کد خبر : ۷۲۵۲۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین:

سوخت گاز نیروگاه شهید رجایی قزوین به۹۳ درصد رسید، آلودگی حداقل شد

سوخت گاز نیروگاه شهید رجایی قزوین به۹۳ درصد رسید، آلودگی حداقل شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،علی فرهور مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین به مناسبت روز صنعت عصر جمعه در نشست خبری با نمایندگان رسانه های گروهی استان که در محل این نیروگاه برگزار شد مهمترین اقدامات انجام شده در تولید انرژی پایدار را تشریح کرد.

علی فرهور در این نشست اظهاراشت: صنعت برق کشور با توجه به نقش اساسی در توسعه صنعتی، رونق اقتصادی، رفاه اجتماعی و تولید ناخالص ملی از مهمترین بخش های مولد
کشور و صنعتی مادر محسوب می شود.

وی بیان کرد: برای توسعه صنعتی کشور گذشته از منابع مالی باید از حداکثر ظرفیت و توان متخصصان داخلی در زمینه های طراحی، نصب و اجرا و ساخت تجهیزات استفاده شود
که جرقه این کار در سال ۶۲ با ساخت نیروگاه شهید رجایی زده شد.

نیروگاه شهید رجایی بزرگترین پروژه ملی است

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین تصریح کرد: این نیروگاه یکی از بزرگترین پروژه های ملی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ثمر رسیده و گذشته از تأمین بخشی از برق مورد نیاز کشور، مفهوم خودباوری را در صنعت برق کشور در بخش ساخت، نصب و مدیریت اجرای پروژه برای تأمین خدمات فنی و تجهیزات مورد نیاز، پویا سازی امکانات بالقوه کشور به امکانات بالفعل تبدیل کرده است.

وی گفت: این مجموعه نخستین طرح نیروگاهی به شکل غیر کلید در دست کشور اجرا شد و امروز با داشتن چهار واحد نیروگاه بخار به ظرفیت هر واحد ۲۵۰ مگاوات و نیروگاه
سیکل ترکیبی شامل ۶ واحد گازی ۱۲۳.۴ مگاواتی و سه واحد بخاری ۱۰۰.۶ مگاواتی با مجموع ظرفیت ۲۰۴۰ مگاوات حدود ۵ درصد برق مورد نیاز کشور را تولید و تأمین می کند.

کاهش هزینه ها در نیروگاه شهید رجایی

فرهور یادآورشد: در کنار بازسازی بخش های مختلف نیروگاه و ساخت قطعات مورد نیاز خود در تعمیر و نوسازی توانسته ایم هزینه های نگهداری و هدر رفت منابع را کاهش دهیم و به افزایش راندمان کمک کنیم.

 

 

وی اظهار داشت: تلاش کرده ایم هزینه های پنهان را در نیروگاه شناسایی کرده و برای حذف آن اقدام کنیم که به همین دلیل در سه سال گذشته علیرغم افزایش قیمتها در جامعه هزینه انرژی تغییر قابل توجهی نکرده است.

سوخت گاز نیروگاه به ۹۳ درصد و آلودگی به حداقل رسید

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید نیروی برق شهید رجایی قزوین بیان کرد: تأمین سوخت نیروگاه و نوع آن تحت نظارت و دستور دیسپا چینگ ملی کشور صورت می گیرد و به دلیل هزینه های سنگین مازوت و گازوئیل در مقایسه با گاز و نیز آلودگی کمتر ما نیز تمایل داریم تمام سوخت نیروگاه با گاز باشد و خوشبختانه با پیگیری مسئولان نیروگاه و انتقاد و حساسیت رسانه ها در چند سال اخیر روند استفاده از گاز در فرآیند تولید روبه افزایش بوده است.

وی افزود: در سال گذشته ۸۸ درصد سوخت نیروگاه شهید رجایی با گاز بود که ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب مصرف نیروگاه بود که ۱۲ درصد هم گازوئیل و مازوت به میزان
۴۰۰ میلیون لیتر بود که ۲۳۰ میلیون لیتر گازوئیل و ۱۷۰ میلیون لیتر مازوت بود.

فرهور تصریح کرد: در سه ماهه امسال ۹۳ درصد سوخت نیروگاه شهید رجایی با گاز طبیعی بوده و ۷ درصد گازوئیل و مازوت بوده که اگر سیستم دیسپاچینگ دستور داده و سوخت پاک تأمین شود آمادگی داریم فرآیند سوخت را به گاز تبدیل کنیم البته باید به نیازهای استان هم توجه داشت تا بخش خانگی با کمبود گاز بویژه در فصل زمستان روبرو نشود.

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین اظهارداشت: خروجی دودکش های نیروگاه به صورت آنلاین از سوی محیط زیست پایش می شود و اگر آلودگی داشته باشد فعالیت متوقف می شود لذا امروز با خرسندی این اطمینان را می دهیم که آلودگی نیروگاه شهید رجایی قزوین به حداقل رسیده است.

تعمیرات نیروگاه در ایام غیر پیک و زمستان و پاییز صورت می گیرد

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم ما در نیروگاه تأمین شرایط برای تولید پایدار در همه فصول سال است به همین دلیل تعمیرات مستمر در پاییز و زمستان که مصرف پایین است صورت می گیرد.

وی گفت: تعمیرات توسط کارشناسان داخلی صورت می گیرد و با توجه به تهدیدات و تحریم دشمنان عزم کارشناسان در ساخت قطعات مصرفی جدی تر شده و امروز قادریم بیشتر قطعات مصرفی در تعمیرات را بسازیم.

فرهور اظهارداشت: بیش از ۳۳ هزار قطعه مورد نیاز در نیروگاه داریم که حدود ۱۰ درصد آن معادل ۳ هزار قطعه باید ساخته شده و پس از تعمیرات وارد مدار شود که خوشبختانه ۹۹ درصد آن در داخل کشور توسط متخصصان ایرانی تولید می شود.

هر ایرانی ۳ هزار کیلو وات ساعت برق مصرف می کند

وی بیان کرد: هر ایرانی به طور متوسط ۳ هزار کیلو وات ساعت انرژی برق مصرف می کند که در این میان نیروگاه شهید رجایی ۴.۵ تا ۵ درصد برق کشور را تأمین می کند و حدود ۴ میلیون نفر از برق این نیروگاه استفاده می کنند.

آمادگی تولید ۱۳.۱ میلیارد مگاوات ساعت، میزان تولید ۱۲ میلیارد مگاوات ساعت

فرهور گفت: در نیروگاه شهید رجایی آمادگی و ظرفیت تولید ۱۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون مگاوات ساعت انرژی برق را داریم که در حال حاضر تولید ما ۱۲ میلیارد مگاوات ساعت در سال و میزان مصرف برق استان ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مگاوات ساعت است.

طرح توسعه متوقف شده است

وی میزان اشتغال مستقیم ایجاد شده در نیروگاه را ۷۰۰ نفر اعلام کرد و یادآور شد: پس از سفر ریاست جمهوری به قزوین مصوب شد با اجرای طرح توسعه ۲ واحد نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت ۶۸۰ مگاوات با یک میلیارد دلار فاینانس احداث و وارد مدار شود اما تحریم ها کار را متوقف کرده است.

داشتن مجموعه و سبد متنوع نیروگاهی در کشور نیاز است

وی بیان کرد: اولویت ما حرکت به سمت نیروگاههای تجدید پذیر و پاک و توسعه نیروگاههای بادی، خورشیدی است اما برای جوابگویی به نیازها بهتر است سبدی از نیروگاههای آبی، بادی، خورشیدی، پراکنده، اتمی و سیکل ترکیبی و نیروگاههای بزرگ هم در کشور داشته باشیم.

فرهور تصریح کرد: باید یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی اتمی داشته باشیم و تکنولوژی روز را وارد کار کنیم زیرا در حال حاضر در اروپا نیروگاههای بادی بالای ۵ مگاوات نصب شده و ما
هم باید در این مسیر گام برداریم.

نیروگاه ها برای ۳۰ سال طراحی می شود

فرهور در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که آیا نیروگاه شهید رجایی با ۲۷ سال قدمت دچار استهلاک شده گفت: طراحی هر نیروگاه برای حدود ۳۰ سال است و با نوسازی، بازسازی و تعمیرات عمر متوسط نیروگاه را بالا برده ایم و هیچ مشکلی نداریم.

وی بیان کرد: تلاش کرده ایم تا سرعت بازسازی نیروگاه بر استهلاک و فرسودگی آن غلبه کند و این روند در نیروگاه محقق شده است.

فرهور بیان کرد: در شرایط تحریم باید ضمن پایداری تولید و تأمین سوخت گاز بتوانیم هزینه و آلودگی در فرآیند تولید را کاهش داده و در تأمین انرژی پایدار موفق عمل کنیم.

۳ میلیون دلار صرفه چویی ارزی در نیروگاه

فرهور در ادامه با ابراز خرسندی از توان نیروهای داخلی گفت: با اتکا به توان نیروهای داخلی و صرفه جویی در کارها و نیز جلوگیری از هدر رفت انرژی سالانه ۳ میلیون دلار صرفه جویی ارزی شده است.

وی گفت: نیروگاه شهید رجایی بدون هیچ معوقه و بدهی مالیاتی و بیمه ای از صنایع پویا و استراتژیک استان است و همچنان با مدیریت جهادی در مسیر تأمین نیاز انرژی استان و کشور حرکت می کند.

توجه به پدافند غیر عامل در نیروگاه

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین تصریح کرد: در حوزه پدافند غیر عامل و کاهش تهدید دشمنان اقدامات خوبی صورت گرفته و در حوزه امنیت غذایی کارکنان و حوزه سایبری مسائل رعایت شده اما در عرصه الکترو مغناطیس که تکنولوژی بالایی دارد باید بیشتر کار کنیم و آموزش های تخصصی را جدی بگیریم تا نیازهای این حوزه را نیز تأمین کنیم.

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین اظهار داشت: واحدهای نیروگاهی شهید رجایی با اقدامات فنی انجام شده برای تولید پایدار برق در پیک تابستان آمادگی کامل دارند تا برقی مطمئن در اختیار مردم قرار گیرد.

جمعی از خبرنگاران رسانه های گروهی استان قزوین روز جمعه با حضور در نیروگاه شهید رجایی از قسمت های مختلف این نیروگاه دیدن کردند.

کلید واژه :

علی فرهور

،

نیروگاه شهید رجایی

،

قزوین

،

گاز

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

سه نکته استخراج «بیت کوین»

معامله 70 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

آبرسانی سیار به ۴۴۷ روستای خراسان جنوبی

وزیر نیرو باید پاسخگو باشد !

گلایه معاون استاندار از متولیان آب به دلیل کمبود اعتبارات روستایی

تازه ترین اظهار نظر استاندار سمنان درباره هزینه انتقال آب از دریای خزر

مشهد همچنان در منطقه قرمز مصرف برق

شروط وزارت نیرو برای فعالان ارزهای مجازی / تعیین وظایف صنعت برق در قانون

آینده آبی کشور نامعلوم است

مدیرعامل آبفای اصفهان: میزان هدررفت آب در اصفهان 15 درصد کاهش داشته است

۲۰ درصد آب شرب اردبیل هدر می رود / ادغام دو شرکت آب فاضلاب شهری و روستاییا منطقی است

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

بیش از ۱۰۰۰۰ روستا به شبکه آب شرب متصل شدند

نقش موثر بانک ها در مدیریت مصرف برق

اقدامات صنعت آب و برق به مردم گزارش شود

آیا پروژه انتقال آب بن-بروجن تا پایان سال 99 تمام می شود؟

زیرساخت های برق خوزستان فرسوده و ضعیف است

عذرخواهی استاندار به دلیل مشکلات آب اصفهان

انتقاد تند نماینده مجلس از قطعی از آب شرب بسیاری از روستاها در فصل تابستان

«انشعابات غیرمجاز آب» پدیده جدید در برخی شهرهای گلستان

دو سوم کشور قابلیت نصب سلول های خورشیدی را دارد

برق سازمان های پرمصرف پایتخت قطع می شود

کاهش خاموشی با همراهی مردم میسر است/ضعف فرهنگسازی در مصرف برق

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش بهای برق بخش خانگی

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

بی‌توجهی ادارات به اخطارها مساوی با قطع برق

صرفه اقتصادی نیروگاه های خورشیدی کاهش یافته است !

چرا در ایران بیت کوین را با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند؟ / ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی

صدور ۱۴ مجوز احداث نیروگاه خورشیدی درقم

آغاز احداث مخزن ذخیره آب در ۱۳ شهر خراسان شمالی

افت فشار آب شرب در نکا کاهش می یابد/مشکل ساحل حل خواهد شد

راهکارهای دولت برای مقابله با خاموشی چیست؟

تکذیب نوبت بندی آب در شیراز، جدول جیره بندی اصالت ندارد 

سیاست ها در رابطه با استخراج ارز دیجیتالی متناقض است

باید سهم شهرداری کرمان را از پساب فاضلاب بگیریم