کد خبر : ۷۲۵۰۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین

بیابان زایی، تخریب زمین ها در مناطق خشک و نیمه خشک است که فروپاشی سرزمین را در پی دارد. این وضعیت عمدتاً به علت فعالیت های انسانی و تغییرات آب وهوایی ایجاد می شود.

بیابان زایی عامل فروپاشی سرزمین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،بیابان زایی نوعی تخریب زمین است که در پی آن منطقه به زمینی خشک و لم یزرع تبدیل می شود. معمولاً چنین منطقه ای آب، پوشش گیاهی و حیات وحش خود را از دست می دهد. عوامل گوناگونی مانند تغییر اقلیم و فعالیت های انسانی در این باره مؤثرهستند. بیابانی شدن یکی از مسائل قابل ملاحظه بوم شناسی و زیست محیطی در جهان است.

بیابان زایی به گسترش بیابان های موجود اشاره نمی کند بلکه به این دلیل رخ می دهد که اکوسیستم های خشک - که بیش از یک سوم مناطق زمین را پوشش می دهند - به شدت آسیب پذیر و نامناسب می شوند. تضعیف و بی ثباتی خاک، جنگل زدایی، رشد بیش از حد کشاورزی و روش های آبیاری نادرست، کارایی زمین را از بین می برد.

روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی هر سال هفدهم ژوئن، به منظور ارتقای آگاهی عمومی از تلاش های بین المللی برای مبارزه با بیابان زایی برگزار می شود. امسال بیست و پنجمین سالگرد این روز است و شعار روز مبارزه با بیابان زدایی سال ۲۰۱۹ «بیایید با هم آینده را رشد دهیم» انتخاب شده است. مدیریت پایدار زمین برای همگان ضروری است. با هم می توانیم بهره وری بیش از ۲ میلیارد هکتار زمین های تخریب شده را بهبود و معیشت بیش از ۱.۳ میلیارد نفر در سراسر جهان را بهبود ببخشیم.

آمارها حاکی از این است که تا سال ۲۰۲۵، ۱.۸ میلیارد نفر کمبود آب مطلق را تجربه خواهند کرد و بخش های بسیاری در جهان تحت شرایط آب و هوایی سخت قرار می گیرند. تا سال ۲۰۴۵، حدود ۱۳۵ میلیون نفر ممکن است به علت بیابان زایی آواره شوند.

دستور کار ۲۰۳۰ توسعه پایدار اعلام می کند که «ما مصمم هستیم از نابودی سیاره از طریق تولید پایدار، مدیریت منابع طبیعی به طور مداوم و اقدام فوری برای تغییرات آب و هوایی به منظور حمایت از نیازهای کنونی و نسل های آینده جلوگیری کنیم.» از زمان تصویب آن در سال 1994، UNCCD به پیشرفت مدیریت پایدار زمین کمک کرده است. امروزه، ۱۹۷ تن از طرفین این کنوانسیون تحت اقدامات هماهنگ و نتایج محور با اهداف مشخص برای بازگرداندن زمین های تخریب شده فعالیت می کنند. هدف نهایی حفاظت از سرزمین ما پیشگیری از استفاده بیش از حد از زمین های موجود و کاهش خشکسالی است.

جهان به دنبال راهی برای مبارزه بیشتر با پدیده بیابان زایی است. رشد مجدد جنگل در مزارع سراسر جهان، یکی از مواردی است که در برزیل، اندونزی، چین و هند افزایش یافته است.

یافته ها نشان می دهد که رشد جمعیت و تغییر الگوهای مصرف، فشار بی سابقه ای بر منابع طبیعی این سیاره وارد کرده است. آمارهای جهانی می گوید تقریباً ۱۷۰ کشور همچنان تحت تأثیر بیابان زایی، ویرانی زمین و یا خشکسالی قرار دارند. تهدیدات مکرر و رو به رشد آتش سوزی جنگل ها، موج گرما، مهاجرت ها، سیلاب، افزایش سطح دریا و عدم امنیت غذا و آب بیشتر مشهود است. بیش از ۷۵ درصد از زمین های موجود در حال حاضر تخریب شده اند و بیش از ۹۰ درصد آن ها تا سال ۲۰۵۰ کاهش می یابند. در کل نیمی از حجم اتحادیه اروپا (۴.۱۸ میلیون کیلومتر مربع) سالانه تخریب می شود، بیشترین آسیب در آفریقا و آسیا رخ می دهد.

در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸، نسخه جدیدی از اطلس جهانی بیابانزایی توسط (JRC) منتشر شد. مسئول مرکز تحقیقات مشترک (JRC)، می گوید: طی 20 سال گذشته، از زمان انتشار آخرین نسخه اطلس جهانی بیابان زایی، فشار روی زمین به طور چشمگیری افزایش یافته است. برای حفظ سیاره به شدت نیازمند تغییر در نحوه برخورد با این منابع گرانبها هستیم. این نسخه جدید و بسیار پیشرفته اطلس به سیاستگذاران سراسر جهان بینش جامع و قابل دسترسی در زمینه تخریب زمین، علل آن و راه حل های بالقوه برای مقابله با بیابان زایی و بازگرداندن زمین های تخریب شده ارائه می دهد."

هر ساله در جهان، ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع زمین که معادل نیمی از حجم انگلستان است، به دلیل بیابان زایی نابارور می شود. هزینه اقتصادی تخریب خاک برای اتحادیه اروپا سالانه ده ها میلیارد یورو برآورد می شود. تخمین می شود که تغییرات آب و هوایی، میزان تولید جهانی محصولات کشاورزی را تا سال ۲۰۵۰ حدود ۱۰ درصد کاهش دهد. بیشتر این موارد در هند، چین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا اتفاق می افتد، در حالی که تخریب زمین تولید محصول را به نصف کاهش می دهد.

 در حالی که تخریب زمین یک مشکل جهانی است، مهار آن به راهکارهای محلی نیاز دارد. تعهد و همکاری مؤثر در سطح محلی برای جلوگیری از تخریب زمین و از دست دادن تنوع زیستی ضروری است. گسترش کشاورزی، یکی از دلایل اصلی تخریب زمین است که باید برای آن چاره ای جدی اندیشید. بیابان زایی، فاجعه ای خاموش است که اثرات شدیدی بر طبیعت و انسانی دارد که در آن زندگی می کند.

منابع: unccd، reliefweb

ایسنا

کلید واژه :

بیابان زایی

،

تخریب زمین

،

مناطق خشک و نیمه خشک

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تالاب گاو خونی زنده است

ثبت قدیمی ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

هماهنگی سیستم سوخت رسانی نیروگاه شهید رجایی

تشویق کم مصرف ها

توزیع عادلانه آبحوضه آبریز زاینده رود

عرضه برق در بورس انرژی

بررسی راه های نرفته برای تامین آب

انسجام خدمات‌رسانی صنعت آب و برق در اربعین امسال

تولید نانو ژنراتورهای انعطاف‌پذیر

تلاش برای توسعه هر چه بیشتر انرژی پاک در کشور

تولید انرژی خورشیدی در مجاورت دریاچه نمک قم

سال آبی جدید

جشنواره نیرو و رسانه

پایداری شبکه آب و برق استان هرمزگان بعد از زلزله

ظرفیت سدهای خوزستان در وضعیت مناسبی قرار دارند

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو