کد خبر : ۷۲۵۲۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

همزمان با سفر رئیس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان خراسان شمالی، سد چندیر و شبکه آن و نیز شبکه آبیاری سد غلامان در شهرستان مرزی راز و جرگلان با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

سد چندیر در خراسان شمالی به بهره برداری رسید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز،سد چندیر که توسط رئیس جمهوری از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی افتتاح شد، از نوع خاکی با هسته رسی با حجم ۱۲.۵ میلیون مترمکعب است که با توسعه و بهبود کشاورزی در منطقه، در مجموع ۵۶۰ هکتار از اراضی پایاب سد را مشروب می سازد و زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم می کند.
سد و شبکه آبیاری چندیر با اعتباری بالغ بر هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال در یکی از نقاط محروم مرزی استان خراسان شمالی ساخته شده که از جمله اهداف احداث این سد می توان به تأمین آب شرب روستایی برای ۳۰ روستای منطقه با جمعیت ۲۱ هزار نفر در قالب آبرسانی به مجتمع های روستایی منطقه اشاره کرد که در فاز اول سه هزار نفر از آن بهره مند خواهند شد.
یکی دیگر از اهداف احداث این سد مدیریت سیلاب ها در پایین دست آن بود، به طوری که این سازه موجب کنترل سیلاب های فروردین ماه امسال شده و از بروز خسارت به اراضی و روستاهای پایاب سد جلوگیری کرد. از سویی به واسطه احداث سد چندیر، راه دسترسی بیش از ۱۵ روستا با اجرای جاده جایگزین به طول ۶ کیلومتر برقرار شده است.
براساس این گزارش شبکه آبیاری سد غلامان نیز دیگر پروژه ای بود که امروز با دستور رییس جمهوری و حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.

این شبکه دارای وسعتی حدود ۷۷۰ هکتار با خطوط انتقال شبکه اصلی به میزان ۳۷ کیلومتر است که با هدف افزایش بهره وری آب و خاک منطقه در پایاب سد غلامان و در نزدیکی شهر بجنورد واقع شده است.
این طرح که با اعتباری بالغ بر ۲۴۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده، برای سه هزار و ۵۰۰ نفر از ساکنین بومی منطقه به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال زایی ایجاد کرده و باعث رونق اقتصادی منطقه و کاهش مهاجرت و ثبات جمعیت در منطقه خواهد شد.
همچنین با دستور رییس جمهوری و به صورت همزمان ۱۸ پروژه وزارت نیرو نیز با اعتباری بالغ بر ۴۱ هزار میلیارد ریال افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

این پروژه ها شامل خط و پست ۱۳۲ کیلوولت زیارت، ساختمان سد دربند، آبرسانی به روستای گز کوه، آبرسانی به پاسگاه های مرزی حضارچه و داشلی قلعه، تصفیه خانه آب روستای کهنه جلگه، توسعه پست ۴۰۰ کیلوولت شیروان- ۲ بی نیروگاهی، ارتقا و تکمیل تصفیه خانه فاضلاب اسفراین و شبکه جمع آوری فاضلاب و ایستگاه پمپاژ منطقه فرهنگیان شهر بجنورد است.

به گزارش ایرنا در سفر کاروان دولت تدبیر و امید، ۱۳۲ پروژه عمرانی، خدماتی و زیربنایی در قالب ۳۰ طرح در شهرستان های مختلف به بهره برداری رسید؛ برای اجرای این طرح ها در مجموع هشت هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال و ۵۹۴ میلیون یورو از منابع دولتی و نیز ۶ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است که با اجرای این طرح ها برای ۱۱ هزار و ۷۸۴ نفر اشتغال ایجاد شده است.
۲ واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان با ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری، بهره برداری شد که با اجرای هر واحد بخار، ۱۶۰ مگاوات به توان تولید برق در این نیروگاه افزوده شد؛ اجرای سد و شبکه آبیاری چندیر در شهرستان راز و جرگلان با هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال اعتبار و شبکه و آبیاری غلامان با ۲۴۴ میلیارد ریال اعتبار از دیگر طرح های افتتاحی در سفر کاروان دولت تدبیر و امید است.
افتتاح پروژه ارتقای تصفیه خانه فاضلاب اسفراین، کارخانه شمش آلومینای جاجرم، فولاد کیمیای صبا و طرح کیمیاداران نوین شمال در اسفراین از دیگر طرح های افتتاح شده در سفر کاروان تدبیر و امید است.
همچنین همزمان با سفر کاروان دولت تدبیر و امید به خراسان شمالی، ۲۸ پروژه کلنگ زنی شد که برای این پروژه ها چهار هزار و ۸۰۷ میلیارد ریال اعتبار دولتی و ۶ هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال اعتبار بخش خصوصی هزینه شده که با بهره برداری از آن برای یکهزار و ۷۰۵ نفر اشتغال ایجاد شد.
استان خراسان شمالی دارای ۸ شهرستان و ۸۶۳ هزار نفر جمعیت است.

 

کلید واژه :

سد چندیر

،

رئیس جمهوری

،

آبرسانی

،

مجتمع های روستایی

،

خراسان شمالی

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین

بیانیه پایانی نخستین جشنواره روابط عمومی‌های صنعت آب و برق/ معرفی برگزیدگان جشنواره

نظام‌نامه انتصابات صنعت آب و برق به زودی ابلاغ خواهد شد/ نیازمند بازبینی عمیق ارتباط با مردم هستیم/ استمرار یک مسئولیت در شرایط بی‌انگیزگی خیانت است

دلار نیمایی مبنای محاسبه نرخ برق ماینرها می شود

دستور رهبر انقلاب برای حل معضل آب و فاضلاب اهواز

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

حیات زمین مکنده‌ دارد!

بخش خصوصی از فرصت اشتغال در صنعت برق افغانستان استفاده کند

مذاکره با وزارت نیرو برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در تهران

حذف قبض کاغذی در پنج استان/ حذف قبوض تهرانی‌ها تا ۱۵ شهریور

مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب اهواز منصوب شد

تامین برق روستاهای سخت‌گذر استان کردستان از طریق انرژی خورشیدی

پیک تابستان 98 را بدون خاموشی سپری کردیم/ رکورد صادرات، تولید و صرفه‌جویی در مصرف برق شکسته شد

مدیریت رفتار مشترکان، راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید/ هدف‌گذاری جشنواره برای ارتقای کارکرد روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

همایش سراسری روابط عمومی های وزارت نیرو آغاز به کار کرد/ تجلیل از روابط عمومی های برتر صنعت آب و برق

استقبال کشاورزان هرمزگان از آب شیرین‌کن به‌دلیل افت کیفیت آب دشت‌ها

حتی یک روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد

ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق زرنج به توافق رسیدند

۵۷ درصد مشترکان آب سقف الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

هوشیار باشید! بحران آب همچنان ادامه دارد

صحنه‌های تلخ قطعی آب در اهواز

5300 حلقه چاه غیرمجاز در استان گلستان تعیین تکلیف شد

همایش سراسری روابط عمومی‌های وزارت نیرو فردا برگزار می‌شود/ برپایی نخستین جشنواره ارزیابی روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه است/ تعداد دشت‌های ممنوعه همچنان در حال افزایش است

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی خاموشی در برق تبریز

65 لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب شهر کرمان افزوده شد

امضای تفاهم‌نامه ترویج فرهنگ مصرف بین استانداری و شرکت‌های آب و برق تهران

ایران خطوط برق افغانستان را توسعه می‌دهد