کد خبر : ۷۲۵۲۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گلایه مردم خاش از کمبود آب/2 حلقه چاه برای حل مشکل آب ایجاد شده است

مدیر آب و فاضلاب خاش گفت: در راستای حل مشکل کمبود آب شرب خاش دو حلقه چاه یکی در دشت دوربن و دیگری در دشت کلچات حفر شده و حداکثر ظرف یک ماه آینده آب این دو چاه به مدار آب شرب شهر خاش ملحق می شوند.

گلایه مردم خاش از کمبود آب/2 حلقه چاه برای حل مشکل آب ایجاد شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، به دنبال گلایه مردم شهرستان خاش از مشکل کم آبی و بعضا بی آبی، مدیر آب و فاضلاب خاش در این زمینه اظهار کرد: در راستای حل مشکل کمبود آب شرب خاش دو حلقه چاه یکی در دشت دوربن و دیگری در دشت کلچات حفر شده؛ پیمانکار نیز در حال اجرای خط برق است و حداکثر ظرف یک ماه آینده آب این دو چاه به مدار آب شرب شهر خاش ملحق می شوند.

علی اکبر آقایی افزود: جهت جلوگیری از هدر رفت آب و پرت شبکه، اصلاح و تعویض خط انتقال آب از کلچات به خاش به طول ۳۴ کلیومتر در دستور کار است که در این راستا تاکنون ۱۲ کیلومتر لوله خریداری شده است.

مدیر آبفای خاش تصریح کرد: مشکل نبود آب در شهر خاش وجود ندارد اما عدم مدیریت صحیح آب شرب از سوی شهروندان و استفاده بی رویه در زمان اوج مصرف سبب کاهش فشار در مدار میشود.

 

آقایی با اشاره به تداوم خشکسالی های اخیر، فرارسیدن فصل گرما و توجه به تعهد در قبال نسل آینده؛ از شهروندان خاشی خواست تا در مصرف آب شهری نهایت مدیریت و صرفه جویی را داشته باشند و از مصرف آب شهری جهت شستشوی خودرو، پارکینگ وحیاط منزل، آبیاری فضاهای سبز و... جداً خودداری کنند.

مدیر آبفای شهری خاش تاکید کرد: مردم میتوانند با رعایت الگوی مصرف و بکارگیری شیوه های مصرف بهینه ی آب؛ما را در مدیریت هر چه بهتر مصرف آب شرب ما را یاری کنند.

افت حجم آب چاه های پیشین سبب شده تا در مدار آب شهری مشکل کمبود احساس شود

در ادامه مدیر امور منابع آب خاش نیز به خبرنگار ما گفت: با مجوز آب منطقه ای سیستان و بلوچستان دو حلقه چاه در سال ۹۷ در منطقه پشتکوه حفر شد که به علت مشکل در برق رسانی بلاتکلیف مانده است.

عابد دهواری افزود: افت حجم آب چاه های پیشین سبب شده تا در مدار آب شهری مشکل کمبود احساس شود.

وی شور بودن منابع آبی خاش را یکی از مشکلات بزرگ این شهرستان عنوان کرد و گفت: به دلیل شور بودن منابع آبی خاش امکان حفر چاه در هر منطقه و افزودن آن به مدار آب شرب وجود ندارد.

دهواری تصریح کرد: منابع آبی با کیفیت خاش تا حد مشخصی قابلیت بهره برداری دارد و نمیتوان دائما از آنها استفاده کرد زیرا این منابع  پایدار و همیشگی نیستند.

مدیر امور منابع آب خاش اجرای طرح تعادل بخشی منابع آبی را مهم ترین برنامه برای حفظ آب عنوان کرد و افزود: در این طرح نصب کنتورهای هوشمند و انسداد چاه های غیر مجاز در مناطق مختلف از برنامه های ما برای حفظ آب های زیرزمینی است.

این مسئول یادآورشد: انسداد چاه های غیر مجازی که در حریم منابع آب شرب قرار دارند؛ در اولویت کاری هستند و در هفته های آتی نیز عملیاتی میشود.

 

دهواری در این خصوص توضیح داد: حفر چاه در حریم منابع آب شرب سبب از بین رفتن منابع آب شرب و بالا آمدن آب بی کیفیت و شور خواهد شد.

بهره برداری نامحدود از چاه های غیرمجاز سبب کاهش منابع آبی خاش شده است

وی عدم مدیریت صحیح منابع آبی، استفاده این منابع در مصارف کشاورزی و استفاده بی رویه از پمپ های خانگی را از دلایل افزایش مصرف آب دانست و گفت: عدم رغبت مردم به استفاده از شبکه آب و فاضلاب در برخی از مناطق روستایی و همچنین بهره برداری نامحدود از چاه های غیرمجاز سبب کاهش منابع آبی شده است.

دهواری در خصوص سد تغذیه ای مهران خاش توضیحاتی ارائه داد و گفت: اگر سد مهران با ظرفیت ۴.۵ میلیون مترمکعب لایه روبی شود آب پشت سد با حجم بیشتری در سفره ها و منابع آبهای زیرزمینی ذخیره خواهد شد.

در این مقطع زمانی که تاثیر خشکسالی و گرما بر مناطق خاش به وفور دیده میشود نقش اصحاب رسانه، علما، معتمدین، سران طوایف و افراد تاثیرگذار در خصوص فرهنگ سازی، اصلاح الگوی مصرف و مدیریت هرچه بهتر آب شرب باید برجسته تر و پررنگ تر از گذشته نمایان شود زیرا همه ما در برابر آب مسئولیم و باید این بحران بزرگ را تا واگذاری به نسل آینده مدیریت کنیم.

 

کلید واژه :

خاش

،

مشکل کم آبی

،

بی آبی

،

چاه

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تالاب گاو خونی زنده است

ثبت قدیمی ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

هماهنگی سیستم سوخت رسانی نیروگاه شهید رجایی

تشویق کم مصرف ها

توزیع عادلانه آبحوضه آبریز زاینده رود

عرضه برق در بورس انرژی

بررسی راه های نرفته برای تامین آب

انسجام خدمات‌رسانی صنعت آب و برق در اربعین امسال

تولید نانو ژنراتورهای انعطاف‌پذیر

تلاش برای توسعه هر چه بیشتر انرژی پاک در کشور

تولید انرژی خورشیدی در مجاورت دریاچه نمک قم

سال آبی جدید

جشنواره نیرو و رسانه

پایداری شبکه آب و برق استان هرمزگان بعد از زلزله

ظرفیت سدهای خوزستان در وضعیت مناسبی قرار دارند

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو