کد خبر : ۷۲۵۲۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

کسری هزار لیتر بر ثانیه آب در شهر کرمان این روزها عرصه را بر بسیاری از مردم تنگ تر از قبل کرده و برای رفع این مشکل اجرای یک طرح اضطراری در دستور کار مسئولان قرار گرفته است.

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،ابستان های شهر کرمان در سال های اخیر دو پدیده را با خود به همراه داشته است یکی ریزگردها و غبار آلود شدن آسمان شهر و دیگری قطع گاه و بی گاه آب شرب که مسئولان شرکت آب و فاضلاب از آن به عنوان افت فشار یاد می کنند.

مصرف آب با شروع فصل گرم سال در کرمان افزایش یافته و در این میان مهمترین مقصر کولرهای آبی معرفی شده اند و گفته می شود هر کولر آبی در شبانه روز ۲۵۰ لیتر آب مصرف می کند و با احتساب جمعیت یک میلیونی شهر کرمان این رقم سر به فلک می زند.

هر سال بعد از سیلاب های شدید در مناطق مختلف کرمان که موجب تخریب زیر ساخت ها و خسارت به مردم می شود و آب ها راهی کویر می شوند در تابستان مسئولان به فکر تامین منابع آبی جدید می افتند

اما هر سال بعد از سیلاب های شدید در مناطق مختلف کرمان که موجب تخریب زیر ساخت ها و خسارت به مردم می شود و آب ها راهی کویر می شوند در تابستان مسئولان به فکر تامین منابع آبی جدید می افتند و در اکثر مواقع نیز برداشت های بی رویه از منابع آب زیر زمینی مهمترین عامل بی آبی کرمان عنوان می شود.

با این وجود هنوز هم مهمترین منبع تامین آب شرب و کشاورزی و صنعت کرمان همین آب های زیر زمینی هستند و برداشت منفی ۱.۱ میلیارد مترمکعبی آب از این منابع هنوز هم ادامه دارد و فرقش با سال های گذشته این است که بسیاری از این منابع دیگری آبی در بساط ندارند و خشک شده اند.

هشدار کمبود آب طی سه سال گذشته برای شهروندان کرمانی ملموس تر از قبل شده است و آب شرب به اکثر خانه های شهر نمی رسد، هر چند نصب پمپ های آب مهمترین عامل افت فشار معرفی شده اما اگر در هر خانه پمپ را خاموش کنید آبی وارد لوله ها نمی شود.

هزار لیتر آب در ثانیه کم داریم

سال گذشته بود که محمد طاهری رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان اجرای طرح اضطراری تامین آب شهر کرمان خبر داد و بیان کرد که با اجرای این طرح ۲۲۰ لیتر آب در ثانیه به ظرفیت شهر افزوده می شود با این وجود افزایش صعودی مصرف آب در کرمان موجب شده است هم اکنون طبق آمار شرکت آب و فاضلاب کرمان هزار لیتر آب در ثانیه کم داشته باشد.

آغاز یک طرح اضطرار جدید به شرط تامین مالی

امسال حالا یک طرح دیگر اضطرار در دستور کار قرار گرفته است و مردم امیدوارند با اجرای این طرح از بار مشکلاتی که بر دوششان قرار گرفته کمتر شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء که پروژه انتقال آب از سد صفا رود را برعهده دارد چند روز قبل خبر از اجرای یک طرح اضطرار جدید برای کاهش مشکلات تامین آب در کرمان داد.

این پروژه انتقال آب که در حوزه جغرافیایی استان کرمان اجرا می شود، قرار است طی سال های آتی آب شرب شهر کرمان را تامین کند.

کار انتقال آب صفارود ادامه دارد اما از مسئولان استانی می خواهیم همکاری بیشتری در راستای تملک اراضی مسیر خط انتقال انجام دهند تا بتوانیم کار را پیش ببریم

در قالب اجرای این پروژه یکی از بزرگترین تونل های انتقال آب خاوریانه در استان کرمان حفر شد و حالا تلاش ها برای انتقال آب به کرمان ادامه دارد اما با توجه به مشکلات مختلف اجرای این طرح همچنان نیاز به زمان بیشتری دارد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: کار انتقال آب ادامه دارد اما از مسئولان استانی می خواهیم همکاری بیشتری در راستای تملک اراضی مسیر خط انتقال انجام دهند تا بتوانیم کار را پیش ببریم.

کرمانی ها چشم به راه ۱۵۰ لیتر آب در ثانیه!

سعید محمد اسلامی می گوید: طرحی با همکاری استانداری کرمان اتخاذ شده است که برای رفع مشکل بی آبی در شهر کرمان یک خط انتقال آب اضطراری احداث شود که در نتیجه اجرای این طرح ۱۵۰ لیتر آب در ثانیه به کرمان می رسد.

وی اجرای این طرح را نیز منوط به تامین منابع مالی دانست و بیان کرد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای اجرای این طرح آمادگی لازم را دارد.

اما اجرای کامل پروژه صفا رود که سه متر مکعب آب به کرمان می رساند هم اکنون پشت سد بی پولی قرار گرفته است با این وجود فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء می گوید در صورت تامین منابع مالی بهمن ماه سال جاری این پروژه به بهره برداری می رسد و کرمان برای همیشه از بی آبی رها می شود.

معاون عمرانی استاندار کرمان در گفتگو با مهر در خصوص وضعیت منابع آبی استان کرمان می گوید: علیرغم بارندگی های نسبتاً مطلوب سال جاری اما به دلیل شدت خشکسالی سال های اخیر این بارندگی ها نتوانسته در زمینه احیاء بسیاری از این منابع تاثیر گذار باشد.

با کمبود منابع آبی در همه مناطق استان مواجه هستیم و برداشت های بی رویه از منابع آب های زیر زمینی مشکلات را تشدید کرده است

سید مصطفی آیت الهی می افزاید: ما با کمبود منابع آبی در همه مناطق استان مواجه هستیم و برداشت های بی رویه از منابع آب های زیر زمینی مشکلات را تشدید کرده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر و با توجه به منابع محدود در دسترس از مردم می خواهیم مصرف بهینه آب را در دستور کار قرار دهند و با صرفه جویی بیشتر در مصرف زمینه را برای بهره مندی خانوارهای بیشتری از آب مهیا کنند.

وی گفت: اجرای طرح اضطرار انتقال آب یکی از راهکارهای استانداری است که می تواند از میزان مشکلات موجود بکاهد.

کرمان به عنوان یکی از استان های کم باران در کشور در سال های اخیر با مشکل جدی در زمینه افزایش دمای هوا و تغییرات اقلیمی نیز مواجه شده است و افزایش گرمای هوا افزایش مصرف آب را نیز به همراه داشته است.

 

کلید واژه :

کرمان

،

بی آبی

،

آب و فاضلاب

،

افت فشار

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تالاب گاو خونی زنده است

ثبت قدیمی ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی

هماهنگی سیستم سوخت رسانی نیروگاه شهید رجایی

تشویق کم مصرف ها

توزیع عادلانه آبحوضه آبریز زاینده رود

عرضه برق در بورس انرژی

بررسی راه های نرفته برای تامین آب

انسجام خدمات‌رسانی صنعت آب و برق در اربعین امسال

تولید نانو ژنراتورهای انعطاف‌پذیر

تلاش برای توسعه هر چه بیشتر انرژی پاک در کشور

تولید انرژی خورشیدی در مجاورت دریاچه نمک قم

سال آبی جدید

جشنواره نیرو و رسانه

پایداری شبکه آب و برق استان هرمزگان بعد از زلزله

ظرفیت سدهای خوزستان در وضعیت مناسبی قرار دارند

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو