کد خبر : ۷۲۵۰۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واکنش ها به ماجرای سد لفور

ماجرای گردشگرنماهای سد لفور تمام نشده و اظهارنظرها در این باره زیاد است؛ برخی انتشار تصاویر را مشکل اصلی می دانند و برخی دیگر می گویند هر رفتاری از سوی افراد، متوجه متولیان گردشگری نیست.

واکنش ها به ماجرای سد لفور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، همزمان با عید فطر عده ای زن و مرد گردشگر نما بدون رعایت هنجارهای جامعه میزبان اقدام به قایق سواری در سد لفور در شهرستان سوادکوه با لباس شنا کردند. این اقدام با واکنش های مختلفی رو به رو شد. پس از انتشار تصاویر این گردشگران مرکز اطلاع رسانی پلیس مازندران وارد عمل شده و مراتب را از طریق پلیس امنیت عمومی استان و فرماندهی انتظامی شهرستان سوادکوه شمالی پیگیری و اعلام کرد که متولی و مسئولیت حوزه سرزمینی سد لفور برعهده آب منطقه ای مازندران بوده و حضور گردشگران در آب مربوط به بخش خصوصی است. با شناسایی مسؤول بخش خصوصی، این فرد توسط دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سوادکوه، شمالی احضار شد.

سیدیونس حسینی عالمی دادستان عمومی و انقلاب مازندران در ساری درباره بی حجابی صورت گرفته و هنجارشکنی در سدلفور و به دنبال آن انتشار این تصاویر در شبکه های اجتماعی گفته است: حضور عده ای از افراد به صورت مختلط و نداشتن هیچ پوشش و انتشار این تصاویر در شبکه های اجتماعی جرم محسوب می شود و قطعاً با خاطیان این مسأله برخورد خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران با تاکید بر اینکه برای آب منطقه ای نیز تکالیفی در نظر گرفته می شود، بیان کرد: نظارت بر عهده آب منطقه ای است و ممکن است واگذاری مقطعی در اختیار بخش خصوصی باشد، اما تکلیف اینکه به چه کسانی واگذار شود و مراقبت های نظارتی از سوی آب منطقه ای بوده است. به نظر من تا زمانی که مسؤولان به وظایف خود به درستی عمل نکنند این تخلفات صورت می گیرد و مسؤولان در این زمان سعی می کنند مسؤولیت خود را واگذار کنند که در این زمینه بخشی از تخلفات متوجه آب منطقه ای مازندران است.

حسینی عالمی با اعلام حضور مسؤولانه نهادهای مرتبط با مناطق گردشگری جلوی تخلفات و ناهنجاری های اجتماعی را می گیرد، گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری استان باید در حوزه مسؤولیتی خود به درستی عمل کنند و نباید به بهانه اینکه دست خصوصی است سلب مسؤولیت کنند.

صحبت های حسینی عالمی دو نهاد را نشانه می گرفت یکی سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی گردشگری و دیگری اداره آب منطقه ای مازندران. اما واکنش های بعدی گویا سمت و سوی دیگری به این ماجرا داد.

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران به این ماجرا واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: تعجب است از دادستان مازندران که پخش تصاویر ناهنجاری های رخ داده در سد لفور سوادکوه در روز عید فطر را تخلف دانسته تا همچنان این گونه قانون شکنی ها ادامه داشته باشد. وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی هم باید پاسخگو باشند.

از آنجا که یک طرف صحبت نماینده مجلس سازمان میراث فرهنگی بود، این سازمان وظیفه خود دانست تا نسبت به این اظهار نظر پاسخ بدهد. پس از آن علیرضا بای مدیرکل روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی به این توئیت پاسخ داد و نوشت: «موضوع سد لفور را از مدیرکل گردشگری مازندران پیگیر شدم؛ تمام امور آن تحت نظارت مستقیم وزارت نیرو و خارج از حیطه وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.»

اما جمله ای که باعث شد تا در فضای مجازی از آن به عنوان واکنش عجیب مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی به توئیت مطهری یاد شود، این بود که در ادامه نوشته بود: «نظر سازمان، تبعیت از تشخیص مقام محترم قضائی مبنی بر اشتباه بودن پخش تصاویر و اجتناب از اظهارنظرهای غیرتخصصی است.»

پس از آن نیز این سازمان درصدد برآمد تا مدیران مرتبط با گردشگری نسبت به این موضوع واکنش های خود را در قالب مصاحبه بیان کنند. از جمله سیف الله فرزانه، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران که گفت: «موضوع پیش آمده در سد لفور، خارج از حیطه وظایف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.»

فرزانه همچنین با اشاره به تبعیت از تشخیص مقام محترم قضائی مبنی بر اشتباه بودن پخش تصاویر گفت: «در این موارد باید از اظهارنظرهای غیر تخصصی اجتناب کرد و این اداره کل تا کنون به این امر پایبند بوده است.»

ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی نیز در اظهار نظری گفته: زمانی که آن اتفاق در سد لفور رخ داد، قطعاً مقامات قضائی بررسی کرده و به این نتیجه رسیده اند که محل وقوع آن ناهنجاری در حوزه اختیار و نفوذ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نبوده و مسئولیت آن از اختیار عمل و نظارت این سازمان خارج بوده است از طرفی آن افراد هنجارشکن نیز در قالب آژانس مسافرتی به این سد سفر نکرده و یا راهنمای تور همراه آن ها نبوده که از این نظر مسئولیتی متوجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای برخورد با خاطیان، باشد.

بررسی ها نشان می دهد در واقع افرادی که با لباس شنا به سد لفور رفته بودند از گردشگران شهرهای دیگری بوده اند که قایقی از روستاهای اطراف سد پیدا کرده و با یک راهنمای محلی به دریاچه رفته اند. این سد حدود ۵۲۰ هکتار مخزن دارد و این افراد از انتهای مخزن وارد شده اند همچنین روزانه مأموران سد و وزارت نیرو به بخش های حوزه استحفاظی خود سرکشی می کنند. اینکه برخی از افراد اعلام کرده اند این سد برای بهره برداری گردشگری به بخش خصوصی سپرده شده بود نیز صحیح نیست چرا که در مخزن آب شرب هیچ طرح گردشگری اجرا نمی شود و قرار نیست هیچ طرح گردشگری نیز به بهره بردار داده شود.

فارغ از اینکه چه کسی و یا کسانی مسئول برخورد با چنین ناهنجاری هایی هستند، باید گفت که اقدام چند گردشگر نما در این سد موجب شده تا برای تفریح و گردش سایر علاقه مندان به طبیعت و سفر نیز محدودیت هایی در نظر گرفته شود.

 

مهر

 

کلید واژه :

سد لفور

،

ناهنجاری

،

گردشگری

،

وزارت نیرو

،

قایق

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

محققان دانشگاه امیرکبیر ربات هایی برای پاکسازی مقره های برق ساختند

برخورد کشورهای دنیا با استخراج کنندگان رمزارز چگونه است؟

آخرین وضعیت بهره‌برداری از سدهای ملی در دولت دوازدهم

رفع تنش آبی در 32 شهر خراسان رضوی با مدیریت مصرف

طرح آبرسانی به شهر آمل افتتاح شد

افتتاح و گلنگ‌زنی 76 هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق تا پایان امسال/ ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران

وزیر نیرو وارد استان البرز شد

گردش مالی سالانه صنعت برق ۲۳ هزار میلیارد تومان است

ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران/ افتتاح ۲۲۷ پروژه صنعت آب و برق با ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار تا پایان امسال

افزایش 64 درصدی بارش‌ها در گلستان/ ذخیره آبخوان‌های عمیق استان همچنان کاهشی است

فاز دوم نیروگاه تولیدپراکنده 8 مگاواتی میبد یزد به بهره‌برداری رسید

افتتاح ۵۵ پروژه برق‌رسانی استان سمنان در هفته دولت

34 پروژه آبرسانی در 40 روستای خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد

آغاز احداث تاسیسات فاضلاب روستاهای شهرستان فلاورجان اصفهان

ترمیم خط انتقال آب 11 روستای اهواز

اطلاعات 60 درصد مشترکان استان تهران ثبت شد

۱۶ مگاوات از نیروگاه مقیاس کوچک انزلی به بهره برداری رسید

داستان بی پایان بیت‌کوین و استخراج ارز مجازی در ایران؛ تعرفه مشکل‌ساز شد!

فقط ۲۵ درصد برق تولیدی به دست مردم می‌رسد

ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور به مرز ۸۵ هزار مگاوات رسید

تنش بین روستاهای تنگستان بر سر آب/ احداث بی رویه «خانه باغ ها» مشکل اصلی بحران آب دلوار

شبکه آب سه منطقه آبادان قطع شد

بهره برداری ۸۶ پروژه توزیع برق در هفته دولت/قبوض کاغذی برق حذف می شود

۶۲ پروژه تامین برق در استان تهران به بهره برداری می رسد

ادامه تشنگی مردم چابهار/ آب در پشت سدها تبخیر می شود

آب نیتراته خدابنده ای ها را مجبور به مهاجرت کرد

تجهیزات فرسوده و قدیمی نیروگاهی مانع تولید و صادرات بیشتر برق

طرح منطقه ویژه انرژی های نو در سربیشه پیگیری می شود

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین