کد خبر : ۷۲۵۲۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استخراج بیت کوین قانونی است یا غیرقانونی؟/ ماینرهایی که ثبت سفارش و ارز نیمایی دارند

با اوج گرفتن گرما در فصل تابستان، وجود برق خوارهای جدید مانند ماینرها مزید علتی برای قطعی برق شده که عواید آن، قانونی یا غیرقانونی برای عده قلیلی بوده و دود آن به چشم مصرف کننده خانگی، اقتصاد ملی و حتی تولیدات صنعتی کشور می رود.

استخراج بیت کوین قانونی است یا غیرقانونی؟/ ماینرهایی که ثبت سفارش و ارز نیمایی دارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، فصل داغ تابستان امسال با یک خبر داغ تکمیل شد. کشف دو مزرعه تولید ارز دیجیتال با یک هزار دستگاه ماینر که یک مگاوات برق صنعتی تعرفه دار را مصرف می کرد. پدیده نوظهور رمز ارزها یا همان ارزهای دیجیتال نیاز به دستگاه های پردازنده (ماینر) دارد که برای تحویل، آنالیز و تولید ارز دیجیتال، برق بسیار زیادی مصرف می کند به طوری که براساس اظهارات حائری معاون وزیر نیرو اگر روند تولید ارز توسط ماینرها ادامه یابد نیاز به ۲ هزار مگاوات برق است.

معمولا واکنش مسئولان به پدیده های نوظهور به خصوص از نوع دیجیتالی آن بسیار منفعلانه بوده و زمانی به فکر تهیه و تدوین قاعده و چارچوب آن می افتند که احتمالا کار از کار گذشته و گاهی اوقات با تضییع حقوق شهروندی همراه است. 

یکی از این رمزارزها، بیت کوین است که در دنیا طرفداران زیادی دارد و بعضی از کشورها نیز آن را به رسمیت می شناسند اما در ایران به دلیل گستردگی شرح وظایف و دربرگیری آن هنوز هیچ دستگاهی درباره استخراج و معاملات آن اظهار نظر قطعی نکرده است. 

بانک مرکزی نیز از جایگاه متولی سیاست های پولی و ارزی در این رابطه موضع رسمی نگرفته و هراز چندگاهی به شهروندان هشدارهایی می دهد، اما مخاطبان این ارز رمزها هنوز بلاتکلیفند و البته با خلأ قانونی که وجود دارد امور خود را پیش می برند. هر چند ریسک پذیری زیادی برای ارزهای دیجیتالی پیش بینی می شود.

در روزهای گذشته خبری در رسانه ها دست به دست شد که مخاطبان این پدیده را شوکه کرد. معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری یزد، طی روزهای اخیر از شناسایی و کشف دو مزرعه تولید ارز دیجیتال خبر داد. 

محمدحسین رحیمی زاده در مورد علت برخورد با تولید ارز دیجیتال و پلمپ آنها عنوان کرده، تولید ارز دیجیتال برخلاف مقررات پولی و بانکی است و پشتوانه ای ندارد و پوششی برای پولشویی تلقی می شود، اما کار به اینجا ختم نشده و این مقام قضایی تأکید می کند این دستگاه ها (ماینرهای تولید ارز دیجتیال) قاچاق است و متخلفان در پوشش کارخانه ها اقدام به تولید ارز می کردند. 

*میزان مصرف برق استخراج کننده بیت کوین چقدر است؟

علاوه بر چنین دیدگاه و رویکردی، مصرف زیاد برق این تولیدکننده ها باعث شده که مسئولان شرکت توزیع برق نیز به شاکیان آنها اضافه شوند.

آرش نواب مدیرعامل شرکت توزیع برق یزد می گوید: در روزهای گرم تابستان این دستگاه ها سبب هدررفت انرژی برق شهری و صنعتی و کاهش انرژی در کارخانه های تولیدی شده است.

* تولید ارز مجازی با برقی معادل یک نیروگاه بزرگ 

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در مورد اقدام وزارت نیرو برای مقابله با خروج غیرقانونی ارز مجازی و بیت کوین ها، گفت: از آنجا که انشعابات غیرمجاز هستند، مشخص نیست چند درصد برق کشور را مصرف می کنند اما تخمین زده می شود ۵۰۰ مگاوات در یک ساعت مصرف دارند که معادل یک نیروگاه بزرگ است.

وی می گوید هنوز برای استخراج ارز مجازی و بیت کوین ها تعرفه ای مشخص نشده است و برخی از دارندگان مراکز استخراج رمز ارزها از انشعاب های غیرمجاز استفاده کردند که وزارت نیرو نسبت به قطع آن ها اقدام کرده است.

*ماینینگ هر واحد بیت کوین اندازه 28 مشترک، برق مصرف می کند

گفته می شود ماینینگ هر بیت کوین ۷۲ هزار کیلووات ساعت برق مصرف می کند که به اندازه مصرف ۲۸ مشترک است. تعداد افرادی که بیت کوین استخراج می کنند به تازگی افزایش پیدا کرده و می تواند به ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مگاوات نیز برسد.

* پیشنهاد تعرفه برق صادراتی برای استخراج بیت کوین

در این راستا وزارت نیرو پیشنهاد خود برای تعرفه ارز مجازی را به هیأت دولت ارائه کرده است و هیأت دولت هم این پیشنهاد را در کمیسیون های تخصصی بررسی می کند. امیدواریم طرح به زودی تصویب شود و استخراج ارز مجازی صاحب تعرفه شود. پیشنهاد وزارت نیرو این است که تعرفه ها با متوسط نرخ ارز صادراتی برق محاسبه شود.

 

با این اوصاف، تاکنون از سوی دولت هیچ مقام مسئولی در رابطه با رمزارزها و دستگاه های تولید آن اظهارنظر نکرده بلکه در حال حاضر طبق آخرین مستندات، ماینرهای ارز دیجیتال دارای ثبت سفارش رسمی از وزارت صمت بوده و بانک مرکزی نیز به آن ارز نیمایی تخصیص داده و پس آن به شکل کاملا قانونی از گمرکات ترخیص شده و به داخل کشور می آید. 

*هیچ ماینری از گمرک ترخیص نشده است

با این حال گمرک می گوید علیرغم ثبت سفارش و تخصیص ارز، هنوز هیچ ماینری به صورت قانونی از گمرک ترخیص نشده است. رضا سعیدی سرپرست دفتر واردات و مناطق آزاد و ویژه گمرک درگفت وگو با فارس، در رابطه با موضوع واردات دستگاه های ماینر تولید کننده ارز دیجیتال اظهار داشت: اصل موضوع به نحوه ثبت سفارش این کالا بازمی گردد تاکنون کالایی تحت عنوان ماینر از گمرکات ترخیص نشده است. طی روزهای اخیر دو مورد از بیت ماینرها ثبت سفارش از سازمان صمت خراسان رضوی دریافت کرده اند که از نظر ما تعرفه دریافت شده نادرست است که باید ثبت سفارش آنها اصلاح شود.

*ماجرای معاونت علمی ریاست جمهوری در مورد واردات استخراج کننده های ارز مجازی

برخی شواهد نشان می دهد حتی در مکاتبات معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در نامه ای گمرک خواستار ترخیص حدود ۱۰ هزار دستگاه ماینر برای ورود به یکی از مناطق ویژه اقتصادی به منظور استفاده یک شرکت دانش بنیان شده است.

سرپرست دفتر واردات و مناطق آزاد و ویژه گمرک در این رابطه عنوان کرد: در نامه ای از سوی این معاونت درخواست شده که اجازه ورود تعدادی از این ماینرها به یکی از مناطق ویژه اقتصادی به منظور مهندسی معکوس توسط یک شرکت دانش بنیان داده شود. براساس مصوبه هیات وزیران، مناطق آزاد و ویژه تابع قوانین خاص هستند بدون ثبت سفارش امکان ورود ماینرهای تولید ارز مجازی وجود دارد.

بنابراین نه تنها در این زمینه مخالفتی مشاهده نمی شود، که با رویه های قانونی ماینرهای ارز دیجیتال به کشور می آید و همین عامل برخورد دوگانه و متناقض دستگاه ها و سایر قوا را در رابطه با این پدیده جدید نشان می دهد.

* دولت درباره رمزارزها لایحه بیاورد

در همین راستا علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ضمن تایید افزایش مزارع استخراج ارزهای مجازی در کشور خواستار ارائه لایحه از سوی دولت در رابطه با ارزهای دیجیتال و مسائل پیرامونی آن شد و گفت : هنوز بانک مرکزی به عنوان متولی در این رابطه اظهار نظر نکرده است.

وی معتقد است: ارز دیجیتال به عنوان یک پدیده نوظهور در حال گسترش در دنیا است و بسیاری از کشورها آن را به رسمیت می شناسند. با توجه به تحریم ها ما نیز می توانیم از این سازوکار بهره مند شویم. ارزهای دیجیتال جدیدی در اقتصادهای قدرتمند دنیا ایجاد شده اند که در معاملات ارزی از آنها استفاده می شود.

* ایجاد سازمانی با ابزارهای نظارتی برای ارزهای دیجیتال

همچنین سید حسن حسینی شاهرودی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره رمز ارزهای معتقد است: ارز دیجیتال قطعا در آینده نزدیک جایگزین ارزهای کاغذی و اسکناس می شود. باید سازمانی با ابزارهای نظارتی قوی در حوزه ارز دیجیتال زیر نظر بانک مرکزی شکل بگیرد و فهرست موسسات مجاز در فعالیت ارز دیجیتال اعلام شود.

 

کلید واژه :

استخراج

،

بیت کوین

،

غیرقانونی

،

ماینر

،

ثبت سفارش

،

ارز نیمایی

،

واردات

،

برق

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تالاب گاو خونی زنده است

ثبت قدیمی ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

هماهنگی سیستم سوخت رسانی نیروگاه شهید رجایی

تشویق کم مصرف ها

توزیع عادلانه آبحوضه آبریز زاینده رود

عرضه برق در بورس انرژی

بررسی راه های نرفته برای تامین آب

انسجام خدمات‌رسانی صنعت آب و برق در اربعین امسال

تولید نانو ژنراتورهای انعطاف‌پذیر

تلاش برای توسعه هر چه بیشتر انرژی پاک در کشور

تولید انرژی خورشیدی در مجاورت دریاچه نمک قم

سال آبی جدید

جشنواره نیرو و رسانه

پایداری شبکه آب و برق استان هرمزگان بعد از زلزله

ظرفیت سدهای خوزستان در وضعیت مناسبی قرار دارند

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو