کد خبر : ۷۲۵۵۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزارت جهاد خواستار سرعت گرفتن نصب کنتورهای هوشمند روی چاه های کشاورزی شد

امروز ۱۰۰ ها هزار حلقه چاه فاقد پروانه در کشور وجود دارد و ۴۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز در طرح تعادل بخشی  مسدود شده و ۷۰ هزار کنتور هوشمند روی چاه‌ها نصب شده که وضعیت بیلان منفی آب نشان می دهد که این اقدام ها باید با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

وزارت جهاد خواستار سرعت گرفتن نصب کنتورهای هوشمند روی چاه های کشاورزی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، جانشین مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: طبق قانون، وزارت نیرو متولی مدیریت منابع آبهای سطحی و زیرزمینی است که به منظور مدیریت منابع باید نصب کنتورهای حجمی، تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه و حسابداری منابع و مصارف آب به صورت جدی دنبال شود.

"مسعودعلائی " با بیان اینکه  لازم است برخی مدیران و کارشناسان از اظهارنظر ها و انتشار اخبار غیر علمی، فنی و آمارهای نادرست پرهیز کنند، افزود: وزارت جهاد کشاورزی وظیفه مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی را دارد اما به طور قطع برداشت کننده و کنترل کننده آب از منابع سطحی و زیرزمینی کشور نیست.

وی اظهارداشت:  وزارت جهاد کشاورزی به عنوان تامین کننده امنیت غذایی کشور و به منظور مدیریت مصرف آب در این بخش اقداماتی از جمله اجرای سامانه های نوین آبیاری را در دست اجرا دارد، تا جایی که از ابتدای دهه ۷۰ تاکنون یک میلیون و ۹۶۲ هزار و ۶۷۷ هکتار از اراضی سنتی زیر پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار گرفته است.

به گفته وی، بیشترین میزان عملکرد اجرای سامانه های نوین آبیاری مربوط به سال ۹۶ در سطح ۳۰۲ هزارو ۴۷۷ هکتار است.

علائی تصریح کرد: اخبار منتشر شده مبنی براینکه وزارت جهاد کشاورزی از سفره های آب زیرزمینی برداشت غیراصولی دارد، نادرست است، بلکه مجوز صدور پروانه چاه ها ، برداشت های مجاز ، غیرمجاز و کنترل برداشت ها  با وزارت نیرو است.

وی گفت: مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی  بر مبنای نیاز آبی گیاه و منطقه طبق سند ملی آب انجام می شود که در سالهای گذشته با اجرای سامانه های نوین آبیاری  راندمان آبیاری، انتقال ، توزیع و کاربرد آب در مزرعه  بهبود یافته است.

مصوبه های کارگروه سازگاری با کم آبی مربوط به وزارت نیروست    
علایی با بیان این که بخش عمده مصوبه های  کارگروه سازگاری با کم آبی مربوط به وزارت نیرو است، افزود: براساس مصوبه جلسه دهم این کارگروه تخصصی نصب کنتور های حجمی برای تحویل حجمی آب، ابلاغ و تعدیل پروانه های بهره برداری،  ایجاد دسترسی به سامانه های اطلاعاتی، تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه و  پیاده سازی حسابداری منابع و مصارف آب از وظایف وزارت نیرو است که باید به طور جدی دنبال شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تعیین سطح ، الگو و ترکیب کشت براساس پروانه معتبر اصلاح محصول و نوع آبیاری و همچنین کمک بیشتر دولتی برای اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار در اراضی با منابع آب مشترک نسبت به اراضی خرده مالکی برعهده وزارت جهاد کشاورزی است.

وی اضافه کرد: تحویل حجمی آب، تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه ، نصب کنتور های حجمی چاه ها و ابزار های اندازه گیری مناسب در شبکه های آبیاری در چارچوب کنترل منابع آب های سطحی و زیرزمینی به وزارت جهاد کشاورزی مربوط نمی شود.

جانشین مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی مدیریت منابع آب سطحی و زیرزمینی را مربوط به برنامه ها دوم تا ششم توسعه دانست و اظهارداشت: امروز ۱۰۰ ها هزار حلقه چاه فاقد پروانه در کشور وجود دارد و ۴۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز در طرح تعادل بخشی  مسدود شده و ۷۰ هزار کنتور هوشمند روی چاه‌ها نصب شده که وضعیت بیلان منفی آب نشان می دهد که این اقدام ها باید با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

وی گفت:تاکنون میزان کارکرد کنتورهای هوشمند روی چاه ها و تاثیر آنها در وضعیت منابع آب زیر زمینی نامشخص و قابل بررسی نیست.

علائی درباره موضوع آب برگشتی آبیاری به سفره های آب زیر زمینی افزود: در بحث آبیاری اراضی به طور طبیعی بخشی از آب به سفره های زیرزمینی بازگشت دارد و بخشی نیز تبخیر می  شود، اما این که همه این آب از عمق زمین با مصرف انرژی و برق به بالای زمین هدایت شده است، چنانچه بخواهیم به زمین بازگردانیم به نظر منطقی نمی رسد، زیرا آلودگی هایی همانند شوری، باقیمانده کودها و سموم شیمیایی واردسفره های زیرزمینی می شود.

علایی اضافه کرد: کمیته تخصصی کارگروه سازگاری با کم آبی دستورالعمل تحویل حجمی آب در شبکه های آبیاری و زهکشی کشور را به تازگی تنظیم کرده که امید است به آن پرداخته شود.

اعتباری طی پنج ماه گذشته برای سامانه های نوین آبیاری پرداخت نشده است

جانشین مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: اعتبار مصوب طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور در سال ۹۸ از محل ردیف اعتبارات ملی به مبلغ  ۵۲۷ میلیارد تومان و از محل صندوق توسعه ملی ۱۵۰ میلیون یورو است، اما تاکنون با وجود گذشت چهار ماه از سال مبلغی تخصیص و پرداخت نشده است.

وی یادآورد شد: در سال ۹۷ برای اجرای ۱۴۲ هزارو ۵۵۱ هکتار سامانه های نوین آبیاری مبلغ  یک هزارو ۵۲۱ میلیارد تومان مصوب شد که ۹۵۲ میلیارد تومان آن پرداخت شد.

علایی سطح اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری را در سال ۹۸ حدود  ۱۳۳ هزارو ۳۱۲ هکتار ذکر کرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون  ۳۸ هزار ۶۳۲ هکتار آن اجرایی شده و  علاوه بر سطوح ذکر شده حدود ۲۰۰ هزار هکتار توسط سایر مجریان طرح های وزارت جهادکشاورزی مثل مجری طرح شبکه های فرعی آبیاری وزهکشی غرب وشمال غرب کشوراجرا شده است.

کلید واژه :

چاه های بدون پروانه

،

چاه کشاورزی

،

پرکردن چاه

،

مسلوب کردن چاه

،

چاه های کشاورزی بدون مجوز

،

چاه غیرمجاز

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

انتشار 4 بخش از کتاب ترازنامه انرژی کشور

اعلام آماده باش در خوزستان

اولویت کاری وزارت نیرو چیست؟

شیب تند کاهش حجم منابع آبی در خراسان شمالی

ایلام یکی از استان های پرمصرف آب در کشور

امضا تفاهم نامه طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور

جنوب استان گیلان منابع خوبی برای تولید انرژی های تجدید پذیر است

افتتاح ۴ پست برق تا پایان سال جاری در متروی تهران

انتقال آب دریای عمان موجب امنیت پایدار در شرق کشور می شود

کاهش چشمگیر ضریب تلفات شبکه برق در پایتخت

حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته نزدیک به سه برابر شده است

حال تالاب قره قشلاق چطور است؟

ساخت دو نیروگاه خورشیدی در داورزن

تولید 2.7 مگاوات از طریق نیروگاه برقابی در استان قم

ساخت سیستم جامع حفاظت، کنترل و پایش ترانس های توزیع برق

تولید آب شیرین برای 80 هزار نفر

ضروریت رفتن به سمت مدیریت مصرف

کانال های سراب گاوروانی حال خوشی ندارد

ایران رتبه اول سرعت رشد گازهای گلخانه ای را دارا است

وزیر نیرو از حل مشکلات فاضلاب اهواز خبر داد

واگذاری طرح انتقال آب رودخانه چالوس به بخش خصوصی

انتشار فراخوان دومین دوره جشنواره ملی داستانی "آب"

جابه جایی کامل شبکه انتقال برق تمامی روستاهای منطقه «رودبار» در شهرستان کوهدشت

ورود برقی ها به بورس برای تامین مالی ساخت نیروگاه

شرکت های پیمانکاری توزیع برق کهگیلویه و بویراحمد نیرو جذب می کنند

آب باران یکی از منابع تولید آب آشامیدنی باکیفیت است

کاهش ورودی آب به مخازن سدها

انتقال آب دریای «عمان» به خراسان جنوبی

در سال ۱۴۰۴ میزان خاموشی ۱۴۰ دقیقه به ازای هر مشترک

۲۱ میلیارد ریال پاداش در قبوض مشترکان برق

کتاب برگزیده در جشنواره کتاب های صنعت برق کشور

علت تغییر رنگ آب در تهران چیست؟

طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور هفته آینده اجرایی می شود

سد امیر کبیر کرج ثبت تاریخی صنعتی شد

عملیات اجرایی پروژه آبرسانی سد ماملو