کد خبر : ۷۲۴۹۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان

وقوع سیل نوروز 98 در لرستان و طغیان رودخانه ها و تخریب زیرساختها و کاشانه مردم ،ضرورت احداث و تکمیل سدهای بزرگ و تاثیرگذار در استان را بیش از پیش نمایان کرد.

سدسازی راهکاری برای کنترل سیلاب در لرستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، سدسازی از جمله راهکارهایی است که ضمن کمک به مدیریت صحیح منابع آب، مانع از جاری شدن روان آب ها و بروز سیلاب های ویرانگر می شود.
سد سازی در کشور با اهداف متفاوتی مانند ذخیره سازی آب برای تامین آب کشاورزی و شرب ونیز جلوگیری از بروز سیل صورت می گیرد که این اهداف در همه جای جهان مشترک است.
مخازن سدها ظرفیت های بسیار زیادی برای ذخیره سازی آب های روان محسوب می شود و برای تامین آب بخش کشاورزی، شرب و سایر مصارف مورد استفاده قرار می گیرد.
سدها همچنین در موقع سیلاب خیلی کاربرد دارند زیرا هنگامی که سیل حرکت می کند، چنانچه بوسیله سد مهارنشود، خسارت های زیادی به همراه خواهد داشت.
جاری شدن سیل امسال نشان داد که می توان پیش بینی درست تری در باره سدها داشت تا مانع از افزایش خسارت شود.

**15سد در لرستان درحال ساخت است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: 15سد در استان با اهداف مختلف برق آبی و تامین آب شرب، صنعت، کشاورزی، کنترل و مهار سیلاب و گردشگری در دست ساخت است.
رضا میرزایی اظهار داشت: طبق تعریف استاندارد icold (کمیسیون بین المللی سدهای دنیا) تمام سدهایی که ارتفاع آن ها بیش از 15 متر و حجم مخزن آن ها بیش از یک میلیون متر مکعب باشد، جزو سدهای بزرگ محسوب می شود.
وی گفت: براین اساس سدهای ساخته شده یا در دست ساخت وزارت نیرو در استان لرستان از سد کزنار (با ارتفاع 26 متر و حجم مخزن یک میلیون متر مکعب) تا سد بختیاری (با ارتفاع 325 متر و حجم مخزن پنج میلیارد و 159 میلیون مترمکعب) جزو سدهای بزرگ محسوب می شوند.
وی بیان کرد: اسناد مناقصه 2 سد مخمل کوه (کاکارضا) و زیبامحمد خرم آباد تهیه شده که در آینده با انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی آن ها آغاز می شود.
میرزایی گفت: سدهای رودبار، بختیاری، کزنار، خان آباد، حوضیان و عالی محمود الیگودرز، سدهای آبسرده و شهید بروجردی شهرستان بروجرد، سد کمندان ازنا، سد مروک دورود، سد تاج امیر نوراباد، سدهای ایوشان، مخمل کوه و زیبامحمد خرم آباد و تنگ معشوره جزو سدهای در دست ساخت لرستان هستند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان اضافه کرد: لرستان به لحاظ شرایط توپوگرافی، زمین شناسی و میانگین بالای بارش ها پتانسیل بالایی برای ساخت سد دارد و امیدواریم با رعایت همه ضوابط و احترام به حقوق دیگران و اتمام طرح های مطالعاتی سدسازی استان و نهایی شدن تخصیص های حوزه های کرخه و کارون بزرگ در آینده نزدیک، شاهد اجرای طرح های توسعه منابع آب (شرب، صنعت و کشاورزی) بیشتری در استان لرستان باشیم.

**کنترل سیلاب هدف اصلی ساخت سد است
کارشناس حوزه آب شرکت آب منطقه ای لرستان می گوید: با توجه به درصد دی اکسید کربن که به کره زمین اضافه شده ، زمین به سمت گرم شدن می رود که تبعات بسیار زیادی دارد و تغییر اقلیمی یکی از آنهاست.
فرهاد ظهراب ادامه داد: ایران در کمربند خشک جهان قرار دارد میانگین باران هر ساله 250 میلیمتر است با توجه به نعمت خداوند و جایگاه ویژه کشور میزان بارندگی مثبت ارزیابی می شود.
وی بیان کرد: 13 میلیارد مترمکعب روان آب در استان در شرایط عادی داریم که موضوع سدسازی باید اهمیت و در اولویت استفاده از این میزان آب باشد.
وی ادامه داد: نمی توانیم سد سازی را در استان لرستان منسوخ اعلام کنیم، هدف اصلی از سدسازی کنترل سیلاب های فصلی است و بسیاری از مسائل لرستان با استفاده صحیح آب برطرف می شود.

**سیلاب 6هزارو 500 میلیارد ریال خسارات به تاسیسات آب لرستان وارد کرد
معاون برنامه ریزی آب منطقه ای لرستان در این باره گفت: در سیل اخیر این استان تعداد زیادی از ایستگاه های پمپاژ به صورت کامل تخریب شد همچنین 87 مورد خسارات به تاسیسات این شرکت وارد شد.
بهروز ابراهیمی افزود: همچنین سیلاب 6هزارو 500 میلیارد ریال خسارات به تاسیسات شرکت آب منطقه ای وارد کرد.
وی اظهارداشت: در سیل اخیر آبگرفتگی های صورت گرفت چرا که برخی پل ها برای سیلاب صدساله طراحی نشده بود.
وی گفت: گرچه امسال سیل در لرستان جاری شد اما در برخی نقاط برغم بارندگی های بی سابقه امسال ممکن است خشکسالی داشته باشیم و باید راهکارهایی ارائه دهیم چراکه حجم خسارت خشکسالی کمتر از سیلاب نیست.

**ایجاد سد معشوره می تواند در کنترل سیلاب موثر باشد
ابراهیمی گفت: وزارت نیرو اصرار دارد که سدهای نیمه تمام لرستان سرعت پیدا کرده و به آبگیری برسند.
وی اظهار کرد: سد معشوره در کوهدشت باید سیلاب را کنترل و به صورت تنظیم شده آب را در اختیار کشاورزان قرار دهد، تنظیم حق آبه یکی از کارکرده های این سد است.
وی با توجه به اینکه برخی می گویند اگر سد معشوره اجرا شود مشکلاتی برای کشاورزان شهرستان پلدختر ایجاد می شود، ادامه داد: شهرستان پلدختر نیاز به تخصیص آب ندارد چرا که تخصیص آب داشته اما موضوع این است که نمی توانند از این تخصیص بهره ببرند.

**سدهای موجود مانع بروز سیل شدند
سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: در سالجاری با بارش های مناسب، تمامی سدهای استان سرریز کرد و 100 درصد حجم سدها پر شد.
احمد گودرزی اظهار داشت: اگرچه سیلاب فروردین ماه خسارات فراوانی دراستان برجا گذاشت و از این حیث حادثه ای ناگوار قلمداد می شود اما این سیلاب یک روی دیگر هم داشت.
وی افزود: سال گذشته در این بازه زمانی اکثر سدهای استان خالی بود و در برخی از این سدها امکان کشاورزی در اراضی پایان دست وجود نداشت.
وی ادامه داد: سدهای خان آباد و کزنار الیگودرز کاملا خالی بودند و حجم مخزن سایر سدها نیز قابل توجه نبود به همین دلیل تنش های زیادی در پایین دست این سدها وجود داشت.
به گفته وی سد هاله کوهدشت و مروک دورود برای اولین بار سرریز کردند و تا چندین سال نگرانی جهت تامین آب باغات پایین دست این سدها وجود نخواهد داشت.
گودرزی افزود: در بحث آب شرب نیز تقریبا همه هم استانی ها به نوعی در چند سال اخیر با قطعی و کمبود آب در منازل مسکونی خود مواجه بودند که با توجه به تغذیه خوب سفره های آب زیرزمینی حداقل در تابستان پیش رو این مشکل وجود ندارد.
 

کلید واژه :

سدسازی

،

خشکسالی

،

بارش

،

لرستان

،

سیل

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

دغدغه هایی که برای مالچ پاشی باید مورد توجه باشد

گرمترین روز سال را سپری می کنیم/ افزايش 1000مگاواتي مصرف برق در روز جاري

تقویت زیرساخت ها نقش موثری در تامین آب پایدار شهرهای استان دارد

جازموریان تنها یک قدم تا خشک شدن فاصله دارد

چهار هزار مگاوات برق در کشور کمبود داریم / برق کشاورزان گچساران 4 ساعت در روز قطع می شود

افتتاح ۵۹ پروژه آب و خاک در مازندران

علت بیابان زایی در استان یزد چیست؟

تصمیمی برای تغییر ساعات اداری در آذربایجان شرقی گرفته نشده است

چهارمحال و بختیاری برنامه ای برای خاموشی در فصل تابستان ندارد

آب شرب اصفهان باید بدون آنتی بیوتیک باشد

طرح بیابان زدایی شمال غرب استان البرز با جدیت اجرا شود

مقتدی صدر: ناتوانی دولت در اصلاح و بهبود وضعیت برق / برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند

تغییر ساعت کاری ادارات ۲۲ استان

سیستان و بلوچستان؛ استان قَنات خیز

احداث ۴۲۰۰ متر شبکه فشار متوسط برق در منطقه گردشگری «کهمان»

برخورداری 39 روستای کرمانشاه تا پایان سال جاری از نعمت آب آشامیدنی سالم

کمبود آب شرب در اصفهان

قدیمی ترین فناوری برای استحصال آب؛ رو به زوال

بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین

مبنای محاسبه قبض‌های برق تغییر کرد

در یک قدمی ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا هستیم

برنامه قطعی احتمالی برق اعلام شد

طرح های بیابان زدایی در خوزستان غیر علمی و زیان بار است

خسارت ۶۵ میلیاردی سیل به شبکه‎های برق پلدختر

افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق در کرمانشاه !

مسائل زیست محیطی در پروژه آب شیرین کن بندرعباس جدی گرفته شود

مشکل آب بوشهر با تکمیل پروژه سد ارغون برای 15سال برطرف می شود

با بارندگی های اخیر مشکل آبی استان حل نشده

چالش زیست محیطی انتقال آب خزر به سمنان با فناوری به صفر می رسد

نظر پدر علم کویرشناسی درباره انتقال آب به سمنان

آب تخصیصی به شرب قم کمتر از مصرف شهر است

از تبلیغات زودهنگام یک نماینده برای انتخابات تا وعده آبی و برقی برای بهبهانی ها !

بررسی یک وعده اردکانیان به اپراتورها

تغییر ساعت کاری ادارات و دستگاه های دولتی قطعی شد

پاسخ جهاد کشاورزی اصفهان در خصوص ورود پساب آلوده شیلات به زاینده رود