کد خبر : ۷۲۵۲۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه نابسامانی شرایط فعلی بزرگ ترین مشکل ماینینگ در کشور است، گفت: ما نه قبول کرده ایم که ماینینگ یک صنعت است و نه آن را رد کرده ایم، این وضعیت ما را به یک حالت نابسامان و آشفته برده است.

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، ارز دیجیتال و استخراج آن و بحث های پیرامون لزوم قانونی بودن یا نبودن آن این روزها بیش از پیش به یکی از بحث های جدی در فضای تصمیم سازی و کارشناسی ایران تبدیل شده است، نبود قوانین و دستگاه متولی درحوزه ماینینگ (استخراج ارز دیجیتال) در کشور باعث شده افراد بدون توجه به دیگر قوانین کشور و خارج از دید نهادهای نظارتی کار خود را به پیش ببرند.

در چند ماه گذشته تعداد استخراج کنندگان ارز دیجیتال در ایران به دلیل استفاده از برق دولتی و ارزان بسیار زیاد شده است، به طوری که وزارت نیرو این فعالیت را ممنوع اعلام کرده است، حال با توجه به فعالیت سایر کشورها در این حوزه، وضعیت ایران با توجه به نبودن قانون چگونه خواهد بود.

امیر ناظمی در خصوص وضعیت فعلی ماینینگ در ایران و اتفاقاتی که از این آشفتگی خواهد افتاد، افزود: اتفاق بدی که از وضعیت آشفته ماینینگ در کشور رخ می دهد، امکان سو استفاده فراهم می شود و این بزرگ ترین معضلی است که ما با آن روبه رو هستیم.

وی در خصوص وضعیت سو استفاده در این زمینه افزود: اینکه مثلاً در ماینینگ از برق با تعرفه صنعتی و یا از تجهیزات وارداتی دست دوم استفاده شود که بهره وری درستی ندارند، موارد ضررهای ملی ایجاد می کند.

ناظمی در خصوص ممنوعیت ماینینگ در کشور ادامه داد: الان فقط موضوع غیرقانونی بودن واردات دستگاه های استخراج ارز رمز مطرح نیست چرا که برخی از این دستگاه ها حدود یک سال پیش و قبل از قانون ممنوعیت واردات تجهیزات ارز دیجیتال، وارد کشور شده است، آنچه که هم اکنون در کنار ممنوعیت واردات تجهیزات ماینینگ، ممنوع است، اینکه یک واحد صنعتی نباید از برق یارانه ای، برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه پروانه بهره برداری از هر واحد صنعتی، برای فعالیت مشخصی صادر می شود و به میزان مصرف هر واحد، به آن برق اختصاص می یابد، افزود: برق صنعتی شامل چند برابر سوبسید نسبت به بهای برق خانگی می شود تا صنعت، رونق پیدا کند. به همین دلیل اگر واحد صنعتی به جای فعالیت مشخص خود، به استخراج ارز دیجیتال دست بزند، اقدام غیرقانونی انجام داده است، مطابق با قانونی که برای مصرف برق خانگی نیز در نظر گرفته شده است، نمی توان در خانه و از برق خانگی برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کرد.

اگر وضعیت فعالان ماینینگ در ایران بسامان می شد

ناظمی با بیان اینکه اگر وضعیت فعالان ماینینگ در ایران بسامان می شد، افزود: در این صورت، اگر جایی یک مزرعه استخراج ماین راه اندازی کند و خودش برق خود را از طریق سلول های خورشیدی تأمین کند در این شرایط باید به راحتی بتواند در این زمینه کار خود را آغاز کند.

وی ادامه داد: در شرایط بسامان، اگر فعالان این حوزه بتوانند برای فعالیتشان نیروگاهی را در کنار مزارع ماین خود تأسیس کنند، این نیروگاه بعد از مدتی دارایی ملی ما هم خواهد شد، فرض کنیم اساساً فردا ماینینگی نباشد، خود این نیروگاه یک دارایی است که برای کشور باقی می ماند و ما می توانیم از آن استفاده کنیم و قاعدتاً از این جنبه هم نباید برای این فعالیت در کشور مشکل جدی وجود داشته باشد.

فرض بگیریم ماینرها از برق در ساعت غیر پیک بخواهند استفاده کنند، ما می دانیم که یک سرمایه گذاری ثابتی برای برق انجام می شود و قاعدتاً یک بخشی از هزینه را تشکیل می دهد، اگر ما در ساعات غیر پیک بتوانیم از برق استفاده کنیم، از هزینه ای که قبلاً شده است، استفاده می کنیم ولی باید اینجا تعرفه متفاوت باشد، مثلاً می توانیم یک تعرفه سیال و یا حتی یک بازار برق ثانویه داشته باشیم یعنی ماینینگ ها در یک بازار جداگانه عرضه و تقاضایی، برق را خریداری کنند.

وی در خصوص استخراج در مزارع ماین توسط سرمایه گذاران خارجی افزود: پیشنهاد اولیه ما این بود که بخشی از سرمایه این مزارع، باید از سوی سرمایه گذار خارجی تأمین شود، به خاطر اینکه ریسک نکنیم و سرمایه ملی خودمان را به سمتی سوق دهیم که همچنان دارای عدم قطعیت است و الان مشخص نیست که بد یا خوب است.

یکی از ویژگی های به سامان بودن این حوزه، توسعه مزارع بود نه اینکه دستگاه های ماینر کوچک در خانه ها قرار گیرد و از برق خانگی استفاده کند، برقی که یارانه آن را دولت می دهد.

از دست دادن زمان، تصمیم گیری های سخت را به بحران تبدیل می کند

ناظمی یادآور شد: از دید من بزرگترین معضل این است که ما در زمان مناسب تصمیم نمی گیریم و مرتب آن را به آینده موکول می کنیم، الان بیش از ۶ ماه از زمانی که ما پیشنهاد اولیه را در زمینه سازماندهی استخراج ارز دیجیتال در کشور به کمیسیون اقتصادی دولت داده ایم می گذرد، پیشنهاد اولیه ما همین مواردی است که گفته شد، بهتر است که سریع تر تصمیم گیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه تصمیم گیری برعهده مجموعه دولت است که شامل سازمان ها و کمیسیون های مختلف است، افزود: تصمیم گیری برای این بخش چهار بازیگر اصلی دارد که بخشی از آن مربوط به فناوری اطلاعات و حوزه های نوپا است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عهده دار هستند، بخش مالی و بانکی که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد درگیر آن می شوند، بخش نیروگاهی به دلیل تأمین سوخت نیروگاه ها بازیگر اصلی آن وزارت نیرو و وزارت نفت است و بخشی مربوط به پول شویی است که دستگاه های امنیتی متولی آن خواهند بود، این مسئله چندین وجه دارد و حداقل در ساده ترین حالت ۱۰ دستگاه مختلف درگیر این امر می شوند.

وی با اشاره به اینکه هر کدام از این دستگاه ها نظرات مختلف دارند، افزود: نمی شود که مسائل را تبدیل به گروکشی کرد برای اینکه ما از یک وزارتخانه دیگر امتیاز بگیریم و یا اینکه این بخش در انحصار من است و یا اینکه اصلاً این فعالیت صنعت است یا نه؟ باید با مسائل جدید با یک رویکرد جدید مواجه شویم.

وی گفت: این ظرفیت تصمیم گیری را با مدل ها و چارچوب های قدیمی نمی توانیم انجام دهیم، بلکه احتیاج به رویکرد تعاملی و مشارکتی دارد؛ نه اینکه هر دستگاهی برای خود ادعا کند، همه بازیگران هستند، اگر پروانه ای داده خواهد شد، همه دستگاه ها دخیل هستند اگر سیاستی هم می خواهد گذاشته شود باید مشترک باشد، ما زمان را هنگام تصمیمات سخت از دست می دهیم و خودمان آن را به بحران تبدیل می کنیم.

صدور پروانه بهره برداری ماین ها به وزارت صنعت، منحصر نشود

ناظمی در رابطه با تصمیم گیری های صورت گرفته در زمینه ماینینگ در کشور گفت: بعد از ۵ ماه معطلی در کمیسیون، نهایتاً دوباره این پیشنهادات را پذیرفتند، اما متأسفانه در هیأت دولت تغییری روی آن دادند که بزرگ ترین معضل آنکه ما همچنان به آن قائلیم، اینکه نباید پروانه بهره برداری فقط از سوی وزارت صنعت داده شود، چون وجوه دیگری هم دارد و وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت نیرو همه در این امر دخیل هستند بنابراین باید در زمینه پروانه هم درگیر باشند.

وی درباره مصرف برق در فرآیند ماینینگ نیز بیان داشت: تعیین یک قیمت ثابت برق صادراتی، راه حل درست نیست، زیرا یک بازار عرضه و تقاضا و بحث هزینه و فایده وجود دارد، حتی در این بخش برای ایجاد نیروگاه های جدید اگر در توان است باید سهل گیری هایی داشته باشیم و تصمیم گیری ها به صورت مشترک انجام شود.

کلید واژه :

ارز دیجیتال

،

استخراج

،

سازمان فناوری اطلاعات

،

بیت کوین

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین

بیانیه پایانی نخستین جشنواره روابط عمومی‌های صنعت آب و برق/ معرفی برگزیدگان جشنواره

نظام‌نامه انتصابات صنعت آب و برق به زودی ابلاغ خواهد شد/ نیازمند بازبینی عمیق ارتباط با مردم هستیم/ استمرار یک مسئولیت در شرایط بی‌انگیزگی خیانت است

دلار نیمایی مبنای محاسبه نرخ برق ماینرها می شود

دستور رهبر انقلاب برای حل معضل آب و فاضلاب اهواز

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

حیات زمین مکنده‌ دارد!

بخش خصوصی از فرصت اشتغال در صنعت برق افغانستان استفاده کند

مذاکره با وزارت نیرو برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در تهران

حذف قبض کاغذی در پنج استان/ حذف قبوض تهرانی‌ها تا ۱۵ شهریور

مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب اهواز منصوب شد

تامین برق روستاهای سخت‌گذر استان کردستان از طریق انرژی خورشیدی

پیک تابستان 98 را بدون خاموشی سپری کردیم/ رکورد صادرات، تولید و صرفه‌جویی در مصرف برق شکسته شد

مدیریت رفتار مشترکان، راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید/ هدف‌گذاری جشنواره برای ارتقای کارکرد روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

همایش سراسری روابط عمومی های وزارت نیرو آغاز به کار کرد/ تجلیل از روابط عمومی های برتر صنعت آب و برق

استقبال کشاورزان هرمزگان از آب شیرین‌کن به‌دلیل افت کیفیت آب دشت‌ها

حتی یک روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد

ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق زرنج به توافق رسیدند

۵۷ درصد مشترکان آب سقف الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

هوشیار باشید! بحران آب همچنان ادامه دارد

صحنه‌های تلخ قطعی آب در اهواز

5300 حلقه چاه غیرمجاز در استان گلستان تعیین تکلیف شد

همایش سراسری روابط عمومی‌های وزارت نیرو فردا برگزار می‌شود/ برپایی نخستین جشنواره ارزیابی روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه است/ تعداد دشت‌های ممنوعه همچنان در حال افزایش است

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی خاموشی در برق تبریز

65 لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب شهر کرمان افزوده شد

امضای تفاهم‌نامه ترویج فرهنگ مصرف بین استانداری و شرکت‌های آب و برق تهران

ایران خطوط برق افغانستان را توسعه می‌دهد