کد خبر : ۷۲۴۸۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یک استاد دانشگاه:

نقد سخن اردکانیان توسط یک استاد دانشگاه

این استاد مهندسی آب دانشگاه فردوسی شرح کوتاهی در رابطه با اثر تغییر اقلیم بر افزایش وقوع و شدت سیل و خشکسالی داده و گفت: از قول دکتر اردکانی نقل شده است که "دوره خشکسالی در ایران پایان یافته است." خشکسالی براساس شاخص های معینی ارزیابی می شود و به محض اینکه مقدار بارندگی به اندازه ای برسد که این شاخص ها از حد معینی بگذرند پایان دوره خشکسالی تلقی و اعلام می شود.

نقد سخن اردکانیان توسط یک استاد دانشگاه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،  عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: هرگز نباید گمان کنیم که این باران های سیل آسا پایان دوره های خشکسالی در ایران است و پر شدن سدها درمان کم آبی مزمن کشور نیست.

دکتر حسین ثنایی نژاد ، با طرح این سوال که عده ای این روزها معتقدند دوره خشکسالی تمام و دوره ترسالی ۲۰ یا ۴۰ ساله آغاز شده است، اظهار کرد: شگفت انگیز است که دو سال قبل با همین لحن شبه علمی و بی توجه به مبانی تئوریک اظهار می شد که به دلیل تداوم خشکسالی تا سی سال دیگر هیچ اثری از تمدن ایران باقی نمی ماند.

وی ادامه داد: جالب این است که این اظهار نظرها را یا به ناسا نسبت می دهند یا به استاد من، آقای دکتر اردکانی. سایت ناسا را به راحتی می توان مطالعه کرد و دید که اثری از چنین مطالب شبه علم وجود ندارد. دکتر اردکانی که اینجانب هواشناسی سینوپتیکی را در موسسه ژئوفیزیک از محضر ایشان فرا گرفته ام نیز تخصصشان هواشناسی سینوپتیکی است و هرگز وارد پیش بینی های دراز مدت که مدل سازی تغییر اقلیم است، نمی شود.

این استاد مهندسی آب دانشگاه فردوسی شرح کوتاهی در رابطه با اثر تغییر اقلیم بر افزایش وقوع و شدت سیل و خشکسالی داده و گفت: از قول دکتر اردکانی نقل شده است که "دوره خشکسالی در ایران پایان یافته است." خشکسالی براساس شاخص های معینی ارزیابی می شود و به محض اینکه مقدار بارندگی به اندازه ای برسد که این شاخص ها از حد معینی بگذرند پایان دوره خشکسالی تلقی و اعلام می شود.

ثنایی نژاد افزود: این پایان دوره خشکسالی است اما بدین معنی نیست که دیگر آغاز نخواهد شد. اصولا ما در هواشناسی هنوز روشی نداریم که بتوانیم دوره های خشکسالی و تر سالی را برای آینده پیش بینی کنیم. البته روش های آماری می توانند بر اساس آنچه در گذشته رخ داده اند، فقط احتمال وقوع این دوره ها را در آینده تبیین کنند. با این روش های آماری اما نمی توان نشان داد که دوره خشکسالی امسال تمام شده یا تا ۲۰-۴۰ سال آینده ترسالی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: روش دیگر استفاده از مدل های پیش بینی عددی است که با استفاده از معادلات بسیار پیچیده دینامیکی و ترمودینامیکی و به وسیله کامپیوترهای بسیار پیشرفته حل می شوند. برای اجرای این مدل های عددی و ارائه پیش بینی های درازمدت ۲۰ ساله و ۴۰ ساله، باید پیش فرض های بسیاری را برای آینده به مدل بدهیم. به این پیش فرض ها سناریو می گویند. در واقع مدل های پیش بینی عددی به صورت خیلی غیردقیق به ما می گویند که با فرض شرایط معینی، وضعیت در آینده در چه حدودی خواهد بود. البته مسلما با تغییر این پیش فرض ها جواب مدل هم فرق خواهد کرد و پیش بینی دیگری خواهد داد.

این استاد دانشگاه با اشاره ای کوتاه به تئوری های علم هواشناسی گفت: ما در تئوری علم هواشناسی هیچ روش اطمینان بخشی که حتی بتواند به ما بگوید در سه یا شش ماه آینده دقیقا چگونه وضع هوایی خواهیم داشت نداریم، چه رسد به پیش بینی برای سال آینده و سالها و ده ها سال آینده.

ثنایی نژاد ادامه داد: تاثیر جریان های اقیانوسی مانند اقیانوس اطلس و پدیده های ال نینو و لانینا نیز بر وضع هوای حاضر مسلم و بدیهی است ولی هیچ کدام از اینها را نمی توان برای پیش بینی های دراز مدت چندین ساله مورد استفاده قرار داد. حتی تغییرات خود این جریان های اقیانوسی را نمی توان برای چنین دوره های طولانی پیش بینی کرد، چه برسد به تاثیرشان بر وضعیت خشکسالی و ترسالی ایران.

تغییر اقلیم، سیل یا خشکسالی 

وی با اشاره به اینکه خشکسالی های پی در پی سالهای اخیر همه را متوجه بحث گرمایش جهانی و پدیده تغییر اقلیم کرد، بیان کرد: اکنون که سیل همه جا را فرا گرفته ممکن است این سوال پیش آید که پس آن تغییر اقلیم کجا رفت، گرمایش جهانی چه شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: گرمایش غیرطبیعی جهانی را، مصرف بی رویه انرژی های فسیلی، افزایش جمعیت و تصرف و ایجاد تغییرات افسار گسیخته در طبیعت به وسیله انسان در قرن اخیر ایجاد کرده است. این گرمایش غیرطبیعی در درازمدت خسارت های غیر قابل جبرانی را بر حیات روی کره زمین وارد خواهد کرد. با آب شدن یخ های قطب سطح آب اقیانوس ها بالا می آید و شهرهای ساحلی بسیاری به زیر آب خواهند رفت.

گرمایش زمین، خسارات بسیاری را در پی دارد

وی عنوان کرد: اما در کوتاه مدت اثر تغییر اقلیم افزایش پدیده های حدی در جو است. پدیده های حدی به رویدادهایی گفته می شوند که از حد طبیعی شان خارج می شوند مانند گرمای بیش از حد، سرمای بیش از حد، سیل های شدید، خشکسالی های شدید و طوفان های ویرانگر، گرمایش زمین حتی می تواند باعث افزایش سرماهای شدید به صورت محلی و منطقه ای شود زیرا این گرمایش باعث تغییر در چرخه آب طبیعت می شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: این تغییر باعث تغییر سیستم های بارشی جو از نظر زمانی، مکانی می شود. بدیهی است که تغییر الگوی بارش می تواند همه چیز را تغییر دهد. بنابراین گرمایش جهانی باعث می شود هم خشکسالی های بیشتر و شدیدتر اتفاق بیافتد و هم سیل های بیشتر و شدیدتر به وقوع بپیوندد.

ثنایی نژاد گفت: هرگز گمان نکنیم که این باران های سیل آسا پایان دوره های خشکسالی در ایران است و پر شدن سدها درمان کم آبی مزمن کشور نیست. به طبیعت احترام بگذاریم و بکوشیم بر روند تند گرمایش جهانی تاثیر بگذاریم، در مصرف هیچ چیز زیاده روی نکنیم، از تخریب جنگل ها جلوگیری کرده و آنها را احیا کنیم و بدانیم که حیات بر روی کره زمین بسیار آسیب پذیر است، آسیبی که ما انسان ها مسئول آن هستیم.

وی اضافه کرد: در ساخت و سازها باید نهایت دقت به عمل آید که بتوانیم با چنین تغییرات شگرفی در اقلیم زمین سازگار شویم. وقتی می دانیم سیل های شدیدتری همچنان در آینده خواهند آمد، حریم رودخانه ها را رعایت کنیم و آنها را که رعایت نمی کنند به مراجع قانونی معرفی کنیم و مراجع قانونی به وظایفشان عمل کنند و هم زمان برای وقوع خشکسالی در سالهای بعد نیز باید آماده باشیم که شرح آن مفصل است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: این بارندگی های سیل آسای اخیر مطلقا به معنی این نیست که در سالهای آتی دیگر خشکسالی نخواهیم داشت. چه بسا باید منتظر خشکسالی های شدیدتری هم باشیم. 

ثنایی نژاد تصریح کرد: وقتی که کارشناسان این حوزه می گویند، آب ها همیشگی نیستند، به این معناست که نمی توان روی یک سیلاب برنامه ریزی کرد. به عنوان مثال کارمندی را در نظر بگیرید که ماهی دو میلیون تومان حقوق دریافت می کند و از حساب پس انداز خود جایزه ای را برنده می شود یعنی ۵ برابر حقوقش که برابر با میزان بارندگی ها در استان است. آیا شما به او بر این اساس توصیه می کنید که زندگی خود را بر اساس ۱۰ میلیون تومان تامین کند؟ قطعا پاسخ منفی است. در حقیقت این بارندگی های اخیر را می توان به عنوان یک جایزه فرض کرد که البته با این خرابی های به بار آورده جایزه هم نیست.

مهار آب روش صحیحی نیست

وی با تاکید بر روش های درست آبخیزداری گفت: بنابراین آنچه که باید انجام شود، مهار این آب ها به صورت مکانیکی و پشت سد هم نیست چراکه به اندازه کافی سد ساخته ایم. برای آنچه که ما نیاز داریم آبخیزداری درست است؛ در حقیقت آب هر سال به علاوه میزان آب هایی که به عنوان جایزه هستند، را می توان در حوزه بیشتر نگهداری کرد.

این استاد دانشگاه معتقد است که مهار کامل آب خیلی مقدور نیست اما با آبخیزداری درست نسبت به نگهداری و بهره برداری از این آب، می توان بهره بیشتری برد. آبخیزداری درست شامل عواملی همچون جلوگیری از تعرض به حریم رودخانه ها، مرتع داری، جلوگیری از شخم های بی رویه و... است. 

وی عنوان کرد: برای دریافتن اینکه این بارندگی ها به ضرر و یا سود ما بوده، باید کار دقیق کارشناسی صورت گیرد اما اگر وجوه انسانی ماجرا را در نظر بگیریم، به ضرر ما بوده است.

ثنایی نژاد با بیان اینکه در خراسان رضوی این بارندگی های اخیر تخریب هایی را به وجود آورده، خاطرنشان کرد: به عقیده من، این خسارات و خرابی ها مثبت بوده است چراکه ساخت وسازهایی که در مسیر سیلاب قرار گرفته، خطر آفرین هستند اما رسوب های موجود که از طریق سیلاب ها وارد منطقه شده، به نحوی نیست که بتواند در حاصلخیزی خاک مزارع تأثیرگذار باشد.

منبع: ایسنا

کلید واژه :

فردوسی

،

استان دانشگاه

،

دانشگاه فردوسی

،

خشکسالی

،

پایان خشکسالی

،

خشکسالی مزمن

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین

بیانیه پایانی نخستین جشنواره روابط عمومی‌های صنعت آب و برق/ معرفی برگزیدگان جشنواره

نظام‌نامه انتصابات صنعت آب و برق به زودی ابلاغ خواهد شد/ نیازمند بازبینی عمیق ارتباط با مردم هستیم/ استمرار یک مسئولیت در شرایط بی‌انگیزگی خیانت است

دلار نیمایی مبنای محاسبه نرخ برق ماینرها می شود

دستور رهبر انقلاب برای حل معضل آب و فاضلاب اهواز

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

حیات زمین مکنده‌ دارد!

بخش خصوصی از فرصت اشتغال در صنعت برق افغانستان استفاده کند

مذاکره با وزارت نیرو برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در تهران

حذف قبض کاغذی در پنج استان/ حذف قبوض تهرانی‌ها تا ۱۵ شهریور

مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب اهواز منصوب شد

تامین برق روستاهای سخت‌گذر استان کردستان از طریق انرژی خورشیدی

پیک تابستان 98 را بدون خاموشی سپری کردیم/ رکورد صادرات، تولید و صرفه‌جویی در مصرف برق شکسته شد

مدیریت رفتار مشترکان، راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید/ هدف‌گذاری جشنواره برای ارتقای کارکرد روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

همایش سراسری روابط عمومی های وزارت نیرو آغاز به کار کرد/ تجلیل از روابط عمومی های برتر صنعت آب و برق

استقبال کشاورزان هرمزگان از آب شیرین‌کن به‌دلیل افت کیفیت آب دشت‌ها

حتی یک روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد

ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق زرنج به توافق رسیدند

۵۷ درصد مشترکان آب سقف الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

هوشیار باشید! بحران آب همچنان ادامه دارد

صحنه‌های تلخ قطعی آب در اهواز

5300 حلقه چاه غیرمجاز در استان گلستان تعیین تکلیف شد

همایش سراسری روابط عمومی‌های وزارت نیرو فردا برگزار می‌شود/ برپایی نخستین جشنواره ارزیابی روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه است/ تعداد دشت‌های ممنوعه همچنان در حال افزایش است

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی خاموشی در برق تبریز

65 لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب شهر کرمان افزوده شد

امضای تفاهم‌نامه ترویج فرهنگ مصرف بین استانداری و شرکت‌های آب و برق تهران

ایران خطوط برق افغانستان را توسعه می‌دهد