کد خبر : ۷۲۵۲۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بانوان، مدیرانی موثر در کاهش مصرف برق

ایران در حالی رتبه اول تولید برق را در دنیا را دارد، که میانگین مصرف سه برابری مصرف جهان را دارا است، پس می طلبد مدیریت مصرف برق از بنیادی ترین بخش جامعه یعنی در درون خانواده ها کنترل شود که در این راستا بانوان با اثرگذاری بر روی تک تک اعضای خانواده نقش کلیدی در کاهش این نوع از انرژی را دارند.

بانوان، مدیرانی موثر در کاهش مصرف برق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،الگوی جمعیتی جوان ایران و متعاقب آن تشکیل خانواده و افزایش سالانه مشترکان برق و یادآوری اینکه سالانه یک میلیون مشترک به مجموع مشترکان اضافه می شود که معادل رشد سالانه مصرف برق بین پنج تا هفت درصد خواهد بود که بیانگر رشد بالایی در مقایسه با میانگین جهانی است.

نکته دیگر اینکه در کشور سالانه سه هزار مگاوات کمبود تولید برق وجود دارد که تنها با راه اندازی ۱۵ نیروگاه بزرگ می توان این کمبود و اختلاف را مرتفع کرد ولی باید یادآور شد که هر نیروگاه نیز یک میلیارد دلار هزینه در بردارد که همگی نشان دهنده سرمایه گذاری کلان و زمان بر در این بخش است.

اینها همه واقعیات صنعت برق است که ناگزیر به اجرای طرح تغییر در الگوی مصرف، تغییر در ساعات کاری و در مواردی ناگزیر از خاموشی می شویم تا بلکه بخشی از این کمبودها جبران شود و برق مورد نیاز در تابستان تأمین شود.

چاره کار اما بنا بر نظر کارشناسان حوزه برق بر این است که باید الگوی مصرف را در خانه ها تغییر دارد؛ حذف نمادهای منفی مصرف گرایی باعث شکوفایی اقتصاد در هر کشور می شود و بانوان با رعایت نکاتی همچون خودداری از روشن کردن همزمان چند وسیله برق می توانند نقش محوری در کاهش مصرف برق داشته باشند و در عین حال بانوان نقش مؤثری در بحث آموزش به فرزندان، استفاده درست و بهنگام از وسایل پر مصرف در خانواده ایفا می کنند.

بنا بر دیدگاه کارشناسان در حوزه مصرف بهینه انرژی، نمی توان نقش کلیدی زنان در اصلاح الگوی مصرف، نادیده گرفت و اصلاح الگوی مصرف یک رسالت ملی است گاه تنها با رعایت چند و یا حذف چند عادت رفتاری در خانه می توان به نتایج بسیار مطلوبی در این بخش رسید.

بانوان بعنوان مدیران داخلی مهمترین نقش در کاهش مصرف برق را دارند

فرماندار بروجرد در زمینه نقش بانوان و مدیریت مصرف برق گفت: مدیریت مصرف برق در منازل کاملاً در اختیار بانوان است که با رعایت برخی نکات می توانند منجر به کاهش مصرف برق شوند.

عبدالرحیم رحیمی افزود: مدیریت مصرف برق به هیچ وجه به معنای عدم مصرف نیست بلکه به معنای این است که مصرف برق را باید مدیریت کرد و با خودداری از استفاده بی رویه برق در زمان های پیک میزان مصرف را کنترل کرد.

وی یادآور شد: با رعایت نکاتی هر چند کوچک از جمله خاموش کردن لامپ های اضافه، خودداری از روشن کردن جارو برقی، اتو، ماشین لباس شویی در زمان پیک مصرف بازدهی مطلوبی در کاهش میزان استفاده دارد.

رحیمی با تاکید بر مصرف صحیح و صرفه جویی در ادارات بیان کرد: باید با مدیریت مصرف برق دقت بیشتری در میزان استفاده داشت تا از فشار بر سیستم برق پیشگیری شود و در عین شاهد خاموشی ها نباشیم.

تغییر ساعات کار بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش مصرف برق را در پی داشت

مدیر امور توزیع برق بروجرد در این باره یادآور شد: از ابتدای اجرای طرح تغییر در ساعات کاری ادارات با توجه به اینکه به مدت یک ساعت در ساعات اوج گرما یعنی بین یک و نیم تا ۲ و نیم ظهر مشترکین اداری از شبکه جدا می شوند بطور تقریبی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد در بخش مصرف وسایل برقی بابت وسایل سرمایشی صرفه جویی شده است.

محمد علی خسروی اضافه کرد: شهرستان بروجرد دارای ۱۴۳ هزار مشترک برق شهری، روستایی و صنعتی است که خدمات رسانی به این تعداد مشترک با توجه به افزایش شهرک ها و تعداد مشترکان نیازمند پرداخت بدهی و صرفه جویی در مصرف بهینه است.

وی ادامه داد: از بین ۱۴۳ هزار مشترک برق شهرستان بروجرد بیشتر آنها الگوی مصرف را رعایت می کنند و حدود هفت هزار تا مشترکین بعنوان مشترکین پرمصرف و بیشتر از الگوی مصرف، برق مصرف می کنند.

بانوان بیشترین اثرگذاری در مدیریت مصرف برق دارند

مدیر امور توزیع برق بروجرد یادآور شد: با توجه به اینکه ۵۰ درصد از مصرف کل شبکه در بخش خانگی است بانوان با مدیریت و برنامه ریزی صحیح می توانند بیشترین اثرگذاری در کاهش مصرف را داشته باشند.

وی با تاکید بر رعایت الگوی مصرف در ساعات اوج مصرف گفت: در فصل تابستان از حدود ساعات ظهر تا پنج عصر و در شب از حدود ساعات هشت تا ۱۱، ساعات اوج مصرف محسوب می شود که بانوان بخصوص در این ساعات نهایت تلاش خود را داشته باشند تا از وسایل برقی همچون اتو، ماشین لباس شویی، جارو برقی، ماشین ظرفشویی استفاده نکنند.

خسروی گفت: با شروع اوج گرما که از ۱۵ خرداد تا حدود ۱۵ شهریور است بانوان با عدم استفاده از وسایب برقی پخت و پز می توانند تریوج دهنده الگوی مطلوبی در کاهش مصرف برق باشند به این صورت که بجای استفاده از وسایل برقی خاص پخت و پز از گاز بیشتر استفاده کنند.

مدیر امور توزیع برق بروجرد گفت: دور کند کولر یکی دیگر از عادات رفتاری است که با رعایت آن می توان ۳۰ درصد در مصرف برق کولر صرفه جویی کرد و در مورد کولرهای گازی نیز دمای ۲۵ تا ۲۶ درجه مناسب است که منجر به صرفه جویی ۵۰ درصدی در این بخش می شود.

وی افزود: این در حالیست که بسیاری افراد بنا بر عادت در مورد کولرهای گازی دما روی ۱۵ تا ۱۶ درجه تنظیم می کنند و با احساس سرما یا لباس بیشتر می پوشند یا پنجره های را باز می کنند که اینها همه ناشی از عدم آگاهی نسبت به الگوی بهینه مصرف برق است.

مدیر امور توزیع برق شهرستان بروجرد یاداور شد: در ساعات اوج مصرف اگرهر مشترک یک لامپ صد وات را خاموش کند به رقم قابل توجهی در کاهش مصرف برق می رسیم که اینها همه با رعایت نکاتی کوچک قابل انجام است.

خسروی با تاکید بر خودداری از روشن کردن لامپ ها در طول روز گفت: می توان در طول روز پرده ها را کنار زد و با بهره گرفتن از نور طبیعی میزان مصرف برق را کاهش داد.

وسایل برقی منزل و نکاتی کاربردی در کاهش مصرف

فاطمه صیفی کارشناس مدیریت مصرف و آی تی برق شهرستان بروجرد گفت: بانوان در ساعت پیک مصرف روزانه از ۱۲ تا چهار عصر و سعت پیک مصرف شبانه از ساعت هفت تا ۱۱ شب با رعایت نکاتی همچون استفاده نکردن از جارو برقی، ماشین لباس شویی، اتو و رعایت درجه مناسب در کولرهای گازی و رعایت دور کند کولرهای آبی نقش اصلی در مدیریت مصرف برق در منازل را دارند.

وی گفت: جارو برقی در زمره لوزام پر توان برقی است که میزان انرژی آن بستگی به نحوه استفاده مشتری دارد به اینصورت که با پرهیز از استفاده از آن در ساعات پرمصرف علاوه بر صرفه جویی در هزینه برق مصرفی بلکه از مانع از تاثیر نوسانات ناشی از ساعات پر مصرف در کالا می شود.

این کارشنای مدیریت مصرف گفت: ماشین لباس شویی به پر مصرف ترین وسیله برقی در ۱۰ سال گذشته تبدیل شده است که بهتر است از این وسیله در ساعات اوج مصرف استفاده نشود.

صیفی گفت: روزهای تعطیل و ساعات اولیه صبح بهترین اوقات برای روشن کردن ماشین لباسشویی است و اگر امکان خشک کردن لباس ها در هوای آزاد وجود دارد می توان از قابلیت خشک کن ماشین لباس شویی استفاده نکرد.

وی با بیان اینکه اتو نیز یکی از لوازم پر مصرف برقی است گفت: اتو در زمره لوازم برقی قرار دارد که انرژی الکتریکی را به گرما تولید می کند و باید از این وسیله در ساعات اوج مصرف استفاده نکرد و از درجه تنظیم آن برای لباسهای مختلف بهره گرفت.

این کارشناس مدیریت مصرف با اشاره به اینکه توان مصرفی کولرهای گازی استاندارد حدود چهار برابر کولرهای آبی است گفت: این امر با توجه به افزایش پلکانی قیمت برق می تواند حائز اهمیت باشد با در نظر گرفتن اینکه کولرهای گازی هزینه برق مصرفی را هفت برابر افزایش می دهد.

صیفی افزود: با رعایت نکاتی همچون نترل دمای کولرهای گازی بین ۲۴ تا ۲۶ می توان به صرف جویی قابل توجهی رسید.

صیفی با تاکید بر اینکه پوشال های کولرهای آبی باید همه ساله تعویض شود گفت: برای تمام شهرهای استان لرستان بجز پلدختر انتخاب کولرهای آبی بهترین گزینه است که با نصب سایبان روی کولرهای آبی در کاهش مصرف انرژی بسیار موثر است.

وی افزود: راه اندازی اولیه کولر با زدن کلید دور تند آغاز و چند ثانیه بعد به دور کند برگردانده شود و سرویس کولر قبل از راه اندازی تا ۱۰ درصد در کاهش مصرف برق موثر است.

کارشناس مدیریت مصرف برق شهرستان بروجرد گفت: هنگام خرید یخچال مدل هایی انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند.

وی افزود: قرار دادن غذای گرم در یخچال کار درستی نیست زیرا با گرم کردن فضای داخل یخچال اثر سرما کم می شود.

صیفی گفت: مناسب ترین درجه سرمای درون فریزر که هم مواد غذایی سالم بماند و هم مانع از بین رفتن ویتامین ها و خواص خوراکی ها باشد دمای بین ۱۵ تا ۱۷ درجه سانتیگراد برای فریزر و دمای چهار تا ۶ درجه برای داخل یخچال است.

این کارشناس مصرف برق با اشاره به اینکه روشنایی درصد زیادی از برق مصرفی خانوار را بخود اختصاص می دهد گفت: در فصول گرما ۲۰ درصد و در فصول غیر گرم ۳۵ درصد از میزان مصرف برق خانوار را در برمی گیرند بنابراین باید در انتخاب لامپ مناسب دقت شود و استفاده از لامپ های ال ایی دی بهترین گزینه است.

بانوان و اصلاح الگوی مصرف

قباد رستمی مدیر دفتر مدیریت مصرف برق لرستان گفت: با توجه به افزایش مصرف برق ناگزیر از تغییر در شیوه های مصرف هستیم به این صورت که بانوان می توانند با تغییراتی در الگوی مصرف خانوار در بخش برق به نتایج قابل توجهی رسید.

وی با باین اینکه سالانه در کشور یک میلیون مشترک به مشترکین برق اضافه می شود گفت: رشد مصرف برق در کشور بین پنج تا هفت درصد است که در جهان رشد بالایی به شمار می رود به این صورت که دختر و پسر جوانی که ازدواج می کنند تا زمانیکه نزد پدر و مادر زندگی می کنند میزان برق مصرفی کمی دارند اما با تشکیل یه خانه جدید و وسایل برقی مجزا میزان مصرف برق افزایش پیدا می کند.

مدیر دفتر مدیریت مصرف برق لرستان یادآور شد: سال گذشته در کشور ۵۷ هزار مگاوات برق مصرف شد و تخمین زده می شود امسال میزان مصرف به ۶۰ هزار مگاوات برسد.

وی با اشاره به اینکه در کشور سالانه سه هزار مگاوات کمبود تولید داریم گفت: این کمبود تولید ما را به اجرای برنامه هایی اعم از تغییر در ساعات کاری در فصل گرما و توجه به شیوه های مصرف برق می کند که در اصلاح الگوی مصرف خانواده ها بانوان نقش مؤثری دارند.

رستمی گفت: میزان مصرف برق از اول پاییز هر سال تا آخر اردیبهشت سال بعد بین ۴۳ تا ۴۵ هزار مگاوات است که در اوج گرما به ۶۰ هزار مگاوات می رسد و برای رفع این اختلاف و برای تأمین برق مورد نیاز مردم در تابستان باید ۱۵ نیروگاه بزرگ که هزینه هر نیروگاه هم یک میلیارد دلار حدوداً معادل بالاتر از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان لازم است.

وی افزود: این میزان هزینه برای ۴۰۰ تا ۵۰۰ ساعت که معادل حدود ۶ درصد کل مصرف در طول سال است بنابراین این اعداد وارقام بیانگر سرمایه گذاری بالا در بخش برق برای تأمین تنها پنج تا ۶ درصد مصرف سالانه است که اقدامی زمان بر خواهد بود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف برق لرستان افزود: در هر حال ما وظیفه تأمین برق مورد نیاز مردم در بخش های مختلف را داریم که باید با اجرای جابجایی در ساعات کار و تغییراتی در الگوی مصرف این هدف محقق شود.

رستمی با اشاره به اجرای طرح کاهش ساعت کاری ادارات دولتی گفت: این طرح کاهش ساعات اداری در بین ۳۱ استان در ۲۹ استان به اجرا گذاشته شده که هر چند از نظر فیزیکی و جسمی ممکن است مشکلاتی برای کارمندان داشته باشد ولی از نظر کاهش مصرف برق اثر مطلوبی دارد.

وی گفت: حدود ۳۵۰ ساختمان اداری دولتی داریم که بین ۱۰ تا ۱۲ مگاوات برق مصرف می کنند که این میزان مصرف آنها در واقع معادل مصرف برق ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ خانوار است.

رستمی افزود: این اقدام باعث می شود که در ساعات پر مصرف ظهر میزان مصرف برق بین ۱۰ تا ۱۲ مگاوات برق که این میزان معادل ۲ هزار و ۵۰۰ خانوار است که از شبکه جدا می شوند.

میزان برق مصرفی روزانه در بروجرد ۱۳۵ مگاوات است که پیش بینی می شود در صورت افزایش گرما میزان مصرف برق مشترکان بروجردی در مرداد ماه به ۱۴۵ مگاوات افزایش یابد. بنا بر گفته کارشناسان حوزه برق اگر شهروندان صرفه جویی در مصرف برق را همزمان با اوج مصرف و تا نیمه های مرداد ماه رعایت کنند بدون بحران خاموشی می توان برق مورد نیاز را تامین کرد.

اما نکته مهمی که تمام کارشناسان و مسئولین حوزه برق بر آن توافق و در عین حال تاکید دارند این است که بیشتر مشترکین شبکه برق را یعنی معادل ۵۰ درصد مصرف شبکه مربوط مربوط به بخش خانگی است و بانوان بعنوان مدیرانی با نقش محوری و اثرگذاری بر سایر اعضای خانواده بیشترین تاثیر را در کاهش مصرف برق دارند و می طلبد آموزش های لازم در خصوص ضرورت رعایت این نکات به بانوان ارائه شود.

۱۹۲۰/ ۷۲۷۳

کلید واژه :

برق

،

مدیریت مصرف

،

بانوان

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تالاب گاو خونی زنده است

ثبت قدیمی ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

هماهنگی سیستم سوخت رسانی نیروگاه شهید رجایی

تشویق کم مصرف ها

توزیع عادلانه آبحوضه آبریز زاینده رود

عرضه برق در بورس انرژی

بررسی راه های نرفته برای تامین آب

انسجام خدمات‌رسانی صنعت آب و برق در اربعین امسال

تولید نانو ژنراتورهای انعطاف‌پذیر

تلاش برای توسعه هر چه بیشتر انرژی پاک در کشور

تولید انرژی خورشیدی در مجاورت دریاچه نمک قم

سال آبی جدید

جشنواره نیرو و رسانه

پایداری شبکه آب و برق استان هرمزگان بعد از زلزله

ظرفیت سدهای خوزستان در وضعیت مناسبی قرار دارند

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو