کد خبر : ۷۲۵۲۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

همه حقایق پشت پرده نقشه مصرف برق

یک استاد دانشگاه به کالبد شکافی نقشه مصرف برقی که روزانه توسط توانیر منتشر می شود پرداخت و برخی حقایق آن را بیان کرد و نوشت: تنها مقایسه سرانه مصرف در هر کدام از بخش های مختلف خانگی، اداری، تجاری و… با توجه به شرایط آن استان می تواند اطلاعاتی در رابطه با خوش مصرفی و بد مصرفی و میزان عملکرد متولیان مدیریت مصرف ارائه کند.

همه حقایق پشت پرده نقشه مصرف برق

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،اخیرا نقشه ای تحت عنوان مصرف برق ایران منتشر شده که بحث های بسیاری را به دنبال داشت. مهدی عباپور استاد دانشگاه تبریز دراین باره یادداشتی منتشر کرده و این نقشه را به زبان ساده توضیح داده است.

در سال های اخیر رویکردهای صنعت برق ایران در بخش مدیریت مصرف همواره در حال رشد بوده و یکی از زمینه هایی که شاهد تحول و زحمات بسیارِ متولیان مدیریت مصرف در آن بودیم استفاده از سامانه ها و نرم افزارهای مختلف است. در سال های نه چندان دور عمکلرد شرکت های توزیع بر اساس خوداظهاری مورد سنجش قرار می گرفت که حتی عملکرد اجرای این برنامه ها در کاهش پیک بار توسط برخی نهادها با دیده تردید نگریسته می شد.

با برنامه ریزی انجام شده طی چند سال گذشته سامانه های مختلفی از قبیل: سامانه مدیریت پیک بار کشور و سامانه پایش مصرف شرکت های توزیع داده است عملکرد شرکت های توزیع در حوزه اجرای برنامه های مدیریت مصرف تحت پایش قرار گرفته است. هر چند ممکن است در مواردی این سامانه ها نیاز به تکمیل یا حتی بازنویسی داشته باشند، ولی در مجموع گامی بلند در حوزه مدیریت مصرف محسوب می شوند.

گام بعدی می تواند استفاده بهینه از زیرساخت های نرم افزاری موجود باشد. در واقع آنالیز اطلاعات و داده ها و استفاده از نرم افزارهای مختلف جهت نمایش و آنالیز عملکردها شاید مهمترین رکن مدیریت مصرف باشد. این نرم افزارها برای آنکه بتوانند کارکرد درست و کامل تری داشته باشند باید توسط اطلاعات دقیق و آنالیزهای مناسب تغذیه شوند.

آیا رنگ سبز به معنای رعایت الگوی مصرف است؟

آنچه تا کنون شاهد بودیم صرفاً محاسبه و نمایش داده های مدیریت مصرف با استفاده از نرم افزارهای موجود بوده است که بهترین مثال آن نرم افزار سامانه پایش مصرف شرکت ها توزیع می باشد. نرم افزاری که در اخبار مختلف هر هفته تعدادی از استان ها را به رنگ قرمز، زرد و سبز نمایش می دهد. اما هر چه جلوتر می رویم ابهامات در رابطه با نحوه تعیین این رنگ ها توسط آن نرم افزار بیشتر می شود. به طور مثال استانی که هفته پیش سبز بود به یکباره قرمز شده و استانی که قرمز بود به یکباره سبز می شود. اما سوال اصلی اینجاست این رنگ ها چه چیزی را نشان می دهند؟! آیا رنگ سبز به معنای رعایت الگوی مصرف در آن استان است و بالعکس؟

با توجه به تغییر هفتگی رنگ ها به نظر می رسد مصرف کنونی هر کدام از شرکت های توزیع با مصرف هفته مشابه سال قبل بعلاوه رشد بار مورد نظر توانیر مقایسه می شود. حال آنکه مصارف علاوه بر رشد سالیانه وابستگی بسیار بالایی به دما، رطوبت و سایر شرایط جوی داشته و صرفاً مقایسه مصرف روز جاری با روز یا هفته مشابه سال قبل نمی تواند مقایسه کاملی باشد و اطلاعات خاصی از خوش مصرفی و بد مصرفی استان های مختلف در اختیار بینندگان و شرکت های توزیع قرار دهد؛ بنابراین ذکر چند نکته در این باب ضروری به نظر می رسد. اول آنکه باید پذیرفت هر استان در چند سال اخیر رشد بار مختص خود را داشته و لزوماً رشد بار بالا شاخص منفی نیست و حتی می تواند شاخصی برای رشد صنعتی یا کشاورزی آن استان باشد. دوم آنکه تغییرات ضریب بار هم که می تواند در محاسبات موثر باشد هر چند در استان های مختلف از الگوی مشابهی پیروی می کند، ولی یکسان نیست.

رنگ های غلط انداز

سوم آنکه با توجه به خاموشی های سال قبل مصرف دقیق سال قبل استان های مختلف در دسترس نیست. اما مهمترین مساله که ابهام رنگ ها را بیشتر می کند مقایسه مصرف امسال با مصرف سال گذشته است. استانی که از ابتدا بد مصرف بوده و الگوی مصرف را رعایت نمی کرده به خاطر مقایسه صرفاً مصرف امسال با سال گذشته می تواند سبز باشد و در عوض استانی که سال گذشته در حوزه مدیریت مصرف به خصوص در بخش فرهنگی عملکرد خوبی داشته و تجهیزات سرمایشی در آن استان استفاده محدودتری داشته و مصرف کننده های خانگی و اداری و تجاری الگوی مصرف پایین تری دارند می تواند زرد یا قرمز باشد؛ بنابراین نکته ای ای که حتماً باید در رسانه ها مورد عنایت قرار گیرد این است که این رنگ ها به هیچ وجه نشان دهنده خوش مصرفی یا بد مصرفی در آن استان نیست. این رنگ ها صرفاً نشان دهنده رعایت یا عدم رعایت سقف پیک تعیین شده توسط شرکت توانیر می باشد و ارتباطی با رعایت الگوی مصرف ندارد.

در حوزه برنامه ریزی هم با توجه به اینکه هر کدام از استان ها گستره مصارف مختلفی دارند به نظر می رسد اگر تعیین این سقف بر اساس پتانسیل های هر استان در بخش های مختلف خانگی، کشاورزی و … و با توجه به الگوی مصرف هر بخش تعیین گردد، طبعاً بیشتر بیانگر خوش مصرفی یا بدمصرفی هر شرکت خواهد بود. اگر بخواهیم دقیقتر بگوییم تنها مقایسه سرانه مصرف در هر کدام از بخش های مختلف خانگی، اداری، تجاری و… با توجه به شرایط آن استان می تواند اطلاعاتی در رابطه با خوش مصرفی و بد مصرفی و میزان عملکرد متولیان مدیریت مصرف ارائه کند.

 

مجله مهر

کلید واژه :

نقشه برق

،

مصرف

،

خوش مصرفی

،

رنگ

،

نقشه مصرف برق

،

خوش مصرف

،

بد مصرف

،

توانیر

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

سه نکته استخراج «بیت کوین»

معامله 70 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

آبرسانی سیار به ۴۴۷ روستای خراسان جنوبی

وزیر نیرو باید پاسخگو باشد !

گلایه معاون استاندار از متولیان آب به دلیل کمبود اعتبارات روستایی

تازه ترین اظهار نظر استاندار سمنان درباره هزینه انتقال آب از دریای خزر

مشهد همچنان در منطقه قرمز مصرف برق

شروط وزارت نیرو برای فعالان ارزهای مجازی / تعیین وظایف صنعت برق در قانون

آینده آبی کشور نامعلوم است

مدیرعامل آبفای اصفهان: میزان هدررفت آب در اصفهان 15 درصد کاهش داشته است

۲۰ درصد آب شرب اردبیل هدر می رود / ادغام دو شرکت آب فاضلاب شهری و روستاییا منطقی است

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

بیش از ۱۰۰۰۰ روستا به شبکه آب شرب متصل شدند

نقش موثر بانک ها در مدیریت مصرف برق

اقدامات صنعت آب و برق به مردم گزارش شود

آیا پروژه انتقال آب بن-بروجن تا پایان سال 99 تمام می شود؟

زیرساخت های برق خوزستان فرسوده و ضعیف است

عذرخواهی استاندار به دلیل مشکلات آب اصفهان

انتقاد تند نماینده مجلس از قطعی از آب شرب بسیاری از روستاها در فصل تابستان

«انشعابات غیرمجاز آب» پدیده جدید در برخی شهرهای گلستان

دو سوم کشور قابلیت نصب سلول های خورشیدی را دارد

برق سازمان های پرمصرف پایتخت قطع می شود

کاهش خاموشی با همراهی مردم میسر است/ضعف فرهنگسازی در مصرف برق

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش بهای برق بخش خانگی

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

بی‌توجهی ادارات به اخطارها مساوی با قطع برق

صرفه اقتصادی نیروگاه های خورشیدی کاهش یافته است !

چرا در ایران بیت کوین را با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند؟ / ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی

صدور ۱۴ مجوز احداث نیروگاه خورشیدی درقم

آغاز احداث مخزن ذخیره آب در ۱۳ شهر خراسان شمالی

افت فشار آب شرب در نکا کاهش می یابد/مشکل ساحل حل خواهد شد

راهکارهای دولت برای مقابله با خاموشی چیست؟

تکذیب نوبت بندی آب در شیراز، جدول جیره بندی اصالت ندارد 

سیاست ها در رابطه با استخراج ارز دیجیتالی متناقض است

باید سهم شهرداری کرمان را از پساب فاضلاب بگیریم