کد خبر : ۷۲۵۶۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ادامه تشنگی مردم چابهار/ آب در پشت سدها تبخیر می شود

بی آبی در روستاهای شهرستان چابهار در حالی ادامه دارد که آب سال هاست در پشت دو سد «زیردان» و «پیشین» به دلیل عدم تکمیل شبکه آبرسانی پایین دست در حال تبخیر است.

ادامه تشنگی مردم چابهار/ آب در پشت سدها تبخیر می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز، بر اساس آمار وزارت نیرو سیستان و بلوچستان پایین ترین شاخص دسترسی به شبکه آب میان ۳۱ استان کشور را دارد و با توجه به اینکه میانگین سرانه دسترسی به شبکه آب در کشور حدود ۹۰ درصد است سیستان و بلوچستان در قعر جدول قرار گرفته و سرانه میانگین دسترسی به شبکه آب در این استان چیزی کمتر از ۷۰ درصد است.

طبق آمار شرکت آب وفاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان از میان حدود ۵۶۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار این استان بیش از ۳ هزار روستا فاقد هرگونه شبکه و لوله کشی آب هستند.

از همین رو کمبود آب مشکل بزرگی در نقاط مختلف شهرستان چابهار به ویژه منطقه بزرگ «دشتیاری» است که سالهاست باعث شده مردم  این منطقه با پدیده بی آبی  دست و پنجه نرم کنند.

این شرایط در حالی است که علیرغم وجود منابع آبی غنی در پشت دو سد عظیم «زیردان» و «پیشین» همچنان اختصاص اعتبارات لازم به دو مجتمع بزرگ آبرسانی شهرستان چابهار که جمعیت ٢٠٠ هزار نفری را قرار است پوشش دهد در بلاتکلیفی به سر می برد.

سد «زیردان» در مجموع با ظرفیت ۲۰۷ میلیون متر مکعب به منظور ذخیره آب با هدف آبیاری مزارع کشاورزی پایین دست و تامین آب آشامیدنی روستاهای چابهار ساخته شده است اما با وجود اینکه چندین سال از ساختن آن می گذرد مجتمع آبرسانی آن همچنان به بهره برداری نرسیده است.

احمد علی موهبتی ، استاندار سیستان و بلوچستان در اسفند ماه سال ۹۷ گفته بود طبق برنامه ریزی انجام شده مجتمع آبرسانی «سد زیردان» تا اردیبهشت ۹۸ به بهره برداری می رسد

از همین رو احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در اسفند ماه سال ۹۷ گفته بود طبق برنامه ریزی انجام شده مجتمع آبرسانی «سد زیردان» تا اردیبهشت ۹۸ به بهره برداری می رسد.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه بزرگترین مجتمع آبرسانی سد زیردان ۲۶۱ روستا را در مناطق «تلنگ»، «پیرسهراب» و «پلان» آبرسانی خواهد کرد، گفت: اجرای این طرح آرزوی مردم منطقه بوده که بتوانند از آب سد زیردان به نحو مطلوب استفاده کنند.

 

سد «پیشین» چابهار سرریز کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان نیز در ابتدای مرداد ماه ۹۸ اظهار داشت: سد پیشین در شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان پس از پنج سال، به دلیل بارش های حاره ای ناشی از پدیده «مونسون» سرریز کرد.

اتابک جعفری افزود: سد پیشین با ظرفیت ۱۷۵میلیون مترمکعب با هدف جلوگیری از خسارت سیل، اشتغال زایی و توسعه منطقه، تامین آب شرب روستایی، شهری و کشاورزی پایین دست در ۱۶۰ کیلومتری شهرستان چابهار احداث و در محل تلاقی رودخانه های سرباز و پیشین واقع شده است.

وی ادامه داد: این سد از نوع سنگ ریزه ای با هسته رسی به طول تاج ۴۰۰ متر و ارتفاع ۶۳ متر تامین کننده آب شبکه آبیاری منطقه «باهوکلات» به وسعت ۶۰۰۰ هکتار است.

گفتنی است، این سد آخرین بار در فروردین ۱۳۹۳سرریز کرده اما همچنان شبکه آبرسانی پایین دست آن تکمیل نشده است.

شه بخش گرگیج نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها با انتقاد شدید از مسئولان طرح آبرسانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: متعجب هستم که چرا هیچ کس و هیچ دستگاه نظارتی حریف پیمانکاران آبفا مستقر در حوزه شهرستان چابهار نمی شود و به دلیل تعلل در اتمام پروژه و تعلیق کار کوچک ترین مواخذه ای هم نمی شوند.

وی با بیان اینکه  ۴٠ روستای بخش «پلان» شهرستان چابهار با جمعیت ١۴٧٠٠ نفر دارای خط انتقال قدیمی هستند، افزود: این روستاها از ۴ نقطه خاص منشعب می شوند که باید به شبکه قدیمی وصل بشوند تا ساکنان آنها سیراب شده و فرزندانشان شکار گاندوها نشوند.

اعتبار لازم برای ساخت مجتمع های آبرسانی تخصیص پیدا کرده است

عبدالغفور ایران نژاد نماینده مردم چابهار، کنارک، نیکشهر و قصرقند در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: تکمیل و افتتاح طرح آبرسانی به ٢۶١ روستای بخش های «پلان»، «پیرسهراب» و «تلنگ» و همچنین مجتمع آبرسانی به ٢٠٧ روستایی پایین دست سد «پیشین» در هاله ای از ابهام است و مسئولان و مدیران مربوط باید پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: اعتبارات لازم به طرح های مذکور در سال های اخیر اختصاص داده شده و هیچ عذری پذیرفته نیست، چون آب یکی از مهمترین نیازهای مردم هر منطقه ای است.

متاسفانه در ماه های اخیر به علت بی آبی شاهد حوادث تلخ و ناگواری برای کودکان منطقه «دشتیاری» بودیم که امیدواریم مسئولان در خصوص عملکرد خود پاسخگو باشند

وی افزود: متاسفانه در ماه های اخیر به علت بی آبی شاهد حوادث تلخ و ناگواری برای کودکان منطقه «دشتیاری» بودیم که امیدواریم مسئولان در خصوص عملکرد خود پاسخگو باشند.

محسن جدگال یکی از شهروندان منطقه «دشتیاری» در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با وجود خشکسالی های اخیر مردم روستاهای این منقطه هیچ وقت سکونتگاه خود را  ترک نکرده و مشکلات بی آبی را تحمل کردند.

وی افزود: البته با توجه به بارندگی های یکسال اخیر سد «پیشین» اکنون سرزیر شده و سد «زیردان» هم پر آب است اما متاسفانه هنوز مردم منطقه «دشتیاری» با بی آبی دست پنجه نرم می کنند.

اسکندر رامش دیگر شهروند چابهاری نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بیش از یک سال است پیمانکاران طرح آبرسانی در دو بخش «پلان» و «دشتیاری» به دلایل نامعلومی کارهای این پروژه ها را تعطیل کرده اند در صورتی که به گفته مسئولان امر اعتبارات لازم از منابع دولت به این پروژه ها اختصاص پیدا کرده است.

وی افزود: متاسفانه به نظر می رسد در این امر دستگاه های نظارتی هم کوتاهی هایی دارند و یا حریف پیمانکاران نمی شوند، اما آیا شایسته است که یک جمعیت ٢٠٠هزار  نفری به علت سهل انگاری پیمانکاران با مشکل مواجه باشند و کودکانشان طعمه تمساح شوند.

گفتنی است، شهرستان چابهار با جمعیت ٢٨٣٢٠۴ نفر، به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور دارای سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان است که عمد مشکل مردم این شهرستان بحران آب است اما با وجود نزول رحمت های الهی در یکسال اخیر و پر شدن سدهای «زیردان» و «پیشین» داستان بی آبی این منطقه هنوز ادامه دارد.

کلید واژه :

چابهار

،

آب

،

شرب

،

سد

،

تبخیر

،

وزارت نیرو

،

سیستان و بلوچستان

ثبت نظرات
captcha
آخرین اخبار

برق رسانی به روستاها

قدردانی از وزیر نیرو و مجموعه مدیران شرکت توانیر

عملکرد موفق نيروگاه شهيد سليمي‌ ‌نكا

توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشته افزار از سوی وزارت نیرو در مناطق محروم

سرمایه گذاری 5 میلیارد تومانی

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

آب پنهان !

صرفه جویی 40 میلیاردی با حذف قبوض کاغذی

ارتباطی بین حذف قبوض کاغذی با افزایش قیمت وجود ندارد

برق بی زمین است

آب،سر از پتروشیمی هگمتانه در آورد

بعد از سیل در لرستان چه اتفاقی افتاد؟

سال آبی پر آب برای سدهای لرستان

تاکید وزیر نیرو بر تشکیل کارگروه دائمی میان وزارت نیرو و شهرداری تهران

نصب سیم محافظ بر روی خط امیدیه

تعويض سيت كنترل ولو كنارگذر فشار ضعيف نيروگاه شهيدسليمي نكا

اتصال واحد شماره 3 نیروگاه حرارتی شازند به شبکه سراسری

در تمامی استان‌های کشور نیروگاه‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی شده است

رونمایی از اپلیکیشن مانیتورینگ ایستگاه‌های آب و هواشناسی استان هرمزگان

درگذشت دکتر احمدیان و پیام تسلیت وزیر نیرو

میزان بارش‌های استان‌های بدون بارش

آبرسانی به زائران عتبات عالیات همچنان ادامه دارد

داستان آبرسانی به روستاها به کجا رسید؟

احتمال استیضاح وزیر نیرو وجود دارد!

صنعت برق در تلاش توسعه شبکه زمینی

جشنواره نیرو و رسانه

طرح توسعه گردشگری آبی این بار در سردشت

آبرسانی به زائران عتبات عالیات

انتقال آب خزر به فلات مرکزی!

وضعیت نیروگاه های بازنشسته در ایران

روزانه ۷۰۰ سرویس‌دهی توسط ۱۵۰ تانکر آب انجام می شود

پرونده نوسازی نیروگاه‌های اسقاطی و فرسوده

#هرهفته_الف_ب_ایران، با مردم

در حاشیه افتتاح پروژه آبرسانی در دهلران چه گفته شد؟

بهره برداری از مجتمع آبرسانی روستایی در دهلران