کد خبر : ۷۲۴۸۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تهدید و تبعات سد «لاسک» برای تالاب انزلی

سدی که حیات تالاب انزلی را تهدید می کند

به دنبال آغاز ساخت سد لاسک در استان گیلان و تلاش فعالان محیط زیست برای توقف اجرای این طرح، مدیر کل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان محیط زیست آسیب های ناشی از سد لاسک را برای تالاب انزلی تشریح کرد و گفت: سدسازی مانع ورود سیلاب های بهاره به تالاب، انباشت رسوبات و در نتیجه کم عمق شدن آن می شود.

سدی که حیات تالاب انزلی را تهدید می کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، مسعود باقرزاده کریمی در پاسخ به این پرسش که آیا ساخت سد لاسک تاثیر منفی بر تالاب انزلی می گذارد، با بیان اینکه در شرایط کنونی به دلیل انباشت رسوبات در تالاب انزلی عمق این تالاب به شدت کاهش یافته است، گفت: در نتیجه چنین شرایطی حتی اگر بارشی صورت گیرد تالاب از نگهداشت آب ناتوان است و بلافاصله آب ورودی به تالاب به دریا تخلیه می شود. به همین علت همه تلاش ها و اقدامات مربوط به احیای تالاب انزلی، به کاهش انباشت رسوبات و افزایش حجم مخزن این تالاب متمرکز است.

وی با تاکید بر اینکه تخلیه رسوب در زمان وقوع سیلاب های بهاره رخ می دهد، در مورد تاثیر سدسازی بر تخلیه نشدن رسوبات تالاب انزلی تصریح کرد: مسلماً سدسازی ها مانع ورود سیلاب های بهاره به تالاب ها می شود. به عنوان نمونه در تالاب انزلی سیلاب بهاره می تواند رسوبات بخصوص رسوبات آلی از جمله آزولا و آلودگی ها را از تالاب خارج و در دریا پخش کند. هر چند که هدایت آلودگی ها به دریا هم کار درستی نیست اما به هر حال این روال از تجمع و غلظت آلودگی ها در یک کانون جلوگیری می کند.

مدیر کل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در بالادست انزلی رودخانه هایی وجود دارد که شریان های ورودی آب به تالاب هستند، گفت: سدسازی ها از جمله سد لاسک می تواند مانع ورود سیلاب های بهاره به تالاب انزلی شود. در طراحی سدها باید به این نکات توجه کنیم که اگر روی یک رودخانه سد می سازیم، رودخانه های دیگر را به حال خود بگذاریم تا بتوانند جریان سیلابی را وارد تالاب کنند و فشار آب رسوبات را با خود به سمت دریا حمل کند.

باقرزاده کریمی تاکید کرد: اگر سدسازی صورت می گیرد، حداقل موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که جریان رودخانه و حق آبه تالاب فراموش نشود. در شرایط حاضر که همه اقدامات برای احیای انزلی معطوف به افزایش حجم مخزن این تالاب است، اگر افزایش حجم مخزن صورت گیرد اما آبی نباشد که به تالاب برسد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بنابراین باید ملاحظات زیست محیطی در ساخت سد لاسک در نظر گرفته شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه برای حفظ حیات و احیای تالاب انزلی باید دستکاری های ایجاد شده در پایین دست تالاب را نیز مدنظر قرار دهیم، گفت: در پایین دست تالاب یک معضل بزرگ به اسم موج شکن دوم وجود دارد که مانع تخلیه رسوب تالاب به دریا می شود. این موج شکن مسیر تخلیه رسوب به دریا را به شدت باریک کرده است و تخلیه رسوب به شکل مناسبی انجام نمی شود. به همین علت سازمان بنادر و دریانوردی مجبور شده است که هر چند وقت یکبار رسوبات انباشته شده در بندرگاه را تخلیه کند که که این کار هم باعث بروز مشکلاتی برای کشتی ها می شود.

مدیر کل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه بقای فعالیت های اقتصادی مثل گردشگری، صیادی و قایقرانی نیز به عمق تالاب وابسته است، تصریح کرد: برخی گونه های پرندگان که به تالاب انزلی وارد می شوند، پهنه های عمیق تر تالاب را به عنوان زیستگاه و برای تامین غذا انتخاب می کنند و مسلماً افزایش رسوبات و کاهش عمق تالاب، لطمه بزرگی به تنوع زیستی این منطقه می زند.

 مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست - پیش از این، در مورد اثرات منفی سدسازی روی تالاب انزلی با تاکید بر اینکه مطمئناً نمی توانیم انتظار داشته باشیم که اثرات منفی سد در حد صفر باشد، گفته بود: بر اساس مدل سازی انجام شده توسط مشاور طرح و تایید کارشناسان محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست، مشخص شده که اثرات کمی سد لاسک روی ورودی تالاب انزلی در حد چهار درصد است.

وی همچنین هدف از ساخت سد لاسک را تامین آب شرب اعلام و اظهارکرده بود: متاسفانه به دلیل مصرف بیش از حد کود و سموم شیمیایی، منابع آب های زیرزمینی استان های گیلان و مازندران آلوده می شود و قطعاً استفاده از آن به عنوان آب شرب مردم منطقه کار درستی نیست و مشکلات بهداشتی به همراه دارد.

البته در نقطه مقابل کارشناسان حوزه تالاب ها و فعالان محیط زیست که نگران بقای عمر تالاب انزلی هستند، وحید خرمی - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان - معتقد است که سد لاسک تاثیر مثبت در کاهش رسوبات تالاب انزلی دارد .

به گفته وی تاکنون سدی در بالادست تالاب انزلی احداث نشده است و شاهد انباشت رسوبات در تالاب انزلی هستیم بنابراین کاهش ورودی رسوبات به تالاب انزلی یکی از اهداف ساخت سد لاسک است که این رسوبات به صورت پیوسته در حال ورود به تالاب انزلی است و مطمئناً ساخت سد لاسک نتیجه مثبتی بر کاهش ورود رسوبات به تالاب همچنین افزایش عمر تالاب انزلی خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در مورد کنترل سیلاب ها توسط سد لاسک گفت: بیش از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد تالاب انزلی می شود که سد لاسک حدود ۴۵ میلیون مترمکعب ظرفیت نگهداری آب را دارد. از این حجم آب ۳۳ میلیون مترمکعب هم در فصل مناسب آن برای تالاب و محیط زیست رهاسازی خواهد شد بنابراین سیلابی که سد لاسک مهار خواهد کرد، کمک می کند ورود رسوبات به تالاب کاهش یابد.

 

منبع: ایسنا

 

کلید واژه :

سد

،

سد لاسک

،

تالاب

،

تالاب انزلی

،

سیلاب

،

سیلاب بهاره

،

رسوبات

،

انباشت رسوبات در تالاب انزلی

،

فعالیت های گردشگری

،

بندرانزلی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

محققان دانشگاه امیرکبیر ربات هایی برای پاکسازی مقره های برق ساختند

برخورد کشورهای دنیا با استخراج کنندگان رمزارز چگونه است؟

آخرین وضعیت بهره‌برداری از سدهای ملی در دولت دوازدهم

رفع تنش آبی در 32 شهر خراسان رضوی با مدیریت مصرف

طرح آبرسانی به شهر آمل افتتاح شد

افتتاح و گلنگ‌زنی 76 هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق تا پایان امسال/ ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران

وزیر نیرو وارد استان البرز شد

گردش مالی سالانه صنعت برق ۲۳ هزار میلیارد تومان است

ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران/ افتتاح ۲۲۷ پروژه صنعت آب و برق با ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار تا پایان امسال

افزایش 64 درصدی بارش‌ها در گلستان/ ذخیره آبخوان‌های عمیق استان همچنان کاهشی است

فاز دوم نیروگاه تولیدپراکنده 8 مگاواتی میبد یزد به بهره‌برداری رسید

افتتاح ۵۵ پروژه برق‌رسانی استان سمنان در هفته دولت

34 پروژه آبرسانی در 40 روستای خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد

آغاز احداث تاسیسات فاضلاب روستاهای شهرستان فلاورجان اصفهان

ترمیم خط انتقال آب 11 روستای اهواز

اطلاعات 60 درصد مشترکان استان تهران ثبت شد

۱۶ مگاوات از نیروگاه مقیاس کوچک انزلی به بهره برداری رسید

داستان بی پایان بیت‌کوین و استخراج ارز مجازی در ایران؛ تعرفه مشکل‌ساز شد!

فقط ۲۵ درصد برق تولیدی به دست مردم می‌رسد

ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور به مرز ۸۵ هزار مگاوات رسید

تنش بین روستاهای تنگستان بر سر آب/ احداث بی رویه «خانه باغ ها» مشکل اصلی بحران آب دلوار

شبکه آب سه منطقه آبادان قطع شد

بهره برداری ۸۶ پروژه توزیع برق در هفته دولت/قبوض کاغذی برق حذف می شود

۶۲ پروژه تامین برق در استان تهران به بهره برداری می رسد

ادامه تشنگی مردم چابهار/ آب در پشت سدها تبخیر می شود

آب نیتراته خدابنده ای ها را مجبور به مهاجرت کرد

تجهیزات فرسوده و قدیمی نیروگاهی مانع تولید و صادرات بیشتر برق

طرح منطقه ویژه انرژی های نو در سربیشه پیگیری می شود

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین