کد خبر : ۷۲۵۰۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دل پر خون گاوخونی / برداشت های غیرقانونی از حق آبه محیط زیستی و توجیهات دولت

با توجه به بارشهای خوب در ماه های اخیر، تمامی تالاب های کشور بار دیگر احیا شدند اما قصه پر غصه «گاوخونی» معروف به عروس تالابهای ایران همچنان سر دراز دارد و به انتها نرسیده است.

دل پر خون گاوخونی / برداشت های غیرقانونی از حق آبه محیط زیستی و توجیهات دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، امروزه نقش تالاب ها در سلامت زیست محیطی یک منطقه امری اثبات شده است به نوعی که سلامت یک تالاب نشانه ای متقن بر سلامت محیط زندگی انسان ها و سالم بودن ارگان های حیاتی طبیعت است؛ تالاب ها حوضه های ارزشمندی هستند که معیشت بیش از یک میلیارد نفر در دنیا به آن ها وابسته بوده و مقصد گردشگری بیش از نیمی از گردشگران دنیا هستند.

بر این اساس حق آبه محیط زیستی پس از آب شرب در اولویت قرار دارد و این در حالی است که به دلیل عدم رعایت قانون حق آبه ها و زیرپا گذاشتن اصول محیط زیستی در سال های گذشته بسیاری از دریاچه ها و تالاب های ایران با مشکل روبرو شدند، مشکلاتی که علی رغم وعده های مسئولان و با وجود وعده های تبلیغاتی رفع نشدند تا اینکه طبیعت خداوندی با بارش های اخیر به داد آنها رسید.

بدین ترتیب در پی بارش های پی در پی و سیلابی در ماه های اخیر، تمامی تالاب های کشور به جز «گاوخونی» حیات خود را باز یافته اند؛ غصه پرغصه «گاوخونی» که به عروس تالاب های ایران شهرت دارد همچون سال های گذشته ادامه دارد و این تالاب زیبای بین المللی همچنان در حسرت روزهایی است که آبی بیکران آن به تنهایی برترین جاذبه گردشگری شرق اصفهان و از زیباترین جاذبه های گردشگری کشور به شمار می آمد.

تالاب گاوخونی قربانی مدیریت های غیر مسئولانه و منفعت طلبانه

بسیاری از تمدن ها در حاشیه رودخانه ها و تالاب ها شکل گرفته اند؛ شکل گیری شهر اصفهان در کنار زاینده رود و تالاب گاوخونی بوده است اما تالابی که با طبیعت زیبای خود نور حیات بر رگ های طبیعت زیبای کویر جاری می سازد، باز هم قربانی عدم مدیریت صحیح مسئولان و به نوعی مدیریت های غیرمسئولانه و منفعت طلبانه شده است به نوعی که حالا بعد حدود از ۳ ماه از بازگشایی زاینده رود سطح آب تالاب همچنان کمتر از ۱۰ درصد است.

رئیس سازمان محیط زیست تاکنون از دلایل عدم حیات این تالاب سرباز زده است و تنها به این مطلب اشاره کرده است که وی و دیگر مسئولان درصدد بودند با توافق وزارت نیرو حق آبه این تالاب را با جریان سیلابی زاینده رود در ماه های بهمن، اسفند و فرودین محقق سازند.

 

در این ارتباط کارشناس محیط زیست در این ارتباط اظهار داشت: در‬ واقع‬ دولت حق آبه تالاب گاوخونی را ۱۷۵ میلیون متر مکعب تعیین کرده است ام‬ا گویی فراموش کرده ایم که زاینده رود برای رسیدن به تالاب گاوخونی از وسط شهر اصفهان و زمین های کشاورزی عبور کند و به همین دلیل اگر حق آبه گاوخونی در بستر آن جاری شود در پی برداشت های غیر قانونی به گاوخونی نمی رسد.

متین اصلانی افزود: برداشت های غیرقانونی موضوعی جدی در حوضه آبریز زاینده رود است که هیچ گاه مسئولان به درستی از آن سخن نمی گویند چراکه در ادامه باید پاسخگوی سوالات دیگری مانند دلیل تخصیص حق آبه گاوخونی به کشاورزان و حق آبه کشاورزان به دیگر بخش ها باشند و مسلم است که همچون همیشه جوابی برای برداشت های غیرقانونی از حق آبه های کشاورزان و پس ندادن این حق آبه های با وجود وعده های متعدد ندارند.

نشست زمین، تهدید آثار تاریخی اصفهان، بحران آب شرب و بهداشت، تخریب اراضی کشاورزی و مشکلات معاش کشاورزان، کاهش تنوع زیستی، امکان افزایش بیماری ها و تخریب تالاب بین المللی گاوخونی پیامدهای خشکی تالاب گاوخونی است وی تاکید کرد: حالا بعد از‬ حدود ۳ ماه از‬ جریان‬ زاینده‬ رود‬ در‬ اصفهان‬ سطح تالاب کمتر از ۱۰ درصد است و با بسته شدن زاینده رود در آینده ای بسیار نزدیک، کمتر نیز می شود، ‬ با این نوع بی توجهی هایی که شاهد آن هستیم باید منتظر عواقب خشکی این تالاب مهم کشوری از جمله پراکندگی ریزگردها باشیم که عواقب سختی برای کشور در پی دارد.

پیامدهای نگران کننده خشکی تالاب گاوخونی برای کشور

تشدید گرد و غبار و ریزگرد در مرکز کشور، نشست زمین، تهدید آثار تاریخی اصفهان، بحران آب شرب و بهداشت، اثرات اقتصادی اجتماعی، تخریب اراضی کشاورزی و مشکلات معاش کشاورزان، کاهش تنوع زیستی، امکان افزایش بیماری ها و تخریب تالاب بین المللی گاوخونی پیامدهای خشکی تالاب گاوخونی است که به گفته کارشناسان با اثر متقابل، پایداری سرزمین و زندگی را تحت الشعاع قرار خواهند داد و هم اکنون بخشی از این پیامدها به خوبی قابل مشاهده هستند اما پیامدهای خشکی تالاب گاوخونی به اینجا ختم نخواهد شد.

در این ارتباط فعال محیط زیستی اظهار داشت: تخریب پوشش گیاهی همچون جوامع گز، تاغ، اشنان و غیره تهدیدی های مهم ناشی از خشکی تالاب بین المللی گاوخونی است.

محمد کوشافر افزود: تهدید جوامع گیاهی علاوه بر کاهش و یا توقف کارکردهای معمول، نشان مهمی از فرایند تخریب اکوسیستم منطقه است و در صورت ادامه کارکردهای حفاظتی گیاه نظیر بادشکنی اندام هوایی گیاهان و استحکام خاک توسط ریشه مختل می شود‬ و‬ بدین ترتیب‬ زمین های رها شده به کانون های جدید فرسایش بادی و ایجاد ذرات خاک در هوا در مرکز ایران تبدیل خواهد شد.

زنگ خطرهای خشکی تالاب گاوخونی به صدا درآمده اند پیامدهایی‬ که کارشناسان از آن سخن می گویند تنها اطلاعاتی علمی نیستند بلکه تهدیدهای جدی برای جمعیت های انسانی هستند که نادیده گرفته می شوند.

در این ارتباط دبیر انجمن دوست داران میراث فرهنگی و طبیعی ورزنه اظهار داشت: هنوز جریان رودخانه زاینده رود قطع نشده است اما متأسفانه حجم اندکی از آب در نیزارهای حاشیه تالاب وجود دارد و آن هم آبی است که از چاه های فاضلاب نشات گرفته و بوی نامطبوعی دارد.

برداشت های غیرقانونی از حق آبه محیط زیستی و توجیهات دولت

محمد خلیلی ورزنه با بیان اینکه از فلامینگوهای مهاجر که مهمان تالاب گاوخونی شده بودند نیز خبری نیست، گفت: متأسفانه دولت با وجود آنکه ادعای زیادی در متوقف ساختن برداشت های بی رویه در بالا دست داشته اما در این امر موفقیتی نداشته و همیشه حق آبه تالاب گاوخونی توسط کشاورزان برداشت شده است.

متأسفانه دولت با وجود آنکه ادعای زیادی در متوقف ساختن برداشتهای بی رویه در بالا دست داشته اما در این امر موفقیتی نداشته و همیشه حق آبه تالاب گاوخونی توسط کشاورزان برداشت شده است برداشت های غیر قانونی موضوعی‬ است‬ که‬ در‬ ارتباط‬‬ با حق‬ آبه تالاب‬ گاوخونی‬ سالهاست‬ مطرح‬ است‬ و‬ باید تکلیف‬ آن مشخص‬ شود، ‬ این مطلب‬ را‬ مدیر کل آب منطقه ای اصفهان نیز تأیید می کند اما اعتقاد دارد که برای جلوگیری از این امر دولت تلاش هایی داشته است.

مسعود میر محمدصادقی در این ارتباط  اظهار داشت: گفته او در سال گذشته بهره برداران حدود ۲۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در اصفهان اخطار گرفتند و از اواخر سال گذشته از حفر چاه های غیرمجاز در اطراف زاینده رود جلوگیری شد؛ همچنین بسیاری از چاه های غیرمجاز حفر شده مسدود شده است.

وی‬ افزود: ‬ چنان‏چه دیگر افراد نیز برای بستن این چاه ها اقدام نکنند، آب منطقه ای برای مسدود کردن آن ها وارد عمل خواهد شد؛ از اواخر سال گذشته تاکنون ۸۰ حلقه چاه غیر مجاز در فلاورجان، ۱۲۰ حلقه در سمیرم و در سایر شهرستان های استان اصفهان حدود ۲۰ حلقه چاه غیرمجاز که در حریم زاینده رود حفر شده بود که مسدود شدند.

زاینده رود به کجا روانه است؟!

سوالی که ماه هاست ذهن مردم اصفهان را به خود مشغول کرده است این است که اگر بارش ها در سال جاری خوب بوده و با برداشت های غیر مجاز آب نیز برخورد شده پس چرا آبی به تالاب گاوخونی نرسیده است و آب زاینده رود به کجا روانه است؟!.

محمد کوشافر در این زمینه با بیان این موضوع که اکنون زمان آن رسیده که برداشتهای غیر قانونی مشخص شوند و از این امر به شکل جدی جلوگیری شود، اظهار داشت: انتقاد دیگری که در این زمینه به دولت وارد است الگوی توسعه مبتنی بر آب در نقاط مختلف کشور از جمله حوضه زاینده رود است.

وی ادامه داد: این وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست است که با توجه به جایگاه قانونی خود بر اساس مصوبه شورای عالی آب، هرگونه بارگذاری جدید بر زاینده رود را در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان معرفی نموده و اقدام لازم را انجام دهد؛ ‬ اقدامی که با توجه به روش های علمی موجود، به راحتی و به دور از استنباط ها قابل انجام است.

مدیران به جای رویکرد‬ «توجیه مسئله» ‬ ‬‬ به «حل مسئله» توجه کنند

به اعتقاد فعالان حوزه محیط زیست، با همت مردم، مسئولان و متخصصان می توان از مشکلات آبی کشور و از جمله اصفهان عبور کرد؛ برای رفع‬ مشکلات‬ محیط‬ زیستی‬ و‬ به اتمام رسیدن‬ قصه پر‬ غصه‬ تالاب‬ گاوخونی‬ چاره ای نیست‬ جز‬ اینکه مدیران به جای رویکرد‬ «توجیه مسئله» ‬ ‬‬ به «حل مسئله» توجه کنند؛ اهمیت این امر‬ را‬ زمانی‬ بیشتر متوجه‬ می شویم که‬ امسال با وجود بارش های بی سابقه در سرچشمه های زاینده رود و فرایند ذوب برف ها، هنوز بخش قابل توجهی از سد زاینده رود خالی است و البته ممکن است به زودی اثری از همین آب اندک زاینده رود در شهر اصفهان و اراضی کشاورزی شرق وجود نداشته باشد.

 

مهر

 

کلید واژه :

تالاب

،

گاوخونی

،

اصهان

،

محیط زیست

،

زاینده رود

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

دغدغه هایی که برای مالچ پاشی باید مورد توجه باشد

گرمترین روز سال را سپری می کنیم/ افزايش 1000مگاواتي مصرف برق در روز جاري

تقویت زیرساخت ها نقش موثری در تامین آب پایدار شهرهای استان دارد

جازموریان تنها یک قدم تا خشک شدن فاصله دارد

چهار هزار مگاوات برق در کشور کمبود داریم / برق کشاورزان گچساران 4 ساعت در روز قطع می شود

افتتاح ۵۹ پروژه آب و خاک در مازندران

علت بیابان زایی در استان یزد چیست؟

تصمیمی برای تغییر ساعات اداری در آذربایجان شرقی گرفته نشده است

چهارمحال و بختیاری برنامه ای برای خاموشی در فصل تابستان ندارد

آب شرب اصفهان باید بدون آنتی بیوتیک باشد

طرح بیابان زدایی شمال غرب استان البرز با جدیت اجرا شود

مقتدی صدر: ناتوانی دولت در اصلاح و بهبود وضعیت برق / برق مسؤولان را قطع کنید تا رنج مردم را بفهمند

تغییر ساعت کاری ادارات ۲۲ استان

سیستان و بلوچستان؛ استان قَنات خیز

احداث ۴۲۰۰ متر شبکه فشار متوسط برق در منطقه گردشگری «کهمان»

برخورداری 39 روستای کرمانشاه تا پایان سال جاری از نعمت آب آشامیدنی سالم

کمبود آب شرب در اصفهان

قدیمی ترین فناوری برای استحصال آب؛ رو به زوال

بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین

مبنای محاسبه قبض‌های برق تغییر کرد

در یک قدمی ابلاغ قرارداد موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اوراسیا هستیم

برنامه قطعی احتمالی برق اعلام شد

طرح های بیابان زدایی در خوزستان غیر علمی و زیان بار است

خسارت ۶۵ میلیاردی سیل به شبکه‎های برق پلدختر

افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق در کرمانشاه !

مسائل زیست محیطی در پروژه آب شیرین کن بندرعباس جدی گرفته شود

مشکل آب بوشهر با تکمیل پروژه سد ارغون برای 15سال برطرف می شود

با بارندگی های اخیر مشکل آبی استان حل نشده

چالش زیست محیطی انتقال آب خزر به سمنان با فناوری به صفر می رسد

نظر پدر علم کویرشناسی درباره انتقال آب به سمنان

آب تخصیصی به شرب قم کمتر از مصرف شهر است

از تبلیغات زودهنگام یک نماینده برای انتخابات تا وعده آبی و برقی برای بهبهانی ها !

بررسی یک وعده اردکانیان به اپراتورها

تغییر ساعت کاری ادارات و دستگاه های دولتی قطعی شد

پاسخ جهاد کشاورزی اصفهان در خصوص ورود پساب آلوده شیلات به زاینده رود