کد خبر : ۷۲۵۲۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

همزمان با سفر رئیس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان خراسان شمالی، سد چندیر و شبکه آن و نیز شبکه آبیاری سد غلامان در شهرستان مرزی راز و جرگلان با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،سد چندیر که توسط رئیس جمهوری از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی افتتاح شد، از نوع خاکی با هسته رسی با حجم ۱۲.۵ میلیون مترمکعب است که با توسعه و بهبود کشاورزی در منطقه، در مجموع ۵۶۰ هکتار از اراضی پایاب سد را مشروب می سازد و زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می کند.
سد و شبکه آبیاری چندیر با اعتباری بالغ بر هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال در یکی از نقاط محروم مرزی استان خراسان شمالی ساخته شده که از جمله اهداف احداث این سد می توان به تأمین آب شرب روستایی برای ۳۰ روستای منطقه با جمعیت ۲۱ هزار نفر در قالب آبرسانی به مجتمع های روستایی منطقه اشاره کرد که در فاز اول سه هزار نفر از آن بهره مند خواهند شد.
یکی دیگر از اهداف احداث این سد مدیریت سیلاب ها در پایین دست آن بود، به طوری که این سازه موجب کنترل سیلاب های فروردین ماه امسال شده و از بروز خسارت به اراضی و روستاهای پایاب سد جلوگیری کرد. از سویی به واسطه احداث سد چندیر، راه دسترسی بیش از ۱۵ روستا با اجرای جاده جایگزین به طول ۶ کیلومتر برقرار شده است.
براساس این گزارش شبکه آبیاری سد غلامان نیز دیگر پروژه ای بود که امروز با دستور رییس جمهوری و حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

این شبکه دارای وسعتی حدود ۷۷۰ هکتار با خطوط انتقال شبکه اصلی به میزان ۳۷ کیلومتر است که با هدف افزایش بهره وری آب و خاک منطقه در پایاب سد غلامان و در نزدیکی شهر بجنورد واقع شده است.
این طرح که با اعتباری بالغ بر ۲۴۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده، برای سه هزار و ۵۰۰ نفر از ساکنین بومی منطقه به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال زایی ایجاد کرده و باعث رونق اقتصادی منطقه و کاهش مهاجرت و ثبات جمعیت در منطقه خواهد شد.
همچنین با دستور رییس جمهوری و به صورت همزمان ۱۸ پروژه وزارت نیرو نیز با اعتباری بالغ بر ۴۱ هزار میلیارد ریال افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

این پروژه ها شامل خط و پست ۱۳۲ کیلوولت زیارت، ساختمان سد دربند، آبرسانی به روستای گز کوه، آبرسانی به پاسگاه های مرزی حضارچه و داشلی قلعه، تصفیه خانه آب روستای کهنه جلگه، توسعه پست ۴۰۰ کیلوولت شیروان- ۲ بی نیروگاهی، ارتقا و تکمیل تصفیه خانه فاضلاب اسفراین و شبکه جمع آوری فاضلاب و ایستگاه پمپاژ منطقه فرهنگیان شهر بجنورد است.

به گزارش ایرنا در سفر کاروان دولت تدبیر و امید، ۱۳۲ پروژه عمرانی، خدماتی و زیربنایی در قالب ۳۰ طرح در شهرستان های مختلف به بهره برداری رسید؛ برای اجرای این طرح ها در مجموع هشت هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال و ۵۹۴ میلیون یورو از منابع دولتی و نیز ۶ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است که با اجرای این طرح ها برای ۱۱ هزار و ۷۸۴ نفر اشتغال ایجاد شده است.
۲ واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان با ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری، بهره برداری شد که با اجرای هر واحد بخار، ۱۶۰ مگاوات به توان تولید برق در این نیروگاه افزوده شد؛ اجرای سد و شبکه آبیاری چندیر در شهرستان راز و جرگلان با هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال اعتبار و شبکه و آبیاری غلامان با ۲۴۴ میلیارد ریال اعتبار از دیگر طرح های افتتاحی در سفر کاروان دولت تدبیر و امید است.
افتتاح پروژه ارتقای تصفیه خانه فاضلاب اسفراین، کارخانه شمش آلومینای جاجرم، فولاد کیمیای صبا و طرح کیمیاداران نوین شمال در اسفراین از دیگر طرح های افتتاح شده در سفر کاروان تدبیر و امید است.
همچنین همزمان با سفر کاروان دولت تدبیر و امید به خراسان شمالی، ۲۸ پروژه کلنگ زنی شد که برای این پروژه ها چهار هزار و ۸۰۷ میلیارد ریال اعتبار دولتی و ۶ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال اعتبار بخش خصوصی هزینه شده که با بهره برداری از آن برای یکهزار و ۷۰۵ نفر اشتغال ایجاد شد.
استان خراسان شمالی دارای ۸ شهرستان و ۸۶۳ هزار نفر جمعیت است.

 

کلید واژه :

سد چندیر

،

رئیس جمهوری

،

آبرسانی

،

مجتمع های روستایی

،

خراسان شمالی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

ترانسفورماتورهای کشور پیر می شوند

نیاز ایران به سرمایه گذاری 60 میلیارد دلاری در بخش انرژی های نو/ بهینه سازی و انرژی های نو راه نجات ایران از تبدیل شدن به به واردکننده انرژی

کدام بخش های انرژی سریع ترین رشد را تجربه کردند؟

چندین زمین در استان قم برای احداث نیروگاه های بزرگ خورشیدی واگذار شده است

سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی عراقی ها در زمینه نیروگاه های برق آبی در کرمانشاه

تراز دریاچه ارومیه سالانه نزدیک به یک متر افزایش می یابد

الگوی محاسبه کنونی تعرفه های برق در دلگان بی انصافی است

تمدید صادرات برق ایران به عراق

نمی توان تنها با ابزار قیمت مصرف آب و برق را کنترل کرد

سه پروژه نیروگاهی در استان کرمانشاه افتتاح می شود

توسعه شرکت های دانش بنیان و شتابدهنده های تخصصی حوزه آب

موفقیت اعمال طرح مدیریت مصرف در تابستان امسال

افتتاح واحد نخست سیکل ترکیبی دالاهو

سفر وزیر نیرو و رئیس مجلس شورای اسلامی به کرمانشاه

مزایای تولید برق تجدیدپذیر در ادارات دولتی

بتزدید از موزه صنعت برق

نگاه‌ها در ایران توزیعی است، نه تولیدی

تامین آب پایدار به ویژه در بخش آشامیدنی مهمترین نیاز مردم مناطق عشایری کشور است

عوارض قبوض آب در بودجه 99

حذف ۳۵۰۰ انشعاب غیرمجاز برق در کرمان

۵۰ میلیون یورو تسهیلات برای پایداری منابع آبی در شهرهای پرتنش

دریافت 20 تومان برای برداشت هر مترمکعب آب از آبخوان ها

ثبت ملی شدن دو سد دز و کرخه

اقساطی شدن نصب کنتور هوشمند

مشترکان خانگی و تجاری 90 درصد از کل مشترکان صنعت برق کشور را به خود اختصاص می دهند

استقرار پایدارترین شبکه برق منطقه ای کشور در استان مرکزی

در دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون 35 سد افتتاح شده

اختصاص ۶ میلیارد تومان اعتبار برای احداث بندها و سدهای خاکی در شازند

تا پایان امسال 1400 میلیارد تومان برای شرکت های توزیع نیروی برق کشور تامین می شود

اجرای طرح همراه با مردم در محل ادارات شرکت توزیع برق استان کرمان

شتاب گرفتن عملیات اجرایی سد مخزنی عمارت گرمی

شهرک های صنعتی و معادن خراسان جنوبی تشنه برق هستند

یاداشت تفاهم همکارهای آبی ایران و سوریه

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی معرفی شد

ذخیره سد زاینده رود به ۳۰۴ میلیون مترمکعب رسیده