کد خبر : ۷۲۴۹۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان

وقوع سیل نوروز 98 در لرستان و طغیان رودخانه ها و تخریب زیرساختها و کاشانه مردم ،ضرورت احداث و تکمیل سدهای بزرگ و تاثیرگذار در استان را بیش از پیش نمایان کرد.

سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، سدسازی از جمله راهکارهایی است که ضمن کمک به مدیریت صحیح منابع آب، مانع از جاری شدن روان آب ها و بروز سیلاب های ویرانگر می شود.
سد سازی در کشور با اهداف متفاوتی مانند ذخیره سازی آب برای تامین آب کشاورزی و شرب ونیز جلوگیری از بروز سیل صورت می گیرد که این اهداف در همه جای جهان مشترک است.
مخازن سدها ظرفیت های بسیار زیادی برای ذخیره سازی آب های روان محسوب می شود و برای تامین آب بخش کشاورزی، شرب و سایر مصارف مورد استفاده قرار می گیرد.
سدها همچنین در موقع سیلاب خیلی کاربرد دارند زیرا هنگامی که سیل حرکت می کند، چنانچه بوسیله سد مهارنشود، خسارت های زیادی به همراه خواهد داشت.
جاری شدن سیل امسال نشان داد که می توان پیش بینی درست تری در باره سدها داشت تا مانع از افزایش خسارت شود.

**15سد در لرستان درحال ساخت است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: 15سد در استان با اهداف مختلف برق آبی و تامین آب شرب، صنعت، کشاورزی، کنترل و مهار سیلاب و گردشگری در دست ساخت است.
رضا میرزایی اظهار داشت: طبق تعریف استاندارد icold (کمیسیون بین المللی سدهای دنیا) تمام سدهایی که ارتفاع آن ها بیش از 15 متر و حجم مخزن آن ها بیش از یک میلیون متر مکعب باشد، جزو سدهای بزرگ محسوب می شود.
وی گفت: براین اساس سدهای ساخته شده یا در دست ساخت وزارت نیرو در استان لرستان از سد کزنار (با ارتفاع 26 متر و حجم مخزن یک میلیون متر مکعب) تا سد بختیاری (با ارتفاع 325 متر و حجم مخزن پنج میلیارد و 159 میلیون مترمکعب) جزو سدهای بزرگ محسوب می شوند.
وی بیان کرد: اسناد مناقصه 2 سد مخمل کوه (کاکارضا) و زیبامحمد خرم آباد تهیه شده که در آینده با انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی آن ها آغاز می شود.
میرزایی گفت: سدهای رودبار، بختیاری، کزنار، خان آباد، حوضیان و عالی محمود الیگودرز، سدهای آبسرده و شهید بروجردی شهرستان بروجرد، سد کمندان ازنا، سد مروک دورود، سد تاج امیر نوراباد، سدهای ایوشان، مخمل کوه و زیبامحمد خرم آباد و تنگ معشوره جزو سدهای در دست ساخت لرستان هستند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان اضافه کرد: لرستان به لحاظ شرایط توپوگرافی، زمین شناسی و میانگین بالای بارش ها پتانسیل بالایی برای ساخت سد دارد و امیدواریم با رعایت همه ضوابط و احترام به حقوق دیگران و اتمام طرح های مطالعاتی سدسازی استان و نهایی شدن تخصیص های حوزه های کرخه و کارون بزرگ در آینده نزدیک، شاهد اجرای طرح های توسعه منابع آب (شرب، صنعت و کشاورزی) بیشتری در استان لرستان باشیم.

**کنترل سیلاب هدف اصلی ساخت سد است
کارشناس حوزه آب شرکت آب منطقه ای لرستان می گوید: با توجه به درصد دی اکسید کربن که به کره زمین اضافه شده ، زمین به سمت گرم شدن می رود که تبعات بسیار زیادی دارد و تغییر اقلیمی یکی از آنهاست.
فرهاد ظهراب ادامه داد: ایران در کمربند خشک جهان قرار دارد میانگین باران هر ساله 250 میلیمتر است با توجه به نعمت خداوند و جایگاه ویژه کشور میزان بارندگی مثبت ارزیابی می شود.
وی بیان کرد: 13 میلیارد مترمکعب روان آب در استان در شرایط عادی داریم که موضوع سدسازی باید اهمیت و در اولویت استفاده از این میزان آب باشد.
وی ادامه داد: نمی توانیم سد سازی را در استان لرستان منسوخ اعلام کنیم، هدف اصلی از سدسازی کنترل سیلاب های فصلی است و بسیاری از مسائل لرستان با استفاده صحیح آب برطرف می شود.

**سیلاب 6هزارو 500 میلیارد ریال خسارات به تاسیسات آب لرستان وارد کرد
معاون برنامه ریزی آب منطقه ای لرستان در این باره گفت: در سیل اخیر این استان تعداد زیادی از ایستگاه های پمپاژ به صورت کامل تخریب شد همچنین 87 مورد خسارات به تاسیسات این شرکت وارد شد.
بهروز ابراهیمی افزود: همچنین سیلاب 6هزارو 500 میلیارد ریال خسارات به تاسیسات شرکت آب منطقه ای وارد کرد.
وی اظهارداشت: در سیل اخیر آبگرفتگی های صورت گرفت چرا که برخی پل ها برای سیلاب صدساله طراحی نشده بود.
وی گفت: گرچه امسال سیل در لرستان جاری شد اما در برخی نقاط برغم بارندگی های بی سابقه امسال ممکن است خشکسالی داشته باشیم و باید راهکارهایی ارائه دهیم چراکه حجم خسارت خشکسالی کمتر از سیلاب نیست.

**ایجاد سد معشوره می تواند در کنترل سیلاب موثر باشد
ابراهیمی گفت: وزارت نیرو اصرار دارد که سدهای نیمه تمام لرستان سرعت پیدا کرده و به آبگیری برسند.
وی اظهار کرد: سد معشوره در کوهدشت باید سیلاب را کنترل و به صورت تنظیم شده آب را در اختیار کشاورزان قرار دهد، تنظیم حق آبه یکی از کارکرده های این سد است.
وی با توجه به اینکه برخی می گویند اگر سد معشوره اجرا شود مشکلاتی برای کشاورزان شهرستان پلدختر ایجاد می شود، ادامه داد: شهرستان پلدختر نیاز به تخصیص آب ندارد چرا که تخصیص آب داشته اما موضوع این است که نمی توانند از این تخصیص بهره ببرند.

**سدهای موجود مانع بروز سیل شدند
سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: در سالجاری با بارش های مناسب، تمامی سدهای استان سرریز کرد و 100 درصد حجم سدها پر شد.
احمد گودرزی اظهار داشت: اگرچه سیلاب فروردین ماه خسارات فراوانی دراستان برجا گذاشت و از این حیث حادثه ای ناگوار قلمداد می شود اما این سیلاب یک روی دیگر هم داشت.
وی افزود: سال گذشته در این بازه زمانی اکثر سدهای استان خالی بود و در برخی از این سدها امکان کشاورزی در اراضی پایان دست وجود نداشت.
وی ادامه داد: سدهای خان آباد و کزنار الیگودرز کاملا خالی بودند و حجم مخزن سایر سدها نیز قابل توجه نبود به همین دلیل تنش های زیادی در پایین دست این سدها وجود داشت.
به گفته وی سد هاله کوهدشت و مروک دورود برای اولین بار سرریز کردند و تا چندین سال نگرانی جهت تامین آب باغات پایین دست این سدها وجود نخواهد داشت.
گودرزی افزود: در بحث آب شرب نیز تقریبا همه هم استانی ها به نوعی در چند سال اخیر با قطعی و کمبود آب در منازل مسکونی خود مواجه بودند که با توجه به تغذیه خوب سفره های آب زیرزمینی حداقل در تابستان پیش رو این مشکل وجود ندارد.
 

کلید واژه :

سدسازی

،

خشکسالی

،

بارش

،

لرستان

،

سیل

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

محققان دانشگاه امیرکبیر ربات هایی برای پاکسازی مقره های برق ساختند

برخورد کشورهای دنیا با استخراج کنندگان رمزارز چگونه است؟

آخرین وضعیت بهره‌برداری از سدهای ملی در دولت دوازدهم

رفع تنش آبی در 32 شهر خراسان رضوی با مدیریت مصرف

طرح آبرسانی به شهر آمل افتتاح شد

افتتاح و گلنگ‌زنی 76 هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق تا پایان امسال/ ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران

وزیر نیرو وارد استان البرز شد

گردش مالی سالانه صنعت برق ۲۳ هزار میلیارد تومان است

ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران/ افتتاح ۲۲۷ پروژه صنعت آب و برق با ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار تا پایان امسال

افزایش 64 درصدی بارش‌ها در گلستان/ ذخیره آبخوان‌های عمیق استان همچنان کاهشی است

فاز دوم نیروگاه تولیدپراکنده 8 مگاواتی میبد یزد به بهره‌برداری رسید

افتتاح ۵۵ پروژه برق‌رسانی استان سمنان در هفته دولت

34 پروژه آبرسانی در 40 روستای خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد

آغاز احداث تاسیسات فاضلاب روستاهای شهرستان فلاورجان اصفهان

ترمیم خط انتقال آب 11 روستای اهواز

اطلاعات 60 درصد مشترکان استان تهران ثبت شد

۱۶ مگاوات از نیروگاه مقیاس کوچک انزلی به بهره برداری رسید

داستان بی پایان بیت‌کوین و استخراج ارز مجازی در ایران؛ تعرفه مشکل‌ساز شد!

فقط ۲۵ درصد برق تولیدی به دست مردم می‌رسد

ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور به مرز ۸۵ هزار مگاوات رسید

تنش بین روستاهای تنگستان بر سر آب/ احداث بی رویه «خانه باغ ها» مشکل اصلی بحران آب دلوار

شبکه آب سه منطقه آبادان قطع شد

بهره برداری ۸۶ پروژه توزیع برق در هفته دولت/قبوض کاغذی برق حذف می شود

۶۲ پروژه تامین برق در استان تهران به بهره برداری می رسد

ادامه تشنگی مردم چابهار/ آب در پشت سدها تبخیر می شود

آب نیتراته خدابنده ای ها را مجبور به مهاجرت کرد

تجهیزات فرسوده و قدیمی نیروگاهی مانع تولید و صادرات بیشتر برق

طرح منطقه ویژه انرژی های نو در سربیشه پیگیری می شود

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین