کد خبر : ۷۲۵۰۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ادارات مصوبه صرفه جویی دولت را اجرا نکردند/احتمال خاموشی برق استان تهران

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران از صدور اولین قبض برق پرمصرف ها تا 10 روز آینده خبر داد و گفت: تعداد مشترکین خانگی پرمصرف در شهرهای استان تهران 149 هزار و 751 مشترک است که نشان می دهد 8.3 درصد مشترکان خانگی پرمصرف هستند.

ادارات مصوبه صرفه جویی دولت را اجرا نکردند/احتمال خاموشی برق استان تهران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، حاجی رضا تیموری در حاشیه همایش سالیانه خدمات مشترکین برق در پاسخ به این سوال " آیا اقدام به شناسایی مشترکان پرمصرف برق در شهرهای استان تهران شده و چه زمانی اولین قبض این مشترکان صادر خواهد شد"، گفت: تعرفه برق مشترکان عادی خانگی از اول اردیبهشت ماه 7 درصد افزایش یافته است و مشترکین پرمصرف از اول خرداد ماه 16 درصد بر تعرفه آنها اضافه خواهد شد. بنابراین کار شناسایی ما از اردیبهشت ماه آغاز و اخطارهایی به این مشترکین داده شده است.

* ۸.۳ مشترکان تهرانی پرمصرف هستند

وی افزود: مشترکینی که بیش از 300 کیلووات ساعت مصرف برق آنها باشد این 16 درصد رشد تعرفه شامل حال آنها خواهد شد. شرکت توزیع برق استان تهران به 5.5 میلیون نفر جمعیت شهرهای استان تهران خدمات ارائه می کند بنابراین چیزی حدود 8.3 درصد مشترکین خانگی شهرهای استان تهران که حدود 149 هزار و 751 نفر را شامل می شود پرمصرف هستند. 

تیموری گفت: اگر مشترکین پرمصرف به ازای هر مشترک نیم کیلووات کاهش مصرف برق داشته باشند می توان 75 مگاوات صرفه جویی را به دست آورند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران در پاسخ به سؤال در حال حاضر میزان مصرف برق شهرهای استان تهران چقدر است و آیا از این تعداد مشخص است که چه میزان مصرف برق توسط مشترکین پرمصرف استفاده می شود، گفت: در حال حاضر مصرف برق شهرهای استان تهران (به غیر از شهر تهران بزرگ) در سال 14 میلیارد کیلووات ساعت است. بنابراین تلاش ما و وزارت نیرو در افزایش تعرفه برق مشترکان پرمصرف با هدف درآمدزایی نبوده و تنها قصد ما این است که این مشترکان به مشترکان خوش مصرف بپیوندد. 

* مشترکان اداری مصوبه صرفه جویی دولت را اجرا نکردند

وی با بیان اینکه طی ابلاغیه ای که دولت سال گذشته ارائه کرد باید مشترکان اداری 10 درصد برق خود را کاهش دهند، گفت: در سال مشترکان اداری 500 میلیون کیلووات ساعت برق مصرف می کنند که اگر 10 درصد این عدد را صرفه جویی کنند 50 میلیون کیلووات ساعت خواهد شد. 

تیموری افزود: سال گذشته دولت مصوبه ای را ابلاغ کرد که بر اساس آن مشترکان اداری باید 10 درصد صرفه جویی برق انجام می دادند اما متأسفانه مشترکان اداری از این مصوبه که باید از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می کردند تا 20 درصد مصرف برق خود را کاهش دهند به سرانجام نرسید.

* جزئیات بدهی برقی ادارات

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران در پاسخ به سؤال آیا مشترکان دولتی به شرکت توزیع برق استان تهران بابت مصرف برق بدهی دارند یا خیر، گفت: در حال حاضر سازمان های نظامی و انتظامی، شرکت ها، آب و فاضلاب شهری و استانی 103 میلیارد تومان، شهرداری ها 40 میلیارد تومان، استانداری تهران 4 میلیارد تومان و سایر ادارات 20 میلیارد تومان بدهی دارند.

* برق تهران در کدام بخش ها مصرف می شود

وی همچنین در جمع قرائت کنندگان کنترل برق اظهار داشت: در حال حاضر 5.5 میلیون نفر از جمعیت استان تهران را خدمات رسانی برق می کنیم که این جمعیت چیزی در حدود 2 میلیون و 322 هزار مشترک را شامل می شود و از این تعداد 78 درصد مشترکان خانگی هستند که 30 درصد انرژی را مصرف می کنند.

به گفته تیموری، نیم درصد مشترکان برق کشاورزی هستند که 14 درصد انرژی را مصرف می کنند، 1.5 درصد مشترکان صنعتی 35 درصد انرژی را مصرف می کنند و 20 درصد دیگر سایر مشترکان هستند که 21 درصد مصرف انرژی را به خود اختصاص دادند. 

* جزئیات بدهی برقی مشترکان خصوصی 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران با بیان اینکه تعدادی از مشترکان برق خوش حساب هستند و باید از آنها قدردانی کرد اما بیشتر مشترکان این شرکت بدحساب هستند، گفت: تا پایان سال گذشته به این شرکت 348 میلیارد تومان این مشترکان بدحساب، بدهکار هستند.

وی افزود: 59 میلیارد تومان مشترکان خانگی، 44 میلیارد تومان صنعتگران، 106 میلیارد تومان مشترکانی که از تعرفه کشاورزی استفاده می کنند، 70 میلیارد تومان سازمان ها و ادارات، 57 میلیارد تومان تجاری ها و 12 میلیارد تومان نیز سایر تعرفه ها به ما بدهکار هستند.

تیموری با بیان اینکه شرکت های توزیع برق به صورت درآمد - هزینه ای اداره می شوند و منابع درآمدی استانی و ملی ندارند اظهار داشت: همان طور که مشترکان انتظار دارند ما خدمتگزار خوبی برای آنها باشیم و برق مستمر و با ولتاژ مناسب را به آنها تحویل دهیم ما نیز انتظار داریم مشترکان بهای انرژی مصرفی برق خود را به موقع پرداخت کنند و از برق که سرمایه ملی است به درستی استفاده شود.

* مصرف برق بعد از هدفمندی یارانه ها کنترل شد

وی خاموشی را به سه بخش تقسیم کرد و گفت: سه نوع خاموشی داریم؛ خاموشی که برای تعمیرات و اصلاح شبکه های موجود و یا توسعه و احداث شبکه های جدید برنامه ریزی شده باشد دومین خاموشی ناخواسته یا بی برنامه بر اثر حوادث است و سومین خاموشی ناشی از کمبود تولید انرژی و نیرو است. پس بنابراین تمام برنامه ریزی ها و اقدامات فنی و فرهنگی مورد نیاز صورت گرفته تا خاموشی بی برنامه و خاموشی ناشی از کمبود تولید نداشته باشیم. 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران افزود: این موضوع مشروط بر این است که مشترکان مصرف خود را منطقی کنند پس چنانچه مشترکان در مصرف انرژی در زمان های اوج مصرف که در روز از ساعت 12 تا 4 بعدازظهر و شب ها از ساعت 7 تا 11 رخ می دهد مدیریت نداشته باشد مثل اتفاقاتی که در روز 18 خرداد ماه جاری افتاد و مصرف استان تهران نسبت به مصرف مشابه آن در سال گذشته 17 درصد افزایش یافت پیک بار استان به یکباره از 2200 مگاوات به 2600 مگاوات افزایش یافت. 

وی افزود: مطمئناً تأمین این میزان افزایش با مشکل مواجه خواهد شد پس اگر مشترکان رعایت نکنند وقوع خاموشی برق متحمل خواهد بود.

به گفته تیموری، در سال ابتدای اجرای هدفمندی یارانه ها در سال 89 مصرف برق به خوبی از سوی مردم رعایت شد به طوری که نه تنها افزایش برق نداشتیم بلکه در آن سال مصرف برق از سال قبل هم کمتر شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران در خصوص اینکه آیا مشترکان از مولدهای اضطراری استفاده می کنند، گفت: مراکز حساس، حیاتی و مشترکان دیماندی (پرمصرف) باید مجهز به ژنراتور اضطراری باشند که اگر برق به هر دلیلی قطع شد در خدمات آنها خللی رخ ندهد.

تیموری افزود: سرمایه گذارانی که در بخش DG (تولید پراکنده) سرمایه گذاری کرده اند و مشترکانی که ژنراتور انفرادی دارند اگر بر اساس تفاهم نامه ای که بین ما و آنها منعقد شده عمل کنند حداقل به میزان صد مگاوات ظرفیت قدرت تولید دارند و می توانند 4 درصد بار شبکه برق استان تهران را تأمین کنند. 

وی در خصوص اینکه آیا مشترکان کشاورزی و صنعتی از طرح های تشویقی وزارت نیرو استفاده می کنند نیز گفت: با مشترکان واقع در شهرک های استان، کشاورزان و جایگاه های CNG و تعدادی از مشترکان دیماندی تفاهم نامه مبادله شده است پس چنانچه این مشترکان به تعهدات خود عمل کنند از بسته های تشویقی استفاده خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران گفت: اگر صنایع بار مصرفی خود را جا کنند یعنی مصرف خود را از دو روز در وسط هفته در ساعت پیک بار به روزهای پنج شنبه و جمعه منتقل کنند از این بسته های تشویقی استفاده خواهند کرد.

به گفته وی، کشاورزان در 4 ساعت پیک بار اگر برق چاه آب خود را خاموش کنند مصرف 20 ساعت بعدی آنها رایگان خواهد بود.

* قبض مشترکان پرمصرف چقدر افزایش می یابد

تیموری خاطرنشان کرد: بهای انرژی برق کلیه مشترکان از اول اردیبهشت ماه 7 درصد اضافه شده است یعنی یک قبض صد هزار تومانی به 107 هزار تومان افزایش می یابد اما بهای انرژی مشترکان پرمصرف خانگی که از خرداد ماه تا شهریور ماه خواهد بود علاوه بر 7 درصد 16 درصد نیز اضافه شده است. همانطور که می دانید 150 هزار مشترک خانگی استان تهران پرمصرف هستند یعنی ماهانه بیش از الگوی مصرف که 300 کیلووات ساعت است برق مصرف می کنند.

وی در خصوص حذف قبض برق گفت: 2 میلیون و 300 هزار قبض برق در شهرهای تابعه استان در یک دوره دو ماهه صادر می شود (قبض برق مشترکان پرمصرف ماهانه خواهد بود) بنابراین در راستای توسعه دولت الکترونیک ارائه خدمات غیرحضوری ارتباط دو سویه با مشترکان، ارتقای سطح خدمات و رفاه مشترکان و همچنین صرفه جویی اقتصادی قبوض کاغذی حذف و اطلاعات به صورت پیامک برای مشترکان ارسال می شود.

به گفته وی، چاپ قبض و توزیع آن توسط مأموران برق حدود 7 میلیارد تومان هزینه دربردارد که اگر 500 میلیون تومان هزینه بابت پیامک بخواهیم کسر کنیم در یک سال معادل 6.5 میلیارد تومان صرفه اقتصادی در پی خواهد داشت پس با دریافت شماره تلفن همراه کلیه مشترکان از مهر ماه سال جاری قبض کاغذی صادر نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران ادامه داد: در حال حاضر حدود 35 درصد مشترکان شماره تلفن خود را در اختیار شرکت توزیع برق قرار داده اند و انتظار می رود مشترکان از طریق پایگاه اطلاع رسانی شرکت از اینترنت استفاده از اپلیکیشن خدمات غیرحضوری و استفاده از سامانه پیامکی به شماره 500040121 پیام خود را ارسال کنند و یا شماره تلفن را به مأمورینی که برای قرائت مراجعه می کنند ارائه دهند.

* تلفات برق تهران از ۳۳ درصد به ۱۵ درصد رسید

وی در خصوص تلفات انرژی برق استان تهران نیز گفت: اگر روند کاهش تلفات انرژی در 10 سال گذشته را مرور کنیم تلفات از 33 درصد به 14.8 درصد رسیده است. بنابراین تلاش می شود تا 5 سال آینده این عدد به کمتر از 10 درصد برسد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان تهران خاطرنشان کرد: وجود برق های غیرمجاز عاملی است برای تلف شدن انرژی که از مهر ماه سال 96 تاکنون بیش از 51 هزار انشعاب غیردائم واگذار شده است و قریب به 70 درصد این انشعابات به صورت غیرمجاز استفاده می کردند بنابراین با این اقدام 100 میلیارد تومان بهای انشعاب دریافت شده و سالانه حدود 85 میلیون کیلووات ساعت از هدررفت انرژی جلوگیری می شود و سالیانه 8.5 میلیارد تومان بهای انرژی دریافت خواهد شد. 

فارس

کلید واژه :

توزیع برق

،

استان تهران

،

خاموشی

،

رضا تیموری

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین

بیانیه پایانی نخستین جشنواره روابط عمومی‌های صنعت آب و برق/ معرفی برگزیدگان جشنواره

نظام‌نامه انتصابات صنعت آب و برق به زودی ابلاغ خواهد شد/ نیازمند بازبینی عمیق ارتباط با مردم هستیم/ استمرار یک مسئولیت در شرایط بی‌انگیزگی خیانت است

دلار نیمایی مبنای محاسبه نرخ برق ماینرها می شود

دستور رهبر انقلاب برای حل معضل آب و فاضلاب اهواز

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

حیات زمین مکنده‌ دارد!

بخش خصوصی از فرصت اشتغال در صنعت برق افغانستان استفاده کند

مذاکره با وزارت نیرو برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در تهران

حذف قبض کاغذی در پنج استان/ حذف قبوض تهرانی‌ها تا ۱۵ شهریور

مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب اهواز منصوب شد

تامین برق روستاهای سخت‌گذر استان کردستان از طریق انرژی خورشیدی

پیک تابستان 98 را بدون خاموشی سپری کردیم/ رکورد صادرات، تولید و صرفه‌جویی در مصرف برق شکسته شد

مدیریت رفتار مشترکان، راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید/ هدف‌گذاری جشنواره برای ارتقای کارکرد روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

همایش سراسری روابط عمومی های وزارت نیرو آغاز به کار کرد/ تجلیل از روابط عمومی های برتر صنعت آب و برق

استقبال کشاورزان هرمزگان از آب شیرین‌کن به‌دلیل افت کیفیت آب دشت‌ها

حتی یک روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد

ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق زرنج به توافق رسیدند

۵۷ درصد مشترکان آب سقف الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

هوشیار باشید! بحران آب همچنان ادامه دارد

صحنه‌های تلخ قطعی آب در اهواز

5300 حلقه چاه غیرمجاز در استان گلستان تعیین تکلیف شد

همایش سراسری روابط عمومی‌های وزارت نیرو فردا برگزار می‌شود/ برپایی نخستین جشنواره ارزیابی روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه است/ تعداد دشت‌های ممنوعه همچنان در حال افزایش است

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی خاموشی در برق تبریز

65 لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب شهر کرمان افزوده شد

امضای تفاهم‌نامه ترویج فرهنگ مصرف بین استانداری و شرکت‌های آب و برق تهران

ایران خطوط برق افغانستان را توسعه می‌دهد