کد خبر : ۷۲۴۸۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل پیشین مپنا خبرداد؛

آمادگی مپنا برای داخلی سازی قطعات برقی خودروهای برقی

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا که پیش از این مدیرعامل این گروه بزرگ را برعهده داشت در سمینار بررسی چالش‌های توسعه خودروهای برقی در ایران، از آمادگی این شرکت برای داخلی سازی قطعات برقی خودروهای برقی در کشور خبرداد

آمادگی مپنا برای داخلی سازی قطعات برقی خودروهای برقی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، سمینار  بررسی چالش‌های توسعه خودروهای برقی در ایران برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر محسن پور سید آقایی معاون محترم شهردار، مهندس قنادان مدیرعامل شرکت تاکسیرانی، مهندس رفان مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا، مهندس فرنیا مدیر فناوری خودروهای سبز و هوشمند ساپیا، مهندس مرجانمهر معاون فناوری پژوهشگاه نیرو، مهندس اسکویی رئیس مرکز توسعه فناوری خودروهای برقی پژوهشگاه نیرو و جمعی از مدیران ارشد و صاحبنظران از شورای شهر و کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری، شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور تشکیل شد. 
مهندس مرجانمهر معاون فناوری پژوهشگاه نیرو ضمن تشریح پژوهش ها و اقدامات انجام شده در پژوهشگاه نیرو در راستای توسعه خودورهای برقی، از همکاری این پژوهشگاه با شرکت تاکسیرانی در خصوص راه‌اندازی چند نمونه پایلوت و نصب ایستگاه‌های شارژ در شهر تهران خبر داد. 
وی تأکید کرد: ما در پژوهشگاه نیرو رویکرد بومی‌سازی استفاده از فناوری در کشور را در دستور کار داریم که پارامترهای مختلفی نیز برای آن در نظر گرفته‌ایم. 
او یادآور شد: یکی از مواردی که پژوهشگاه برای آن برنامه دارد خودرو برقی است. پژوهشگاه استفاده از فناوری خودرو برقی و هیبرید را دنبال می‌کند. بحث زیرساخت‌ها و تأمین برق نیز موردنظر پژوهشگاه نیرو می‌باشد. 
مرجانمهر گفت: امیدواریم بتوانیم مدل کسب کار در حوزه خودرو برقی را به صورت پایلوت منطقه‌ای با همکاری سازمان‌های حاضر در جلسه و سایر ذی نفعان راه اندازی کنیم. 
اسکویی رئیس مرکز توسعه فناوری خودرو‌های برقی پژوهشگاه نیرو به فرهنگ سازی در زمینه استفاده از خودروهای برقی، انجام آزمون‌های میدانی برای تاکسی‌های برقی وارداتی و تولید داخل، تامین توان الکتریکی ایستگاه‌های شارژ مورد نیاز و ایستگاه‌های شارژ سریع و تعیین تعرفه فروش برق و راهکارهای بهره برداری به عنوان موارد پیش روی توسعه خودروهای برقی اشاره نمود. 
وی به تامین ایستگاه‌های شارژ، تعامل با شرکت‌های خصوصی و دانش بنیان جهت تامین خودرو، آماده سازی یک نمونه ایستگاه شارژ کند در مرکز خودور برقی پژوهشگاه نیرو، مذاکره با شرکت توزیع برق تهران در خصوص اخذ مجوز شارژ و تعیین تعرفه در ایستگاه‌های شارژ و . . .به عنوان اقدامات انجام شده از سوی پژوهشگاه نیرو و وزارت نیرو به منظور توسعه خودروهای برقی اشاره نمود و از تعیین 9 مسیر کاندید برای پایلوت تاکسی برق و چند پایانه و بررسی میدانی و نقشه برداری و ارزیابی فنی و مسیر و اعلام مسیر انتخابی و تعامل با شهرداری و اخذ تایید اولیه خبر داد. 
اسکویی استخراج نیازمندی‌ها و چالش‌های مرتبط با شبکه قدرت، ارزیابی از خودرو های برقی با کاربرد تاکسی در شبکه و ناوگان حمل و نقل شهری ، استخراح مدل جایگزین تاکسی فرسوده با خودروهای برقی و همچنین بومی سازی استانداردهای مرتبط را به عنوان اهداف برگزاری این جلسه برشمرد. 
دکتر پورسیدآقایی معاون شهردارگفت: اصل برقی کردن خودروها یکی از ایده‌های اصلی است و در دوره جدید مدیریت شهرداری علاقمندیم که این پروژه شروع شود. وی به مسئله تعرفه برق اشاره کرد و گفت تعرفه باید جوری محاسبه شود که در آخر میزان سوبسیدی که دولت و وزارت نیرو می‌دهد بیشتر از سوبسید بنزین باشد. همچنین تعرفه واردات خودروهای برقی باید در نظر گرفته شود که هم اکنون تعرفه کامل اخذ می‌گردد. وی گفت: نکته بعدی که در مدل کسب و کار خودروهای برقی باید لحاظ شود مسئله عمر باتری است. باتری بنزینی 20 سال عمر دارند. با توجه به اینکه 40 درصد قیمت خودرو برقی قیمت باتری آن است و عمر باتری خودرو برقی 7 الی 8 سال است. بنابراین مسئله عمر باتری، قیمت تعمیر باتری هم باید در نظر گرفته شود. 
مهندس فرنیا مدیر پروژه خودرو برقی در سایپا با اعلام اقدامات 4 ساله شرکت سایپا در حوزه خودرو برقی عنوان کرد: در زمینه خودرو برقی دو طرح پایلوت 5 ساله ارائه شده است و ظرفیت تولید 25 الی 30 هزار دستگاه خودروبرقی در عرض 9 سال وجود دارد که امیدواریم با همکاری وزارت نیرو و صنعت بتوانیم محقق نماییم. 
وی با اشاره به مشوق‌های توسعه خودرو برقی گفت: در خصوص بحث عوارض و ارزش افزوده، مصوبه وجود دارد . همچنین یک سری زیرساخت‌ها درحوزه برنامه‌ریزی و طرح فهام است که خیلی هوشمند انه به این موضوع پرداخته شده است که چگونه شارژ را مدیریت کنیم تا حداقل هزینه و تغییرات را در زیرساخت داشته باشیم و همچنین سرمایه گذاری صبا باتری در بحث تولید باتری‌های لیتیومی از جمله این موارد است. 
مهندس رفان مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا گفت: رویکرد مپنا داخلی سازی است و در حال ساخت قطعات ماشین هستیم ویکی از قطعات موتور بود که طی ده روز گذشته آماده و بعد از تست‌های آزمایشگاهی نصب شده است. ما سعی داریم که از واردات چشم پوشی کنیم. 
وی از پروژه عملیاتی دیگر مپنا در خصوص احداث ایستگاه شارژ fast به همراه ایستگاه Ac و کند و شارژ خانگی و موتور سیکلت خبر داد که با تفاهم نامه و قراداردی که با برج تهران منعقد شده است قرار است بزودی در ورودی غربی برج تهران به زودی افتتاح و عملیاتی شود. 
وی آمادگی و همکاری کامل گروه مپنا برای ساخت و داخلی سازی اجزای برقی خودرو برقی را اعلام نمود.

کلید واژه :

مپنا

،

رفان

،

علی آبادی

،

تولید خودروهای برقی

،

قطعات خودروهای برقی

،

الکترونیک مپنا

،

خودروی برقی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین

بیانیه پایانی نخستین جشنواره روابط عمومی‌های صنعت آب و برق/ معرفی برگزیدگان جشنواره

نظام‌نامه انتصابات صنعت آب و برق به زودی ابلاغ خواهد شد/ نیازمند بازبینی عمیق ارتباط با مردم هستیم/ استمرار یک مسئولیت در شرایط بی‌انگیزگی خیانت است

دلار نیمایی مبنای محاسبه نرخ برق ماینرها می شود

دستور رهبر انقلاب برای حل معضل آب و فاضلاب اهواز

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

حیات زمین مکنده‌ دارد!

بخش خصوصی از فرصت اشتغال در صنعت برق افغانستان استفاده کند

مذاکره با وزارت نیرو برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در تهران

حذف قبض کاغذی در پنج استان/ حذف قبوض تهرانی‌ها تا ۱۵ شهریور

مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب اهواز منصوب شد

تامین برق روستاهای سخت‌گذر استان کردستان از طریق انرژی خورشیدی

پیک تابستان 98 را بدون خاموشی سپری کردیم/ رکورد صادرات، تولید و صرفه‌جویی در مصرف برق شکسته شد

مدیریت رفتار مشترکان، راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید/ هدف‌گذاری جشنواره برای ارتقای کارکرد روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

همایش سراسری روابط عمومی های وزارت نیرو آغاز به کار کرد/ تجلیل از روابط عمومی های برتر صنعت آب و برق

استقبال کشاورزان هرمزگان از آب شیرین‌کن به‌دلیل افت کیفیت آب دشت‌ها

حتی یک روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد

ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق زرنج به توافق رسیدند

۵۷ درصد مشترکان آب سقف الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

هوشیار باشید! بحران آب همچنان ادامه دارد

صحنه‌های تلخ قطعی آب در اهواز

5300 حلقه چاه غیرمجاز در استان گلستان تعیین تکلیف شد

همایش سراسری روابط عمومی‌های وزارت نیرو فردا برگزار می‌شود/ برپایی نخستین جشنواره ارزیابی روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه است/ تعداد دشت‌های ممنوعه همچنان در حال افزایش است

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی خاموشی در برق تبریز

65 لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب شهر کرمان افزوده شد

امضای تفاهم‌نامه ترویج فرهنگ مصرف بین استانداری و شرکت‌های آب و برق تهران

ایران خطوط برق افغانستان را توسعه می‌دهد