کد خبر : ۷۲۵۲۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه نابسامانی شرایط فعلی بزرگ ترین مشکل ماینینگ در کشور است، گفت: ما نه قبول کرده ایم که ماینینگ یک صنعت است و نه آن را رد کرده ایم، این وضعیت ما را به یک حالت نابسامان و آشفته برده است.

نابسامانی و بلاتکلیفی در خصوص بیت کوین ، داد رئیس سازمان فناوری اطلاعات را هم درآورد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، ارز دیجیتال و استخراج آن و بحث های پیرامون لزوم قانونی بودن یا نبودن آن این روزها بیش از پیش به یکی از بحث های جدی در فضای تصمیم سازی و کارشناسی ایران تبدیل شده است، نبود قوانین و دستگاه متولی درحوزه ماینینگ (استخراج ارز دیجیتال) در کشور باعث شده افراد بدون توجه به دیگر قوانین کشور و خارج از دید نهادهای نظارتی کار خود را به پیش ببرند.

در چند ماه گذشته تعداد استخراج کنندگان ارز دیجیتال در ایران به دلیل استفاده از برق دولتی و ارزان بسیار زیاد شده است، به طوری که وزارت نیرو این فعالیت را ممنوع اعلام کرده است، حال با توجه به فعالیت سایر کشورها در این حوزه، وضعیت ایران با توجه به نبودن قانون چگونه خواهد بود.

امیر ناظمی در خصوص وضعیت فعلی ماینینگ در ایران و اتفاقاتی که از این آشفتگی خواهد افتاد، افزود: اتفاق بدی که از وضعیت آشفته ماینینگ در کشور رخ می دهد، امکان سو استفاده فراهم می شود و این بزرگ ترین معضلی است که ما با آن روبه رو هستیم.

وی در خصوص وضعیت سو استفاده در این زمینه افزود: اینکه مثلاً در ماینینگ از برق با تعرفه صنعتی و یا از تجهیزات وارداتی دست دوم استفاده شود که بهره وری درستی ندارند، موارد ضررهای ملی ایجاد می کند.

ناظمی در خصوص ممنوعیت ماینینگ در کشور ادامه داد: الان فقط موضوع غیرقانونی بودن واردات دستگاه های استخراج ارز رمز مطرح نیست چرا که برخی از این دستگاه ها حدود یک سال پیش و قبل از قانون ممنوعیت واردات تجهیزات ارز دیجیتال، وارد کشور شده است، آنچه که هم اکنون در کنار ممنوعیت واردات تجهیزات ماینینگ، ممنوع است، اینکه یک واحد صنعتی نباید از برق یارانه ای، برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه پروانه بهره برداری از هر واحد صنعتی، برای فعالیت مشخصی صادر می شود و به میزان مصرف هر واحد، به آن برق اختصاص می یابد، افزود: برق صنعتی شامل چند برابر سوبسید نسبت به بهای برق خانگی می شود تا صنعت، رونق پیدا کند. به همین دلیل اگر واحد صنعتی به جای فعالیت مشخص خود، به استخراج ارز دیجیتال دست بزند، اقدام غیرقانونی انجام داده است، مطابق با قانونی که برای مصرف برق خانگی نیز در نظر گرفته شده است، نمی توان در خانه و از برق خانگی برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کرد.

اگر وضعیت فعالان ماینینگ در ایران بسامان می شد

ناظمی با بیان اینکه اگر وضعیت فعالان ماینینگ در ایران بسامان می شد، افزود: در این صورت، اگر جایی یک مزرعه استخراج ماین راه اندازی کند و خودش برق خود را از طریق سلول های خورشیدی تأمین کند در این شرایط باید به راحتی بتواند در این زمینه کار خود را آغاز کند.

وی ادامه داد: در شرایط بسامان، اگر فعالان این حوزه بتوانند برای فعالیتشان نیروگاهی را در کنار مزارع ماین خود تأسیس کنند، این نیروگاه بعد از مدتی دارایی ملی ما هم خواهد شد، فرض کنیم اساساً فردا ماینینگی نباشد، خود این نیروگاه یک دارایی است که برای کشور باقی می ماند و ما می توانیم از آن استفاده کنیم و قاعدتاً از این جنبه هم نباید برای این فعالیت در کشور مشکل جدی وجود داشته باشد.

فرض بگیریم ماینرها از برق در ساعت غیر پیک بخواهند استفاده کنند، ما می دانیم که یک سرمایه گذاری ثابتی برای برق انجام می شود و قاعدتاً یک بخشی از هزینه را تشکیل می دهد، اگر ما در ساعات غیر پیک بتوانیم از برق استفاده کنیم، از هزینه ای که قبلاً شده است، استفاده می کنیم ولی باید اینجا تعرفه متفاوت باشد، مثلاً می توانیم یک تعرفه سیال و یا حتی یک بازار برق ثانویه داشته باشیم یعنی ماینینگ ها در یک بازار جداگانه عرضه و تقاضایی، برق را خریداری کنند.

وی در خصوص استخراج در مزارع ماین توسط سرمایه گذاران خارجی افزود: پیشنهاد اولیه ما این بود که بخشی از سرمایه این مزارع، باید از سوی سرمایه گذار خارجی تأمین شود، به خاطر اینکه ریسک نکنیم و سرمایه ملی خودمان را به سمتی سوق دهیم که همچنان دارای عدم قطعیت است و الان مشخص نیست که بد یا خوب است.

یکی از ویژگی های به سامان بودن این حوزه، توسعه مزارع بود نه اینکه دستگاه های ماینر کوچک در خانه ها قرار گیرد و از برق خانگی استفاده کند، برقی که یارانه آن را دولت می دهد.

از دست دادن زمان، تصمیم گیری های سخت را به بحران تبدیل می کند

ناظمی یادآور شد: از دید من بزرگترین معضل این است که ما در زمان مناسب تصمیم نمی گیریم و مرتب آن را به آینده موکول می کنیم، الان بیش از ۶ ماه از زمانی که ما پیشنهاد اولیه را در زمینه سازماندهی استخراج ارز دیجیتال در کشور به کمیسیون اقتصادی دولت داده ایم می گذرد، پیشنهاد اولیه ما همین مواردی است که گفته شد، بهتر است که سریع تر تصمیم گیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه تصمیم گیری برعهده مجموعه دولت است که شامل سازمان ها و کمیسیون های مختلف است، افزود: تصمیم گیری برای این بخش چهار بازیگر اصلی دارد که بخشی از آن مربوط به فناوری اطلاعات و حوزه های نوپا است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عهده دار هستند، بخش مالی و بانکی که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد درگیر آن می شوند، بخش نیروگاهی به دلیل تأمین سوخت نیروگاه ها بازیگر اصلی آن وزارت نیرو و وزارت نفت است و بخشی مربوط به پول شویی است که دستگاه های امنیتی متولی آن خواهند بود، این مسئله چندین وجه دارد و حداقل در ساده ترین حالت ۱۰ دستگاه مختلف درگیر این امر می شوند.

وی با اشاره به اینکه هر کدام از این دستگاه ها نظرات مختلف دارند، افزود: نمی شود که مسائل را تبدیل به گروکشی کرد برای اینکه ما از یک وزارتخانه دیگر امتیاز بگیریم و یا اینکه این بخش در انحصار من است و یا اینکه اصلاً این فعالیت صنعت است یا نه؟ باید با مسائل جدید با یک رویکرد جدید مواجه شویم.

وی گفت: این ظرفیت تصمیم گیری را با مدل ها و چارچوب های قدیمی نمی توانیم انجام دهیم، بلکه احتیاج به رویکرد تعاملی و مشارکتی دارد؛ نه اینکه هر دستگاهی برای خود ادعا کند، همه بازیگران هستند، اگر پروانه ای داده خواهد شد، همه دستگاه ها دخیل هستند اگر سیاستی هم می خواهد گذاشته شود باید مشترک باشد، ما زمان را هنگام تصمیمات سخت از دست می دهیم و خودمان آن را به بحران تبدیل می کنیم.

صدور پروانه بهره برداری ماین ها به وزارت صنعت، منحصر نشود

ناظمی در رابطه با تصمیم گیری های صورت گرفته در زمینه ماینینگ در کشور گفت: بعد از ۵ ماه معطلی در کمیسیون، نهایتاً دوباره این پیشنهادات را پذیرفتند، اما متأسفانه در هیأت دولت تغییری روی آن دادند که بزرگ ترین معضل آنکه ما همچنان به آن قائلیم، اینکه نباید پروانه بهره برداری فقط از سوی وزارت صنعت داده شود، چون وجوه دیگری هم دارد و وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت نیرو همه در این امر دخیل هستند بنابراین باید در زمینه پروانه هم درگیر باشند.

وی درباره مصرف برق در فرآیند ماینینگ نیز بیان داشت: تعیین یک قیمت ثابت برق صادراتی، راه حل درست نیست، زیرا یک بازار عرضه و تقاضا و بحث هزینه و فایده وجود دارد، حتی در این بخش برای ایجاد نیروگاه های جدید اگر در توان است باید سهل گیری هایی داشته باشیم و تصمیم گیری ها به صورت مشترک انجام شود.

کلید واژه :

ارز دیجیتال

،

استخراج

،

سازمان فناوری اطلاعات

،

بیت کوین

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

ترانسفورماتورهای کشور پیر می شوند

نیاز ایران به سرمایه گذاری 60 میلیارد دلاری در بخش انرژی های نو/ بهینه سازی و انرژی های نو راه نجات ایران از تبدیل شدن به به واردکننده انرژی

کدام بخش های انرژی سریع ترین رشد را تجربه کردند؟

چندین زمین در استان قم برای احداث نیروگاه های بزرگ خورشیدی واگذار شده است

سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی عراقی ها در زمینه نیروگاه های برق آبی در کرمانشاه

تراز دریاچه ارومیه سالانه نزدیک به یک متر افزایش می یابد

الگوی محاسبه کنونی تعرفه های برق در دلگان بی انصافی است

تمدید صادرات برق ایران به عراق

نمی توان تنها با ابزار قیمت مصرف آب و برق را کنترل کرد

سه پروژه نیروگاهی در استان کرمانشاه افتتاح می شود

توسعه شرکت های دانش بنیان و شتابدهنده های تخصصی حوزه آب

موفقیت اعمال طرح مدیریت مصرف در تابستان امسال

افتتاح واحد نخست سیکل ترکیبی دالاهو

سفر وزیر نیرو و رئیس مجلس شورای اسلامی به کرمانشاه

مزایای تولید برق تجدیدپذیر در ادارات دولتی

بتزدید از موزه صنعت برق

نگاه‌ها در ایران توزیعی است، نه تولیدی

تامین آب پایدار به ویژه در بخش آشامیدنی مهمترین نیاز مردم مناطق عشایری کشور است

عوارض قبوض آب در بودجه 99

حذف ۳۵۰۰ انشعاب غیرمجاز برق در کرمان

۵۰ میلیون یورو تسهیلات برای پایداری منابع آبی در شهرهای پرتنش

دریافت 20 تومان برای برداشت هر مترمکعب آب از آبخوان ها

ثبت ملی شدن دو سد دز و کرخه

اقساطی شدن نصب کنتور هوشمند

مشترکان خانگی و تجاری 90 درصد از کل مشترکان صنعت برق کشور را به خود اختصاص می دهند

استقرار پایدارترین شبکه برق منطقه ای کشور در استان مرکزی

در دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون 35 سد افتتاح شده

اختصاص ۶ میلیارد تومان اعتبار برای احداث بندها و سدهای خاکی در شازند

تا پایان امسال 1400 میلیارد تومان برای شرکت های توزیع نیروی برق کشور تامین می شود

اجرای طرح همراه با مردم در محل ادارات شرکت توزیع برق استان کرمان

شتاب گرفتن عملیات اجرایی سد مخزنی عمارت گرمی

شهرک های صنعتی و معادن خراسان جنوبی تشنه برق هستند

یاداشت تفاهم همکارهای آبی ایران و سوریه

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی معرفی شد

ذخیره سد زاینده رود به ۳۰۴ میلیون مترمکعب رسیده