کد خبر : ۷۲۵۲۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

110 درصد منابع آب تجدیدپذیر در کشور مصرف می شود

عیسی کلانتری در بازدید از کارخانه سیمان نهاوند با بیان اینکه توسعه می بایست با توجه به ظرفیت مکان برنامه ریزی شود افزود: ما حق نداریم بگوئیم چون در یک منطقه آب وجود دارد پس همه را باید مصرف کنیم زیرا با انجام این کار آینده کشور را با مخاطره روبرو می سازیم.

110 درصد منابع آب تجدیدپذیر در کشور مصرف می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، وی افزود: در صورت ادامه این روند مصرف ، در سال های آینده ما با کمبود آب و مشکلات زیست محیطی شدیدی مواجه می شویم .

رئیس محیط زیست کشور با بیان اینکه هدف و سیاست محیط زیست توسعه پایدار و حفظ محیط فعلی و انتقال آن به آیندگان است افزود: هدف اصلی محیط زیست توسعه پایدار به دور از مسایل سیاسی و خطی است و لذا ما در این سازمان اصول توسعه پایدار را رعایت کرده و به شایعات گروه های سیاسی توجهی نداریم.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست به تنهایی نمی تواند اهداف زیست محیطی را اجرا کند اضافه کرد: محیط زیست مربوط به همه مردم است و حفظ آن وظیفه شرعی و قانونی آنان است زیرا ما حتی با وجود 4 هزار محیط بان به تنهایی قادر به حفظ کامل آن نیستیم.

کلانتری با مهم خواندن نقش مردم در حفظ محیط زیست افزود: مردم نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارند و لذا باید از مناطق حفاظت شده استفاده درست کنند، حفظ محیط زیست را جزء حقوق شهروندی خود بدانند و از حاکمیت حفظ آن را مطالبه کنند.

وی با تجلیل از کارخانه سیمان نهاوند به عنوان زیرمجموعه بنیاد مستضعفان که پنج سال متوالی به عنوان صنعت سبز معرفی شده است افزود: یکی از اهداف بنیاد مستضعفان بهبود محیط زیست است که بر مبنای این سیاست توانسته مجموعه تحت مدیریت خود را به این سمت سوق دهد.

کلانتری با بیان اینکه در مساله محیط زیست نباید منافع کوتاه مدت بر منافع درازمدت ترجیح داده شود افزود: اگر سختگیری هایی در حوزه محیط زیست وجود دارد به خاطر حفظ منابع زیست محیطی این سرزمین است.

وی با اشاره به اثر توسعه ناپایدار در وقوع سیل اخیر در کشور گفت: اگر چه در سیل اخیر میزان خسارت ما به لحاظ انسانی در مقایسه با سایر کشورها کمتر بود اما چنانچه در برنامه هایمان توسعه پایدار را لحاظ می کردیم حتما با خسارت کمتری مواجه می شدیم.

این مسوول در این رابطه گفت: در سال 2007 سیلی مشابه سیل امسال کشورمان در آمریکا جاری شد که ظرف مدت یک هفته بیش از 1500 نفر کشته شدند اما در ایران تعداد کشته ها کمتر از 80 نفر بود که تعدادی از آنها هم به خاطر عدم رعایت نکات ایمنی بود.

وی همچنین در خصوص انتقال آب دریای خزر به استان سمنان گفت: با توجه به بارش سالانه 900 میلیمتر در شمال کشور و ورودی آب از چندین استان به این منطقه فقط 17 درصد از آب تجدیدپذیر استفاده و مقداری از آن نیز تبخیر می شود.

کلانتری افزود: در شرایطی که استان هایی مانند کردستان، زنجان و قزوین به شدت نیازمند آب هستند برخی می گویند که کسی حق ندارد از آب منجیل استفاده کند و این برخلاف مصالح ملی کشور است.

وی گفت: در راستای طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان که قبل از دولت فعلی طراحی شده بود و هم اکنون نیز از سوی نمایندگان مسکوت مانده برخی می گویند که انجام این کار باعث شوری آب خزر می شود در حالی که میزان ذخیره آب این دریا 80 هزار میلیارد متر مکعب است و این رقم 80 برابر آب تجدیدپذیر خزر است.

در این جلسه استاندار همدان نیز گفت: شهرستان نهاوند از مستعدترین مناطق استان در بخش گردشگری است که ما برخی از مناطق آن را به عنوان مناطق ویژه معرفی کرده و در نظر داریم اقدامات خاصی روی آن انجام دهیم تا بیش از گذشته مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

سید سعید شاهرخی با مقایسه نهاوند با شمال کشور افزود: نهاوند یک شمال بدون شرجی و بدون ترافیک و پسماندهای زیست محیطی در استان است که می تواند مقصد خوبی برای گردشگران باشد.

قابل ذکر است کارخانه سیمان نهاوند در سال 84 کلنگ زنی شده و در سال 89 به بهره برداری رسید؛ این کارخانه سالانه یک میلیون تن تولید داشته و برای 320 نفر به طور مستقیم و برای 2 هزار نفر غیر مستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

کارخانه سیمان نهاوند سال گذشته 300 هزار تن محصولات خود را از طریق بندر امام خمینی صادر کرده و 7 میلیون دلار برای کشور ارزآوری کرده است؛ همچنین این کارخانه پنج سال متوالی به عنوان صنعت سبز در کشور معرفی شده است.

انتهای پیام/ 3140/

کلید واژه :

کلانتری

،

منابع آب

،

تجدیدپذیر

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

سه نکته استخراج «بیت کوین»

معامله 70 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

آبرسانی سیار به ۴۴۷ روستای خراسان جنوبی

وزیر نیرو باید پاسخگو باشد !

گلایه معاون استاندار از متولیان آب به دلیل کمبود اعتبارات روستایی

تازه ترین اظهار نظر استاندار سمنان درباره هزینه انتقال آب از دریای خزر

مشهد همچنان در منطقه قرمز مصرف برق

شروط وزارت نیرو برای فعالان ارزهای مجازی / تعیین وظایف صنعت برق در قانون

آینده آبی کشور نامعلوم است

مدیرعامل آبفای اصفهان: میزان هدررفت آب در اصفهان 15 درصد کاهش داشته است

۲۰ درصد آب شرب اردبیل هدر می رود / ادغام دو شرکت آب فاضلاب شهری و روستاییا منطقی است

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

بیش از ۱۰۰۰۰ روستا به شبکه آب شرب متصل شدند

نقش موثر بانک ها در مدیریت مصرف برق

اقدامات صنعت آب و برق به مردم گزارش شود

آیا پروژه انتقال آب بن-بروجن تا پایان سال 99 تمام می شود؟

زیرساخت های برق خوزستان فرسوده و ضعیف است

عذرخواهی استاندار به دلیل مشکلات آب اصفهان

انتقاد تند نماینده مجلس از قطعی از آب شرب بسیاری از روستاها در فصل تابستان

«انشعابات غیرمجاز آب» پدیده جدید در برخی شهرهای گلستان

دو سوم کشور قابلیت نصب سلول های خورشیدی را دارد

برق سازمان های پرمصرف پایتخت قطع می شود

کاهش خاموشی با همراهی مردم میسر است/ضعف فرهنگسازی در مصرف برق

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش بهای برق بخش خانگی

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

بی‌توجهی ادارات به اخطارها مساوی با قطع برق

صرفه اقتصادی نیروگاه های خورشیدی کاهش یافته است !

چرا در ایران بیت کوین را با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند؟ / ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی

صدور ۱۴ مجوز احداث نیروگاه خورشیدی درقم

آغاز احداث مخزن ذخیره آب در ۱۳ شهر خراسان شمالی

افت فشار آب شرب در نکا کاهش می یابد/مشکل ساحل حل خواهد شد

راهکارهای دولت برای مقابله با خاموشی چیست؟

تکذیب نوبت بندی آب در شیراز، جدول جیره بندی اصالت ندارد 

سیاست ها در رابطه با استخراج ارز دیجیتالی متناقض است

باید سهم شهرداری کرمان را از پساب فاضلاب بگیریم