کد خبر : ۷۲۵۵۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزارت جهاد خواستار سرعت گرفتن نصب کنتورهای هوشمند روی چاه های کشاورزی شد

امروز ۱۰۰ ها هزار حلقه چاه فاقد پروانه در کشور وجود دارد و ۴۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز در طرح تعادل بخشی  مسدود شده و ۷۰ هزار کنتور هوشمند روی چاه‌ها نصب شده که وضعیت بیلان منفی آب نشان می دهد که این اقدام ها باید با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

وزارت جهاد خواستار سرعت گرفتن نصب کنتورهای هوشمند روی چاه های کشاورزی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، جانشین مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: طبق قانون، وزارت نیرو متولی مدیریت منابع آبهای سطحی و زیرزمینی است که به منظور مدیریت منابع باید نصب کنتورهای حجمی، تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه و حسابداری منابع و مصارف آب به صورت جدی دنبال شود.

"مسعودعلائی " با بیان اینکه  لازم است برخی مدیران و کارشناسان از اظهارنظر ها و انتشار اخبار غیر علمی، فنی و آمارهای نادرست پرهیز کنند، افزود: وزارت جهاد کشاورزی وظیفه مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی را دارد اما به طور قطع برداشت کننده و کنترل کننده آب از منابع سطحی و زیرزمینی کشور نیست.

وی اظهارداشت:  وزارت جهاد کشاورزی به عنوان تامین کننده امنیت غذایی کشور و به منظور مدیریت مصرف آب در این بخش اقداماتی از جمله اجرای سامانه های نوین آبیاری را در دست اجرا دارد، تا جایی که از ابتدای دهه ۷۰ تاکنون یک میلیون و ۹۶۲ هزار و ۶۷۷ هکتار از اراضی سنتی زیر پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار گرفته است.

به گفته وی، بیشترین میزان عملکرد اجرای سامانه های نوین آبیاری مربوط به سال ۹۶ در سطح ۳۰۲ هزارو ۴۷۷ هکتار است.

علائی تصریح کرد: اخبار منتشر شده مبنی براینکه وزارت جهاد کشاورزی از سفره های آب زیرزمینی برداشت غیراصولی دارد، نادرست است، بلکه مجوز صدور پروانه چاه ها ، برداشت های مجاز ، غیرمجاز و کنترل برداشت ها  با وزارت نیرو است.

وی گفت: مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی  بر مبنای نیاز آبی گیاه و منطقه طبق سند ملی آب انجام می شود که در سالهای گذشته با اجرای سامانه های نوین آبیاری  راندمان آبیاری، انتقال ، توزیع و کاربرد آب در مزرعه  بهبود یافته است.

مصوبه های کارگروه سازگاری با کم آبی مربوط به وزارت نیروست    
علایی با بیان این که بخش عمده مصوبه های  کارگروه سازگاری با کم آبی مربوط به وزارت نیرو است، افزود: براساس مصوبه جلسه دهم این کارگروه تخصصی نصب کنتور های حجمی برای تحویل حجمی آب، ابلاغ و تعدیل پروانه های بهره برداری،  ایجاد دسترسی به سامانه های اطلاعاتی، تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه و  پیاده سازی حسابداری منابع و مصارف آب از وظایف وزارت نیرو است که باید به طور جدی دنبال شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تعیین سطح ، الگو و ترکیب کشت براساس پروانه معتبر اصلاح محصول و نوع آبیاری و همچنین کمک بیشتر دولتی برای اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار در اراضی با منابع آب مشترک نسبت به اراضی خرده مالکی برعهده وزارت جهاد کشاورزی است.

وی اضافه کرد: تحویل حجمی آب، تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه ، نصب کنتور های حجمی چاه ها و ابزار های اندازه گیری مناسب در شبکه های آبیاری در چارچوب کنترل منابع آب های سطحی و زیرزمینی به وزارت جهاد کشاورزی مربوط نمی شود.

جانشین مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی مدیریت منابع آب سطحی و زیرزمینی را مربوط به برنامه ها دوم تا ششم توسعه دانست و اظهارداشت: امروز ۱۰۰ ها هزار حلقه چاه فاقد پروانه در کشور وجود دارد و ۴۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز در طرح تعادل بخشی  مسدود شده و ۷۰ هزار کنتور هوشمند روی چاه‌ها نصب شده که وضعیت بیلان منفی آب نشان می دهد که این اقدام ها باید با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

وی گفت:تاکنون میزان کارکرد کنتورهای هوشمند روی چاه ها و تاثیر آنها در وضعیت منابع آب زیر زمینی نامشخص و قابل بررسی نیست.

علائی درباره موضوع آب برگشتی آبیاری به سفره های آب زیر زمینی افزود: در بحث آبیاری اراضی به طور طبیعی بخشی از آب به سفره های زیرزمینی بازگشت دارد و بخشی نیز تبخیر می  شود، اما این که همه این آب از عمق زمین با مصرف انرژی و برق به بالای زمین هدایت شده است، چنانچه بخواهیم به زمین بازگردانیم به نظر منطقی نمی رسد، زیرا آلودگی هایی همانند شوری، باقیمانده کودها و سموم شیمیایی واردسفره های زیرزمینی می شود.

علایی اضافه کرد: کمیته تخصصی کارگروه سازگاری با کم آبی دستورالعمل تحویل حجمی آب در شبکه های آبیاری و زهکشی کشور را به تازگی تنظیم کرده که امید است به آن پرداخته شود.

اعتباری طی پنج ماه گذشته برای سامانه های نوین آبیاری پرداخت نشده است

جانشین مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: اعتبار مصوب طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور در سال ۹۸ از محل ردیف اعتبارات ملی به مبلغ  ۵۲۷ میلیارد تومان و از محل صندوق توسعه ملی ۱۵۰ میلیون یورو است، اما تاکنون با وجود گذشت چهار ماه از سال مبلغی تخصیص و پرداخت نشده است.

وی یادآورد شد: در سال ۹۷ برای اجرای ۱۴۲ هزارو ۵۵۱ هکتار سامانه های نوین آبیاری مبلغ  یک هزارو ۵۲۱ میلیارد تومان مصوب شد که ۹۵۲ میلیارد تومان آن پرداخت شد.

علایی سطح اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری را در سال ۹۸ حدود  ۱۳۳ هزارو ۳۱۲ هکتار ذکر کرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون  ۳۸ هزار ۶۳۲ هکتار آن اجرایی شده و  علاوه بر سطوح ذکر شده حدود ۲۰۰ هزار هکتار توسط سایر مجریان طرح های وزارت جهادکشاورزی مثل مجری طرح شبکه های فرعی آبیاری وزهکشی غرب وشمال غرب کشوراجرا شده است.

کلید واژه :

چاه های بدون پروانه

،

چاه کشاورزی

،

پرکردن چاه

،

مسلوب کردن چاه

،

چاه های کشاورزی بدون مجوز

،

چاه غیرمجاز

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

تعویض 27 کیلومتر شبکه فرسوده توزیع آب در روستاهای کاشمر

یادداشت تفاهم ایران و افغانستان امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند/ مدیرعامل توانیر: قرارداد صادرات برق به افغانستان تمدید شد

اجرای 39 پروژه تامین برق در شهرستان خرمدره زنجان

خطر فرونشست در دشت‌های تهران

حاکمیت بخش انرژی، نیازمند بازتعریف سیاست گذاری ها

استخراج بیت کوین

بیانیه پایانی نخستین جشنواره روابط عمومی‌های صنعت آب و برق/ معرفی برگزیدگان جشنواره

نظام‌نامه انتصابات صنعت آب و برق به زودی ابلاغ خواهد شد/ نیازمند بازبینی عمیق ارتباط با مردم هستیم/ استمرار یک مسئولیت در شرایط بی‌انگیزگی خیانت است

دلار نیمایی مبنای محاسبه نرخ برق ماینرها می شود

دستور رهبر انقلاب برای حل معضل آب و فاضلاب اهواز

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری البرز از محل صندوق توسعه ملی

دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

حیات زمین مکنده‌ دارد!

بخش خصوصی از فرصت اشتغال در صنعت برق افغانستان استفاده کند

مذاکره با وزارت نیرو برای احداث تصفیه‌خانه‌های محلی در تهران

حذف قبض کاغذی در پنج استان/ حذف قبوض تهرانی‌ها تا ۱۵ شهریور

مدیرعامل جدید شرکت آب و فاضلاب اهواز منصوب شد

تامین برق روستاهای سخت‌گذر استان کردستان از طریق انرژی خورشیدی

پیک تابستان 98 را بدون خاموشی سپری کردیم/ رکورد صادرات، تولید و صرفه‌جویی در مصرف برق شکسته شد

مدیریت رفتار مشترکان، راهبرد وزارت نیرو در دوره جدید/ هدف‌گذاری جشنواره برای ارتقای کارکرد روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

همایش سراسری روابط عمومی های وزارت نیرو آغاز به کار کرد/ تجلیل از روابط عمومی های برتر صنعت آب و برق

استقبال کشاورزان هرمزگان از آب شیرین‌کن به‌دلیل افت کیفیت آب دشت‌ها

حتی یک روستا در شهرستان رشت آب شرب سالم ندارد

ایران و افغانستان برای احداث خط انتقال برق زرنج به توافق رسیدند

۵۷ درصد مشترکان آب سقف الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

هوشیار باشید! بحران آب همچنان ادامه دارد

صحنه‌های تلخ قطعی آب در اهواز

5300 حلقه چاه غیرمجاز در استان گلستان تعیین تکلیف شد

همایش سراسری روابط عمومی‌های وزارت نیرو فردا برگزار می‌شود/ برپایی نخستین جشنواره ارزیابی روابط عمومی‌های صنعت آب و برق

95 درصد پتانسیل آب‌ زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه است/ تعداد دشت‌های ممنوعه همچنان در حال افزایش است

راه‌اندازی سامانه اطلاع‌رسانی خاموشی در برق تبریز

65 لیتر بر ثانیه به ظرفیت تامین آب شهر کرمان افزوده شد

امضای تفاهم‌نامه ترویج فرهنگ مصرف بین استانداری و شرکت‌های آب و برق تهران

ایران خطوط برق افغانستان را توسعه می‌دهد