کد خبر : ۷۲۵۰۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل آب منطقه ای ایلام عنوان کرد:

آسمان پربارش و زمین فقیر ایلام نیازمند احداث سدهای مخزنی است

مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام گفت: استان در ناحیه نیمه خشک واقع شده و با وجود اینکه میانگین بارش در استان ۴۲۰ میلیمتر یعنی تقریباً ۲ برابر میانگین کشوری است اما از حیث منابع آب وضعیت مطلوبی نداریم چرا که آب های سطحی به سرعت از دسترس خارج می شوند و از لحاظ منابع زیرزمینی هم جزء استان های فقیر هستیم.

آسمان پربارش و زمین فقیر ایلام نیازمند احداث سدهای مخزنی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، مهندس «علی پوراحمد» اظهار کرد: اصلی ترین وظیفه شرکت های آب منطقه ای تأمین و عرضه ی آب است، که این مهم با احداث سازه های آبی، از سدهای مخزنی و احداث خطوط انتقال تا ورودی شهرها عملیاتی می شود و شرکت های آب و فاضلاب وظیفه تصفیه و توزیع آب و احداث شبکه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب را بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه وظیفه دیگر شرکت حفاظت از منابع آبی است، تصریح کرد: برابر قانون عدالت توزیع عادلانه آب، شرکت های آب منطقه ای متولی آب سطحی و زیرزمینی است و هر شخص حقیقی و حقوقی پس از اخذ مجوز از این شرکت ها می تواند از این منابع استفاده کند.

مدیرعامل آب منطقه ای با تاکید بر اینکه وظیفه مهم دیگر شرکت، صیانت و حفاظت از رودخانه ها، تالاب ها، سواحل، دریاچه ها و همه منابع آبی است، تصریح کرد: موضوع آب یک موضوع چند وجهی است و مسائل مربوط به آب جز با همکاری دستگاه های اجرایی، قضائی، انتظامی و امنیتی استان حل نخواهد شد و آب منطقه ای به هیچ وجه به تنهایی قادر به حل مسائل این حوزه نخواهد بود.

پوراحمد ادامه داد: خوشبختانه تعامل خوبی بین دستگاه های اجرایی، قضائی، انتظامی و امنیتی استان در این مورد وجود دارد که ماحصل این تعامل و هم افزایی، کمترین دست اندازی و تجاوز به حریم رودخانه ها و مسیل ها و کمترین چاه غیرمجاز در کشور است.

وی گفت: کل چاه های غیرمجاز در کشور ۲۹ حلقه که پیگیری های لازم در راستای تعیین تکلیف و بعضاً پر و مسلوب المنفعه کردن آنها در دست اقدام است.

وی گفت: خوشبختانه جلسات شوری حفاظت از منابع آب به ریاست استاندار به صورت مستمر و ماهیانه و با حضور کلیه مدیران دستگاه های ذیربط و دستگاه قضا برگزار می شود و نتایج مؤثری هم داشته است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل آب منطقه ای استان با بیان اینکه در سال گذشته دولت بخشنامه سازگاری با کم آبی را تدوین و به استان ها ابلاغ کرد، گفت: تدوین این بخشنامه به منزله پذیرفتن تغییر اقلیم، کاهش منابع آب، افزایش دمای هوا، رشد جمعیت و به تبع آن افزایش نیاز به تولید مواد غذایی است، بنابراین از یک طرف کاهش منابع آب و از طرف دیگر نیاز به آب را داریم و باید بین منابع و مصارف تعادل ایجاد کنیم و راهی جز صرفه جویی و کاهش مصرف و جلوگیری از پرت منابع نخواهیم داشت و به عبارت دیگر باید خود را با این شرایط وفق داده و سازگار کنیم.

مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام، تصریح کرد: در شورای حفاظت در سال ۹۷ مصوب کردیم که ۳۰ درصد از فضاهای سبز شهرها کاهش یابد، الگوی کشت فضای سبزاز پرمصرف به کم مصرف تغییر کند و به سمت گونه هایی حرکت کنیم که نیاز آبی کمتری دارند، سیستم آبیاری فضای سبز از سنتی به تحت فشار و قطره ای تغییر کند، ساعات آبیاری از ساعات گرم به ساعاتی که هوا خنک تر است در نظر گرفته شود و نهایتاً برای آبیاری فضای سبز از آب غیر شرب مانند پساب تصفیه خانه های فاضلاب و قنوات و چاه های فاقد کیفیت استفاده شود.

مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام اضافه کرد: بیش از ۹۵ درصد از آب استان در بخش کشاورزی مصرف می شود که در این راستا سازمان جهاد کشاورزی استان موظف شد نسبت به تغییر الگوی کشت اقدام کند به نحوی که گونه های کم اب طلب، پرآب طلب، پربازده و متناسب با اقلیم استان را جایگزین گونه های فعلی کند.

پوراحمد ادامه داد: خوشبختانه استان چهار فصل ایلام برای اغلب گونه های گیاهی و پربازده مناسب است و با ترویج کشت های گلخانه ای با ۱۰ درصد مصرف فعلی می توان تا ۱۲ برابر محصول تولید کرد که این موضوع هم به نفع منابع آب است و هم به نفع کشاورزی و رونق تولید و بهبود معیشت کشاورزان را در پی خواهد داشت.

وی اولویت بندی تخصیص آب را شرب، صنعت و کشاورزی عنوان و تصریح کرد: با توجه به اهمیت و ضرورت تأمین آب شرب شهرها و روستاها این شرکت طرح تأمین آب شرب و صنعت دراز مدت استان را تدوین و به تصویب شرکت آب و فاضلاب کشور رساند و در وزارت نیرو مطرح و رسیدگی شد و در واقع این طرح نقشه راه استان را اولویت بندی و منابع تأمین آب تا افق ۱۴۲۵ است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام ادامه داد: با وجود اینکه میانگین بارش استان دو برابر میانگین کشوری است، اما شرایط مطلوبی از حیث منابع آب نداریم که برخی از دلایل این امر این است که در بیشتر گستره ی استان دمای هوا و در نتیجه تبخیر بالاست و اراضی مستعد در منطقه خشک و کم بارش استان یعنی در مهران و دهلران واقع شده و همچنین صنایع نفت و گاز استان نیز در این شهرستان ها واقع شده اند که صنایع پرآب طلب هستند و همچنین شیب تند اراضی استان باعث شده تا بارش ها به صورت سیلاب به سرعت از دسترس خارج شوند.

پوراحمد تصریح کرد: علاوه بر این موارد اغلب رودخانه های مرزی استان به دلایل زمین شناسی از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند و توزیع مکانی و زمانی بارش ها اصلاً مناسب نیست، بنابراین استان همچنان نیازمند احداث سازه های مخزنی است و ما در این راه کارهای زیادی داریم که باید انجام دهیم.

وی درباره فعالیت های انجام گرفته شده در سال گذشته گفت: در این سال مطالعات فاز یک سد میان تنگ ملکشاهی تکمیل و تخصیص آب برای نیاز صنعت و کشاورزی شهرستان ملکشاهی اخذ شده است.

پوراحمد، رفع ممنوعیت دشت عباس و گرفتن ۲۵ میلیون مترمکعب تخصیص در سال برای تأمین نیازهای متقاضیان را از دیگر فعالیت های این سال عنوان کرد و گفت: اعتبار سد مخزنی «سیکان» بعد از ۶ سال تعطیلی اخذ و فعالیت آن از سر گرفته شده است.

وی اخذ مصوبه سد مخزنی «چناره» و قطعی کردن تخصیص آب این طرح برای آب شرب دراز مدت شهرستان ها ی سیروان، چرداول و ایلام و پیش بینی ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار در پیوست قانون بودجه سال جاری برای این طرح، تکمیل مطالعات سد مخزنی «گدارخوش» و پیگیری در جهت اخذ ماده ۲۳ و شروع عملیات اجرایی این طرح که بیش از ۶ هزار هکتار از اراضی مهران را زیر کشت خواهد برد را از فعالیت های سال گذشته عنوان کرد و گفت: اجرای سد مخزنی «گلال» تسریع شده و به زودی عملیات آبگیری آن آغاز خواهد شد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام گفت: تکمیل کانال اصلی «فکه» که تأمین کننده آب ۲۲ هزار هکتار از اراضی دشت فکه خواهد بود، سرعت گرفته و به زودی به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل آب منطقه ای استان با بیان اینکه یکی از کارکردهای سدهای مخزنی کنترل و مهار سیلاب های مخرب است، گفت: شرکت آب منطقه ای در بارش های بی سابقه سال جاری به نحو مطلوبی از این کارکرد استفاده کرد و بدون اینکه چالشی برای تأمین آب پیش روی استان باشد به خوبی این سدها توانستند سیلاب های مهیب و بی سابقه را بدون اینکه به پایین دست خسارت وارد شود، مهار کنند.

پوراحمد با تاکید بر اینکه، سدهای استان در بهترین شرایط پایداری هستند و آب دریاچه های آنها از لحاظ کمی و کیفی در شرایط کامل و مطلوبی قرار دارند، تصریح کرد: با رهاسازی سد ایلام از تخلیه کننده تحتانی هم بخشی از رسوب سد تخلیه شد و هم آب بی کیفیت لایه های تحتانی به طور کامل تخلیه و با آب تازه جایگزین شد.

وی در پایان گفت: به جز شهر ایلام، آب شرب مابقی شهرها و روستاهای استان از آب زیرزمینی تأمین می گردد و کاهش آب زیرزمینی حاصل سال ها خشکسالی و افزایش بی رویه برداشت از این منابع مهم و استراتژیک است وبا یک یا چند سال ترسالی این کمبود تجمعی چند ساله جبران نمی شود و از هم استان های عزیز می خواهیم همچنان صرفه جویی و مصرف بهینه را مد نظر داشته باشند.

 

کلید واژه :

ایلام

،

سد

،

مخزنی

،

بارش

،

پوراحمد

،

مدیرعامل آب منطقه ای ایلام

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

كاهش پيك برق خوزستان در خرداد ماه

وضعيت شبكه برق و تأمين ادوات و تجهيزات مناسب به منظور برق رساني به مناطق مرزي كردستان بررسي شد

افزايش ظرفيت پاسخگويي مركز تماس 121 زنجان به 16 كلاينت

ورود بلوک یک واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی یزد به مدار تولید

نکته مهم، مسئله نظم، ترتیب و زمان بندی و وعده دقیق دادن به مردم است

تولید برق نیروگاه ری از مرز 470 مگاوات گذشت

برخورداری 158 خانوار روستایی در 11 روستای کهگیلویه و بویراحمد از نعمت برق

پایداری شبکه برق در كمال‌آباد استان البرز افزایش یافت

آغاز عملیات نصب لاستیک سد لاستیکی فرح آباد ساری

تسهیل شرایط تهیه اوراق گواهی ظرفیت برای مشترکان صنعت برق

مصرف سوخت نیروگاه‌‌ها با ارتقای راندمان واحدهای حرارتی 20 درصد کاهش یافت

تقدير رهبري از گزارش اولين هاي برقي

راهكار صنعت برق براي احداث تاسيسات جديد در كلانشهرها چیست؟

افتتاح هر دو ماه یک سد مخزنی ملی، هر ماه یک تصفیه‌خانه فاضلاب و هر 50 روز یک تصفیه‌خانه آب شهری، افتخارآمیز است

آب شیراز جزو بهترین‌های کشور خواهد شد

دسترسی به آب پایدار در ایران از متوسط جهانی بسیار بالاتر است

افتتاح سد "شرفشاه" شهرستان قصر شيرين

بهره برداری از 2 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب شماره2 شیراز

بهره برداری از 6 نیروگاه خورشیدی در استان فارس به‌طور همزمان

آغاز عمليات اجرايي مرحله نخست طرح آبرسانی به کلان‌شهر شیراز

نحوه استفاده از وسایل سرمایشی در تابستان

نصب بیش از 3600 کنتور هوشمند فهام در استان کهگیلویه و بویراحمد

به پایان رسیدن برنامه تعمیر سالانه نیروگاه‌های کشور

افتتاح 10 پروژه صنعت آب و برق در استان‌هاي فارس و كرمانشاه با 1900 ميليارد تومان اعتبار

انفجار در مرکز درمانی "سینا اطهر" ارتباطی با شبکه توزیع برق نداشته است

توسعه زیرساخت‌ها؛ راهکار رفع کمبود منابع آب کشاورزی

از پروژه آبرسانی به ساکنان یک روستا در شهرستان ساری بهره برداری شد

مدیریت ایستگاه برق ملک‌مکان شیراز با بکارگیری ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

همکاری 3۰ مگاواتی صنایع استان فارس در پیک بار سال گذشته

رفع تصرف 57 هزار مترمربع از حریم و بستر رودخانه‌های استان تهران

احداث 1000 کیلومتر شبکه کابلی در هرمزگان

لزوم رعايت الگوي مصرف بهينه برق و صرفه جويي بيشتر در ساعتهاي اوج بار

اعلام تنفس برای قراردادها توسط وزارت نیرو پذیرفته شد

افتتاح طرح‌های وزارت نیرو به سبک نوین افتخارآمیز و غرورآفرین است

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت مهندسی آب و فاضلاب و سازمان بسیج سازندگی کشور