کد خبر : ۷۲۵۲۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

طرح انتقال آب خزر به سمنان منتظر تأیید سازمان محیط زیست

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به اینکه طرح انتقال آب خزر به سمنان مطالعات اولیه آن به اتمام رسیده و عملیات اجرایی آن منتظر تأییدیه نهایی سازمان محیط زیست است، گفت: در بازنگری که برای سد بختیاری پس از سال ها توقف انجام شد قرار شد ارتفاع سد بختیاری که مشاوران آن خارجی و اروپایی هستند 60 متر کاهش یابد.

طرح انتقال آب خزر به سمنان منتظر تأیید سازمان محیط زیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،  بهروز مرادی در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید آخرین وضعیت طرح انتقال آب خزر به سمنان به کجا رسید و آیا مطالعات آن به اتمام رسید، گفت: انتقال آب خزر به سمنان در حوزه مسئولیت شرکت توسعه منابع آب است. بنابراین این طرح امسال با ایجاد ردیف مطالعه و اجرا در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه هزینه این انتقال طبق برآوردهای صورت گرفته به قیمت سال 98، 9200 میلیارد تومان است و طول اجرای این پروژه 4 سال است، گفت: قرار است 200 میلیون مترمکعب آب برای مصارف شرب و صنعت از خزر به سمنان منتقل شود. بحث ما این است که مطالعات زیادی در این خصوص صورت گرفته و در نهایت در سه فصل باید این پروژه انجام شود.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: فصل نخست آن اکوسیستم دریایی است که ببینیم چگونه پساب را مدیریت کنیم در این خصوص مطالعات عمیقی انجام شده است. به طوری که حتی در خصوص انتقال و حفاری برای لوله گذاری از خط انتقال نفت و گاز نکا و ری استفاده خواهیم کرد.

مرادی خاطرنشان کرد: بحث های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بر روی این پروژه به خوبی انجام شده به طوری که بحث های اجتماعی توسط دو دانشگاه صورت گرفته است که در مبدأ و مقصد چه اقداماتی باید صورت بگیرد. 

وی ادامه داد: در خصوص اقتصاد آب نیز با وزارت صنعت جلسات مختلفی داشتیم که اگر قرار است آب برای بخش صنعت انتقال داده شود تضمین خرید را صنایع انجام دهد چرا که برای بخش شرب دولت و وزارت نیرو تضمین خرید آب شرب را خواهد داد. 

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پاسخ به این سؤال که  آیا انتقال آب خزر به سمنان سیاسی نیست، گفت: اتفاقاً سمنان اولین استانی است که برای تأمین آب از همه روش ها استفاده کرده و حتی کلیه چاه های غیرمجاز را مسدود کرده است پس تمام راهکارهای صرفه جویی را پیگیری و انجام داده است و این وزارت نیرو است که در نهایت به این تصمیم رسیده است که تخصیص آب را به سمنان بدهد.

مرادی در ادامه تأکید کرد: در مطالعات تکمیلی شرکت توسعه منابع آب و جلساتی که با محیط زیست داشتیم تمام اقدامات و پیش بینی ها صورت گرفته است و حتی اگر یک درخت در مسیر قطع شد چه اقداماتی باید صورت بگیرد تا به محیط زیست آسیبی نرسد پس اگر محیط زیست تأییدیه نهایی خود را برای این پروژه کامنت بگذارد این پروژه به عملیات اجرایی می رسد پس حتی در جلسات محیط زیست تأکید کرده به شرطی این پروژه باید اجرایی شود که در حفظ محیط زیست تأکید شود و برای حفظ جنگ ها و محیط زیست از ما تضمین هایی خواهد خواست.

وی در پاسخ به این سؤال که تصفیه آب در مسیر انتقال چگونه خواهد بود آیا در مبدأ یا مقصد این تصفیه آب صورت خواهد گرفت، گفت: تصفیه در مبدأ موردنظر است البته طرحی نیز پیشنهاد داده شده است که پساب را هم به شیوه استاندارد بین المللی تصفیه و انتقال دهیم. 

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: پیشنهاد سازمان محیط زیست در خصوص وضعیت پساب انتقال آب خزر به سمنان این است که پساب را در عمق 300 متری پخش کنیم که البته این اقدام به صورت افقی مدنظر محیط زیست است.

* 8 برابر شدن تولید انرژی نیروگاه های برقابی

مرادی در پاسخ به سؤالی که میزان تولید انرژی توسط نیروگاه های برقابی امسال در چه حدی رشد داشته است، گفت: در سه ماهه نخست سال 98، 4400 گیگابایت ساعت توسط نیروگاه های برقابی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران تولید شده است که این میزان تا پایان شهریور از مرز 7 هزار گیگابایت ساعت عبور خواهد کرد و این آمارها نشان می دهد که امسال علاوه بر نیروگاه های برقابی تحت پوشش شرکت توسعه منابع آب توسط سایر نیروگاه های برقابی 8 برابر رشد خواهد داشت و مجموعاً می توانیم به مرز 20 هزار گیگابایت ساعت برسیم.

* تکمیل مطالعات سد و نیروگاه بختیاری

وی در خصوص اینکه آیا سد بختیاری که سال ها بود متوقف شده بود آیا قرار است عملیات احداث آن آغاز شود، گفت: مطالعات سد و نیروگاه بختیاری در حال تکمیل است و الان وارد فاز دو مطالعات شده است. این طرح با مشارکت مشاوران ایرانی و خارجی قرار است با هزینه 2 میلیارد یورو احداث شود.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، تأکید کرد: این حجم از سرمایه و منابع مالی از طریق منابع عمومی و دولتی امکانپذیر نیست مگر از طریق فاینانس خارجی. پس ما تمام اقدامات فاینانس را از مسیر شورای اقتصاد دنبال کرده و آن را اخذ کردیم.

مرادی ادامه داد: تمام مذاکرات انجام و قرارداد برای امضا آماده است به شرط اینکه مشکلات بین بانکی مرتفع شود تا طرح وارد مرحله اجرایی شود. 

وی تصریح کرد: پس باید بانک های ایرانی با یکدیگر وارد چرخه شوند تا 2 میلیارد یورو را قبول کنند تا این هزینه را به بانک های خارجی اعلام کنند.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به اینکه در راستای کمک به پایداری شبکه برق کشور نیروگاه برقابی سردشت به زودی وارد مدار خواهد شد، گفت: با اتمام عملیات اجرایی خط انتقال برق یکی از پیش نیازهای راه اندازی نیروگاه طرح سد سردشت به بهره برداری رسید و امکان اتصال نیروگاه سردشت به شبکه برق سراسری کشور در آینده ای نزدیک میسر شد.

مرادی ادامه داد: ظرفیت نصب نیروگاه برقابی سردشت برابر 150 مگاوات بوده و توان تولید 421 گیگابایت ساعت برق در سال را دارد که پیش بینی می شود اولین واحد این نیروگاه در زمان پیک مصرف برق تا پایان تیر ماه وارد مدار شده و دو واحد دیگر نیز پس از آن به بهره برداری می رسد.

وی در خصوص سایر طرح های دیگر گفت: عملیات اجرایی سد سرنی و تصفیه خانه در استان هرمزگان که در شرایط تحریم به صورتی مؤثر از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی تأمین مالی می شود رو به اتمام است بنابراین به زودی شاهد آبگیری این سد و افتتاح تصفیه خانه جهت تأمین آب شرب منطقه خواهیم بود. 

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ادامه داد: از ابتدای سال جاری بهره برداری و افتتاح طرح های توسعه منابع آب در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت، این طرح ها که در قالب 61 طرح و 120 پروژه و در 12 استان کشور در حال اجرا است چشم انداز مناسبی را برای توسعه اقتصادی ایجاد کرده است و نقش مهمی در ارتقای معیشت و فقرزدایی، تأمین آب شرب و صنعت، بهبود استانداردهای زندگی مردم و توزیع درآمد مناسب ایفا خواهد کرد.

مرادی گفت: در راستای اجرایی شدن اولین گام این بخش طرح های شرکت آب و نیرو در این حوزه شامل تونل نوسود و قطعه اول سامانه گرمسیری سد اسکله در دو نیروگاه داریان، سد هیروی در استان کرمانشاه و سد سردشت و تصفیه خانه های مربوطه در استان آذربایجان غربی در ابتدای سال جاری تماماً توسط ریاست جمهوری به بهره برداری رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بهره برداری از خط 230 کیلوولت دو مدار سیمره آبدانان به دهلران، آمادگی جهت بهره برداری از پل سه بلوطک، تأمین اساسی واحد دوم نیروگاه لوارک، اخذ مجوز شورای اقتصاد برای طرح های بختیاری، چشمیر، خرسان 3، تلمبه ذخیره ای رودبار و نیز گشایش اعتبار اسنادی و افزایش 25 درصد طرح چشمیر از دیگر اقدامات شرکت آب و نیرو است.

 

کلید واژه :

بهروز مرادی

،

انتقال آب

،

خزر

،

سمنان

،

سازمان محیط زیست

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

سه نکته استخراج «بیت کوین»

معامله 70 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی

آبرسانی سیار به ۴۴۷ روستای خراسان جنوبی

وزیر نیرو باید پاسخگو باشد !

گلایه معاون استاندار از متولیان آب به دلیل کمبود اعتبارات روستایی

تازه ترین اظهار نظر استاندار سمنان درباره هزینه انتقال آب از دریای خزر

مشهد همچنان در منطقه قرمز مصرف برق

شروط وزارت نیرو برای فعالان ارزهای مجازی / تعیین وظایف صنعت برق در قانون

آینده آبی کشور نامعلوم است

مدیرعامل آبفای اصفهان: میزان هدررفت آب در اصفهان 15 درصد کاهش داشته است

۲۰ درصد آب شرب اردبیل هدر می رود / ادغام دو شرکت آب فاضلاب شهری و روستاییا منطقی است

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

بیش از ۱۰۰۰۰ روستا به شبکه آب شرب متصل شدند

نقش موثر بانک ها در مدیریت مصرف برق

اقدامات صنعت آب و برق به مردم گزارش شود

آیا پروژه انتقال آب بن-بروجن تا پایان سال 99 تمام می شود؟

زیرساخت های برق خوزستان فرسوده و ضعیف است

عذرخواهی استاندار به دلیل مشکلات آب اصفهان

انتقاد تند نماینده مجلس از قطعی از آب شرب بسیاری از روستاها در فصل تابستان

«انشعابات غیرمجاز آب» پدیده جدید در برخی شهرهای گلستان

دو سوم کشور قابلیت نصب سلول های خورشیدی را دارد

برق سازمان های پرمصرف پایتخت قطع می شود

کاهش خاموشی با همراهی مردم میسر است/ضعف فرهنگسازی در مصرف برق

انتقاد یک نماینده مجلس از افزایش بهای برق بخش خانگی

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

بی‌توجهی ادارات به اخطارها مساوی با قطع برق

صرفه اقتصادی نیروگاه های خورشیدی کاهش یافته است !

چرا در ایران بیت کوین را با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند؟ / ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی

صدور ۱۴ مجوز احداث نیروگاه خورشیدی درقم

آغاز احداث مخزن ذخیره آب در ۱۳ شهر خراسان شمالی

افت فشار آب شرب در نکا کاهش می یابد/مشکل ساحل حل خواهد شد

راهکارهای دولت برای مقابله با خاموشی چیست؟

تکذیب نوبت بندی آب در شیراز، جدول جیره بندی اصالت ندارد 

سیاست ها در رابطه با استخراج ارز دیجیتالی متناقض است

باید سهم شهرداری کرمان را از پساب فاضلاب بگیریم