کد خبر : ۷۲۵۰۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دل پر خون گاوخونی / برداشت های غیرقانونی از حق آبه محیط زیستی و توجیهات دولت

با توجه به بارشهای خوب در ماه های اخیر، تمامی تالاب های کشور بار دیگر احیا شدند اما قصه پر غصه «گاوخونی» معروف به عروس تالابهای ایران همچنان سر دراز دارد و به انتها نرسیده است.

دل پر خون گاوخونی / برداشت های غیرقانونی از حق آبه محیط زیستی و توجیهات دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، امروزه نقش تالاب ها در سلامت زیست محیطی یک منطقه امری اثبات شده است به نوعی که سلامت یک تالاب نشانه ای متقن بر سلامت محیط زندگی انسان ها و سالم بودن ارگان های حیاتی طبیعت است؛ تالاب ها حوضه های ارزشمندی هستند که معیشت بیش از یک میلیارد نفر در دنیا به آن ها وابسته بوده و مقصد گردشگری بیش از نیمی از گردشگران دنیا هستند.

بر این اساس حق آبه محیط زیستی پس از آب شرب در اولویت قرار دارد و این در حالی است که به دلیل عدم رعایت قانون حق آبه ها و زیرپا گذاشتن اصول محیط زیستی در سال های گذشته بسیاری از دریاچه ها و تالاب های ایران با مشکل روبرو شدند، مشکلاتی که علی رغم وعده های مسئولان و با وجود وعده های تبلیغاتی رفع نشدند تا اینکه طبیعت خداوندی با بارش های اخیر به داد آنها رسید.

بدین ترتیب در پی بارش های پی در پی و سیلابی در ماه های اخیر، تمامی تالاب های کشور به جز «گاوخونی» حیات خود را باز یافته اند؛ غصه پرغصه «گاوخونی» که به عروس تالاب های ایران شهرت دارد همچون سال های گذشته ادامه دارد و این تالاب زیبای بین المللی همچنان در حسرت روزهایی است که آبی بیکران آن به تنهایی برترین جاذبه گردشگری شرق اصفهان و از زیباترین جاذبه های گردشگری کشور به شمار می آمد.

تالاب گاوخونی قربانی مدیریت های غیر مسئولانه و منفعت طلبانه

بسیاری از تمدن ها در حاشیه رودخانه ها و تالاب ها شکل گرفته اند؛ شکل گیری شهر اصفهان در کنار زاینده رود و تالاب گاوخونی بوده است اما تالابی که با طبیعت زیبای خود نور حیات بر رگ های طبیعت زیبای کویر جاری می سازد، باز هم قربانی عدم مدیریت صحیح مسئولان و به نوعی مدیریت های غیرمسئولانه و منفعت طلبانه شده است به نوعی که حالا بعد حدود از ۳ ماه از بازگشایی زاینده رود سطح آب تالاب همچنان کمتر از ۱۰ درصد است.

رئیس سازمان محیط زیست تاکنون از دلایل عدم حیات این تالاب سرباز زده است و تنها به این مطلب اشاره کرده است که وی و دیگر مسئولان درصدد بودند با توافق وزارت نیرو حق آبه این تالاب را با جریان سیلابی زاینده رود در ماه های بهمن، اسفند و فرودین محقق سازند.

 

در این ارتباط کارشناس محیط زیست در این ارتباط اظهار داشت: در‬ واقع‬ دولت حق آبه تالاب گاوخونی را ۱۷۵ میلیون متر مکعب تعیین کرده است ام‬ا گویی فراموش کرده ایم که زاینده رود برای رسیدن به تالاب گاوخونی از وسط شهر اصفهان و زمین های کشاورزی عبور کند و به همین دلیل اگر حق آبه گاوخونی در بستر آن جاری شود در پی برداشت های غیر قانونی به گاوخونی نمی رسد.

متین اصلانی افزود: برداشت های غیرقانونی موضوعی جدی در حوضه آبریز زاینده رود است که هیچ گاه مسئولان به درستی از آن سخن نمی گویند چراکه در ادامه باید پاسخگوی سوالات دیگری مانند دلیل تخصیص حق آبه گاوخونی به کشاورزان و حق آبه کشاورزان به دیگر بخش ها باشند و مسلم است که همچون همیشه جوابی برای برداشت های غیرقانونی از حق آبه های کشاورزان و پس ندادن این حق آبه های با وجود وعده های متعدد ندارند.

نشست زمین، تهدید آثار تاریخی اصفهان، بحران آب شرب و بهداشت، تخریب اراضی کشاورزی و مشکلات معاش کشاورزان، کاهش تنوع زیستی، امکان افزایش بیماری ها و تخریب تالاب بین المللی گاوخونی پیامدهای خشکی تالاب گاوخونی است وی تاکید کرد: حالا بعد از‬ حدود ۳ ماه از‬ جریان‬ زاینده‬ رود‬ در‬ اصفهان‬ سطح تالاب کمتر از ۱۰ درصد است و با بسته شدن زاینده رود در آینده ای بسیار نزدیک، کمتر نیز می شود، ‬ با این نوع بی توجهی هایی که شاهد آن هستیم باید منتظر عواقب خشکی این تالاب مهم کشوری از جمله پراکندگی ریزگردها باشیم که عواقب سختی برای کشور در پی دارد.

پیامدهای نگران کننده خشکی تالاب گاوخونی برای کشور

تشدید گرد و غبار و ریزگرد در مرکز کشور، نشست زمین، تهدید آثار تاریخی اصفهان، بحران آب شرب و بهداشت، اثرات اقتصادی اجتماعی، تخریب اراضی کشاورزی و مشکلات معاش کشاورزان، کاهش تنوع زیستی، امکان افزایش بیماری ها و تخریب تالاب بین المللی گاوخونی پیامدهای خشکی تالاب گاوخونی است که به گفته کارشناسان با اثر متقابل، پایداری سرزمین و زندگی را تحت الشعاع قرار خواهند داد و هم اکنون بخشی از این پیامدها به خوبی قابل مشاهده هستند اما پیامدهای خشکی تالاب گاوخونی به اینجا ختم نخواهد شد.

در این ارتباط فعال محیط زیستی اظهار داشت: تخریب پوشش گیاهی همچون جوامع گز، تاغ، اشنان و غیره تهدیدی های مهم ناشی از خشکی تالاب بین المللی گاوخونی است.

محمد کوشافر افزود: تهدید جوامع گیاهی علاوه بر کاهش و یا توقف کارکردهای معمول، نشان مهمی از فرایند تخریب اکوسیستم منطقه است و در صورت ادامه کارکردهای حفاظتی گیاه نظیر بادشکنی اندام هوایی گیاهان و استحکام خاک توسط ریشه مختل می شود‬ و‬ بدین ترتیب‬ زمین های رها شده به کانون های جدید فرسایش بادی و ایجاد ذرات خاک در هوا در مرکز ایران تبدیل خواهد شد.

زنگ خطرهای خشکی تالاب گاوخونی به صدا درآمده اند پیامدهایی‬ که کارشناسان از آن سخن می گویند تنها اطلاعاتی علمی نیستند بلکه تهدیدهای جدی برای جمعیت های انسانی هستند که نادیده گرفته می شوند.

در این ارتباط دبیر انجمن دوست داران میراث فرهنگی و طبیعی ورزنه اظهار داشت: هنوز جریان رودخانه زاینده رود قطع نشده است اما متأسفانه حجم اندکی از آب در نیزارهای حاشیه تالاب وجود دارد و آن هم آبی است که از چاه های فاضلاب نشات گرفته و بوی نامطبوعی دارد.

برداشت های غیرقانونی از حق آبه محیط زیستی و توجیهات دولت

محمد خلیلی ورزنه با بیان اینکه از فلامینگوهای مهاجر که مهمان تالاب گاوخونی شده بودند نیز خبری نیست، گفت: متأسفانه دولت با وجود آنکه ادعای زیادی در متوقف ساختن برداشت های بی رویه در بالا دست داشته اما در این امر موفقیتی نداشته و همیشه حق آبه تالاب گاوخونی توسط کشاورزان برداشت شده است.

متأسفانه دولت با وجود آنکه ادعای زیادی در متوقف ساختن برداشتهای بی رویه در بالا دست داشته اما در این امر موفقیتی نداشته و همیشه حق آبه تالاب گاوخونی توسط کشاورزان برداشت شده است برداشت های غیر قانونی موضوعی‬ است‬ که‬ در‬ ارتباط‬‬ با حق‬ آبه تالاب‬ گاوخونی‬ سالهاست‬ مطرح‬ است‬ و‬ باید تکلیف‬ آن مشخص‬ شود، ‬ این مطلب‬ را‬ مدیر کل آب منطقه ای اصفهان نیز تأیید می کند اما اعتقاد دارد که برای جلوگیری از این امر دولت تلاش هایی داشته است.

مسعود میر محمدصادقی در این ارتباط  اظهار داشت: گفته او در سال گذشته بهره برداران حدود ۲۰۰ حلقه چاه غیر مجاز در اصفهان اخطار گرفتند و از اواخر سال گذشته از حفر چاه های غیرمجاز در اطراف زاینده رود جلوگیری شد؛ همچنین بسیاری از چاه های غیرمجاز حفر شده مسدود شده است.

وی‬ افزود: ‬ چنان‏چه دیگر افراد نیز برای بستن این چاه ها اقدام نکنند، آب منطقه ای برای مسدود کردن آن ها وارد عمل خواهد شد؛ از اواخر سال گذشته تاکنون ۸۰ حلقه چاه غیر مجاز در فلاورجان، ۱۲۰ حلقه در سمیرم و در سایر شهرستان های استان اصفهان حدود ۲۰ حلقه چاه غیرمجاز که در حریم زاینده رود حفر شده بود که مسدود شدند.

زاینده رود به کجا روانه است؟!

سوالی که ماه هاست ذهن مردم اصفهان را به خود مشغول کرده است این است که اگر بارش ها در سال جاری خوب بوده و با برداشت های غیر مجاز آب نیز برخورد شده پس چرا آبی به تالاب گاوخونی نرسیده است و آب زاینده رود به کجا روانه است؟!.

محمد کوشافر در این زمینه با بیان این موضوع که اکنون زمان آن رسیده که برداشتهای غیر قانونی مشخص شوند و از این امر به شکل جدی جلوگیری شود، اظهار داشت: انتقاد دیگری که در این زمینه به دولت وارد است الگوی توسعه مبتنی بر آب در نقاط مختلف کشور از جمله حوضه زاینده رود است.

وی ادامه داد: این وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست است که با توجه به جایگاه قانونی خود بر اساس مصوبه شورای عالی آب، هرگونه بارگذاری جدید بر زاینده رود را در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان معرفی نموده و اقدام لازم را انجام دهد؛ ‬ اقدامی که با توجه به روش های علمی موجود، به راحتی و به دور از استنباط ها قابل انجام است.

مدیران به جای رویکرد‬ «توجیه مسئله» ‬ ‬‬ به «حل مسئله» توجه کنند

به اعتقاد فعالان حوزه محیط زیست، با همت مردم، مسئولان و متخصصان می توان از مشکلات آبی کشور و از جمله اصفهان عبور کرد؛ برای رفع‬ مشکلات‬ محیط‬ زیستی‬ و‬ به اتمام رسیدن‬ قصه پر‬ غصه‬ تالاب‬ گاوخونی‬ چاره ای نیست‬ جز‬ اینکه مدیران به جای رویکرد‬ «توجیه مسئله» ‬ ‬‬ به «حل مسئله» توجه کنند؛ اهمیت این امر‬ را‬ زمانی‬ بیشتر متوجه‬ می شویم که‬ امسال با وجود بارش های بی سابقه در سرچشمه های زاینده رود و فرایند ذوب برف ها، هنوز بخش قابل توجهی از سد زاینده رود خالی است و البته ممکن است به زودی اثری از همین آب اندک زاینده رود در شهر اصفهان و اراضی کشاورزی شرق وجود نداشته باشد.

 

مهر

 

کلید واژه :

تالاب

،

گاوخونی

،

اصهان

،

محیط زیست

،

زاینده رود

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

كاهش پيك برق خوزستان در خرداد ماه

وضعيت شبكه برق و تأمين ادوات و تجهيزات مناسب به منظور برق رساني به مناطق مرزي كردستان بررسي شد

افزايش ظرفيت پاسخگويي مركز تماس 121 زنجان به 16 كلاينت

ورود بلوک یک واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی یزد به مدار تولید

نکته مهم، مسئله نظم، ترتیب و زمان بندی و وعده دقیق دادن به مردم است

تولید برق نیروگاه ری از مرز 470 مگاوات گذشت

برخورداری 158 خانوار روستایی در 11 روستای کهگیلویه و بویراحمد از نعمت برق

پایداری شبکه برق در كمال‌آباد استان البرز افزایش یافت

آغاز عملیات نصب لاستیک سد لاستیکی فرح آباد ساری

تسهیل شرایط تهیه اوراق گواهی ظرفیت برای مشترکان صنعت برق

مصرف سوخت نیروگاه‌‌ها با ارتقای راندمان واحدهای حرارتی 20 درصد کاهش یافت

تقدير رهبري از گزارش اولين هاي برقي

راهكار صنعت برق براي احداث تاسيسات جديد در كلانشهرها چیست؟

افتتاح هر دو ماه یک سد مخزنی ملی، هر ماه یک تصفیه‌خانه فاضلاب و هر 50 روز یک تصفیه‌خانه آب شهری، افتخارآمیز است

آب شیراز جزو بهترین‌های کشور خواهد شد

دسترسی به آب پایدار در ایران از متوسط جهانی بسیار بالاتر است

افتتاح سد "شرفشاه" شهرستان قصر شيرين

بهره برداری از 2 واحد تصفیه‌خانه فاضلاب شماره2 شیراز

بهره برداری از 6 نیروگاه خورشیدی در استان فارس به‌طور همزمان

آغاز عمليات اجرايي مرحله نخست طرح آبرسانی به کلان‌شهر شیراز

نحوه استفاده از وسایل سرمایشی در تابستان

نصب بیش از 3600 کنتور هوشمند فهام در استان کهگیلویه و بویراحمد

به پایان رسیدن برنامه تعمیر سالانه نیروگاه‌های کشور

افتتاح 10 پروژه صنعت آب و برق در استان‌هاي فارس و كرمانشاه با 1900 ميليارد تومان اعتبار

انفجار در مرکز درمانی "سینا اطهر" ارتباطی با شبکه توزیع برق نداشته است

توسعه زیرساخت‌ها؛ راهکار رفع کمبود منابع آب کشاورزی

از پروژه آبرسانی به ساکنان یک روستا در شهرستان ساری بهره برداری شد

مدیریت ایستگاه برق ملک‌مکان شیراز با بکارگیری ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

همکاری 3۰ مگاواتی صنایع استان فارس در پیک بار سال گذشته

رفع تصرف 57 هزار مترمربع از حریم و بستر رودخانه‌های استان تهران

احداث 1000 کیلومتر شبکه کابلی در هرمزگان

لزوم رعايت الگوي مصرف بهينه برق و صرفه جويي بيشتر در ساعتهاي اوج بار

اعلام تنفس برای قراردادها توسط وزارت نیرو پذیرفته شد

افتتاح طرح‌های وزارت نیرو به سبک نوین افتخارآمیز و غرورآفرین است

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت مهندسی آب و فاضلاب و سازمان بسیج سازندگی کشور