کد خبر : ۷۲۵۲۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

طرح انتقال آب خزر به سمنان منتظر تأیید سازمان محیط زیست

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به اینکه طرح انتقال آب خزر به سمنان مطالعات اولیه آن به اتمام رسیده و عملیات اجرایی آن منتظر تأییدیه نهایی سازمان محیط زیست است، گفت: در بازنگری که برای سد بختیاری پس از سال ها توقف انجام شد قرار شد ارتفاع سد بختیاری که مشاوران آن خارجی و اروپایی هستند 60 متر کاهش یابد.

طرح انتقال آب خزر به سمنان منتظر تأیید سازمان محیط زیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،  بهروز مرادی در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید آخرین وضعیت طرح انتقال آب خزر به سمنان به کجا رسید و آیا مطالعات آن به اتمام رسید، گفت: انتقال آب خزر به سمنان در حوزه مسئولیت شرکت توسعه منابع آب است. بنابراین این طرح امسال با ایجاد ردیف مطالعه و اجرا در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه هزینه این انتقال طبق برآوردهای صورت گرفته به قیمت سال 98، 9200 میلیارد تومان است و طول اجرای این پروژه 4 سال است، گفت: قرار است 200 میلیون مترمکعب آب برای مصارف شرب و صنعت از خزر به سمنان منتقل شود. بحث ما این است که مطالعات زیادی در این خصوص صورت گرفته و در نهایت در سه فصل باید این پروژه انجام شود.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: فصل نخست آن اکوسیستم دریایی است که ببینیم چگونه پساب را مدیریت کنیم در این خصوص مطالعات عمیقی انجام شده است. به طوری که حتی در خصوص انتقال و حفاری برای لوله گذاری از خط انتقال نفت و گاز نکا و ری استفاده خواهیم کرد.

مرادی خاطرنشان کرد: بحث های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بر روی این پروژه به خوبی انجام شده به طوری که بحث های اجتماعی توسط دو دانشگاه صورت گرفته است که در مبدأ و مقصد چه اقداماتی باید صورت بگیرد. 

وی ادامه داد: در خصوص اقتصاد آب نیز با وزارت صنعت جلسات مختلفی داشتیم که اگر قرار است آب برای بخش صنعت انتقال داده شود تضمین خرید را صنایع انجام دهد چرا که برای بخش شرب دولت و وزارت نیرو تضمین خرید آب شرب را خواهد داد. 

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پاسخ به این سؤال که  آیا انتقال آب خزر به سمنان سیاسی نیست، گفت: اتفاقاً سمنان اولین استانی است که برای تأمین آب از همه روش ها استفاده کرده و حتی کلیه چاه های غیرمجاز را مسدود کرده است پس تمام راهکارهای صرفه جویی را پیگیری و انجام داده است و این وزارت نیرو است که در نهایت به این تصمیم رسیده است که تخصیص آب را به سمنان بدهد.

مرادی در ادامه تأکید کرد: در مطالعات تکمیلی شرکت توسعه منابع آب و جلساتی که با محیط زیست داشتیم تمام اقدامات و پیش بینی ها صورت گرفته است و حتی اگر یک درخت در مسیر قطع شد چه اقداماتی باید صورت بگیرد تا به محیط زیست آسیبی نرسد پس اگر محیط زیست تأییدیه نهایی خود را برای این پروژه کامنت بگذارد این پروژه به عملیات اجرایی می رسد پس حتی در جلسات محیط زیست تأکید کرده به شرطی این پروژه باید اجرایی شود که در حفظ محیط زیست تأکید شود و برای حفظ جنگ ها و محیط زیست از ما تضمین هایی خواهد خواست.

وی در پاسخ به این سؤال که تصفیه آب در مسیر انتقال چگونه خواهد بود آیا در مبدأ یا مقصد این تصفیه آب صورت خواهد گرفت، گفت: تصفیه در مبدأ موردنظر است البته طرحی نیز پیشنهاد داده شده است که پساب را هم به شیوه استاندارد بین المللی تصفیه و انتقال دهیم. 

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: پیشنهاد سازمان محیط زیست در خصوص وضعیت پساب انتقال آب خزر به سمنان این است که پساب را در عمق 300 متری پخش کنیم که البته این اقدام به صورت افقی مدنظر محیط زیست است.

* 8 برابر شدن تولید انرژی نیروگاه های برقابی

مرادی در پاسخ به سؤالی که میزان تولید انرژی توسط نیروگاه های برقابی امسال در چه حدی رشد داشته است، گفت: در سه ماهه نخست سال 98، 4400 گیگابایت ساعت توسط نیروگاه های برقابی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران تولید شده است که این میزان تا پایان شهریور از مرز 7 هزار گیگابایت ساعت عبور خواهد کرد و این آمارها نشان می دهد که امسال علاوه بر نیروگاه های برقابی تحت پوشش شرکت توسعه منابع آب توسط سایر نیروگاه های برقابی 8 برابر رشد خواهد داشت و مجموعاً می توانیم به مرز 20 هزار گیگابایت ساعت برسیم.

* تکمیل مطالعات سد و نیروگاه بختیاری

وی در خصوص اینکه آیا سد بختیاری که سال ها بود متوقف شده بود آیا قرار است عملیات احداث آن آغاز شود، گفت: مطالعات سد و نیروگاه بختیاری در حال تکمیل است و الان وارد فاز دو مطالعات شده است. این طرح با مشارکت مشاوران ایرانی و خارجی قرار است با هزینه 2 میلیارد یورو احداث شود.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، تأکید کرد: این حجم از سرمایه و منابع مالی از طریق منابع عمومی و دولتی امکانپذیر نیست مگر از طریق فاینانس خارجی. پس ما تمام اقدامات فاینانس را از مسیر شورای اقتصاد دنبال کرده و آن را اخذ کردیم.

مرادی ادامه داد: تمام مذاکرات انجام و قرارداد برای امضا آماده است به شرط اینکه مشکلات بین بانکی مرتفع شود تا طرح وارد مرحله اجرایی شود. 

وی تصریح کرد: پس باید بانک های ایرانی با یکدیگر وارد چرخه شوند تا 2 میلیارد یورو را قبول کنند تا این هزینه را به بانک های خارجی اعلام کنند.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به اینکه در راستای کمک به پایداری شبکه برق کشور نیروگاه برقابی سردشت به زودی وارد مدار خواهد شد، گفت: با اتمام عملیات اجرایی خط انتقال برق یکی از پیش نیازهای راه اندازی نیروگاه طرح سد سردشت به بهره برداری رسید و امکان اتصال نیروگاه سردشت به شبکه برق سراسری کشور در آینده ای نزدیک میسر شد.

مرادی ادامه داد: ظرفیت نصب نیروگاه برقابی سردشت برابر 150 مگاوات بوده و توان تولید 421 گیگابایت ساعت برق در سال را دارد که پیش بینی می شود اولین واحد این نیروگاه در زمان پیک مصرف برق تا پایان تیر ماه وارد مدار شده و دو واحد دیگر نیز پس از آن به بهره برداری می رسد.

وی در خصوص سایر طرح های دیگر گفت: عملیات اجرایی سد سرنی و تصفیه خانه در استان هرمزگان که در شرایط تحریم به صورتی مؤثر از محل اعتبارات بانک توسعه اسلامی تأمین مالی می شود رو به اتمام است بنابراین به زودی شاهد آبگیری این سد و افتتاح تصفیه خانه جهت تأمین آب شرب منطقه خواهیم بود. 

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ادامه داد: از ابتدای سال جاری بهره برداری و افتتاح طرح های توسعه منابع آب در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت، این طرح ها که در قالب 61 طرح و 120 پروژه و در 12 استان کشور در حال اجرا است چشم انداز مناسبی را برای توسعه اقتصادی ایجاد کرده است و نقش مهمی در ارتقای معیشت و فقرزدایی، تأمین آب شرب و صنعت، بهبود استانداردهای زندگی مردم و توزیع درآمد مناسب ایفا خواهد کرد.

مرادی گفت: در راستای اجرایی شدن اولین گام این بخش طرح های شرکت آب و نیرو در این حوزه شامل تونل نوسود و قطعه اول سامانه گرمسیری سد اسکله در دو نیروگاه داریان، سد هیروی در استان کرمانشاه و سد سردشت و تصفیه خانه های مربوطه در استان آذربایجان غربی در ابتدای سال جاری تماماً توسط ریاست جمهوری به بهره برداری رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بهره برداری از خط 230 کیلوولت دو مدار سیمره آبدانان به دهلران، آمادگی جهت بهره برداری از پل سه بلوطک، تأمین اساسی واحد دوم نیروگاه لوارک، اخذ مجوز شورای اقتصاد برای طرح های بختیاری، چشمیر، خرسان 3، تلمبه ذخیره ای رودبار و نیز گشایش اعتبار اسنادی و افزایش 25 درصد طرح چشمیر از دیگر اقدامات شرکت آب و نیرو است.

 

کلید واژه :

بهروز مرادی

،

انتقال آب

،

خزر

،

سمنان

،

سازمان محیط زیست

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تالاب گاو خونی زنده است

ثبت قدیمی ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

هماهنگی سیستم سوخت رسانی نیروگاه شهید رجایی

تشویق کم مصرف ها

توزیع عادلانه آبحوضه آبریز زاینده رود

عرضه برق در بورس انرژی

بررسی راه های نرفته برای تامین آب

انسجام خدمات‌رسانی صنعت آب و برق در اربعین امسال

تولید نانو ژنراتورهای انعطاف‌پذیر

تلاش برای توسعه هر چه بیشتر انرژی پاک در کشور

تولید انرژی خورشیدی در مجاورت دریاچه نمک قم

سال آبی جدید

جشنواره نیرو و رسانه

پایداری شبکه آب و برق استان هرمزگان بعد از زلزله

ظرفیت سدهای خوزستان در وضعیت مناسبی قرار دارند

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو