کد خبر : ۷۲۵۰۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان:

اعتباری برای مقابله با سیلاب های احتمالی آینده تامین نشده است

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: تاکنون هیچ اعتباری برای بهبود سازه ای در وزارت نیرو مشخص نشده تا خودمان را برای سیلاب های (مشابه امسال) احتمالی در آینده ایمن سازی کنیم.

اعتباری برای مقابله با سیلاب های احتمالی آینده تامین نشده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،فرهاد ایزدجو در نشست خبری اظهار کرد: دوره بازگشت سد کرخه بعد از یک هزار سال بوده یعنی هر سال احتمال وقوع این وضعیت یک هزارم درصد است.

وی با اشاره به اینکه بارش ها در حوضه آبی کرخه در تاریخ این حوضه بی سابقه بوده است، افزود: البته استان های بالادستی مانند لرستان، ایلام و کردستان نیز بارش های بیشتر از خوزستان داشته اند.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه عملکرد این سازمان برای مقابله با سیلاب در بهترین حالت ممکن از پیش بینی های هواشناسی نیز نهایتاً ۱۵ درصد بهبود پیدا می کرد، گفت: حجم خالی مخازن سدها قبل از وقوع سیلاب در استان خوزستان چهار میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب بود.

خسارت های حداقلی

ایزدجو تصریح کرد: در سیلاب خوزستان خسارت ها حداقلی بوده و در شهرهای بزرگ نیز از ورود آب سیلاب جلوگیری به عمل آمد. همچنین تخلیه روستاها به صورت حداقل انجام و تاکنون اقدامات لازم برای بازگشت اهالی روستای به منازل در حد توان صورت گرفت.

ایزدجو اضافه کرد: خروجی سدها را برای بازگشت زودتر مردم به روستاها کمتر از حد معمول انجام دادیم تا مشکلات کمتری گریبانگیر آنها شود.

وی عنوان کرد: هرچند در خصوص پرداخت خسارت متولی نیستیم ولی بنیاد مسکن در روستای شاکریه سوسنگرد به حساب برخی روستاییان مبالغی را واریز کرده بود که فقط بر اساس اعلام تعدادی از کشاورزان امکان برداشت از حساب نبود و این مشکل هم از سوی استاندار خوزستان حل شد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با تأکید بر اینکه قطعاً خسارت ها و آبگرفتگی های بیشتری متوجه روستاهای در حریم رودخانه ها بوده یادآور شد: ۳۲ روستای بحرانی را تشخیص دادیم که سه مورد از این روستاها در حوزه شوش و حمیدیه بحرانی تر است و حداقل باید جابه جا شوند ولی تاکنون به دلیل تبعات اجتماعی جابجایی هیچ تصمیمی برای این کار نگرفته و ایمن سازی این روستاها در برنامه قرار دارد.

۱۳۱ روستا در بستر رودخانه

ایزدجو ادامه داد: به صورت کلی ۱۳۱ روستا در حوضه آبی کارون و کرخه هستند که اغلب آنها در بستر رودخانه قرار گرفته اند.

وی بیان کرد: در بهترین حالت ممکن هم حتی اگر می دانستیم حجم ورودی آب به استان خوزستان به چه میزان است، حدود ۱۵ درصد عملکرد فعلی مقابله با سیلاب بهبود پیدا می کرد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: برنامه ریزی مخازن بر اساس پیش بینی هواشناسی در دراز مدت انجام می شود ولی برای سیلاب پیش بینی های کوتاه مدت هواشناسی در دستور کار قرار می گیرد.

ایزدجو عنوان کرد: اگر دقت در پیش بینی های فعلی هواشناسی در ایران (استاندارد دنیا بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است) به بالای ۷۰ درصد افزایش پیدا کند که نیازمند تجهیزات و امکانات گسترده ای است، می توان در حوزه پیش بینی های دراز مدت نتیجه بهتری گرفت.

وی خبر داد: تاکنون هیچ اعتباری برای بهبود سازه ای در وزارت نیرو مشخص نشده تا خودمان را برای سیلاب های (مشابه امسال) احتمالی در آینده ایمن سازی کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق با اشاره به اینکه درآمد حاصله از سدها تنها ۵۰ درصد از هزینه های خود سدها را تامین می کند، اظهار کرد: لایروبی سه نقطه استان خوزستان را برای امسال در دستور کار قرار دادیم که با توجه به بودجه محدود و ماشین آلات میزان لایروبی در این نقاط ۷۰۰ هزار مترمکعب تعیین شده است.

ایزدجو تاکید کرد: کانال انحراف سیلاب خسرج با اعتبار ۳۹۰ میلیارد تومان باید هر چه سریعتر اجرایی شود چون اقدام اصلی و اضطراری برای کرخه ایجاد همین کانال است.

وی افزود: در عین حال سیل بندهای لازم برای ایمن سازی روستاهای در حریم رودخانه نیز باید از سوی متولیان احداث شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه از این بابت که دایک مرزی هورالعظیم آبگیری شود یا نه هیچ نگرانی نداریم، گفت: هرچند در حال حاضر هم ارتفاع آب در هورالعظیم مناسب است ولی در برخی نقاط این دایک مرزی بریده شده که مانع از خالی شدن آب هورالعظیم می شود و باید ترمیم شود.

ایزدجو خبر داد: همراه با سازمان محیط زیست نسبت به موظف کردن شرکت ملی نفت برای انجام مطالعات در حوزه تعیین ارقام سطح آب در هورالعظیم اقدام کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر خاکریزی اطراف تاسیسات نفتی در هورالعظیم مدنظر است که با این کار حداقل یک متر به ارتفاع آب در تالاب افزوده می شود.

مشکلی در کشت تابستانه نداریم

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص محدودیت یا ممنوعیت کشت تابستانه در استان خوزستان گفت: در سدهای دز، کارون و کرخه از نظر حجم آب ذخیره شده مشکلی برای تامین آب کشت تابستانه در رودخانه ها نداریم ولی در شبکه های مختلف متصل به این رودخانه ها میزان برداشت آب برای کشت های پرمصرف به جهاد کشاورزی استان خوزستان اعلام شده است.

ایزدجو در پایان با اشاره به اینکه آب مورد نیاز برای نخیلات شادگان در حوضه آبی مارون باید به میزان ۳۰ مترمکعب بر ثانیه تامین شود، اظهار کرد: با وجود اینکه آب موجود در مخزن ذخیره سد مارون بیش از حجم استاندارد و امکان خروجی آب بین ۷۰ تا ۷۵ متر مکعب در ثانیه است ولی تأمین آب برای همه اراضی زیر کشت این حوضه آبی امکان پذیر نیست چون میزان آنها بسیار زیاد است و متأسفانه نخیلات شادگان هم در پایین دست قرار گرفتند.

کلید واژه :

ایزدجو

،

مدیرعامل

،

سازمان آب و برق خوزستان

،

بودجه

،

سیل

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

آمادگی وزارت نیرو برای واگذاری برخی وظایف حوزه‌های آب و برق به شهرداری‌ها

كاهش چشمگير مدت زمان بازگشت سرمايه مراكز استخراج رمزارز با سرمايه گذاري در طرح هاي بهينه سازي مصرف

تعرفه خدمات آب و فاضلاب روستایی افزایش نداشته است

استفاده از فناوری نمک‌زدایی،راهکاری برای مقابله با کم‌آبی در ایران

اقدامات وزارت نیرو برای بهبود کیفی و کمی منابع آب جای قدردانی دارد

حل مشکل کمبود آب در "بلده" مازندران

فراخوان شرکت مهندسی آبفای کشور برای انتصاب 3 مدیرکل

ممنوع شدن ارائه خدمات به چاه‌های فاقد کنتور در یزد

تاکید استاندار مرکزی بر رعایت الگوی مصرف برق در ادارات

در شهرستان کامیاران ۱۶ کیلومتر شبکه سیم مسی به کابل خودنگهدار تبدیل شد

پیشنهاد وزارت نیرو به یونیسف برای برگزاری جشنواره بین‌المللی نقاشی

پیگیری جدی کاهش 10 درصدی مصرف برق در دستگاه‌های دولتی

احداث بلوک سیکل ترکیبی جدید در نیروگاه شهیدسلیمی نکا

در دو ماه آینده کار پرداخت خسارات در سامانه بیمه حوادث مشترکان آغاز می‌شود

نخستین مدیرعامل زن از امروز کار خود را شروع می‌کند

مديرعامل جديد برق منطقه اي تهران منصوب شد

تأمین بخشی از آب استان‌های ساحلی از طریق آب شیرین‌کن

12 پروژه رفع موانع تولید در نیروگاه اجرا شد

ساده‌سازی ثبت و پرداخت خسارات به مشترکان برق

بهره برداری از پروژه رفع محدودیت‌های تولید نیروگاه نکا

بهره برداری از سامانه بیمه حوادث مشترکان برق توانیر

جایگزینی ۸۰ هزار‌ کیلومتر کابل خودنگهدار با شبکه سیم‌ مسی

بهره برداری از پروژه تبدیل شبکه سیمی فشار ضعیف به کابل خودنگهدار در استان خراسان شمالی

افتتاح ۴۰ پروژه صنعت برق در استان خوزستان

بیش از 28 کیلومتر شبکه فشار متوسط و ضعیف برق در قم احداث شد

اگر در گیلان سد نسازیم به آیندگان بدهکار می‌شویم

افزایش مصرف برق در استان کهگیلویه و بویراحمد

بررسي روزانه عملكرد استارت‌آپ‌ها در مدیریت مصرف برق

سازوکارهای مهار رشد بی‌رویه مصرف برق

معرفی آنلاین نیازهای فناورانه صنعت برق در صندوق نوآوری

حضور ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه برق و انرژی‌های نو

تمامی خدمات آب و فاضلاب به مشترکان استان تهران از طریق سامانه۱۲۲ ارائه خواهد شد

بيش از 25 درصد برق كشور بدون استفاده از سوخت فسيلي توليد شد

تاکید بر کاهش 10 درصدی مصرف برق ادارات و دستگاه‌های دولتی

بازچرخانی آب در یزد ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است