کد خبر : ۷۲۵۰۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نیروگاههای برق آبی در سال گذشته چقدر برق تولید کردند؟

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر اساس آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیش از ۱۵ هزار و ۷۰۰ گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی کشور داشته ایم.

نیروگاههای برق آبی در سال گذشته چقدر برق تولید کردند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،به نقل از وزارت نیرو، محمد حاج رسولی ها در بیست و نهمین نشست کمیته فنی تخصصی نیروگاه های برق آبی کشور که با حضور مدیران عامل سازمان آب و برق خوزستان، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، معاونان شرکت مدیریت شبکه برق کشور، مدیران ارشد نیروگاه های برق آبی سراسر کشور و تعدادی از شرکت های خصوصی فعال در این زمینه، به ریاست فربد استیری مدیر کل مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی کشور برگزار شد، از طریق ارسال پیام تصویری اظهار داشت: درسال آبی جاری به دلیل نزولات خوبی که داشتیم، حجم مخازن عمده سدها، خصوصاً سدهای نیروگاهی کشور افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، در سال ۹۷ بیش از ۱۵ هزار و ۷۰۰ گیگاوات ساعت تولید برق در نیروگاه های برق آبی کشور داشته ایم که ۵۰ درصد از این عدد در ۳ ماهه زمستان سال ۹۷ تولید شده است.

حاج رسولی ها افزود: این میزان از تولید در فصل زمستان که کشور با محدودیت تأمین سوخت برای نیروگاه های حرارتی و گازی مواجه است، عدد قابل توجهی است و توانسته بیش از ۲ میلیارد متر مکعب صرفه جویی در مصرف سوخت در این نیروگاه ها را به همراه داشته باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر بهره گیری از تجارب وقایع روی داده در سال های گذشته، به اهمیت وجود برنامه منسجم و هماهنگ بین دیسپاچینگ ملی برق و مرکز نیروگاه های برق آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران اشاره کرد و گفت: باید سعی کنیم انسجام مناسب تری در این بخش داشته باشیم.

وی اظهار داشت: با استفاده از همین تجارب، در سیلاب های اخیر، مرکز مدیریت نیروگاه های برق آبی نقش مؤثر و فعالی در ستاد ملی فرماندهی و مدیریت سیلاب شرکت مدیریت منابع آب ایران در زمینه مدیریت مخازن و خروجی سد از باب تولید انرژی داشت و به هیمن دلیل تا این لحظه شرایط خوبی داشته ایم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه استفاده بهینه از منابع موجود در مخازن سدها، محور اصلی تولید انرژی در پیک تابستان سال جاری است، ادامه داد: چون ظرفیت نیروگاه های منصوب شده در کشور از سال ۹۶ به بعد تغییر زیادی نداشته و حدوداً بالای ۱۲ هزار مگاوات است و آن سال هم سال خوبی در تولید انرژی بود، ارقام آن سال را به عنوان شاخص مد نظر قرار می دهیم و می بایست نسبت به سال ۹۶ توان لحظه ای را حداقل ۱۰ درصد افزایش داده و بالای ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات توان لحظه ای را در اختیار شبکه قرار دهیم.

حاج رسولی ها اضافه کرد: باید بتوانیم با مدیریتی که انجام می دهیم و با توجه به شرایطی که در چند سال اخیر شاهد بودیم، ۱۲ ساعت پیک مصرف را برای تولید نیروگاه های برق آبی مد نظر داشته باشیم. به علاوه، با توجه به پتانسیل منابع آبی موجود حتماً بالای ۵۰ درصد نسبت به سال ۹۶ انرژی تولید کنیم و توان تولید را نیز حداقل ۷۰ درصد افزایش دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: هماهنگی کامل با دیسپاچینگ ملی برق در ایام پیک و تنظیم خروجی ها با نگاه حفظ منابع آبی برای سال آینده به عنوان یک اصل باید مد نظر همه شرکت ها و نیروگاه ها باشد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای احداث نیروگاه های جدید را بسیار مهم برشمرد و گفت: متوقف ماندن این ظرفیت ها شایسته نیست و استان ها حتماً این گونه موارد، از جمله طرح های معرفی شده برای واگذاری در قالب تبصره ۱۹ را جدی گرفته و پیگیری بیشتری داشته باشند.

حاج رسولی ها نظام مدیریت ایمنی و بهداشت در نیروگاه های برق آبی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: اگر چه در نیروگاه های برق آبی نسبت به سایر تأسیسات آبی شرایط بسیار خوبی را در بحث مدیریت ایمنی و بهداشت شاهد هستیم، اما حفظ این شرایط باید استمرار یابد.

وی تشکیل کارگروه هایی برای مدیریت عبور از پیک سال جاری در شرکت های تابعه و شرکت مادر را نیز ضروری دانست و تأکید کرد: با رعایت این موارد باید به گونه ای پیش برویم که در تابستان سال جاری رکورد بی نظیری را از نظر تولید برق آبی ثبت کنیم.

کلید واژه :

محمد حاج رسولی ها

،

مدیریت منابع آب

،

نیروگاه های برق آبی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

داستان آبرسانی به روستاها به کجا رسید؟

احتمال استیضاح وزیر نیرو وجود دارد!

صنعت برق در تلاش توسعه شبکه زمینی

جشنواره نیرو و رسانه

طرح توسعه گردشگری آبی این بار در سردشت

آبرسانی به زائران عتبات عالیات

انتقال آب خزر به فلات مرکزی!

وضعیت نیروگاه های بازنشسته در ایران

روزانه ۷۰۰ سرویس‌دهی توسط ۱۵۰ تانکر آب انجام می شود

پرونده نوسازی نیروگاه‌های اسقاطی و فرسوده

#هرهفته_الف_ب_ایران، با مردم

در حاشیه افتتاح پروژه آبرسانی در دهلران چه گفته شد؟

بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستایی در دهلران

بکارگیری نیروهای غیر بومی را در نیروگاه هریس متوقف کنید

آغاز فاز دوم تبدیل وضعیت اپراتورهای صنعت برق

اعلام وصول دو سوال از وزیر نیرو

آمادگی رویارویی با سیلاب احتمالی در خوزستان

ابلاغ تعرفه‌های جدید خرید برق

تامین انرژی مورد نیاز اروپا و هندوستان

توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر سیاست ماست

٢٦ درصد کل انرژی مصرفی جهان از منابع تجدیدپذیر تامین شده است

دو برابر شدن ظرفیت فعلی نیروگاه های تجدیدپذیر

استفاده از حوزه جدید فن آوری اطلاعات در نیروگاه شهید رجایی

مدیریت و رهاسازی آب از مخزن سد سفید رود

خدمات شبانه روزی شرکت آبفای کرمانشاه به زائران اربعین

ظرفیت انرژی‌های پاک کشور تا پایان امسال به هزار مگاوات خواهد رسید

پیام وزیر نیرو به مدیران و کارکنان صنعت آب و برق

آغاز اورهال اساسی سرریزهای سد دز

ایلام میزبان وزیر نیرو می شود

انتقال تجارب تخصصی مدیریت سیلاب‌ها

اتصال واحد 2 نیروگاه بیستون

برق رسانی روستایی

ایوان فناوری و نوآوری افرا

افتتاح سد سرنی در میناب تا پایان سال

بررسی بارندگی در شمال کشور