کد خبر : ۷۲۵۰۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نیروگاههای برق آبی در سال گذشته چقدر برق تولید کردند؟

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر اساس آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیش از ۱۵ هزار و ۷۰۰ گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی کشور داشته ایم.

نیروگاههای برق آبی در سال گذشته چقدر برق تولید کردند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،به نقل از وزارت نیرو، محمد حاج رسولی ها در بیست و نهمین نشست کمیته فنی تخصصی نیروگاه های برق آبی کشور که با حضور مدیران عامل سازمان آب و برق خوزستان، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، معاونان شرکت مدیریت شبکه برق کشور، مدیران ارشد نیروگاه های برق آبی سراسر کشور و تعدادی از شرکت های خصوصی فعال در این زمینه، به ریاست فربد استیری مدیر کل مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی کشور برگزار شد، از طریق ارسال پیام تصویری اظهار داشت: درسال آبی جاری به دلیل نزولات خوبی که داشتیم، حجم مخازن عمده سدها، خصوصاً سدهای نیروگاهی کشور افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیش از ۱۵ هزار و ۷۰۰ گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی کشور داشته ایم که ۵۰ درصد از این عدد در ۳ ماهه زمستان سال ۹۷ تولید شده است.

حاج رسولی ها افزود: این میزان از تولید در فصل زمستان که کشور با محدودیت تأمین سوخت برای نیروگاه های حرارتی و گازی مواجه است، عدد قابل توجهی است و توانسته بیش از ۲ میلیارد متر مکعب صرفه جویی در مصرف سوخت در این نیروگاه ها را به همراه داشته باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر بهره گیری از تجارب وقایع روی داده در سال های گذشته، به اهمیت وجود برنامه منسجم و هماهنگ بین دیسپاچینگ ملی برق و مرکز نیروگاه های برق آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران اشاره کرد و گفت: باید سعی کنیم انسجام مناسب تری در این بخش داشته باشیم.

وی اظهار داشت: با استفاده از همین تجارب، در سیلاب های اخیر، مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی نقش مؤثر و فعالی در ستاد ملی فرماندهی و مدیریت سیلاب شرکت مدیریت منابع آب ایران در زمینه مدیریت مخازن و خروجی سد از باب تولید انرژی داشت و به هیمن دلیل تا این لحظه شرایط خوبی داشته ایم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه استفاده بهینه از منابع موجود در مخازن سدها، محور اصلی تولید انرژی در پیک تابستان سال جاری است، ادامه داد: چون ظرفیت نیروگاه های منصوب شده در کشور از سال ۹۶ به بعد تغییر زیادی نداشته و حدوداً بالای ۱۲ هزار مگاوات است و آن سال هم سال خوبی در تولید انرژی بود، ارقام آن سال را به عنوان شاخص مد نظر قرار می دهیم و می بایست نسبت به سال ۹۶ توان لحظه ای را حداقل ۱۰ درصد افزایش داده و بالای ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات توان لحظه ای را در اختیار شبکه قرار دهیم.

حاج رسولی ها اضافه کرد: باید بتوانیم با مدیریتی که انجام می دهیم و با توجه به شرایطی که در چند سال اخیر شاهد بودیم، ۱۲ ساعت پیک مصرف را برای تولید نیروگاه های برق آبی مد نظر داشته باشیم. به علاوه، با توجه به پتانسیل منابع آبی موجود حتماً بالای ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۶ انرژی تولید کنیم و توان تولید را نیز حداقل ۷۰ درصد افزایش دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: هماهنگی کامل با دیسپاچینگ ملی برق در ایام پیک و تنظیم خروجی ها با نگاه حفظ منابع آبی برای سال آینده به عنوان یک اصل باید مد نظر همه شرکت ها و نیروگاه ها باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای احداث نیروگاه های جدید را بسیار مهم برشمرد و گفت: متوقف ماندن این ظرفیت ها شایسته نیست و استان ها حتماً این گونه موارد، از جمله طرح های معرفی شده برای واگذاری در قالب تبصره ۱۹ را جدی گرفته و پیگیری بیشتری داشته باشند.

حاج رسولی ها نظام مدیریت ایمنی و بهداشت در نیروگاه های برق آبی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: اگر چه در نیروگاه های برق آبی نسبت به سایر تأسیسات آبی شرایط بسیار خوبی را در بحث مدیریت ایمنی و بهداشت شاهد هستیم، اما حفظ این شرایط باید استمرار یابد.

وی تشکیل کارگروه هایی برای مدیریت عبور از پیک سال جاری در شرکت های تابعه و شرکت مادر را نیز ضروری دانست و تأکید کرد: با رعایت این موارد باید به گونه ای پیش برویم که در تابستان سال جاری رکورد بی نظیری را از نظر تولید برق آبی ثبت کنیم.

کلید واژه :

محمد حاج رسولی ها

،

مدیریت منابع آب

،

نیروگاه های برق آبی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

سه نکته استخراج «بیت کوین»

معامله 70 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

آبرسانی سیار به ۴۴۷ روستای خراسان جنوبی

وزیر نیرو باید پاسخگو باشد !

گلایه معاون استاندار از متولیان آب به دلیل کمبود اعتبارات روستایی

تازه ترین اظهار نظر استاندار سمنان درباره هزینه انتقال آب از دریای خزر

مشهد همچنان در منطقه قرمز مصرف برق

شروط وزارت نیرو برای فعالان ارزهای مجازی / تعیین وظایف صنعت برق در قانون

آینده آبی کشور نامعلوم است

مدیرعامل آبفای اصفهان: میزان هدررفت آب در اصفهان 15 درصد کاهش داشته است

۲۰ درصد آب شرب اردبیل هدر می رود / ادغام دو شرکت آب فاضلاب شهری و روستاییا منطقی است

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

بیش از ۱۰۰۰۰ روستا به شبکه آب شرب متصل شدند

نقش موثر بانک ها در مدیریت مصرف برق

اقدامات صنعت آب و برق به مردم گزارش شود

آیا پروژه انتقال آب بن-بروجن تا پایان سال 99 تمام می شود؟

زیرساخت های برق خوزستان فرسوده و ضعیف است

عذرخواهی استاندار به دلیل مشکلات آب اصفهان

انتقاد تند نماینده مجلس از قطعی از آب شرب بسیاری از روستاها در فصل تابستان

«انشعابات غیرمجاز آب» پدیده جدید در برخی شهرهای گلستان

دو سوم کشور قابلیت نصب سلول های خورشیدی را دارد

برق سازمان های پرمصرف پایتخت قطع می شود

کاهش خاموشی با همراهی مردم میسر است/ضعف فرهنگسازی در مصرف برق

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش بهای برق بخش خانگی

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

بی‌توجهی ادارات به اخطارها مساوی با قطع برق

صرفه اقتصادی نیروگاه های خورشیدی کاهش یافته است !

چرا در ایران بیت کوین را با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند؟ / ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی

صدور ۱۴ مجوز احداث نیروگاه خورشیدی درقم

آغاز احداث مخزن ذخیره آب در ۱۳ شهر خراسان شمالی

افت فشار آب شرب در نکا کاهش می یابد/مشکل ساحل حل خواهد شد

راهکارهای دولت برای مقابله با خاموشی چیست؟

تکذیب نوبت بندی آب در شیراز، جدول جیره بندی اصالت ندارد 

سیاست ها در رابطه با استخراج ارز دیجیتالی متناقض است

باید سهم شهرداری کرمان را از پساب فاضلاب بگیریم