کد خبر : ۷۲۵۰۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان:

اعتباری برای مقابله با سیلاب های احتمالی آینده تامین نشده است

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: تاکنون هیچ اعتباری برای بهبود سازه ای در وزارت نیرو مشخص نشده تا خودمان را برای سیلاب های (مشابه امسال) احتمالی در آینده ایمن سازی کنیم.

اعتباری برای مقابله با سیلاب های احتمالی آینده تامین نشده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،فرهاد ایزدجو در نشست خبری اظهار کرد: دوره بازگشت سد کرخه بعد از یک هزار سال بوده یعنی هر سال احتمال وقوع این وضعیت یک هزارم درصد است.

وی با اشاره به اینکه بارش ها در حوضه آبی کرخه در تاریخ این حوضه بی سابقه بوده است، افزود: البته استان های بالادستی مانند لرستان، ایلام و کردستان نیز بارش های بیشتر از خوزستان داشته اند.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه عملکرد این سازمان برای مقابله با سیلاب در بهترین حالت ممکن از پیش بینی های هواشناسی نیز نهایتاً ۱۵ درصد بهبود پیدا می کرد، گفت: حجم خالی مخازن سدها قبل از وقوع سیلاب در استان خوزستان چهار میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب بود.

خسارت های حداقلی

ایزدجو تصریح کرد: در سیلاب خوزستان خسارت ها حداقلی بوده و در شهرهای بزرگ نیز از ورود آب سیلاب جلوگیری به عمل آمد. همچنین تخلیه روستاها به صورت حداقل انجام و تاکنون اقدامات لازم برای بازگشت اهالی روستای به منازل در حد توان صورت گرفت.

ایزدجو اضافه کرد: خروجی سدها را برای بازگشت زودتر مردم به روستاها کمتر از حد معمول انجام دادیم تا مشکلات کمتری گریبانگیر آنها شود.

وی عنوان کرد: هرچند در خصوص پرداخت خسارت متولی نیستیم ولی بنیاد مسکن در روستای شاکریه سوسنگرد به حساب برخی روستاییان مبالغی را واریز کرده بود که فقط بر اساس اعلام تعدادی از کشاورزان امکان برداشت از حساب نبود و این مشکل هم از سوی استاندار خوزستان حل شد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با تأکید بر اینکه قطعاً خسارت ها و آبگرفتگی های بیشتری متوجه روستاهای در حریم رودخانه ها بوده یادآور شد: ۳۲ روستای بحرانی را تشخیص دادیم که سه مورد از این روستاها در حوزه شوش و حمیدیه بحرانی تر است و حداقل باید جابه جا شوند ولی تاکنون به دلیل تبعات اجتماعی جابجایی هیچ تصمیمی برای این کار نگرفته و ایمن سازی این روستاها در برنامه قرار دارد.

۱۳۱ روستا در بستر رودخانه

ایزدجو ادامه داد: به صورت کلی ۱۳۱ روستا در حوضه آبی کارون و کرخه هستند که اغلب آنها در بستر رودخانه قرار گرفته اند.

وی بیان کرد: در بهترین حالت ممکن هم حتی اگر می دانستیم حجم ورودی آب به استان خوزستان به چه میزان است، حدود ۱۵ درصد عملکرد فعلی مقابله با سیلاب بهبود پیدا می کرد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: برنامه ریزی مخازن بر اساس پیش بینی هواشناسی در دراز مدت انجام می شود ولی برای سیلاب پیش بینی های کوتاه مدت هواشناسی در دستور کار قرار می گیرد.

ایزدجو عنوان کرد: اگر دقت در پیش بینی های فعلی هواشناسی در ایران (استاندارد دنیا بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است) به بالای ۷۰ درصد افزایش پیدا کند که نیازمند تجهیزات و امکانات گسترده ای است، می توان در حوزه پیش بینی های دراز مدت نتیجه بهتری گرفت.

وی خبر داد: تاکنون هیچ اعتباری برای بهبود سازه ای در وزارت نیرو مشخص نشده تا خودمان را برای سیلاب های (مشابه امسال) احتمالی در آینده ایمن سازی کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق با اشاره به اینکه درآمد حاصله از سدها تنها ۵۰ درصد از هزینه های خود سدها را تامین می کند، اظهار کرد: لایروبی سه نقطه استان خوزستان را برای امسال در دستور کار قرار دادیم که با توجه به بودجه محدود و ماشین آلات میزان لایروبی در این نقاط ۷۰۰ هزار مترمکعب تعیین شده است.

ایزدجو تاکید کرد: کانال انحراف سیلاب خسرج با اعتبار ۳۹۰ میلیارد تومان باید هر چه سریعتر اجرایی شود چون اقدام اصلی و اضطراری برای کرخه ایجاد همین کانال است.

وی افزود: در عین حال سیل بندهای لازم برای ایمن سازی روستاهای در حریم رودخانه نیز باید از سوی متولیان احداث شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه از این بابت که دایک مرزی هورالعظیم آبگیری شود یا نه هیچ نگرانی نداریم، گفت: هرچند در حال حاضر هم ارتفاع آب در هورالعظیم مناسب است ولی در برخی نقاط این دایک مرزی بریده شده که مانع از خالی شدن آب هورالعظیم می شود و باید ترمیم شود.

ایزدجو خبر داد: همراه با سازمان محیط زیست نسبت به موظف کردن شرکت ملی نفت برای انجام مطالعات در حوزه تعیین ارقام سطح آب در هورالعظیم اقدام کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر خاکریزی اطراف تاسیسات نفتی در هورالعظیم مدنظر است که با این کار حداقل یک متر به ارتفاع آب در تالاب افزوده می شود.

مشکلی در کشت تابستانه نداریم

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص محدودیت یا ممنوعیت کشت تابستانه در استان خوزستان گفت: در سدهای دز، کارون و کرخه از نظر حجم آب ذخیره شده مشکلی برای تامین آب کشت تابستانه در رودخانه ها نداریم ولی در شبکه های مختلف متصل به این رودخانه ها میزان برداشت آب برای کشت های پرمصرف به جهاد کشاورزی استان خوزستان اعلام شده است.

ایزدجو در پایان با اشاره به اینکه آب مورد نیاز برای نخیلات شادگان در حوضه آبی مارون باید به میزان ۳۰ مترمکعب بر ثانیه تامین شود، اظهار کرد: با وجود اینکه آب موجود در مخزن ذخیره سد مارون بیش از حجم استاندارد و امکان خروجی آب بین ۷۰ تا ۷۵ متر مکعب در ثانیه است ولی تأمین آب برای همه اراضی زیر کشت این حوضه آبی امکان پذیر نیست چون میزان آنها بسیار زیاد است و متأسفانه نخیلات شادگان هم در پایین دست قرار گرفتند.

کلید واژه :

ایزدجو

،

مدیرعامل

،

سازمان آب و برق خوزستان

،

بودجه

،

سیل

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

محققان دانشگاه امیرکبیر ربات هایی برای پاکسازی مقره های برق ساختند

برخورد کشورهای دنیا با استخراج کنندگان رمزارز چگونه است؟

آخرین وضعیت بهره‌برداری از سدهای ملی در دولت دوازدهم

رفع تنش آبی در 32 شهر خراسان رضوی با مدیریت مصرف

طرح آبرسانی به شهر آمل افتتاح شد

افتتاح و گلنگ‌زنی 76 هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق تا پایان امسال/ ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران

وزیر نیرو وارد استان البرز شد

گردش مالی سالانه صنعت برق ۲۳ هزار میلیارد تومان است

ثبت 3 رکورد جدید در صنعت برق ایران/ افتتاح ۲۲۷ پروژه صنعت آب و برق با ۳۳ هزار میلیارد تومان اعتبار تا پایان امسال

افزایش 64 درصدی بارش‌ها در گلستان/ ذخیره آبخوان‌های عمیق استان همچنان کاهشی است

فاز دوم نیروگاه تولیدپراکنده 8 مگاواتی میبد یزد به بهره‌برداری رسید

افتتاح ۵۵ پروژه برق‌رسانی استان سمنان در هفته دولت

34 پروژه آبرسانی در 40 روستای خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد

آغاز احداث تاسیسات فاضلاب روستاهای شهرستان فلاورجان اصفهان

ترمیم خط انتقال آب 11 روستای اهواز

اطلاعات 60 درصد مشترکان استان تهران ثبت شد

۱۶ مگاوات از نیروگاه مقیاس کوچک انزلی به بهره برداری رسید

داستان بی پایان بیت‌کوین و استخراج ارز مجازی در ایران؛ تعرفه مشکل‌ساز شد!

فقط ۲۵ درصد برق تولیدی به دست مردم می‌رسد

ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور به مرز ۸۵ هزار مگاوات رسید

تنش بین روستاهای تنگستان بر سر آب/ احداث بی رویه «خانه باغ ها» مشکل اصلی بحران آب دلوار

شبکه آب سه منطقه آبادان قطع شد

بهره برداری ۸۶ پروژه توزیع برق در هفته دولت/قبوض کاغذی برق حذف می شود

۶۲ پروژه تامین برق در استان تهران به بهره برداری می رسد

ادامه تشنگی مردم چابهار/ آب در پشت سدها تبخیر می شود

آب نیتراته خدابنده ای ها را مجبور به مهاجرت کرد

تجهیزات فرسوده و قدیمی نیروگاهی مانع تولید و صادرات بیشتر برق

طرح منطقه ویژه انرژی های نو در سربیشه پیگیری می شود

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین