کد خبر : ۷۲۵۲۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا در ایران بیت کوین را با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند؟ / ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی

هر روز فصل جدیدی به ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی در کشور اضافه می شود؛ ماجرایی که یک روز قانونی و روز دیگر غیرقانونی خوانده می شود و در نتیجه فعالان این حوزه گاهی به عنوان متهمان اصلی افزایش مصرف برق معرفی و گاهی هم اعلام می شود اگر تعرفه ای برای آن ها تعیین شود، می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

چرا در ایران بیت کوین را با دست پس می زنند و با پا پیش می کشند؟ /  ماجرای پرچالش استخراج ارز مجازی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، به گزارش ایسنا، با ورود کشور به بازه پیک مصرف برق، اخبار استخراج ارز دیجیتال و بیت کوین بیش از پیش داغ و تأثیر این فرآیند بر میزان مصرف برق از اهمیت خاصی برخوردار شد. در حالی که وزارت نیرو مدام از تأثیر استخراج ارز مجازی بر شبکه سراسری برقی و سوءاستفاده فعالان این حوزه از قیمت ارزان برق در ایران شکایت دارد، فعالان این حوزه بر این باورند که در اعلام سهم استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال در بالا بردن مصرف برق کشور و احتمال قطع برق به علت فعالیت آن ها اغراق شده است.

آن ها همچنین اعلام کردند با هدف جلوگیری از وارد آمدن کمترین فشار به هموطنان گرامی در فصل تابستان و در جهت همراهی با دولت و وزارت نیرو در ساعات اوج مصرف (از ساعت ۱۰ تا ۱۷) دستگاه های استخراج ارز دیجیتال خاموش می شود که این روند تا پایان روزهای گرم فصل تابستان ادامه می یابد. فعالیت کنندگان این حوزه از دوگانگی برخورد مسؤولان نیز انتقاد کرده و تقاضا کرده اند قانونی شفاف در این حوزه تعریف شود.

در یک سوی ماجرا وزارت نیرو از آمار و ارقام نجومی مصرف برق توسط استخراج کنندگان ارز مجازی حکایت می کند و می گوید برآوردها حاکی است که استخراج ارز دیجیتال ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می کند و استخراج هر بیت کوین معادل مصرف ۲۴ واحد مسکونی در سال است و در سوی دیگر فعالان این حوزه عنوان کرده اند که اگر آماری که ارائه می شود صحت داشته باشد، یعنی در ایران ۵۰ درصد بیت کوین دنیا تولید می شود.

آخرین اظهار نظر بانک مرکزی درباره بیت کوین

با این حال بانک مرکزی که تاکنون رفتار ضد و نقیضی با فعالان حوزه مذکور داشت، در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرد "فعالیت در این بخش غیرمجاز است و با متعاملان آن برخورد می شود. طبق اعلام بانک مرکزی انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گران بها و انواع ارز در انحصار بانک مرکزی است.

همچنین تشکیل و فعالیت اشخاص برای ایجاد و اداره شبکه پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک، از نظر این بانک، غیرمجاز محسوب می شود. بانک مرکزی حق پیگرد قانونی اشخاصی که با نادیده گرفتن مقررات، به ایجاد و اداره شبکه اقدام یا نسبت به آن تبلیغ می کنند را برای خود محفوظ می داند. هرگونه ضرر و زیان ناشی از فعالیت بر اساس شبکه های پولی و پرداخت مبتنی بر فناوری زنجیره ای بلوک و کسب و کارهای مرتبط با آن، متوجه ناشران، پذیرندگان و متعاملان آن است. موضوع استخراج رمز ارزهای جهان روا و شرایط آن در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، ضوابط آن مطابق با مقررات و مصوبه فوق ابلاغ می شود."

تعرفه استخراج ارز مجازی در حال بررسی

در این راستا، مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق- در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که وزارت نیرو تخمین می زند استخراج ارز دیجیتال ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می کند، اظهار کرد: به عبارت دیگر یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی باید به این بخش اختصاص داده شود. در حال حاضر برخی فعالان این حوزه از انشعابات غیرمجاز مانند انشعاب کشاورزی یا صنعتی استفاده می کنند.

وی با تاکید بر این که هنوز تعرفه استخراج ارز مجازی مشخص نشده است، گفت: این موضوع در حال رسیدگی بوده و به زودی تعرفه آن ها مشخص می شود. تا زمانی هم که تعرفه مشخص شود، در انحصار بانک مرکزی است. البته تعرفه آن در کمیته اقتصادی هیأت دولت که هم بانک مرکزی و هم وزارت نیرو عضو آن هستند، در حال بررسی است و هنوز هیچ چیز به صورت رسمی ابلاغ و جلسات هم هنوز تمام نشده است. هر خبری هم منتشر می شود گمانه زنی است.

به گفته سخنگوی صنعت برق تعرفه هفت سنتی که برای استخراج ارز مجازی اعلام شده نیز نه قطعی است و نه رسمی.

رجبی مشهدی در ادامه درباره تأثیر جمع آوری مزرعه های بیت کوین در نقاط مختلف کشور روی میزان مصرف برق توضیح داد: تاکنون هر مقداری که مزرعه جمع آوری شده از مصرف کم شده است. اما پیک مصرف در کشور حدود ۵۸ هزار مگاوات و ۵۰۰ مگاوات نیز جزئی از ۵۸ هزار مگاوات است.

موضع وزارت نیرو در قبال استخراج کنندگان ارز مجازی

وی تاکید کرد: منظور وزارت نیرو این نیست که بیت کوین ها ۱۰ هزار مگاوات مصرف می کنند و بعد از این که تعرفه آن ها مشخص شود، شرایط اتصال به شبکه نیز مشخص می شود و مدیریت پذیر خواهند شد. یعنی در ساعات اوج مصرف، باید مصرف خود را کاهش دهند یا قطع کنند. در این شرایط لطمه ای هم به سیستم های پردازشی آن ها وارد نمی شود و فقط در آن ساعات از منافع اقتصادی بهره مند نمی شوند. مانند کارخانجات تولید فولاد.

حرف وزارت نیرو این است که از آنجا که در ساعت اوج مصرف، محدودیت ها سنگین تر است، فعالان این حوزه باید به صورت مدیریت شده و شناخته شده به شبکه متصل باشند و نه به صورت مخفیانه و در نقاطی که امکان رصد آن ها وجود ندارد.

سخنگوی صنعت برق در ادامه به این سوال که آیا وزارت نیرو به صورت رسمی درخواستی از چینی ها برای حضور در ایران با هدف استخراج ارز مجازی داشته است یا خیر پاسخ داد: تاکنون هیچ درخواست رسمی از طرف چینی ها نداشتیم. متقاضیان به تدریج درخواست خود را اعلام کنند و هر جا امکان اتصال وجود داشت و چالشی برای سایر مصرف کنندگان ایجاد نکرد درخواست آن ها بررسی می شود.

رجبی مشهدی با تاکید بر این که بررسی موضوع استخراج ارز مجازی فعلاً در اختیار کمیسیون اقتصادی هیأت دولت است تا تعرفه آن مشخص شود، درباره شناسایی افرادی که به صورت غیرقانونی اقدام به استخراج ارز مجازی می کنند، توضیح داد: روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. در بازدیدهای دوره ای که برای قرائت کنتورها صورت می گیرد، اگر افزایش مصرف داشته باشیم، شناسایی می شوند. هم چنین گزارش های مردمی نیز ارائه می شود. اگر فعالیت استخراج کنندگان تأثیری روی مصرف برق داشته باشد، سایر مشترکین اعتراض می کنند و این افراد شناسایی می شوند.

 

کلید واژه :

بیت کوین

،

ارز مجازی

،

ماینر

،

برق

،

قانون

،

تعرفه

،

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

ترانسفورماتورهای کشور پیر می شوند

نیاز ایران به سرمایه گذاری 60 میلیارد دلاری در بخش انرژی های نو/ بهینه سازی و انرژی های نو راه نجات ایران از تبدیل شدن به به واردکننده انرژی

کدام بخش های انرژی سریع ترین رشد را تجربه کردند؟

چندین زمین در استان قم برای احداث نیروگاه های بزرگ خورشیدی واگذار شده است

سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی عراقی ها در زمینه نیروگاه های برق آبی در کرمانشاه

تراز دریاچه ارومیه سالانه نزدیک به یک متر افزایش می یابد

الگوی محاسبه کنونی تعرفه های برق در دلگان بی انصافی است

تمدید صادرات برق ایران به عراق

نمی توان تنها با ابزار قیمت مصرف آب و برق را کنترل کرد

سه پروژه نیروگاهی در استان کرمانشاه افتتاح می شود

توسعه شرکت های دانش بنیان و شتابدهنده های تخصصی حوزه آب

موفقیت اعمال طرح مدیریت مصرف در تابستان امسال

افتتاح واحد نخست سیکل ترکیبی دالاهو

سفر وزیر نیرو و رئیس مجلس شورای اسلامی به کرمانشاه

مزایای تولید برق تجدیدپذیر در ادارات دولتی

بتزدید از موزه صنعت برق

نگاه‌ها در ایران توزیعی است، نه تولیدی

تامین آب پایدار به ویژه در بخش آشامیدنی مهمترین نیاز مردم مناطق عشایری کشور است

عوارض قبوض آب در بودجه 99

حذف ۳۵۰۰ انشعاب غیرمجاز برق در کرمان

۵۰ میلیون یورو تسهیلات برای پایداری منابع آبی در شهرهای پرتنش

دریافت 20 تومان برای برداشت هر مترمکعب آب از آبخوان ها

ثبت ملی شدن دو سد دز و کرخه

اقساطی شدن نصب کنتور هوشمند

مشترکان خانگی و تجاری 90 درصد از کل مشترکان صنعت برق کشور را به خود اختصاص می دهند

استقرار پایدارترین شبکه برق منطقه ای کشور در استان مرکزی

در دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون 35 سد افتتاح شده

اختصاص ۶ میلیارد تومان اعتبار برای احداث بندها و سدهای خاکی در شازند

تا پایان امسال 1400 میلیارد تومان برای شرکت های توزیع نیروی برق کشور تامین می شود

اجرای طرح همراه با مردم در محل ادارات شرکت توزیع برق استان کرمان

شتاب گرفتن عملیات اجرایی سد مخزنی عمارت گرمی

شهرک های صنعتی و معادن خراسان جنوبی تشنه برق هستند

یاداشت تفاهم همکارهای آبی ایران و سوریه

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی معرفی شد

ذخیره سد زاینده رود به ۳۰۴ میلیون مترمکعب رسیده