کد خبر : ۷۲۴۸۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی خبرداد؛

پارامترهای تعمیرات نیروگاه ها برای فصل پیک / صادرات تجهیزات نیروگاهی به خاور دور

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با بیان این‌که تعمیرات نیروگاه‌ها بر اساس هشت پارامتر انجام می‌شود، توضیح داد: آمادگی گروه‌های تعمیراتی، سوخت نیروگاه‌ها، نیاز، مصرف، حوادث و … از جمله این پارامترها هستند. همه نیروگاه‌ها از ۱۵ آبان تا ۱۵ دی ماه برنامه تعمیراتی دارند.

پارامترهای تعمیرات نیروگاه ها برای فصل پیک / صادرات تجهیزات نیروگاهی به خاور دور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، عبدالرسول پیشاهنگ، معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی در نشست خبری که صبح امروز  برگزار شد با بیان این‌که ۸۵ درصد ظرفیت تولید برق ایران در اختیار نیروگاه‌های برق حرارتی است اظهار کرد: این در حالیست که این نیروگاه‌ها، ۹۵ درصد برق کشور را تولید می‌کنند و باید با در سرویس نگهداشتن این نیروگاه‌ها و نگه‌داری از آنها، برای تابستان آمادگی کامل داشته باشیم.
وی با بیان این‌که ظرفیت نصب شده کشور، ۸۱ هزار مگاوات است توضیح داد: ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه برق آبی، ۶۰۰۰ مگاوات در اختیار صنایع، ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه اتمی، ۳۰۰۰ مگاوات تولید پراکنده و ۶۸ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی است.
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با بیان این‌که به ازای هر ۱۰۰۰ متر که از سطح دریا ارتفاع پیدا می‌کنیم، ۱۲.۵ درصد از ظرفیت نیروگاه‌ها کاسته می‌شود، به سن نیروگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در ایران نیروگاه‌هایی با سن ۶۰ سال و هم‌چنین با سن نزدیک به چند ماه فعالیت می‌کنند و باید گفت نیروگاه‌هایی که ۶۰ سال عمر دارند، با تولید و راندمان اولیه خودشان در مدار تولید قرار دارند.
پیشاهنگ ادامه داد: در واقع زمانی که سن نیروگاه‌ها بالا می‌رود، باید تمهیداتی به کار ببریم که بتوانیم از آنها بهره‌برداری اولیه را داشته باشیم.
ابلاغ ۹۳ هزار و ۹۳۰ مگاوات تعمیرات نیروگاه‌ها
وی در ادامه با بیان این‌که در شهریور هر سال به همه نیروگاه‌ها ۹۵ هزار مگاوات برنامه تعمیرات ابلاغ می‌شود، اظهار کرد: سال گذشته، ۹۳ هزار و ۹۳۰ مگاوات تعمیرات نیروگاه‌ها ابلاغ شد.
معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با بیان این‌که تعمیرات نیروگاه‌ها بر اساس هشت پارامتر انجام می‌شود، توضیح داد: آمادگی گروه‌های تعمیراتی، سوخت نیروگاه‌ها، نیاز، مصرف، حوادث و … از جمله این پارامترها هستند. همه نیروگاه‌ها از ۱۵ آبان تا ۱۵ دی ماه برنامه تعمیراتی دارند.
به گفته وی، میزان تعمیرات در حال حاضر ۹۲.۸ درصد پیشرفت دارد و تا ۱۵ خرداد ماه تمام می‌شود.
برنامه‌ریزی انجام شده برای خنک کردن هوای ورودی نیروگاه‌ها
پیشاهنگ با بیان این‌که نیروگاه‌ها برای ۱۵ درجه حرارت طراحی شده‌اند، گفت: باید تمهیدات لازم برای خنک کردن هوای نیروگاه‌ها را به کار ببریم که در این راستا تمهیدی اندیشیده شده است که هوای ورودی را ۲۰ درجه خنک کند.
طراحی نیروگاه‌ها در راستای طراحی محیط
وی در ادامه با تاکید بر این‌که یکی از برنامه‌ها طراحی نیروگاه‌ها بر اساس طراحی محیط است، توضیح داد: زمانی که می‌خواهیم در استان نیروگاه تأسیس کنیم، ارتفاع استان را در نظر می‌گیریم و بر مبنای آن نیروگاه را تأسیس می‌کنیم. این کار به صورت پایلوت در کرمان و یزد انجام شده است.
او با اشاره به اقداماتی که در راستای ساخت تجهیزات در داخل کشور صورت گرفته است گفت: با اتکا به متخصصان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه هر تجهیزی که در تعمیرات مورد نیاز باشد، در داخل ساخته می‌شود. در این راستا سالیانه بیش از ۱۰۰۰ بسته ساخت داخل صورت می‌گیرد.
۵۰۰ مگاوات از نیروگاه‌ها بالای ۳۰ سال سن دارند
در ادامه مراسم علی اصغر عبدلی، مدیرکل دفتر بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت برق حرارتی با بیان این‌که از ۱۰ هزار مگاوات، ۵۰۰ مگاوات از نیروگاه‌هایی که در حال بهره برداری هستیم، بالای ۳۰ سال سن دارند افزود: این سن باعث افت تولید و راندمان، افزایش نرخ و کاهش میزان آمادگی می‌شود. البته در دنیا رسم است که این نیروگاه‌ها مورد تعمیرات اساسی قرار بگیرند.
وی افزود: ما هم باید اقداماتی انجام دهیم که واحدها را به طراحی اولیه برگردانیم تا افزایش راندمان و تولید صورت بگیرد. در این راستا دو راهکار انجام تعمیرات روتین سالانه و اجرای طرح‌های رفع محدودیت تولید در نظر گرفته شده است.
تعریف طرح‌های رفع محدودیت تولید
مدیرکل دفتر بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت برق حرارتی با تاکید بر این‌که زمانی که سن نیروگاه‌ها افزایش پیدا می‌کند، تکنولوژی آن‌ها از رده تولید خارج می‌شود، گفت: بنابراین باید تکنولوژی جدید و به‌روز برای بهسازی نیروگاه‌ها استفاده کنیم که یا امکان‌پذیر نیست و یا به سرمایه زیادی نیاز دارد. به همین دلیل طرح‌های رفع محدودیت تولید تعریف شده است.
عبدلی با اشاره به فضای پسابرجام اظهار کرد: بعد از امضای برجام، شرکت‌های خارجی زیادی برای همکاری ابراز تمایل کردند، اما در شرایط فعلی، خودمان دست به کار شدیم. در این راستا ابتدا وضعیت فنی و عملکرد واحدها را مورد بررسی قرار دادیم تا مشکلات واحدها شناسایی شود.
وی ادامه داد: برای این مشکلات راهکارهایی اتخاذ و اجرا کردیم. شاخص مهم در این فرآیند هزینه‌ای که صورت گرفت بر هزینه احداث یک واحد جدید بود.
مدیرکل دفتر بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت برق حرارتی با تاکید بر این‌که چالش‌های تحریم برای ما به یک فرصت بزرگ تبدیل شد، اظهار کرد: هزینه‌ای که شرکت‌های خارجی برآورد کردند، تقریباً ۵۰ درصد هزینه احداث یک واحد جدید بود که این هزینه با راهکارهای ما به کمتر از سه درصد رسید. این کار برای سال‌های بعد هم ادامه خواهد داشت.
پیش‌بینی افزایش ۲۶.۵ تولیدی در نیروگاه نکا
در ادامه محسن نعمتی، مدیرعامل نیروگاه نکا - با تاکید بر این‌که این نیروگاه یک نیروگاه بزرگ است، افزود: این نیروگاه با قدمتی ۴۰ ساله، ۲۲۱۴ مگاوات قدرت منصوبه دارد و پیش‌بینی شده است تابستان امسال حدود ۲۶.۵ مگاوات نسبت به سال گذشته در این نیروگاه افزایش تولید صورت بگیرد.
او با بیان این‌که لوله‌های کندانسون نیروگاه نکا تعویض شد، گفت: حدود ۱۰۰ تن لوله در هر واحد مصرف می‌شود. همچنین حدود ۱۰ هزار پره داخل کشور ساخته شد. برای این فرآیند شرکت خارجی جی ای، ۲.۵ میلیون یورو هزینه پیش‌بینی کرده بود که ما با یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان آن را انجام دادیم.
برنامه‌ریزی ۶۰ هزار مگاواتی افزایش تولید در نیروگاه رامین
در ادامه این مراسم ناصر محمدی، مدیرعامل نیروگاه رامین با بیان این‌که هر واحد این نیروگاه قادر به تأمین ۱۸۰ مگاوات انرژی است، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌های ما برای افزایش تولید در زمانی که هنوز پیک ۱۳۹۷ تمام نشده بود برای سال ۱۳۹۸ آغاز شد.
وی ادامه داد: ۱۵۵۰ مگاوات در تابستان و در دمای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد افت راندمان صورت گرفت که برنامه‌ریزی کردیم این راندمان را برای ۶۰ هزار مگاوات افزایش دهیم.

کلید واژه :

پیشاهنگ

،

تعمیرات نیروگاهی

،

صادرات نیروگاهی

،

صادرات تجهیزات نیروگاهی

،

برق حرارتی

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین

بیانیه پایانی نخستین جشنواره روابط عمومی‌های صنعت آب و برق/ معرفی برگزیدگان جشنواره

نظام‌نامه انتصابات صنعت آب و برق به زودی ابلاغ خواهد شد/ نیازمند بازبینی عمیق ارتباط با مردم هستیم/ استمرار یک مسئولیت در شرایط بی‌انگیزگی خیانت است

دلار نیمایی مبنای محاسبه نرخ برق ماینرها می شود

دستور رهبر انقلاب برای حل معضل آب و فاضلاب اهواز

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

حیات زمین مکنده‌ دارد!

بخش خصوصی از فرصت اشتغال در صنعت برق افغانستان استفاده کند

مذاکره با وزارت نیرو برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در تهران

حذف قبض کاغذی در پنج استان/ حذف قبوض تهرانی‌ها تا ۱۵ شهریور

مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب اهواز منصوب شد

تامین برق روستاهای سخت‌گذر استان کردستان از طریق انرژی خورشیدی

پیک تابستان 98 را بدون خاموشی سپری کردیم/ رکورد صادرات، تولید و صرفه‌جویی در مصرف برق شکسته شد

مدیریت رفتار مشترکان، راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید/ هدف‌گذاری جشنواره برای ارتقای کارکرد روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

همایش سراسری روابط عمومی های وزارت نیرو آغاز به کار کرد/ تجلیل از روابط عمومی های برتر صنعت آب و برق

استقبال کشاورزان هرمزگان از آب شیرین‌کن به‌دلیل افت کیفیت آب دشت‌ها

حتی یک روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد

ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق زرنج به توافق رسیدند

۵۷ درصد مشترکان آب سقف الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

هوشیار باشید! بحران آب همچنان ادامه دارد

صحنه‌های تلخ قطعی آب در اهواز

5300 حلقه چاه غیرمجاز در استان گلستان تعیین تکلیف شد

همایش سراسری روابط عمومی‌های وزارت نیرو فردا برگزار می‌شود/ برپایی نخستین جشنواره ارزیابی روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه است/ تعداد دشت‌های ممنوعه همچنان در حال افزایش است

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی خاموشی در برق تبریز

65 لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب شهر کرمان افزوده شد

امضای تفاهم‌نامه ترویج فرهنگ مصرف بین استانداری و شرکت‌های آب و برق تهران

ایران خطوط برق افغانستان را توسعه می‌دهد