کد خبر : ۷۲۵۲۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

110 درصد منابع آب تجدیدپذیر در کشور مصرف می شود

عیسی کلانتری در بازدید از کارخانه سیمان نهاوند با بیان اینکه توسعه می بایست با توجه به ظرفیت مکان برنامه ریزی شود افزود: ما حق نداریم بگوئیم چون در یک منطقه آب وجود دارد پس همه را باید مصرف کنیم زیرا با انجام این کار آینده کشور را با مخاطره روبرو می سازیم.

110 درصد منابع آب تجدیدپذیر در کشور مصرف می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، وی افزود: در صورت ادامه این روند مصرف ، در سال های آینده ما با کمبود آب و مشکلات زیست محیطی شدیدی مواجه می شویم .

رئیس محیط زیست کشور با بیان اینکه هدف و سیاست محیط زیست توسعه پایدار و حفظ محیط فعلی و انتقال آن به آیندگان است افزود: هدف اصلی محیط زیست توسعه پایدار به دور از مسایل سیاسی و خطی است و لذا ما در این سازمان اصول توسعه پایدار را رعایت کرده و به شایعات گروه های سیاسی توجهی نداریم.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست به تنهایی نمی تواند اهداف زیست محیطی را اجرا کند اضافه کرد: محیط زیست مربوط به همه مردم است و حفظ آن وظیفه شرعی و قانونی آنان است زیرا ما حتی با وجود 4 هزار محیط بان به تنهایی قادر به حفظ کامل آن نیستیم.

کلانتری با مهم خواندن نقش مردم در حفظ محیط زیست افزود: مردم نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارند و لذا باید از مناطق حفاظت شده استفاده درست کنند، حفظ محیط زیست را جزء حقوق شهروندی خود بدانند و از حاکمیت حفظ آن را مطالبه کنند.

وی با تجلیل از کارخانه سیمان نهاوند به عنوان زیرمجموعه بنیاد مستضعفان که پنج سال متوالی به عنوان صنعت سبز معرفی شده است افزود: یکی از اهداف بنیاد مستضعفان بهبود محیط زیست است که بر مبنای این سیاست توانسته مجموعه تحت مدیریت خود را به این سمت سوق دهد.

کلانتری با بیان اینکه در مساله محیط زیست نباید منافع کوتاه مدت بر منافع درازمدت ترجیح داده شود افزود: اگر سختگیری هایی در حوزه محیط زیست وجود دارد به خاطر حفظ منابع زیست محیطی این سرزمین است.

وی با اشاره به اثر توسعه ناپایدار در وقوع سیل اخیر در کشور گفت: اگر چه در سیل اخیر میزان خسارت ما به لحاظ انسانی در مقایسه با سایر کشورها کمتر بود اما چنانچه در برنامه هایمان توسعه پایدار را لحاظ می کردیم حتما با خسارت کمتری مواجه می شدیم.

این مسوول در این رابطه گفت: در سال 2007 سیلی مشابه سیل امسال کشورمان در آمریکا جاری شد که ظرف مدت یک هفته بیش از 1500 نفر کشته شدند اما در ایران تعداد کشته ها کمتر از 80 نفر بود که تعدادی از آنها هم به خاطر عدم رعایت نکات ایمنی بود.

وی همچنین در خصوص انتقال آب دریای خزر به استان سمنان گفت: با توجه به بارش سالانه 900 میلیمتر در شمال کشور و ورودی آب از چندین استان به این منطقه فقط 17 درصد از آب تجدیدپذیر استفاده و مقداری از آن نیز تبخیر می شود.

کلانتری افزود: در شرایطی که استان هایی مانند کردستان، زنجان و قزوین به شدت نیازمند آب هستند برخی می گویند که کسی حق ندارد از آب منجیل استفاده کند و این برخلاف مصالح ملی کشور است.

وی گفت: در راستای طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان که قبل از دولت فعلی طراحی شده بود و هم اکنون نیز از سوی نمایندگان مسکوت مانده برخی می گویند که انجام این کار باعث شوری آب خزر می شود در حالی که میزان ذخیره آب این دریا 80 هزار میلیارد متر مکعب است و این رقم 80 برابر آب تجدیدپذیر خزر است.

در این جلسه استاندار همدان نیز گفت: شهرستان نهاوند از مستعدترین مناطق استان در بخش گردشگری است که ما برخی از مناطق آن را به عنوان مناطق ویژه معرفی کرده و در نظر داریم اقدامات خاصی روی آن انجام دهیم تا بیش از گذشته مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

سید سعید شاهرخی با مقایسه نهاوند با شمال کشور افزود: نهاوند یک شمال بدون شرجی و بدون ترافیک و پسماندهای زیست محیطی در استان است که می تواند مقصد خوبی برای گردشگران باشد.

قابل ذکر است کارخانه سیمان نهاوند در سال 84 کلنگ زنی شده و در سال 89 به بهره برداری رسید؛ این کارخانه سالانه یک میلیون تن تولید داشته و برای 320 نفر به طور مستقیم و برای 2 هزار نفر غیر مستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

کارخانه سیمان نهاوند سال گذشته 300 هزار تن محصولات خود را از طریق بندر امام خمینی صادر کرده و 7 میلیون دلار برای کشور ارزآوری کرده است؛ همچنین این کارخانه پنج سال متوالی به عنوان صنعت سبز در کشور معرفی شده است.

انتهای پیام/ 3140/

کلید واژه :

کلانتری

،

منابع آب

،

تجدیدپذیر

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تالاب گاو خونی زنده است

ثبت قدیمی ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

هماهنگی سیستم سوخت رسانی نیروگاه شهید رجایی

تشویق کم مصرف ها

توزیع عادلانه آبحوضه آبریز زاینده رود

عرضه برق در بورس انرژی

بررسی راه های نرفته برای تامین آب

انسجام خدمات‌رسانی صنعت آب و برق در اربعین امسال

تولید نانو ژنراتورهای انعطاف‌پذیر

تلاش برای توسعه هر چه بیشتر انرژی پاک در کشور

تولید انرژی خورشیدی در مجاورت دریاچه نمک قم

سال آبی جدید

جشنواره نیرو و رسانه

پایداری شبکه آب و برق استان هرمزگان بعد از زلزله

ظرفیت سدهای خوزستان در وضعیت مناسبی قرار دارند

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو