبی

،

سیل

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تاسیسات شبکه برق خوزستان فرسوده است

تکمیل سد بش قارداش در اولویت نیست

مصرف برق در ایلام بالا رفت/ آغاز تغییر ساعت اداری / احتمال خاموشی در استان وجود دارد

قطع برق در بخش های مختلف قم مشکل ساز است

صادرات برق بە اقلیم کردستان عراق بصورت جدی دنبال شود

سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

تحقق «رونق تولید» در سفر رئیس جمهوری به آذربایجان غربی

سه روستای بی برق کردستان روشن شدند

آخرین خبرها از طرح شیرین سازی آب خلیج فارس در بوشهر

اصلاحیه اساسنامه شرکت های برق منطقه ای و مدیریت شبکه روی میز شورای نگهبان

امیدها برای احیای دریاچه ارومیه احیا شد

برق مورد نیاز صنایع پیشوا تامین می شود

خسارت 80 میلیون ریالی طوفان به تاسیسات برق پلدختر

علاقمندی کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری در صنعت انرژی های تجدیدپذیر ایران

بهره برداری از سه سد با حضور رئیس جمهور آغاز می شود

ليست تأمين کنندگان تائيد صلاحيت شده تابلوهاي برق و پست‌هاي کمپکت + اسناد

روند کند توسعه پست های فشار قوی + سند

وزارت نیرو بالاخره دست به کار شد !

اتصال الکتریکی، چاشنی مشترک حریق در بازارهای ایران

بحران های آتی سیل برای کشور /حفظ اکوسیستم مقدم بر سدسازی

آخرین توصیه های معاون اردکانیان به مسئولان خوزستانی در آستانه پیک برق

تیرهای اداره برق در بستر رودخانه رباط کریم !

احتمال سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها تا آخر هفته

ضرورت ورود همه دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به فاجعه کارون

احتمال تغییر روش بهره برداری از سدها

درآمد حاصل از فروش برق یک سال نیروگاه، برای بازپرداخت یک قسط هم کافی نیست !

تشنگی شهری در کنار بزرگترین سد خاورمیانه!

چند واحد تولیدی آب و برق و گاز ندارند؟

موافقت سازمان صنایع کوچک وزارت صنعت برای بکارگیری راهکارهای نوآورانه تامین آب

اجرای سیستم فاضلاب فعلا برای خود تهران مشکلی نداشته است، اما...

هزینه برق مصرفی 24 ساعته یک خانواده، پول یک باطری قلمی هم نمی شود !

فرماندار کلات: امکانات لجستیکی برای مقابله با سیل نداریم

سدی که حیات تالاب انزلی را تهدید می کند

ساعات کاری ادارت تغییر می کند