کد خبر : ۷۲۴۹۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل توانیر؛

فاصله زیادی با قیمت تمام‌شده برق داریم / مشترکان پرمصرف باشند در قبض برقشان درج می شود

وی در خصوص یارانه ای بیشتری که به پرمصرف‌ها اعطا می شود گفت: هدف‌گذاری مصوبه دولت با همین هدف است، هر چند این اصلاح قیمتی نمی‌تواند فاصله‌ای که پرمصرف‌ها در استفاده از یارانه با کم‌مصرف‌ها استفاده می‌کنند کم کند، پس باید در یک برنامه زمان‌بندی شده باشد.

فاصله زیادی با قیمت تمام‌شده برق داریم / مشترکان پرمصرف باشند در قبض برقشان درج می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،،مدیرعامل توانیر با بیان اینکه با مصوبه جدید دولت پرمصرف‌های برق انگیزه برای کاهش مصرف را پیدا خواهند کرد گفت: یک درصد مشترکان برق، ۱۰ برابر مشترکان کم‌مصرف، برق مصرف می‌کنند.

محمدحسن متولی‌زاده در شبکه خبر در خصوص تغییر تعرفه‌های برق گفت: سال گذشته به دلیل محدودیت‌هایی که در تولید برق به وجود آمد که عمدتا هم ناشی از کمبود تولید نیروگاه‌های برقابی بود مجبور شدیم ساعاتی را به مردم خاموشی بدهیم و از این بابت مردم اذیت شدند.

وی افزود:بنابراین یک مطالبه عمومی هم ایجاد شد که چرا دولت با مشترکین پرمصرف برخورد نمی‌کند و مکانیزمی طراحی نمی‌کند که مردمی که مصرف برق بالایی دارند این مصرف را اصلاح کنند؛ بنابراین دولت به دلیل همین مطالبه مردم تعرفه‌هایی را طراحی و تصویب کرد و هدف هم صرفا اصلاح مصرف برق مشترکان پرمصرف بود که در این تعرفه از اول خرداد برای مشترکینی که پرمصرف هستند و از یک الگویی بیشتر مصرف می‌کنند ۱۶ درصد به تعرفه‌های آنها افزوده شود.

وی ادامه داد: یک نکته مثبت در کشور وجود دارد که اکثریت قریب به اتفاق مردم در حد الگوی مصرف برق مصرف می‌کنند، البته این بدین معنا نیست که نمی‌توانند مصرف خود را کاهش دهند، اما تعداد محدودی است که بیش از اندازه مصرف آنها زیاد است.

متولی زاده گفت: به عنوان مثال یک درصد از مشترکین برق معادل ۱۰ درصد از مشترکین کم‌مصرف برق مصرف می‌کنند؛ یعنی ۱۰ برابر و به تبع اینها هم باعث ایجاد آلودگی در محیط زیست می‌شوند و هم این‌که از یارانه بیشتری استفاده می‌کنند.

*طراحی الگوی مصرف برق

مدیر عامل توانیر در خصوص طراحی الگوی مصرف برق گفت: الگوی مصرف را با دو مدل می‌توانیم تعریف کنیم که اکثریت قریب به اتفاق مردم چه نوع مصرفی دارند و دوم این‌که وسایل مورد نیاز و لازم در یک واحد مسکونی چه می‌تواند باشد. این دو الگوی مصرفی طراحی‌ شده است.

وی ادامه داد: عمدتا روی قبوضی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد درج شده است که مشخص شده است که مشترک خوش‌مصرف است یا کم‌مصرف و معمولاً در مناطق عادی و گرم این اعداد متفاوت است؛ چراکه در آنجا وسایل سرمایشی مورد استفاده بیشتری است.

وی گفت: در تابستان ۴۰ درصد از کل مصرف برق را وسایل سرمایشی به خود اختصاص می‌دهند؛ یعنی بیش از ۲۲ هزار مگاوات و لذا این مسئله بسیار تعیین‌کننده است و یا سایر وسایل مثل روشنایی و وسایل پرمصرف مثل لباسشویی و ظرفشویی است.

متولی زاده در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس نسبت به تعرفه‌های قبل ایراد گرفتند، در تعرفه‌های جدید چگونه اصلاح شده است، گفت: هدف دولت دقیقاً مشترکین پرمصرف بود که بتواند مدل مصرف آنها را کاهش دهد بنابراین در نظراتی که نمایندگان مجلس ارائه کردند،‌ دولت هم به آنها پاسخ مثبت داد و در جهت تأمین نظر نمایندگان مجلس که عمدتا در خصوص مناطق گرمسیر بود و میزان الگوی مصرف و میزان مصرف را با توجه به نظر نمایندگان مجلس اصلاح کرد.

وی در خصوص یارانه ای بیشتری که به پرمصرف‌ها اعطا می شود گفت: هدف‌گذاری مصوبه دولت با همین هدف است، هر چند این اصلاح قیمتی نمی‌تواند فاصله‌ای که پرمصرف‌ها در استفاده از یارانه با کم‌مصرف‌ها استفاده می‌کنند کم کند، پس باید در یک برنامه زمان‌بندی شده باشد.

وی خاطر نشان کرد:ما دو روش را پیاده کرده‌ایم که یکی تعرفه‌های پلکانی بود که کسانی که مصرف کمتری دارند قیمت کمتری می‌دادند و کسانی که مصرف برق بالایی داشتند قیمت بیشتری پرداخت می‌کردند، اما با این مصوبه جدید دولت این یک مقدار شفاف‌تر و روشن‌تر شد که کسانی که بیش از الگو مصرف می‌کنند یک ۱۶ درصد بیشتر هم اضافه می‌کنند که یک مقدار انگیزه داشته باشند برای این‌که برای کاهش مصرف فکری کنند.

وی افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: باید با مشترکان برق ارتباط دو طرفه ایجاد کنیم تا آنها از وضعیت مصرف برق خود علاوه بر درج وضعیت آنها در قبوض کاغذی آگاه شوند تا این تاریخ متأسفانه این ارتباط خیلی مستمر نبوده است.

وی افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌:مشترکان تلفن همراه خود را در اختیار شرکت‌های توزیع قرار دهند تا بتوانیم قبوض کاغذی را حذف کنیم. تا ارتباط دوطرفه با آنها داشته باشیم تا زمان‌های پیک مصرف و اطلاعات لازم را به آنها بدهیم و روش‌های کاهش مصرف را به آنها آموزش دهیم.

*کاهش مصرف برق به‌ویژه در بخش خانگی و تجاری بسیار ساده است

متولی‌زاده گفت:‌ اتفاقا کاهش مصرف برق به‌ویژه در بخش خانگی و تجاری بسیار ساده است. ما بر اساس مطالعات انجام‌شده بدون این‌که سطح رفاه خانوار کاهش یابد و بدون این‌که مردم اذیت شوند با یک اطلاعات جزئی می‌توانند تا ۳۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند و از این بابت هم صرف اقتصادی برای خود و هم برای کشور داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که در اصلاحیه جدید اعلام شده است که تعرفه برق مشروط به این‌که از قیمت تمام‌شده تجاوز نکند، گفت: فاصله این اختلاف زیاد مصرف برق مردم به‌طور متوسط با قیمت تمام‌شده زیاد است و با این اعداد به هیچ وجه به قیمت تمام شده نمی‌رسیم، البته در اصلاحیه دولت هم این قید گذاشته شده است که این رعایت خواهد شد.

متولي زاده ادامه داد: در همين راستا تغيير ساعات كار ادارات به منظور كاهش پيك بارو اطلاع رساني و آموزش به مشتركان به ويژه مشتركان پرمصرف برق براي كاهش مصارف  از جمله برنامه هاي صنعت برق در تابستان امسال به شمار مي رود. 
وي  همچنين خاطرنشان كرد: براي نخستين بار مكانيزمهايي را طراحي كرده ايم تا با استفاده از ظرفيت استارت آپ ها و شركت هاي خدمات انرژي(اسكو) ، مشتركان بتوانند علاوه بر كاهش مصرف برق، جوايزي را نيز دريافت كنند. 
 

کلید واژه :

متولی زاده

،

مصرف برق

،

شبکه خبر

،

توانیر

،

تعرفه های برق

،

جریمه برق

،

جریمه مشترکان برق

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

دغدغه هایی که برای مالچ پاشی باید مورد توجه باشد

گرمترین روز سال را سپری می کنیم/ افزايش 1000مگاواتي مصرف برق در روز جاري

تقویت زیرساخت ها نقش موثری در تامین آب پایدار شهرهای استان دارد

جازموریان تنها یک قدم تا خشک شدن فاصله دارد

چهار هزار مگاوات برق در کشور کمبود داریم / برق کشاورزان گچساران 4 ساعت در روز قطع می شود

افتتاح ۵۹ پروژه آب و خاک در مازندران

علت بیابان زایی در استان یزد چیست؟

تصمیمی برای تغییر ساعات اداری در آذربایجان شرقی گرفته نشده است

چهارمحال و بختیاری برنامه ای برای خاموشی در فصل تابستان ندارد

آب شرب اصفهان باید بدون آنتی بیوتیک باشد

طرح بیابان زدایی شمال غرب استان البرز با جدیت اجرا شود

مقتدی صدر: ناتوانی دولت در اصلاح و بهبود وضعیت برق / برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند

تغییر ساعت کاری ادارات ۲۲ استان

سیستان و بلوچستان؛ استان قَنات خیز

احداث ۴۲۰۰ متر شبکه فشار متوسط برق در منطقه گردشگری «کهمان»

برخورداری 39 روستای کرمانشاه تا پایان سال جاری از نعمت آب آشامیدنی سالم

کمبود آب شرب در اصفهان

قدیمی ترین فناوری برای استحصال آب؛ رو به زوال

بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین

مبنای محاسبه قبض‌های برق تغییر کرد

در یک قدمی ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا هستیم

برنامه قطعی احتمالی برق اعلام شد

طرح های بیابان زدایی در خوزستان غیر علمی و زیان بار است

خسارت ۶۵ میلیاردی سیل به شبکه‎های برق پلدختر

افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق در کرمانشاه !

مسائل زیست محیطی در پروژه آب شیرین کن بندرعباس جدی گرفته شود

مشکل آب بوشهر با تکمیل پروژه سد ارغون برای 15سال برطرف می شود

با بارندگی های اخیر مشکل آبی استان حل نشده

چالش زیست محیطی انتقال آب خزر به سمنان با فناوری به صفر می رسد

نظر پدر علم کویرشناسی درباره انتقال آب به سمنان

آب تخصیصی به شرب قم کمتر از مصرف شهر است

از تبلیغات زودهنگام یک نماینده برای انتخابات تا وعده آبی و برقی برای بهبهانی ها !

بررسی یک وعده اردکانیان به اپراتورها

تغییر ساعت کاری ادارات و دستگاه های دولتی قطعی شد

پاسخ جهاد کشاورزی اصفهان در خصوص ورود پساب آلوده شیلات به زاینده رود