کد خبر : ۷۲۴۷۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

درخواست عجیب نمایندگان مجلس از وزارت نیرو

یکی از مدیران میانی مجموعه وزارت نیرو از درخواست عجیب برخی نمایندگان مجلس از وزارت نیرو در دوران خشکسالی برای کاهش حد بستر و حریم رودخانه ها خبر داد.

درخواست عجیب نمایندگان مجلس از وزارت نیرو

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، فرشید فیض الهی، رئیس گروه نظارت بر طرح های مهندسی رودخانه شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: لایروبی رودخانه‌ها یکی از مجموعه اقدامات مورد نیاز برای حفاظت، ساماندهی رودخانه‌ها و کنترل سیلاب است که صرفاً برای رفع انسدادهای ایجاد شده در مسیر تخلیه رودخانه‌ها به پایانه خود که می‌تواند دریا یا تالاب باشد کاربرد دارد.

وی افزود: بی‌شک انجام پروژه‌های لایروبی بدون انجام مطالعات و بررسی‌های لازم، تبعات ریخت‌شناسی همچون تهدید ساز‌ه‌ها و تاسیسات مجاور رودخانه از جمله تاسیسات زیربنایی، سردهنه‌های آبگیری و ... و پیامدهای زیست‌محیطی همچون تخریب پوشش گیاهی، تخریب زیست‌گاه‌های آبزیان و .... را به‌دنبال خواهد داشت و چه بسا در بسیاری موارد نتایج مطالعات، لایروبی را غیر اثر بخش اعلام می‌نماید.

* سوءاستفاده مصالح فروشان از طرح موضوع لایروبی

فیض الهی در پاسخ به اینکه "موضوع  لایروبی چرا به یکباره در کشور مطرح شده است؟"، گفت: سودآوری بالای استفاده از شن و ماسه رودخانه‌ای نسبت به  مصالح کوهی موجب شده تا روز به روز تقاضای استفاده از این مصالح به صورت مجاز و غیرمجاز افزایش یابد.

وی ادامه داد: متأسفانه برداشت بی رویه شن و ماسه از رودخانه‌ها توسط سودجویان و برخوردهای شدید وزارت نیرو در توقف این اقدامات موجب شده است که به یکباره به بهانه لایروبی رودخانه‌ها مجدداً شاهد ایجاد موج دیگری از درخواست‌های برداشت مصالح رودخانه‌ای در سطح کشور باشیم که خود یکی از عوامل تخریب رودخانه‌ها و توسعه پدیده فرسایش و کف کنی در بالادست و پایین‌دست محل برداشت در مواقع سیلابی شدن رودخانه‌ها است.

* بودجه محدودی که بزرگ‌نمایی شد

رئیس گروه نظارت بر طرح های مهندسی رودخانه شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: در خصوص نحوه هزینه کرد اعتبارات 51 میلیارد تومانی مهندسی رودخانه در سال 97 توسط وزارت نیرو، با فرض توزیع یکنواخت این اعتبار در سطح 31 استان کشور، سهم هر استان به طور متوسط 1.6 میلیارد تومان خواهد بود.  اما با 1.6 میلیارد تومان اعتبار در سطح هر استان چه اقداماتی را می‌توان انجام داد؟

وی افزود: انجام 500 متر ساماندهی از رودخانه، یا 8 کیلومتر لایروبی، یا 160 کیلومتر مطالعات تعیین حد بستر و حریم، یا 160 کیلومتر نشانه گذاری و یا 16 هکتار عملیات آزادسازی تصرفات، ظرفیت استفاده از این مبلغ است.

* برای مهندسی رودخانه به 1300 میلیارد تومان نیاز است نه 51 میلیارد تومان

فیض الهی با بیان اینکه "احجام کاری مذکور در مقابل 146000 کیلومتر آبراهه کشور علی الخصوص در بخش ساماندهی و لایروبی قابل ملاحظه نبوده"، گفت: 51 میلیارد تومان اعتبار مذکور در مقایسه با اعتبارات موردنیاز بخش مهندسی رودخانه که سالانه حدود 1300 میلیارد تومان است بسیار ناچیز است.

وی ادامه داد: هرچند پیگیری‌های بعمل آمده در سنوات گذشته و حمایت های به عمل آمده در سال 96، افزایش اعتبارات مصوب طرح را تا سقف 283 میلیارد تومان به همراه داشت لیکن تخصیص 13 درصدی این اعتبارات در آن سال متنع از اجرای برنامه‌های کاری وزارت نیرو در این زمینه گردید.

* 51 میلیارد تومان چگونه خرج شد؟

رئیس گروه نظارت بر طرح های مهندسی رودخانه شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: البته وزارت نیرو تلاش نموده در سقف این اعتبار محدود و با توجه به امکانات در اختیار، به‌گونه ای برنامه‌ریزی و مدیریت کند که با اولویت بندی برنامه‌های موردنظر و تمرکز بر فعالیت‌های مطالعاتی، زیربنایی و پیشگیرانه با هدف مبارزه با پدیده مذموم زمین خواری و جلوگیری از هرگونه توسعه تصرفات در اراضی بستر و حریم رودخانه‌ها، اقداماتی که از محل این طرح صورت می‌گیرد بیشترین اثر بخشی و کارکرد را داشته باشد.

وی افزود: در این راستا در سال 97 از محل اعتبار 51 میلیارد تومانی مذکور، 6 کیلومتر عملیات ساماندهی در استان‌های آذربایجان غربی، گیلان، خراسان جنوبی، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مازندران، مرکزی و هرمزگان، 40 کیلومتر لایروبی در استان‌های خراسان رضوی و مازندران، 4000 کیلومتر مطالعات حد بستر و حریم در کلیه استان‌های کشور، 500 کیلومتر نشانه گذاری، 500 هکتار آزادسازی تصرفات و 300 کیلومتر مطالعات ساماندهی در استان‌های کشور انجام شده است.

* مردم و نمایندگانی که به بدنه کارشناسی وزارت نیرو فشار می‌آورند

فیض الهی با بیان اینکه "با توجه به بالا بودن انگیزه تخلف در اراضی بستر رودخانه‌ها و فرابخشی بودن موضوع حفاظت و مدیریت رودخانه‌ها، بدون شک رسیدن به نقطه مطلوب در سطح کشور مستلزم تعامل مناسب بین کلیه دستگا‌ه‌های اجرایی و ارگان‌ها و نهادهای مرتبط است"، گفت: امید است با تقویت این روابط در کنار اقدامات وزارت نیرو ظرفیتی فراهم گردد تا بتوان به بهترین نحو از رودخانه‌های کشور حفاظت نمود. 

وی ادامه داد: فراموش نکنیم خشکسالی و سیلاب دو روی سکه واقعیت اقلیمی کشور است که به واسطه خشکسالی‌های چند سال اخیر، اعتراضات و درخواست‌های زیادی توسط مردم و نمایندگان آن‌ها به وزارت نیرو بابت کاهش حد بستر و حریم رودخانه ها، و ممانعت از اجرای برنامه‌های آزادسازی تصرفات واصل شده است؛ پس بیاییم از این سیلاب عبرتی بگیریم و ضمن اعتماد به اجرای برنامه‌های دستگاه تخصصی مربوطه، نهایت همکاری را در حفاظت از رودخانه‌ها در زمان خشکسالی بنماییم و تجربه این سیلاب را از ذهن پاک نکنیم.

منبع: تسنیم

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تاسیسات شبکه برق خوزستان فرسوده است

تکمیل سد بش قارداش در اولویت نیست

مصرف برق در ایلام بالا رفت/ آغاز تغییر ساعت اداری / احتمال خاموشی در استان وجود دارد

قطع برق در بخش های مختلف قم مشکل ساز است

صادرات برق بە اقلیم کردستان عراق بصورت جدی دنبال شود

سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

تحقق «رونق تولید» در سفر رئیس جمهوری به آذربایجان غربی

سه روستای بی برق کردستان روشن شدند

آخرین خبرها از طرح شیرین سازی آب خلیج فارس در بوشهر

اصلاحیه اساسنامه شرکت های برق منطقه ای و مدیریت شبکه روی میز شورای نگهبان

امیدها برای احیای دریاچه ارومیه احیا شد

برق مورد نیاز صنایع پیشوا تامین می شود

خسارت 80 میلیون ریالی طوفان به تاسیسات برق پلدختر

علاقمندی کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری در صنعت انرژی های تجدیدپذیر ایران

بهره برداری از سه سد با حضور رئیس جمهور آغاز می شود

ليست تأمين کنندگان تائيد صلاحيت شده تابلوهاي برق و پست‌هاي کمپکت + اسناد

روند کند توسعه پست های فشار قوی + سند

وزارت نیرو بالاخره دست به کار شد !

اتصال الکتریکی، چاشنی مشترک حریق در بازارهای ایران

بحران های آتی سیل برای کشور /حفظ اکوسیستم مقدم بر سدسازی

آخرین توصیه های معاون اردکانیان به مسئولان خوزستانی در آستانه پیک برق

تیرهای اداره برق در بستر رودخانه رباط کریم !

احتمال سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها تا آخر هفته

ضرورت ورود همه دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به فاجعه کارون

احتمال تغییر روش بهره برداری از سدها

درآمد حاصل از فروش برق یک سال نیروگاه، برای بازپرداخت یک قسط هم کافی نیست !

تشنگی شهری در کنار بزرگترین سد خاورمیانه!

چند واحد تولیدی آب و برق و گاز ندارند؟

موافقت سازمان صنایع کوچک وزارت صنعت برای بکارگیری راهکارهای نوآورانه تامین آب

اجرای سیستم فاضلاب فعلا برای خود تهران مشکلی نداشته است، اما...

هزینه برق مصرفی 24 ساعته یک خانواده، پول یک باطری قلمی هم نمی شود !

فرماندار کلات: امکانات لجستیکی برای مقابله با سیل نداریم

سدی که حیات تالاب انزلی را تهدید می کند

ساعات کاری ادارت تغییر می کند