کد خبر : ۷۲۵۰۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

طرح های بیابان زدایی در خوزستان غیر علمی و زیان بار است

یک کارشناس محیط زیست با تاکید بر اینکه طرح های بیان زدایی غیرعلمی است و در کاهش گردوغبار نمی تواند موثر باشد، گفت: رعایت حق آبه تالاب های خوزستان بهترین راه حل بوده و رهاسازی پسآب نیشکر در آن ها، به نوعی عوام فریبی است.

طرح های بیابان زدایی در خوزستان غیر علمی و زیان بار است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، محمد درویش  امروز در رابطه با طرح های بیابان زدایی در خوزستان، اظهار کرد: طرح های بیابان زدایی که در خوزستان در حال انجام است غلط است و ما نباید بیابان زدایی کنیم؛ بیابان یک اکوسیستم است مثل جنگل؛ مرتع، تالاب و کوهستان و واجد یک تنوع زیستی خاص خودش است.

وی افزود: دربیابان ها یکسری گونه های خاص وجود دارد که اگر بیابان زدایی کنیم باید تمام این گونه ها از بین می رود و این غیرعلمی و نابودی یک اکوسیستم است.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه در مورد اجرای طرح بیابان زدایی در خوزستان انتقاد جدی وجود دارد، گفت: به منظور تثبیت عرصه های بحرانی در خوزستان باید از گونه های بومی منطقه استفاده شود و نباید از گونه های غیر بومی مانند کهور آمریکایی یا پاکستانی استفاده کرد.

درویش افزود: زمانی که در ایران حدود یک هزار و 800 گونه اندمیک یعنی گونه هایی که جز در ایران  در هیچ جای دیگر دنیا رشد نمی کند چرا باید از گونه های وارداتی برای تثبیت عرصه های بحرانی استفاده کرد.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع عنوان کرد: گونه های غیر بومی در رقابت  تامین آب و خاک مورد نیاز خود گونه های بومی را حذف کرده و با خود آفت هایی را می آورند که ممکن است این آفت ها خسارت های  جبران ناپذیری به محیط زیست بزنند.

درویش با اشاره به انتشار سفید بالک (مگس های سفید)  در چند سال گذشته در فضای تهران، گفت: انتشار این حشره  به این دلیل است که شهردار وقت یک نوع گونه توت آمریکایی وارد فضای شهری تهران کرد و این گونه به همراه خود حشراتی را آورد که دشمن طبیعی نداشت و سبب وسعت انتشار آن شد.

 وی با تاکید بر اینکه طرح بیان زدایی در کاهش گردوغبار نمی تواند موثر باشد، عنوان کرد: ممکن است این طرح ها در کوتاه مدت موثر واقع شوند اما نمی توانند پایدار باشند و اگر بخواهند بمانند گونه های دیگری را نابود می کنند.

درویش بیان کرد: در خوزستان برای اینکه بتوان گردوغبار را مهار کرد باید به سمت پرداخت حق آبه تالاب ها حرکت کرد اما مشاهده می شود برای اینکه اکتشافات نفتی در میدان آزادگان ارزانتر تمام شود بخش هایی از هور العظیم خشک می شود و برای مقابله با عرصه های ریزگرد درخت کاری می کنیم.

وی افزود: بهترین راه حل مشکل ریزگردها در خوزستان احیای تالاب هاست و اینکه پساب شور نیشکر و  آب شور سدگتوند را در آن ها رها نکنیم؛ این فعالیت ها بامحیط زیست تناقص دارد و به نوعی عوام فریبی است.

درویش با بیان اینکه محیط زیست، وزارت نیرو و آب و برق خوزستان باید تلاش کنند تا حق آبه 6 تالاب خوزستان پرداخت شود، گفت: تامین حق آبه تالاب ها به طرز قابل توجهی در شرایط زیست محیطی خوزستان موثر خواهد شد و بیش از 90 درصد مسائل ریزگردها حل می شود اما  10 درصد مابقی به حل مشکلات فرامنطقه ای برمی گردد.

وی با تاکید بر اینکه 90  درصد ریزگردهایی که ایجاد بحران می کنند و سبب می شود شاخص آلودگی ده ها برابر از حد مجاز برسد منشاء داخلی دارند، عنوان کرد: کانون این ریزگردها در منطقه هندیجان، تالاب های شادگان و هور العظیم، جاده اهواز- ماهشهر و مقداری از آنها مربوط به استان ایلام هستند.

درویش گفت: ریزگردهایی که خارج از کشور می آید در ارتفاع بالا حرکت می کنند و سبب  نمی شود که شهر تعطیل، پروازها لغو و برق قطع شود؛ ریزگردهایی که در شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، دزفول، ماهشهر و... بحران ایجاد می کنند منشاء داخلی دارد و ما نباید به نسبت درصد آنها را بسنجیم بلکه باید به نسبت اهمیت سنجیده شوند.

انتهای پیام/

کلید واژه :

طرح های بیابان زدایی

،

خوزستان

،

غیر علمی

،

زیان بار

،

محمد درویش

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تالاب گاو خونی زنده است

ثبت قدیمی ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

هماهنگی سیستم سوخت رسانی نیروگاه شهید رجایی

تشویق کم مصرف ها

توزیع عادلانه آبحوضه آبریز زاینده رود

عرضه برق در بورس انرژی

بررسی راه های نرفته برای تامین آب

انسجام خدمات‌رسانی صنعت آب و برق در اربعین امسال

تولید نانو ژنراتورهای انعطاف‌پذیر

تلاش برای توسعه هر چه بیشتر انرژی پاک در کشور

تولید انرژی خورشیدی در مجاورت دریاچه نمک قم

سال آبی جدید

جشنواره نیرو و رسانه

پایداری شبکه آب و برق استان هرمزگان بعد از زلزله

ظرفیت سدهای خوزستان در وضعیت مناسبی قرار دارند

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو