کد خبر : ۷۲۴۸۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

احیای حق‌آبه دریاچه ارومیه با اجرای یک طرح کشاورزی

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می‌گوید: طرح جامع زراعت به‌منظور احیای دریاچه ارومیه در 9 شهرستان حوزه آبریز این پهنه آبی در حال اجرا است.

احیای حق‌آبه دریاچه ارومیه با اجرای یک طرح کشاورزی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از عوامل مهم خشکی آن یاد می‌شود ولی برای حل این معضل اجرای طرح جامع زراعت از سوی دولت در دستور کار است که با اجرای آن امیدواری‌ها برای احیای حق‌آبه دریاچه نیز بیشتر می‌شود.
 امسال سال پربرکتی برای کشور و به‌ویژه برای آذربایجان غربی است چرا که با آغاز فصل بهار و ورود سامانه‌های بارش‌های بهاری به استان نگین فیروزه‌ای نیز جانی دوباره گرفت و به جاندارانی که دریاچه ارومیه سرزمین حیات آنهاست زندگی بخشید.

نزول رحمت الهی در عرض چند روز دریاچه ارومیه را از خشکی مطلق و مردم آذربایجان غربی را از مشکلاتی که بر اثر خشکی دریاچه دچار شده بودند، نجات داد، اگر توجه کنیم می‌توانیم بعد از افزایش حجم آب دریاچه ارومیه به‌پرواز درآمدن فلامینگوها و بازگشت آرتمیا به دریاچه ارومیه را ببینیم که هرکدام از این اتفاقات زیبایی‌های سمعی و بصری ویژه‌ای به نگین آذربایجان غربی بخشیده است.

اما باید توجه داشت برای افزایش حجم و ثبات حجم دریاچه ارومیه پس از احیا، اقدامات فراوانی را در حوزه‌های مختلف به‌خصوص کشاورزی باید انجام دهیم چرا که احیاء و تثبیت حجم آب دریاچه ارومیه در گروی تلاش شبانه‌روزی مسئولان و مردم است.

34میلیارد ریال اعتبار در حوزه کشاورزی برای احیاء دریاچه ارومیه تخصیص می‌یابد

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی با بیان اینکه طرح‌های فرهنگی و عمرانی احیای دریاچه ارومیه در 9 محور با هزینه‌کرد 34 میلیارد و 650 میلیون ریال اعتبار مصوب شده و در حال اجراست می‌گوید: بخش عمده این طرح‌ها در حوزه کشاورزی است که با اتمام آن به  کاهش 40درصدی مصرف آب در این بخش می‌رسیم.

پیمان آرامون رهاسازی آب سدهای استان، انسداد چاه‌های غیرمجاز و نصب کنتور هوشمند، لایروبی انهار، اصلاح شبکه‌های آبیاری بخش کشاورزی به‌همراه فرهنگ‌سازی در حوزه بخش کشاورزی با اجرای طرح آبیاری نوین را از مهم‌ترین این طرح‌ها برشمرد.

وی درباره برنامه‌های آینده استانداری برای تثبیت حجم آب دریاچه ارومیه می‌افزاید: امسال بیش از 500 میلیارد تومان اعتبار به ستاد احیای دریاچه ارومیه ابلاغ شده که نزدیک 50 درصد آن تخصیص داده شده تا این ستاد به هدف خود برسد و دستگاه‌های اجرایی نیز طرح‌های خود را پس از تأیید این ستاد تا احیای کامل دریاچه ارومیه عملیاتی می‌کنند.

اصلاح روش‌های کشاورزی لازمه احیای دریاچه ارومیه است

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی می‌گوید: لازم است فناوری‌های نوین در سطح جهان ملاحظه و نسبت به بهره‌برداری از آنها در راستای احیای دریاچه ارومیه اقدام شود.

احمدعلی کیخا می‌افزاید: ملاحظه افزایش بسیار بالای سطح زیر کشت حوضه دریاچه ارومیه نسبت به پیش از انقلاب، حاکی از تخصیص میزانی معادل حق‌آبه دریاچه به بخش کشاورزی است، لذا لازم است روش افزایش محصول تغییر یابد.

وی بیان می‌کند: لازمه حل مشکل دریاچه ارومیه در استان‌های آذربایجان غربی، شرقی، کردستان، در صورت اولویت احیای دریاچه ارومیه، اصلاح روش‌های کشاورزی و صنعتی و... است. باید مسئله اشتغال توسط دولت برای کاهش بار و فشار بر بخش کشاورزی حل شود.

طرح جامع زراعت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجرا می‌شود

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می‌گوید: طرح جامع زراعت به‌منظور احیای دریاچه ارومیه در 9 شهرستان حوزه آبریز این پهنه آبی در حال اجرا است.

علی عیدی با اشاره به طرح‌های اجرایی در این رابطه اضافه می‌کند: اجرای عملیات کشاورزی حفاظتی، استفاده از تکنیک‌های به‌زراعی، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در جهت کاهش مصرف آب، استفاده از ارقام و الگوهای کم‌آب‌بر از اهداف اجرای این طرح است.

به‌گفته وی، افزایش راندمان تولید و کاهش 40درصدی مصرف آب نیز از دیگر اهداف اجرای این طرح بوده و در اولویت فعالیت‌های بخش کشاورزی است.

امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می‌گوید: کل اعتبارات تخصیص‌یافته به این طرح در وسعت 45 هزار و 350 هکتار با اعتبار 236 میلیارد و 794 میلیون ریال است، که 210 میلیارد و 194 میلیون ریال از این رقم از محل اوراق خزانه اسلامی تأمین شده است.

عیدی با ابراز اینکه طرح کشاورزی حفاظتی شامل فعالیت‌های مدیریت بقایای گیاهی، کم‌خاک‌ورزی، بی‌خاک‌ورزی و اجرای تناوب زراعی در جهت افزایش حاصلخیزی خاک است، اعلام می‌کند: برای اجرای این طرح نیز در سطح 28 هزار و 642 هکتار، کمک‌هزینه‌ای با اعتبار 101 میلیارد و 980 میلیون ریال برای پرداخت به کشاورزان در نظر گرفته شده است.

12میلیارد تسهیلات برای خرید بذرهای کم‌آب‌بر به کشاورزان پرداخت می‌شود

وی با تأکید به اینکه باید فعالان بخش کشاورزی برای کاهش مصرف آب تلاش کنند می‌افزاید: به این منظور زیرپروژه‌های گندم، جو، چغندرقند، علوفه، سبزی و صیفی، یونجه، نخود، ذرت و کشاورزی حفاظتی طرح مدیریت جامع زراعت تعریف شده است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تصریح می‌کند: برای خرید بذرهای گندم مقاوم به کم‌آبی یا کم‌آب‌بر به‌همراه اجرای مزارع PVC مقایسه ارقام مشارکتی در سطح 7 هزار و 128 هکتار اعتباری بالغ بر 12 میلیارد و 880 میلیون ریال به کشاورزان به‌صورت کمک بلاعوض دولتی پرداخت شده است.

عیدی همچنین می‌گوید: با جذب اعتبارات طرح احیای دریاچه ارومیه در جهت خرید و به‌کارگیری ماشین‌آلات مکانیزه و رعایت اصول کشاورزی حفاظتی اعم از تناوب زراعی، می‌توان بین 15 تا 30 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کرد.

1000 هکتار زمین در مهاباد از آبیاری تحت فشار بهره‌مند می‌شود

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با یادآوری اینکه هم‌اکنون دریاچه ارومیه مراحل احیا را طی می‌کند می‌گوید: در حال حاضر بیش از 4 میلیارد مترمکعب آب در دریاچه است که کنار افزایش میزان بارش‌ها با اقداماتی که در لایروبی انهار، مرمت و اصلاح سردهنه‌ها شده موجب کنترل هرزآب‌ها و هدایت و انتقال آب به بستر دریاچه شده است.

فرهاد سرخوش اضافه می‌کند: آبیاری بخش کشاورزی حوزه آبریز دریاچه ارومیه تحت فشار قطره‌ای انجام می‌گیرد و همچنین انتقال آب با لوله در مزارع 414هزار کیلومتری اجرایی شده است.

وی با تأکید به اینکه صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی از مهمترین برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه است می‌گوید: همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان طرح آبیاری تحت فشار در وسعت هزار هکتار در شهرستان مهاباد به بهره‌برداری می‌رسد.

 

منبع: تسنیم

کلید واژه :

دریاه ارومیه

،

احیای دریاچه ارومیه

،

گندم

،

جو

،

چغندرقند

،

علوفه

،

سبزی

،

صیفی

،

یونجه

،

نخود

،

ذرت

،

آرتیما

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

وضعیت دما و بارش در آذرماه

وضعیت آبرسانی به روستاهای سیریک

تولید برق از پسماند بهترین راه مقابله با پسماند نیست

حضور وزیر نیرو در کمیسیون انرژی

جمعیت بهره مند از شبکه آبرسانی روستایی به ۱۰ میلیون نفر می رسد

اقدامات سخت افزاری دریاچه ارومیه تا پایان دولت به سرانجام می رسد

اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه لازم الاجر است

اختصاص آب برای بخش صنعت نیز در دستور کار قرار دارد

پاسخگویی دولت در خصوص تخصیص آب ارس

مصوبه های ستاد احیا دریاچه ارومیه را نجات داد

سد نهب تا کنون ۹۳ درصد پیشرفت داشته است

زلزله اخیر ۹ میلیارد تومان به تاسیسات و مخازن آبی و شبکه فاضلاب منطقه خسارت وارد

توسعه گردشگری پیرامون سدها

بحران کم آبی با مدیریت صحیح قابل حل است

مراسم معارفه رضا مهرانی در سکوت

معاون اول رییس جمهور از طرح تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه بازدید کرد

آب مورد نیاز نیروگاه شهید مفتح از کجا تامین می شود؟

نبض دشت قزوین می زند

احیای دریاچه ارومیه برای دولت خیلی مهم است

۲۱۳ میلیارد تومان برای تکمیل مجتمع های آبرسانی نیاز است

تالاب انزلی به اندازه تالاب های بین المللی می تواند گردشگر پذیر باشد

نیروگاه برق در جنوب خرم آباد تا پایان سال به بهره برداری می رسد

امنیت و سلامت مردم در شرایط کنونی کشور در گرو وجود برق است

۵۰ میلیارد مترمکعب مجموع ذخایر کل سدهای کشور است

نیروگاه برق آبی نیازمند سرمایه گذار است

کشف سه مزرعه متمرکز استخراج ارز دیجیتال در کرمانشاه

تنش آبی و راه حل آن

مهمترین عامل بارش های سال گذشته را تغییر اقلیم دانست

توقف طرح انتقال آب کوهرنگ ۳

انجام بیش از ۱۱ هزار مورد آزمون میکروبی در آب مناطق سیل زده در لرستان

گلایه ها بعد از حذف قبوض کاغذی

اجرای طرح انتقال آب با لوله در سیستان

بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب کشور است

برنامه ایمنی آب شهر یزد به عنوان اولین برنامه ایمنی آب تکمیل شده در کشور است

تاکنون ۲۶۰ تصفیه خانه در مدار قرار گرفته