کد خبر : ۷۲۵۲۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ضرورت صرفه جویی برای کاهش قطعی برق

تکرار سناریوی افزایش مصرف برق و خاموشی/ کم مصرف ها تشویق می شوند

گرمای بالای ۴۰ درجه در بسیاری از مناطق خراسان جنوبی سبب افزایش پیک مصرف برق به ۲۷۹ مگاوات شده که این امر ضرورت مدیریت مصرف را دوچندان کرده است.

تکرار سناریوی افزایش مصرف برق و خاموشی/ کم مصرف ها تشویق می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، همه ساله با آغاز فصل تابستان و گرم شدن هوا و به دنبال آن افزایش استفاده از وسایل سرمایشی تنور مصرف انرژی نیز داغ تر شده و داستان خاموشی های اضطراری به دنبال افزایش مصرف در کشور تکرار می شود.

افزایش مصرف برق در روزهای تابستان در خراسان جنوبی خود را بیشتر از هر جای دیگری نشان می دهد چراکه قرار گرفتن این استان در منطقه ای کویری و گرم و خشک سبب شده که خورشید داغ و سوزان تابستان داغ تر از سایر مناطق بر تن مردم این استان بتابد.

به دنبال گرمای شدید طی ۱۵ روز نخست فصل تابستان بیشتر ایستگاه های هواشناسی در استان گرمای بالای ۴۰ درجه را ثبت کردند و این امر سبب شد تا پیک مصرف برق در استان تا ۲۷۹ مگابایت افزایش یابد که این رقم تا این زمان افزایش دو درصدی را نسبت به سال گذشته نشان دهد.

آمارهای مقایسه ای مصرف برق در تابستان و سایر فصول افزایش ۳۰ درصدی پیک مصرف را در تابستان نشان می دهد که تشدید این موضوع در برخی از روزها سبب خاموشی های اضطراری شده و همین امر لزوم اجرای راهکارهای مدیریت مصرف را دو چندان کرده است.

در همین راستا هر ساله شرکت برق سناریوهای مختلفی برای کاهش مصرف برق در دستور کار قرار داده که تغییر ساعات اداری، انعقاد تفاهم نامه های مختلف با صنایع، سازمان ها و ارگان ها، اجرای طرح های تشویقی برای مشترکین کم مصرف و از سوی دیگر افزایش تصاعدی تعرفه برق برای مشترکین پرمصرف از جمله این طرح هاست.

بنا به گفته معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی در حال حاضر بیش از ۳۷۰ هزار مشترک برق در استان وجود دارد که بیش از ۸۳ درصد آنها مشترکین خانگی هستند و اگر هر یک از این مشترکین در طول شبانه روز تنها ۱۰۰ وات در مصرف برق صرفه جویی کنند تأثیر زیادی در کاهش مصرف برق داشته و خواهیم توانست تابستان امسال را بدون خاموشی سپری کنیم.

افزایش ۳۰ درصدی پیک مصرف

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی از افزایش ۳۰ درصدی پیک مصرف در فصل تابستان نسبت به سایر فصول خبر داد و گفت: پیک مصرف استان در سایر فصول از ۲۱۰ مگا وات بیشتر نمی شود این در حالی است که در فصل تابستان این رقم تا ۲۸۰ مگا وات نیز افزایش می یابد.

هادی منصوریان با اشاره به اینکه پیک مصرف در فصل تابستان سال گذشته ۲۷۷ مگا وات بوده است، بیان کرد: این میزان مصرف را با وجود صرفه جویی ها داشته ایم در غیر این صورت پیک مصرف خیلی بیشتر از این عدد خواهد بود.

وی اضافه کرد: از ابتدای تابستان سال جاری نیز بیشترین مصرف در تاریخ ۱۰ تیرماه ثبت شده و پیک مصرف را تا ۲۷۹ مگا وات رساند که این رقم افزایش دو واحدی را نسبت به کل تابستان سال گذشته نشان می دهد.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی اضافه کرد: یکی از دلایل عمده این امر، افزایش استفاده از وسایل سرمایشی بوده به گونه ای که بیش از ۵۰ تا ۶۰ مگا وات از این مصرف را وسایل سرمایشی به خود اختصاص می دهند.

اجرای طرح های تشویقی برای کاهش مصرف

منصوریان با بیان اینکه طرح های مختلفی به منظور کاهش مصرف برق در فصل تابستان در دستور کار قرار گرفته است، عنوان داشت: در این راستا تاکنون بیش از ۵۹۶ مورد تفاهم نامه همکاری در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی، عمومی و تجاری منعقد شده است.

وی با اشاره به انعقاد ۴۳۰ مورد تفاهم نامه همکاری در ارتباط با چاه های کشاورزی، بیان داشت: طبق این تفاهم نامه اگر چاه های کشاورزی در ساعات پیک بار به صورت داوطلبانه مصرف خود را کاهش دهند ۲۰ ساعت دیگر تعرفه برق آنها رایگان خواهد بود.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی همچنین به انعقاد ۴۰ مورد تفاهم نامه با صنایع استان اشاره کرد و افزود: در این طرح نیز برای صنایعی که در زمان اعلام شده مصرف برق خود را کاهش دهند پاداش هایی در نظر گرفته شده است و در مقابل صنایعی که همکاری ندارند در زمان خاموشی های اضطراری در اولویت قطع برق هستند.

پرداخت یک میلیارد تومان تخفیف به مشترکان

منصوریان با بیان اینکه همکاری صنایع به خصوص صنایع بزرگ نقش بسزایی در کاهش مصرف برق دارد، بیان کرد: به عنوان مثال کارخانه سیمان قاین یکی از صنایعی است که در این زمینه همکاری خوبی دارد و اگر این کارخانه تنها مصرف خود را کاهش دهد به اندازه کاهش مصرف کل شهرستان قاین خواهد بود.

وی، انعقاد ۵۴ تفاهم نامه همکاری با ادارات، ۲۳ مورد با سی ان جی و همچنین تفاهم نامه همکاری با شرکت های آب و فاضلاب را از دیگر این برنامه ها عنوان کرد و گفت: سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان به مشترکانی که در قالب تفاهم نامه با این شرکت همکاری داشته اند، پرداخت شده است.

کاهش ۱۵ مگاواتی مصرف برق با تغییر ساعت کاری ادارات

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی همچنین به تغییر ساعات اداری و نقش آن در کاهش مصرف برق اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح مصرف برق استان را بین ۱۰ تا ۱۵ مگا وات، آن هم در ساعات اوج مصرف بار کاهش می دهد.

منصوریان، ساعات اوج بار را مربوط به ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۸ بعد از ظهر و همچنین ۱۹ تا ۲۳ اعلام کرد و گفت: با توجه به تغییر سبک زندگی مردم ساعات اوج مصرف شب نیز به اندازه ساعات اوج بار روز افزایش پیدا کرده است.

وی از مردم خواست تا استفاده از وسایل برقی غیر ضروری از جمله ماشین لباسشویی، ماشین ظرف شویی، اتو و سایر وسایل برقی را به ساعات غیر از ساعات اوج بار موکول کنند.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر هر مشترک تنها در طول شبانه روز ۱۰۰ وات در مصرف برق صرفه جویی کند تأثیر زیادی در سطح کلان کشور دارد، بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۳۶ میلیون مشترک برق در کشور داریم که صرفه جویی ۱۰۰ واتی هر کدام از این مشترکین معادل سه هزار و ۶۰۰ مگا وات خواهد بود این در حالی است که در حال حاضر کل صرفه جویی های انجام شده اندازه دو هزار و ۵۰۰ مگا وات است.

منصوریان بر لزوم استفاده درست و مدیریت مصرف برق تأکید کرد و گفت: به دنبال این نیستیم که مردم از رفاه خود بزنند و بدون برق زندگی کنند بلکه می توانند تنها با رعایت نکات ریز مصرف برق را کاهش دهند.

وی با اشاره به اینکه مدارهای داخلی وسایل برقی ۳۰ وات مصرف دارند، افزود: کشیدن پریز وسایل برقی اعم از تلویزیون و شارژ موبایل در صورت عدم نیاز از جمله مواردی است که بی توجه از کنار آن رد می شویم.

تابستان امسال خاموشی اضطراری نداشتیم

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین قرار دادن کولرهای گازی روی ۲۴ درجه و یا درجه کم کولرهای آبی ضمن ایجاد هوای مطلوب مصرف برق را به شدت کاهش می دهد.

اگر مردم طی یک ماه آینده که اوج گرما خواهد بود نیز همکاری کنند می توانیم تابستان امسال را بدون خاموشی به پایان برسانیم. منصوریان به اجرای طرح های بازدارنده برای مشترکین پرمصرف اشاره کرد و گفت: اگر در ساعات اوج بار مصرف از یک حد معین بیشتر باشد مشترکین باید بهای برق مصرفی را با تعرفه بالا پرداخت کنند در حالی که در مصرف کم این تعرفه ها با صورت تصاعدی کاهش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه با صرفه جویی های انجام شده و اجرای طرح های مختلف از ابتدای تابستان امسال تاکنون با وجود گرمای بالای ۴۰ درجه هنوز خاموشی در استان نداشته ایم، بیان داشت: اگر مردم طی یک ماه آینده که اوج گرما خواهد بود نیز همکاری کنند می توانیم تابستان امسال را بدون خاموشی به پایان برسانیم.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی در ارتباط با پیش بینی خاموشی های اضطراری در استان نیز گفت: شبکه توزیع برق یک شبکه پیوسته در کل کشور بوده و خاموشی های اضطراری به میزان مصرف تمام کشور بستگی دارد و نمی توان در مورد آن اظهار نظر دقیق کرد.

ظرفیت ۷۰۰ مگا واتی شبکه توزیع برق خراسان جنوبی

منصوریان از ظرفیت ۷۰۰ مگا واتی شبکه توزیع برق خراسان جنوبی خبر داد و گفت: در حال حاضر مشکلی در تولید برق در استان نداریم و حتی تولید استان بیشتر از مصرف بوده که این یکی از مزیت های استان در زمینه سرمایه گذاری است.

به گفته وی هم اکنون تعداد ۳۷۰ هزار مشترک برق در استان داریم که ۲۰ درصد مصرف برق استان در بخش صنعتی، ۳۰ درصد کشاورزی و ۲۵ درصد نیز مصرف خانگی است.

هرچند مدیریت مصرف و اجرای طرح های متعدد سبب شده که خاموشی های اضطراری در تابستان امسال به صفر برسد اما با توجه به پیش بینی روزهای گرم تر، ادامه این روند نیازمند همکاری همه جانبه مردم، صنایع، ادارت و سایر بخش های عمومی و خدماتی است تا بتوانیم تابستان امسال را بدون خاموشی پشت سربگذاریم.

کلید واژه :

برق

،

خاموشی

،

مصرف

،

توانیر

،

وزارت نیرو

،

نیروگاه

،

تلفات

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

سه نکته استخراج «بیت کوین»

معامله 70 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

آبرسانی سیار به ۴۴۷ روستای خراسان جنوبی

وزیر نیرو باید پاسخگو باشد !

گلایه معاون استاندار از متولیان آب به دلیل کمبود اعتبارات روستایی

تازه ترین اظهار نظر استاندار سمنان درباره هزینه انتقال آب از دریای خزر

مشهد همچنان در منطقه قرمز مصرف برق

شروط وزارت نیرو برای فعالان ارزهای مجازی / تعیین وظایف صنعت برق در قانون

آینده آبی کشور نامعلوم است

مدیرعامل آبفای اصفهان: میزان هدررفت آب در اصفهان 15 درصد کاهش داشته است

۲۰ درصد آب شرب اردبیل هدر می رود / ادغام دو شرکت آب فاضلاب شهری و روستاییا منطقی است

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

بیش از ۱۰۰۰۰ روستا به شبکه آب شرب متصل شدند

نقش موثر بانک ها در مدیریت مصرف برق

اقدامات صنعت آب و برق به مردم گزارش شود

آیا پروژه انتقال آب بن-بروجن تا پایان سال 99 تمام می شود؟

زیرساخت های برق خوزستان فرسوده و ضعیف است

عذرخواهی استاندار به دلیل مشکلات آب اصفهان

انتقاد تند نماینده مجلس از قطعی از آب شرب بسیاری از روستاها در فصل تابستان

«انشعابات غیرمجاز آب» پدیده جدید در برخی شهرهای گلستان

دو سوم کشور قابلیت نصب سلول های خورشیدی را دارد

برق سازمان های پرمصرف پایتخت قطع می شود

کاهش خاموشی با همراهی مردم میسر است/ضعف فرهنگسازی در مصرف برق

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش بهای برق بخش خانگی

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

بی‌توجهی ادارات به اخطارها مساوی با قطع برق

صرفه اقتصادی نیروگاه های خورشیدی کاهش یافته است !

چرا در ایران بیت کوین را با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند؟ / ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی

صدور ۱۴ مجوز احداث نیروگاه خورشیدی درقم

آغاز احداث مخزن ذخیره آب در ۱۳ شهر خراسان شمالی

افت فشار آب شرب در نکا کاهش می یابد/مشکل ساحل حل خواهد شد

راهکارهای دولت برای مقابله با خاموشی چیست؟

تکذیب نوبت بندی آب در شیراز، جدول جیره بندی اصالت ندارد 

سیاست ها در رابطه با استخراج ارز دیجیتالی متناقض است

باید سهم شهرداری کرمان را از پساب فاضلاب بگیریم